Lifestyle Porady wypoczynek

Rafting Dunajcem z dzieckiem

start spływu pontonowego

Pogodny weekend za pasem, a Tobie skończyły się pomysły na aktywny wypoczynek z dziećmi? Bez obaw! Z pomocą przychodzą górskie rzeki i pontony, czyli rafting. Wbrew pozorom nie jest to sport ekstremalny, ale w pełni bezpieczna zabawa, pod warunkiem że odpowiednio przygotujesz siebie i swoje pociechy. Zastanawiasz się, gdzie możesz zakosztować tej wyjątkowej rozrywki? Dokąd pojechać, by spędzić błogi czas w przepięknej scenerii, wśród soczyście zielonych lasów odcinających się na tle nieba i falistych wzgórz? Odpowiedzią na te pytania jest Dunajec!  

Rafting — spływ pontonem czy spływ kajakiem?

Rafting to rodzaj sportu wodnego, który polega na płynięciu z nurtem rzeki — najczęściej w górach, ale nie tylko. Na spływ rzeczny można wybrać się zarówno pontonem, jak i kajakiem.

Trzeba jednak podkreślić, że wieloosobowe pontony są bardziej stabilne, w przeciwieństwie do kajaków, w których standardowo mieszczą się dwie osoby i dużo łatwiej jest je wywrócić. Co więcej, pontony składają się z kilku komór, więc nawet w przypadku przedziurawienia się materiału, nie grozi nam niebezpieczeństwo i możemy kontynuować spływ.

​​ludzie na spływie kajakowym

 

Skala trudności

Spływy pontonowe klasyfikuje się pod względem trudności za pomocą skali WW, czyli White Water. Skala dzieli się na sześć stopni — im wyższy stopień, tym trudniej.

Oznaczenie WW I to poziom umiarkowanie trudny. Spływ pontonowy w tej kategorii przeznaczony jest dla osób początkujących. Rzeki górskie zaliczające się do tej kategorii charakteryzują się łagodnymi falami i szerokimi przejściami. Nurt jest umiarkowany, a ewentualne trudności są zauważalne na wczesnym etapie. Do takich właśnie zalicza się rzeka Dunajec. Bezpieczny rafting po Dunajcu jest najodpowiedniejszym wyborem na pierwszą wyprawę z dziećmi.

Dla porównania poziom WW VI jest skrajnie ekstremalny, przeznaczony jedynie dla osób doświadczonych. Do tej kategorii zaliczane są rzeki górskie, z bardzo szybkim nurtem, nieregularnymi i wysokimi falami, a także dużymi spadkami. Spływ kajakowy w takich warunkach jest trudny do pokonania nawet dla osób doświadczonych w tym sporcie. W Polsce nie ma rzek zaliczających się do tej kategorii.

Jak przygotować się na rafting z dzieckiem?

Rafting Dunajcem to idealny sposób dla rodzin na spędzenie wolnego czasu z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że na każdą przygodę należy się odpowiednio przygotować, aby w trakcie spływu nic nie zakłóciło dobrej zabawy.

Ubiór dziecka

Odzież powinna być wygodna i dostosowana do warunków pogodowych. Warto zaopatrzyć się w bieliznę termiczną, dzięki której skóra oddycha i utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała nawet przy niskiej temperaturze. Niezbędnym elementem są oczywiście kamizelki ratunkowe, których pod żadnym pozorem nie wolno ściągać.

Akcesoria

Podczas spływu bardzo przydatne mogą okazać się okulary przeciwsłoneczne. Ochronią nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale także przed chłodnym, górskim wiatrem. Ponadto warto kupić sobie i dzieciom akcesoria wodoszczelne, np. saszetki, do których można włożyć telefon, pieniądze lub inne drobiazgi.

Apteczka

W kajaku górskim lub pontonie zawsze może się coś przydarzyć. Jak to mówią — przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego na spływ weź apteczkę pierwszej pomocy. Powinny się w niej znaleźć: tabletki przeciwbólowe, plastry, sprej chłodzący oraz chusteczki higieniczne. W gorące dni warto wziąć także krem z filtrem.

Prowiant

Nawodnienie to podstawa, dlatego przygotuj półlitrowe butelki z wodą. Jeśli chodzi o żywność, to najlepiej wziąć ze sobą małe, wygodne przekąski. Sprawdzą się tradycyjne kanapki, ale dzieci z pewnością będą miały ochotę na coś słodkiego. Kup zdrowe, pełnowartościowe batoniki — jest to przekąska, która nie tylko osłodzi podniebienie, ale przede wszystkim doda energii.

spływ pontonowy

 

Rafting w Polsce

Polskie góry to zjawiskowe tereny, które o każdej porze roku przyciągają tłumy turystów. Spływ kajakami jest tutaj jedną z najlepszych atrakcji dla amatorów sportu i osób kochających aktywny wypoczynek. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na rafting w Polsce.

Małopolska

  • Dunajec — rzeka, która płynie podnóżami Pienin. Najbardziej znanymi miejscami turystycznymi w pobliżu są Szczawnica oraz Krościenko nad Dunajcem,
  • Poprad — swoją nazwę bierze od słowackiego miasta Poprad, bo to właśnie tam rzeka ma swoje źródło; wpada zaś do Dunajca.

Podkarpacie 

  • San — na różnych odcinkach ma odmienny charakter: od źródła do Sanoka jest rzeką górską, do Przemyśla rzeką górsko-nizinną, później, aż do ujścia, jest rzeką całkowicie nizinną. 

Dolny Śląsk

  • Nysa Kłodzka — spływ odbywa się w malowniczych miejscach przyrody. Wśród mijanych skał i łąk można zaobserwować wiele gatunków zwierząt.
  • Bóbr — pomimo że zalicza się ją do kategorii WW III, to na wielu odcinkach i przy odpowiednich warunkach jest spokojną rzeką.

spływ kajakiem

 

Spływ pontonowy — niezapomniana przygoda na świeżym powietrzu

Rafting to aktywność, do której nie trzeba długo namawiać. Przede wszystkim jest to sport dla każdego. Aby wziąć udział w rzecznej przygodzie, nie musisz spełniać żadnych specjalnych warunków, Twoje dzieci również. Co więcej, organizatorzy spływów zapewniają profesjonalną opiekę instruktora, więc jest to w pełni bezpieczna rozrywka. 

Często zadawanym przez rodziców pytaniem jest: ile lat musi mieć dziecko, aby mogło skorzystać z tej atrakcji? Przyjmuje się, że minimalny wiek dziecka to 3 lata, ale tak naprawdę, to rodzic decyduje i jeśli wie, że dwuletnia pociecha da radę, to nie ma przeciwwskazań. Oczywiście mogą się zdarzyć sytuacje, w których organizator będzie miał konkretne wymagania co do wieku i wtedy należy się dostosować. 

Spływ pontonem to niesamowita przygoda dla całej rodziny. Kontakt z żywiołem i wysiłek fizyczny zachęcają dzieci do eksplorowania świata i pokonywania ewentualnych trudności. Jednak jeśli warunki atmosferyczne zapowiadają się źle, lepiej przełożyć rafting na inny termin. Spływ pontonami w deszczu może niepotrzebnie zrazić dzieci do spędzania czasu na łonie natury.

Jeśli chcesz poczuć wiatr we włosach, zaszczepić w swoich dzieciach pasję do przygód i uwrażliwić je na piękno przyrody, wybierz spływ Dunajcem. Niezapomniane przeżycia gwarantowane! 

Comments

comments

You Might Also Like