Uroda i zdrowie

Zepsute zęby u dziecka? Konieczna wizyta u dentysty!

wizyta u dentysty

Czy mleczne zęby nie bolą? Dlaczego warto leczyć mleczaki? Czy prawdą jest, że mleczaki nie są unerwione? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Dlaczego warto leczyć mleczne zęby u dziecka?

O zęby każdy z nas powinien dbać, czy to stałe, czy też mleczne. Sprawy dotyczące naszego uzębienia to nie żarty! Na pewno nie jeden z Was słyszał już mity dotyczące uzębienia naszych pociech, dzisiaj spróbujemy obalić wszystkie z nich.

Mleczaki to pierwsze z zębów, jakie pojawiają się w naszej jamie ustnej, jak wiemy, wypadają one w okolicach 6 roku życia- ale czy to znaczy, że nie powinniśmy o nie dbać? Oczywiście, że nie! Odpowiednie leczenie zębów mlecznych ma istotny wpływ na rozwój stałych zębów u dziecka.

Z czym wiążę się zaniedbanie zębów u dziecka?

Jeżeli nie będziemy odpowiednio dbać o uzębienie naszych dzieci, nie będziemy regularnie chodzić na kontrolę do dentysty, możemy doprowadzić do wszelkich chorób zębów. Chory ząb ma tendencję do wypadania. Jeżeli więc doprowadzimy do próchnicy, może to się wiązać z przedwczesnym wypadnięciem zębów naszego dziecka, co później doprowadza do przykrych skutków przy wyrośnięciu stałych zębów.

Leczenie próchnicy u dziecka

Żaden rodzic nie chcę, aby dentysta kojarzył się dziecku tylko z nieprzyjemnymi odczuciami. Nie chcemy, aby dziecko odczuwało dyskomfort podczas wizyty u dentysty. Jeśli u naszych pociech pojawia się próchnica zębów, reakcja powinna być natychmiastowa! Choroby uzębienia to nie są żarty, ani przy zębach mlecznych, ani stałych. Koniecznie zadbajmy przede wszystkim o prawidłowe leczenie próchnicy u dziecka.

Jak wygląda leczenie próchnicy u dzieci?

Taki rodzaj leczenia polega zwykle na usunięciu chorej tkanki z zębów dziecka i zastąpieniu jej plombą. Oczywiste jest, że sposób leczenia zębów zależy od stopnia zaawansowania ich choroby, dlatego nie warto dopuścić do jej rozwoju, ponieważ proces leczenia nie jest wtedy najprzyjemniejszy dla dziecka.

Szczegółowe informacje znaleźć możesz w gabinecie Dent Kraków.

leczenie mleczaków u dziecka

 

Czym objawia się próchnica zębów?

To pytanie jest często wpisywane w wyszukiwarkach internetowych. Próchnica początkowa jest rzadko zauważalna przez rodziców. W początkowej fazie próchnicy u dzieci szkliwo demineralizuje się- co oznacza, że szkliwo zostaje pozbawione wapnia, fosforu, a także magnezu, czyli najcenniejszych dla niego pierwiastków. Po ich utracie szkliwo narażone jest na różnego rodzaju ubytki. Początkowa faza próchnicy objawia się zwykle wystąpieniem nalotu na zębach naszej pociechy. W kolejnym rozwoju fazy próchnicy zębów szorstka plama, którą dużo łatwiej jest zauważyć między innymi dlatego, że odróżnia się od zdrowego zęba. Kolejne fazy rozwijają się coraz gorzej. Ząb zaczyna ciemnieć, próchnica się rozwija, a w konsekwencji prowadzi do sporych ubytków zęba. W tej fazie mogą pojawić się nawet stany zapalne, które wymagają koniecznej konsultacji z dentystą.

Czy u dzieci możliwe jest leczenie kanałowe?

Oczywiście, jest ono możliwe pod warunkiem, że u dziecka uformuje się korzeń zębowy. Jest to wtedy odpowiedni czas na wykonanie takiego zabiegu. Nie należy jednak podejmować pochopnie decyzji na temat tego zabiegu, ponieważ leczenie kanałowe to nic innego jak leczenie miazgi zęba, które jest konieczne w momencie pojawienia się w niej zapalenia.

Zapalenie miazgi zęba pojawia się w momencie gdy próchnica jest w zaawansowanej fazie choroby lub w momencie uszkodzenia zęba np. poprzez jego ukruszenie, lub pęknięcie.

Dlaczego więc nie powinniśmy wierzyć we wszystko, co usłyszymy?

Niektóre mity dotyczące mlecznych zębów dziecka wydają się być wręcz absurdalne, a jednak dużo osób w nie wierzy dlaczego? Ponieważ często powtarzane są przez osoby w internecie. Zamiast czytać niesprawdzone informację, należy zasięgnąć opinii doświadczonego lekarza. Uwierzcie, zarówno wy jak i wasze maluchy wyjdziecie na tym dużo lepiej.

Czym różni się leczenie zębów stałych od mlecznych?

Ząb mleczny wymaga równie dużej troski i dbałości o higienę co ząb stały. Różnic między zębami stałymi a mlecznymi jest wiele, między innymi rozmiar, kolor oraz ich ułożenie w zgryzie, wszystkie te różnice widoczne są gołym okiem.

Przede wszystkim jedną z najistotniejszych informacji jest to, że jeżeli nie zadbamy o zęba mlecznego, będzie mieć to negatywny wpływ na rozwój całego zgryzu dziecka. Leczenie mleczaków ma ogromne znacznie na późniejsze rozstawienie w momencie pojawienia się zębów stałych.

Co w przypadku dzieci ze stałymi zębami?

Należy pamiętać, że tutaj uwaga gra główną rolę. O stałe uzębienie u dziecka należy dbać z należytą uważnością. Jeżeli jednak nie zadbaliśmy o to w momencie wyrośnięcia u dziecka mleczaków, warto zacząć leczenie już od momentu pojawienia się pierwszego stałego zęba.

Bakterie nie znikają wraz z wypadnięciem mleczaków, ale osadzają się na nowych stałych zębach. Ponieważ wszystko ma konsekwencję. Jeżeli już od pierwszych lat nie zadbamy o uzębienie, powinniśmy rozpocząć leczenie jak najszybciej. Nie pozwólmy, aby nasze dziecko musiało odczuwać dyskomfort z każdą wizytą u dentysty. Już od pierwszych dni dziecka należy wpajać mu wiedzę na temat higieny jamy ustnej i pielęgnować ją przez cały okres jego życia. Działając w ten sposób, wyrabiamy u naszego dziecka pewne nawyki, o których później będzie pamiętał przez całe swoje życie.

Jak często powinniśmy odwiedzać dentystę?

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, jednak nigdy nie daje stuprocentowej gwarancji zdrowego uzębienia. Zdrowie naszych zębów jest narażone na wiele chorób, na które czasami nie mamy wpływu. Dlatego powinniśmy pamiętać o kontrolnych wizytach u stomatologa.

Naszego stomatologa powinniśmy odwiedzać przynajmniej co pół roku, aby upewnić się, że z naszymi zębami jest wszystko w porządku.

Zadbaj o higienę pomiędzy wizytami kontrolnymi

Nie pozwól, aby kamień lub inne bakterie rozwijały się w uzębieniu Twojej pociechy. Jak zadbać o prawidłowych rozwój zgryzu Twojego dziecka? To bardzo proste! Przedstawiamy kilka rad, które pomogą w samodzielnym zadbaniu o zdrową tkankę szkliwa.

Przede wszystkim pamiętaj o regularnym myciu.

Szczotkowanie powinno się odbywać maksymalnie godzinę po każdym posiłku. Jest to bardzo istotna kwestia dotycząca higieny jamy ustnej, którą każdy z nas powinien przestrzegać.

Nie zapominaj o niciach dentystycznych.

Nicie dentystyczne są również bardzo ważne, należy o nich pamiętać ze względu na to, że tylko one są w stanie wydobyć najmniejsze resztki posiłku zalegające w naszym zgryzie. Odpowiednia pielęgnacja nie odbędzie się bez obecności nici.

Płyny do płukania- totalny must have!

Jeśli myślisz, że jest to zbyteczne i omijasz ten krok- to Twój duży błąd. Płyn do płukania sięga w miejsca trudno dostępne nawet dla nici dentystycznej oraz szczoteczki.

Prawidłowa higiena podstawą każdego uzębienia.

Dbając odpowiednio o zgryz, jesteśmy w stanie powstrzymać rozwijanie się bakterii oraz odkładanie się kamienia. Zdrowie w jamie ustnej dziecka pomiędzy wizytami u stomatologa to dodatkowa ochrona szkliwa.

Nie dopuszczaj, aby ból towarzyszył Twojemu dziecku przy podstawowych czynnościach takich jak jedzenie, czy picie. Jakiekolwiek zmiany w uzębieniu dziecka konsultuj pod okiem doświadczonego lekarza stomatologa. 

 

Comments

comments

You Might Also Like