Uroda i zdrowie

Zioła na mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy

Mięśniakami określamy rozwijające się w ścianie macicy łagodne zmiany nowotworowe o charakterze niezłośliwym, które rozwijają się bardzo powoli, rzadko dając objawy. I chociaż zwykle lekarze nie podejmują decyzji o ich chirurgicznym usunięciu, to jednak warto mieć je pod kontrolą, by z biegiem lat nie zmieniły się w zmiany o charakterze złośliwym. W tym artykule znajdziecie informacje na temat przyczyn powstawania, objawów oraz sposobów leczenia mięśniaków macicy oraz roli, jaką w procesie terapeutycznym mają zioła.

Czym są mięśniaki?

Jak wspomniano we wstępie, mięśniaki to łagodne zmiany nowotworowe, które powstają w ścianie macicy. Wyróżniamy kilka ich rodzajów w zależności od umiejscowienia i wielkości zmian. Do najczęściej występujących należą włókniaki śródścienne, czyli te powstające w głębi mięśnia. Mogą one także wystawać do wnętrza otrzewnej, i wówczas określamy je mianem włókniaków podsurowicówkowych. Natomiast te, które narastają do środka jamy macicy to mięśniaki podśluzówkowe. W poważniejszych przypadkach mogą wypełnić nawet całą macicę.

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy nie są przypadłością rzadką i na różnych etapach życia dotykają bardzo wiele kobiet. Pojawiają się szczególnie często w okresie rozrodczym, na co mają wpływ regularne zmiany hormonalne, jakim poddawane są organizmy kobiet. Wahania poziomu estrogenu i progesteronu to pierwsza z przyczyn tworzenia się mięśniaków. Kolejną są kwestie genetycznych predyspozycji – badania potwierdziły przypuszczenia lekarzy, że skłonność do mięśniaków jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Powstaniu włókniaków sprzyjają także urazy ściany macicy, na przykład łyżeczkowanie – wówczas jest to prawdopodobnie reakcja obronna komórek na interwencję.

Do innych przyczyn powstawania mięśniaków macicy należą:

 • wczesne osiągnięcie dojrzałości płciowej – ryzyko powstania mięśniaka jest znacząco wyższe u tych kobiet, które miały pierwszą menstruację przed 10. rokiem życia;
 • otyłość lub nadwaga – prowadzą one do podniesienia poziomu estrogenu we krwi, co jest czynnikiem sprzyjającym dla powstawania włókniaków;
 • wiek – mięśniaki najczęściej dotykają kobiet po 35. roku życia, ale przed menopauzą.

Objawy

Obecność mięśniaka bardzo łatwo wykryć podczas rutynowego badania ultrasonograficznego w gabinecie ginekologa. Na pewne objawy jednak warto zwrócić uwagę. Symptomami, które mogą sygnalizować pojawienie się mięśniaka, są:

 • plamienia – dość często u kobiet, u których rozwija się mięśniak macicy, występują krwawienia i plamienia między miesiączkami. Zawsze w takim wypadku należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej;
 • zmiana charakteru miesiączki – w wielu przypadkach u kobiet z mięśniakami macicy dochodzi do wydłużenia czasu krwawienia miesiączkowego oraz zwiększenia jego obfitości;
 • dyskomfort w obrębie jamy miednicy – pojawić się może uczucie wypełnienia, wzdęcia i zaparcia oraz ucisk na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Konsekwencje mięśniaków

To, że mięśniaki należą do zmian łagodnych nie oznacza, że fakt ich pojawienia się można zignorować. Skutki powiększania się objętości guza mogą być bowiem niezwykle poważne. Ucisk na pęcherz moczowy może prowadzić do zatrzymania w nim moczu, a w konsekwencji do infekcji to najmniej dramatyczny skutek procesu. W bardziej zaawansowanych stadiach guza może się okazać, że jest on niedostatecznie ukrwiony, efektem czego będzie jego częściowe obumarcie i rozpoczęcie procesów gnilnych. W takim przypadku może wystąpić konieczność usunięcia całej macicy, ale zaniechanie leczenia z kolei spowoduje ogólnoustrojowe zakażenie i zgon kobiety.

Kobieta cierpiąca z powodu bóluZmiana jak widać jest wprawdzie łagodna, ale nieleczona – może nieść ze sobą realne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety oraz jej zdolności rozrodczych. Warto więc zająć się nią zanim dojdzie do najgorszego.

Jak zmniejszyć mięśniaki?

Zanim oddasz się w ręce chirurga, spróbuj naturalnych metod zmniejszania mięśniaków. Są one niezwykle skuteczne i gwarantują bezpieczeństwo nieporównywalnie większe niż interwencja chirurgiczna. Szczególnie przydatne zioła na mięśniaki macicy to:

 • pięciornik kurze ziele,
 • skrzyp,
 • ziele jemioły,
 • tasznik,
 • rdest ostrogorzki,
 • kora kaliny koralowej,
 • kwiaty kasztanowca,
 • liście brzozy,
 • liście borówki czernicy,
 • można stosować także siemię lniane,
 • krwawnik.

Zioła te mają niebagatelny wpływ na zdrowie układu rozrodczego kobiety. Jednak tym, co czyni je najbardziej skutecznymi, jest regulacja układu hormonalnego. Zmniejszają one także obfitość krwawienia miesiączkowego. Warto stosować również gotowe mieszanki na mięśniaki macicy, które stanowią specjalnie opracowane kompozycje w odpowiednich proporcjach.

Krwawnik stosowany w ziołolecznictwie

Warto zioła te stosować równocześnie – wówczas ich działanie jest spotęgowane. Należy jednak przestrzegać kilku zasad – ziół nie należy słodzić, a napar pić trzy razy dziennie przed spożyciem posiłku. Warto też pamiętać, że mieszanka ziołowa na mięśniaki macicy potrzebuje nieco czasu aby pokazać pełnię swoich możliwości leczniczych – zwykle ponowne badanie USG wykonuje się po około 4 miesiącach od rozpoczęcia kuracji.

Odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie ziołami pozwoli przyspieszyć proces zmniejszania się mięśniaków macicy i uniknąć ich przykrych skutków oraz konieczności usunięcia całego organu.

Comments

comments

You Might Also Like