Lifestyle wypoczynek

Muzyka klasyczna – 5 powodów, dla których warto jej słuchać

Młodym ludziom muzyka klasyczna zwykle nie kojarzy się z niczym interesującym – nie ma w niej chwytliwych riffów gitarowych ani przyciągających uwagę teksów. Postrzegają ją oni jako sztukę przeznaczoną dla starszych pokoleń i nie wyobrażają sobie, by mogli coś w niej znaleźć dla siebie. To jednak nieprawda – słuchanie utworów zaliczanych do „poważnych” nie tylko poprawia nasze samopoczucie, ale ma także szereg innych pozytywnych skutków, co wielokrotnie udowodnili naukowcy badający wpływ muzyki na rozwój, samopoczucie i zdrowie człowieka.

Dlaczego warto słuchać muzyki poważnej? Jakie korzyści możemy uzyskać słuchając jej codziennie? I w jakich sytuacjach warto korzystać z jej dobrodziejstw? Oto 5 powodów, dla których warto to robić.

Muzyka poważna – remedium na smutki

Słuchanie muzyki sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Efekt ten nie ma nic wspólnego z magią – muzyka poważna powoduje wyrzut dopaminy, czyli jednego z hormonów szczęścia, w organizmie człowieka. Szczególnie wtedy, gdy słuchamy swoich ulubionych utworów.

Nie masz jeszcze takich na swojej osobistej playliście? Wystarczy przypomnieć sobie kilka tych najpopularniejszych jak „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena czy „Etiudę Rewolucyjną” Fryderyka Chopina – z pewnością poczujesz potrzebę lepszego poznania twórczości tych kompozytorów. Doskonałym pomysłem jest także pójście na koncert, choćby koncerty chopinowskie w Warszawie – są organizowane regularnie i uczestniczą w nich setki osób.

Poprawa jakości snu

Bezsenność dokucza coraz większej ilości osób, niezależnie od ich wieku czy wykonywanego zawodu. Śpimy krótko, niespokojnie i nieefektywnie, rano czujemy zmęczenie i rozdrażnienie. Zamiast łykać tabletki nasenne, włącz radio Muzyka klasyczna płynąca z niego wyciszy Cię, zrelaksuje i uspokoi, a sen stanie się spokojniejszy. Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu Semmelweis, którzy zarekomendowali grupie studentów słuchanie utworów wielkich kompozytorów przez około 3 kwadranse przed snem. Studenci z drugiej grupy słuchali audiobooków, co nie poprawiło jakości ich snu. Masz kłopoty z zasypianiem? Jeśli tak, wiesz już co może Ci pomóc.

Poprawa pamięci i zdolności do koncentracji

Masz kłopoty z zapamiętywaniem informacji, nie potrafisz skupić uwagi na wykonywanej czynności dłużej niż przez kilka minut? Także w tym przypadku pomoże Ci muzyka klasyczna Najpiękniejsze utwory Chopina, Mozarta, Bacha czy Beethovena znacznie podniosą wydajność Twojego mózgu, czyniąc naukę czy pracę bardziej efektywną. To doskonała wiadomość dla uczniów i studentów przygotowujących się do ważnych egzaminów oraz dla osób pracujących twórczo lub wykonujących prace biurowe. Nauka staje się przyjemniejsza i łatwiejsza, a późniejsze odtworzenie przyswojonej wiedzy nie sprawia najmniejszych trudności. Także ten fakt został udowodniony w wyniku przeprowadzonych badań doświadczalnych. Zamiast więc pić kolejną kawę czy przyjmować suplementy diety, włącz radio czy płytę i słuchaj utworów najlepszych kompozytorów.

Działanie przeciwbólowe

Choć fakt ten może się wydawać naciągany, to jednak działanie przeciwbólowe utworów wielkich kompozytorów zostało (a jakże) udowodnione naukowo. Za prawdziwością tej tezy przemawiają również dowody empiryczne – obserwacje pacjentów oczekujących na zabiegi chirurgiczne i wywiady przeprowadzone z nimi. Można więc z całą stanowczością stwierdzić – klasyczna muzyka ma działanie przeciwbólowe, a do tego uspokajające. Pomaga więc nie tylko przygotować się do zabiegu, ale również lepiej znosić długotrwałe i bolesne leczenie onkologiczne oraz szybciej dojść do siebie pacjentom po przebytym udarze.

Sposób na odchudzanie

Jakim cudem muzyka poważna miałaby nam pomóc w pozbyciu się nadprogramowych kilogramów? Otóż okazuje się, że w czasie jej słuchania jemy wolniej i lepiej przeżuwamy każdy kęs, a więc przyjmujemy mniejsze porcje niż wtedy, kiedy jemy w ciszy. Równocześnie jedzenie sprawia nam znacznie więcej przyjemności. Pamiętaj więc, aby zawsze delektować się smakiem potraw w akompaniamencie ulubionych utworów (oczywiście poważnych).

Muzyka poważna powinna więc towarzyszyć nam zawsze – w czasie wykonywania codziennych obowiązków domowych, w pracy, podróży i w czasie nauki. Staniemy się szczęśliwsi, bardziej pogodni i spokojni, odporniejsi na różnego rodzaju przeciwności losu.

Comments

comments

You Might Also Like