dom Inspiracje malowanie

Kolory we wnętrzach – jak dobierać kolory do domu i mieszkania?

pokój dzienny w ciepłych barwach

Jednym z najważniejszych zadań, przed którymi staje każdy z nas w chwili wykańczania swojego domu czy mieszkania, jest wybór kolorów – kolorów ścian, mebli i dodatków. Jak za pomocą odpowiednio dobranych kolorów stworzyć harmonijną i nowoczesną przestrzeń mieszkalną? I dlaczego prawidłowy dobór kolorów jest aż tak istotny? Zachęcamy do lektury.

Dlaczego staranny wybór kolorów jest ważny?

Wpływ kolorów na nastrój został już bardzo dobrze poznany i udokumentowany. Mają dla nas znaczenie zarówno symboliczne wynikające z przekonań właściwych dla naszej kultury, jak i fizjologiczne, wynikające z długości fali światła przenikającej za pośrednictwem oka do naszego mózgu i modelującej nasze samopoczucie. Jak więc działają na nas przykładowe kolory? Otóż:

  • czerwień – silnie pobudza. Podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza akcję serca, dodaje energii i motywacji do działania. Pobudza apetyt;
  • zieleń – działa kojąco i łagodząco na nasz system nerwowy. Sprzyja relaksowi i odprężeniu, łagodzi stres i napięcie;
  • niebieski – podobnie jak zieleń, uspokaja i wycisza nas, ale również pobudza kreatywność i podnosi zdolność koncentracji;
  • fioletowy – łączą w sobie działanie czerwieni i niebieskiego, a efekt zależy od tego, której z tych barw jest więcej;
  • biel – sprzyja odpoczynkowi i relaksowi, nie absorbuje naszej uwagi, więc ułatwia skupienie na zadaniach;
  • żółć – dodaje energii, wprowadza do pomieszczenia ciepło i przytulny, radosny nastrój;
  • czerń – dodaje pewności siebie, poczucia bezpieczeństwa, wycisza i uspokaja.

Kolory, ze względu na ich wpływ na ludzkie samopoczucie, należy dobierać i stosować w pomieszczeniach bardzo starannie – dotyczy to wszelkich kolorów użytych we wnętrzach, a więc nie tylko kolorów ścian, dle też dodatków tekstylnych i dekoracji. Jeśli więc nie masz doświadczenia lub obawiasz się, że sam nie dasz sobie rady, zwróć się po pomoc tutaj, a z pewnością Twoje wnętrza będą zachwycały Ciebie i Twoich bliskich.

pokój dzienny ze ścianą w kolorze butelkowej zieleni

Czym kierować się wybierając kolory?

Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę wybierając kolory i ich konkretne odcienie do swoich wnętrz. Pamiętaj, że nie zawsze to, co przepięknie prezentuje się w katalogu, sprawdzi się w Twoim domu lub mieszkaniu – tu potrzeba nie tylko wyczucia smaku, ale też pewnej wiedzy. Oto więc kwestie, które powinieneś przemyśleć zanim zdecydujesz się na wybór kolorów. 

Rodzaj pomieszczenia

Skoro już wiemy jakie działanie ma na nasze samopoczucie szata kolorystyczna wnętrz, w których przebywamy, to dobór podstawowych barw do każdego pomieszczenia nie powinien stanowić większego problemu. Należy tylko zastanowić się, jakiej atmosfery oczekujemy w każdym z nich.

Sypialnia powinna być przytulna, dawać poczucie bezpieczeństwa i spokoju, ułatwiać odprężenie i łagodzić napięcia zbierane przez nas przez cały dzień. Sprawdzą się w niej więc biel (w ciepłym odcieniu), zieleń, błękit i szarość. Interesującym, choć ryzykownym, pomysłem będzie czerwień. Z pewnością warto postawić na stonowane, pastelowe odcienie, intensywne mogą rozpraszać i wprowadzać napięcie.

W kuchni natomiast czerwień – pobudzająca, intensywna i ożywcza – sprawdzi się rewelacyjnie. Warto komponować ją z czernią, bielą i szarością, które podkreślą jej odcień, ale też łagodzą jej wpływ na nasz nastrój i dodają pomieszczeniu ciepła.

kuchnia w biało - czerwone barwy

Salon czy pokój dzienny dają szerokie pole do popisu – możemy w nich eksperymentować z zielenią, żółcią, barwami ziemi, błękitami i bielą. Wszystko zależy od tego, jaki masz styl życia i w jaki sposób spędzasz w salonie swój wolny czas.

Łazienka pięknie może się prezentować w odcieniach bieli i błękitu, które podkreślają jej czystość, nadają lekkości i pozwalają zrelaksować się pod prysznicem. Łatwo dobrać do tych barw dodatki, pięknie komponują się z nimi kamień i drewno. Modne są również ciemne, stonowane odcienie granatu i zieleni oraz oczywiście uniwersalne szarość i czerń. 

Wielkość pomieszczenia

Ogólna zasada mówi, że w małych pomieszczeniach dobrze jest używać kolorów jasnych, natomiast z ciemnymi bezpieczniej jest eksperymentować we wnętrzach dużych, przestronnych. W tej zasadzie jest jednak tylko trochę prawdy – ogólny efekt zależy bowiem również od tego, jak zestawimy ze sobą poszczególne kolory zastosowane we wnętrzu. Na przykład: mała sypialnia z ciemnymi ścianami będzie się prezentowała pięknie, jeśli użyjesz jasnych dodatków – zasłon, dywanu, pościeli, koców i mebli. Tak więc najważniejsze jest odpowiednie zestawienie kolorów.

Ilość światła słonecznego w pomieszczeniu

Słabo oświetlone pomieszczenie z małym oknem będzie sprawiało przygnębiające wrażenie w ciemnych kolorach – w jego przypadku sprawdzą się odcienie, które będą odbijały światło, czyli odcienie jasne. Warto zadbać o efektywne sztuczne oświetlenie, a nawet ustawić duże lustro naprzeciwko okna. Pełna dowolność natomiast panuje w przypadku pomieszczeń jasnych, z dużą ilością wpadającego światła dziennego – w ich przypadku nie musimy obawiać się przytłaczającego efektu. 

sypialnia na poddaszu z czarno - czerwonym wystrojem i kremowymi ścianami

Jak łączyć ze sobą kolory? 

Zasad, według których możemy łączyć ze sobą poszczególne kolory, jest kilka. Warto je poznać i nauczyć się stosować, ponieważ to właśnie trafne i gustowne połączenie różnych barw stanowi wisienkę na torcie wystroju wnętrz. Jedna z zasad wskazuje, aby łączyć ze sobą różne (zwykle 2 lub 3) odcienie jednego koloru – znajdziesz je na kole barw. W ten sposób stworzysz wnętrze monochromatyczne.

Drugim sposobem, za pomocą którego możesz dopasować do siebie kolory, jest zestawienie kolorów znajdujących się kolejno obok siebie na kole barw – na przykład czerwony, pomarańczowy i żółty lub niebieski, fioletowy i różowy i tak dalej. A jeśli lubisz kontrasty, połącz ze sobą kolory znajdujące się na kole naprzeciwko siebie – np. fioletowy i żółty. To tak zwane kolory dopełniające, które stworzą żywe, interesujące i odważne aranżacje.

Podsumowanie

Już wiesz, w jaki sposób dobierać kolory do swojego domu i mieszkania w zależności od przeznaczenia i wielkości poszczególnych wnętrz. Wiesz też, jakie są sposoby łączenia poszczególnych kolorów i odcieni oraz jakich błędów należy się wystrzegać. Skorzystaj z naszego poradnika, a z pewnością Twoje wnętrza będą prezentowały się gustownie.

Comments

comments

You Might Also Like