Uroda i zdrowie

Maska czy przy艂bica

Obecnie na ca艂ym 艣wiecie, w dobie pandemii COVID -19,聽 najwa偶niejsz膮 rzecz膮 jest ochrona personalna, by unikn膮膰 zaka偶enia. Jednym ze sposob贸w jest zas艂anianie nosa i ust. Ale czym je zas艂oni膰? Przy艂bic膮 czy maseczk膮? Co jest lepsze i skuteczniejsze? Odpowied藕 znajdziesz w niniejszym artykule.

 

Mycie r膮k, dystans spo艂eczny, dezynfekcja to tylko niekt贸re ze 艣rodk贸w ochrony, jakie mo偶emy wdro偶y膰, by nie sta膰 si臋 ofiarami szkodliwego koronawirusa. Jednak najcenniejsz膮 metod膮 jest zakrywanie ust i nosa. Dlaczego? Bo to przez usta i nos, Covid -19 mo偶e dosta膰 si臋 do naszego organizmu.

聽聽聽 Mo偶liwo艣ci zara偶enia si臋 COVID-19

聽聽聽 By zrozumie膰, jak wa偶ne jest chronienie okolic twarzy i jak to najlepiej robi膰, nale偶y dowiedzie膰 si臋, jak mo偶na si臋 zarazi膰 niebezpiecznym wirusem.

  • Wirus SARS=CoV-2 przenosi si臋 z cz艂owieka na cz艂owieka,
  • Transport聽 odbywa si臋 drog膮 kropelkow膮 (zainfekowany aerozol uwalnia si臋 przy kichaniu, kaszlu lub m贸wieniu),
  • Zaka偶enie jest mo偶liwe poprzez jedzenie i picie z tych samych naczy艅 co osoba zara偶ona,
  • Mo偶e utrzymywa膰 si臋 na r贸偶nych przedmiotach i powierzchniach. Zakazimy si臋 koronawirusem, gdy dotkniemy ska偶onej powierzchni, a nast臋pnie twarzy i okolic oczu,
  • Do infekcji mo偶e doj艣膰 przez przebywanie w tym samym, zw艂aszcza ma艂ym, pomieszczeniu co osoba zainfekowana.

 

Obowi膮zek czy wyb贸r?

Na przestrzeni czasu, mogli艣my zauwa偶y膰, 偶e ka偶dy rz膮d i pa艅stwo, maj膮 r贸偶ne strategie walki z pandemi膮. Jednak bez wzgl臋du na og贸lny zarys wzorca zachowa艅, jaki podaje nasz rz膮d, sami powinni艣my uzmys艂owi膰 sobie, co jest dla nas najlepsze i najbezpieczniejsze. Wielomiesi臋czna obserwacja zespo艂贸w naukowc贸w i lekarzy potwierdzi艂a, 偶e w grupie ryzyka ofiar koronawirusa nie s膮 tylko osoby starsze i schorowane. Okazuje si臋 niejednokrotnie, 偶e osoby pe艂ne 偶ycia, m艂ode przechodz膮 chorob臋 bardzo ci臋偶ko. Poza tym cz臋sto sami nie wiemy jaki faktyczny jest nasz stan zdrowia. Wiele chor贸b wsp贸艂istniej膮cych, o kt贸rych nie mieli艣my poj臋cia, ujawnia si臋 w czasie zaka偶enia. Dlatego musimy chroni膰 siebie i naszych bliskich, a tak膮 ochron臋 zapewnia zakrywanie twarzy. Warto przy tym zauwa偶y膰, 偶e samo zas艂anianie ust i nosa nie tyle chroni nas samych ile osoby w naszym otoczeniu. Okres inkubacji koronawirusa trwa od 2 do 14 dni, w zwi膮zku z tym mo偶emy by膰 jego nosicielami i zara偶a膰 nie b臋d膮c tego 艣wiadomym. Dlatego je艣li ka偶dy b臋dzie stosowa艂 艣rodki ochronne, ryzyko zainfekowania siebie nawzajem drastycznie spadnie.

Bez wzgl臋du na to czy odg贸rnie otrzymujemy nakaz noszenia przy艂bic i masek, czy te偶 nie, sami powinni艣my z ch臋ci膮 to robi膰, bo od tego zale偶y nasze zdrowie i os贸b, z kt贸rymi mamy kontakt.聽 Jednak bardzo cz臋sto dochodz膮 do nas聽 sprzeczne tre艣ci, jaka os艂ona na twarz zapewnia lepsz膮 ochron臋.聽 Poni偶ej przedstawiamy informacje, kt贸re pomog膮 Ci dokona膰 w艂a艣ciwego wyboru.

Przy艂bica – fakty i mity

Skoro koronawirus rozprzestrzenia si臋 drog膮 kropelkow膮, dla wielu os贸b idealn膮 przed tym ochron膮 b臋dzie przy艂bica.聽 Jednak nim za艂o偶膮 przy艂bic臋, powinny wiedzie膰, 偶e daje ona zdecydowanie mniejsz膮 ochron臋 przed zara偶eniem ni偶 maseczka. Owszem, masa producent贸w b臋dzie zapewnia膰 o jej skutecznym dzia艂aniu, jednak badania pokazuj膮 co艣 zupe艂nie innego.聽 Naukowcy z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention), ustalili, 偶e w zale偶no艣ci od warunk贸w przy艂bica chroni nas w r贸偶nym stopniu. Wa偶na jest odleg艂o艣膰 od osoby zaka偶onej, a tak偶e wielko艣膰 przy艂bicy i jako艣膰. Udowodniono, 偶e przy艂bice przepuszczaj膮 aerozol聽 bokami, a tak偶e pod ni膮, docieraj膮c do naszego nosa czy ust. Ponadto wydychane przez nas powietrze, 艂atwo i bezproblemowo przemieszcza si臋 t膮 sam膮 drog膮, tworz膮c potencjalne zagro偶enie dla innych os贸b.聽 Je艣li jednak kto艣 na nas nakicha,聽 kropelki jego 艣liny zatrzymaj膮 si臋 na os艂onie, a my w tym momencie nie zrobimy wdechu, mo偶e to zmniejszy膰 ryzyko zainfekowania.聽 Widzimy jednak, 偶e bez wzgl臋du na czynniki i okoliczno艣ci, przy艂bica nie zapewni nam odpowiedniej ochrony. 聽 Przy艂bice mog膮 by膰 ewentualnym dodatkiem do ochrony personalnej, a nie jej g艂贸wnym or臋偶em.

Dlaczego wi臋c przy艂bice maj膮 tak wielu zwolennik贸w? Bo jak wszystko maj膮 swoje zalety.聽 W przypadku os贸b z wad膮 wzroku, kt贸re zak艂adaj膮 przy艂bic臋, okulary nie paruj膮, dalej wida膰 mimik臋 twarzy, ograniczaj膮 skutecznie dotykanie twarzy i okolic oczu, 艂atwo je zdezynfekowa膰, s膮 wielorazowego u偶ytku i cechuje je wygoda.聽 Czasami jednak nale偶y przewarto艣ciowa膰 powierzchowne korzy艣ci i dla w艂asnego zdrowia troch臋 „si臋 pom臋czy膰” i zamiast przy艂bicy skorzysta膰聽 ze skuteczniejszych form ochrony.

Maseczka – fakty i mity

Skoro wiemy, 偶e przy艂bice nie chroni膮 nas w 100% to czy robi膮 to maseczki? Nie. Jednak zdecydowanie lepiej chroni膮 ni偶 inna os艂ona na twarz.聽 Maseczka zatrzymuje nasze cz膮steczki, kt贸re emitujemy do otoczenia, a w przypadku przebywania z inn膮 osob膮, potencjalne zaka偶on膮, cz膮steczki jej 艣liny w przypadku m贸wienia i kichania, maj膮 znacznie utrudnion膮 drog臋, by do nas dotrze膰.聽 Jednak musimy spe艂ni膰 jeden najwa偶niejszy warunek. Maseczka musi dobrze przylega膰 do twarzy i zakrywa膰 zar贸wno nos jak i usta! Cz臋sto mo偶na zaobserwowa膰, 偶e niekt贸rzy nosz膮 maseczki pod nosem, a co za tym idzie, nie spe艂nia ona swojej najwa偶niejszej funkcji.聽 Poni偶ej przedstawiono zdj臋cie, pokazuj膮ce jak maska spe艂nia swoje zadanie ochronne.

 

Jednak wiele reklam i tre艣ci przedstawia szereg r贸偶nych maseczek, kt贸re mo偶e zakupi膰. Produkt贸w jest tak du偶o, 偶e mo偶esz si臋 zastanawia膰 jak膮 maseczk臋 wybra膰. Ka偶da ma inny materia艂,聽 r贸偶na jest tak偶e ich cena.聽 Czym si臋 kierowa膰 przy zakupie masek na twarz?

Do wyboru mamy maseczki chirurgiczne, p贸艂maski filtruj膮ce (np. N95) i maseczki bawe艂niane. 聽 Popularne s膮 te偶 maseczki wygl膮daj膮ce jak ma艂a przy艂bica. Jest przezroczysta i przylega wy艂膮cznie do powierzchni nosa, daj膮c mo偶liwo艣膰 swobodnego oddychania i m贸wienia, ale ci臋偶ko tu m贸wi膰 o jakiejkolwiek ochronie. Nie mo偶na tego „wynalazku” zaliczy膰 ani do przy艂bic ani do masek, a jego funkcja ochronna jest bardzo znikoma. Unikajmy wi臋c tego typu ochrony i wyrzu膰my go z listy kandydat贸w.

Je艣li chodzi o maski chirurgiczne jednorazowe, to przeprowadzone badania potwierdzaj膮 ich wysok膮 skuteczno艣膰.聽 R贸偶ni膮 si臋 mi臋dzy sob膮 wytrzyma艂o艣ci膮 na przesi膮kanie, jednak istotne jest, by sk艂ada艂y si臋 z trzech warstw w艂贸kniny polipropylenowej. Os艂ona taka daje wi臋ksze poczucie bezpiecze艅stwa dla ciebie i Twoich bliskich.聽 Maj膮 jednak istotn膮 wad臋 – z racji do艣膰 szybkiego nabierania wilgoci nale偶y je wymienia膰 co kilkana艣cie minut w szczeg贸lno艣ci je艣li przebywamy w zat艂oczonym miejscu, gdzie koronawirus ma 艂atwiejsze mo偶liwo艣ci emisji.

P贸艂maski filtruj膮ce, s膮 to maski medyczne, kt贸re nie tylko maj膮 na celu filtrowanie aerozoli, ale tak偶e py艂贸w. W艣r贸d wielu ofert znajdziemy jedno i wielorazowego u偶ytku.聽 Jednak wed艂ug najnowszych danych i informacji, okazuje si臋, 偶e mog膮 nie by膰 tak skuteczne, ze wzgl臋du na umieszczony w nich filtr, przez kt贸ry cz膮steczki wirusa mog膮 艂atwiej si臋 przedostawa膰. Naukowcy jednak nie s膮 w pe艂ni zgodni w tej kwestii.

A co mo偶emy powiedzie膰 na temat maseczek bawe艂nianych? S膮 przyjemne w dotyku, mo偶na 艂atwo zrobi膰 tak膮 mask臋 samemu, ale najwa偶niejszy jest materia艂, z jakiego zosta艂a wykonana. Powinna to by膰聽 wysokiej jako艣ci bawe艂na i posiada艂a trzy warstwy.

Nie ma 偶adnego przeciwwskazania do noszenia masek przez osoby chore na astm臋 i inne choroby uk艂adu oddechowego. Po internecie kr膮偶膮 mity, 偶e maseczki ochronne podwy偶szaj膮 poziom dwutlenku w臋gla w organizmie, doprowadzaj膮 do omdle艅 i ograniczaj膮 nasz膮 swobod臋.聽 Takie fejkowe informacje pojawiaj膮 si臋 na ka偶dym kroku i nie maj膮 nic wsp贸lnego z prawd膮. Chirurdzy, kt贸rzy przeprowadzaj膮 wielogodzinne operacje, obowi膮zkowo nosz膮 maski聽 i nie mdlej膮 nad sto艂em operacyjnym z ich powodu, a przecie偶 sami borykaj膮 si臋 z chorobami XXI wieku takimi jak astma, alergie itp. Nie dajmy sobie wi臋c wm贸wi膰, 偶e noszenie maseczek jest szkodliwe i przed niczym nas one nie chroni膮. Unikajmy takich informacji i skupmy si臋 na naukowych danych, kt贸re na bie偶膮co s膮 aktualizowane.

Lekarz, Christopher Murray z Uniwersytetu w Waszyngtonie, trafnie podsumowa艂 kwesti臋 noszenia maseczek: „Rzadko widzi si臋, by tak wielki wp艂yw mia艂o co艣 tak prostego i taniego”.

Zamiast wi臋c doszukiwa膰 si臋 teorii spiskowych i tre艣ci ca艂kowicie wypaczaj膮cych rzeczywisto艣膰, kt贸re mog膮 kr膮偶y膰 nawet w艣r贸d Twoich znajomych i przyjaci贸艂,聽 dok艂adnie przemy艣l sw贸j wyb贸r i metody dzia艂ania. Pami臋taj tak偶e, 偶e maseczka ochronna聽 nie jest doskona艂a i w 100% skuteczna.聽 Daje znacznie wi臋ksz膮 ochron臋 od przy艂bicy, ale nie zapewni nam ca艂kowitego bezpiecze艅stwa.

Podsumowuj膮c, by zapewni膰 sobie maksimum komfortu, 偶e zrobili艣my wszystko, co w naszej mocy, by nie zachorowa膰 na COVID -19 warto te dwa 艣rodki zapobiegawcze zastosowa膰 razem, jednocze艣nie.聽 Szczeg贸lnie jest to dobry pomys艂 w przypadku os贸b z chorobami wsp贸艂istniej膮cymi, kt贸re nie mog膮 pozosta膰 w domu. Chocia偶 w pojedynk臋 niezbyt skuteczne, przy艂bice mog膮 by膰 艣wietnym dodatkiem, kt贸ry ochroni nas przed pierwsz膮 fal膮 zainfekowanego aerozolu.

W艣r贸d reklam w/w produkt贸w,聽 poszukaj sprawdzonych informacji i zamiast ignorowa膰 pandemiczn膮 sytuacj臋, z rozs膮dkiem si臋 do niej dostosuj, a maseczki i przy艂bice nie b臋d膮 Twoimi wrogami, tylko narz臋dziami ratuj膮cymi 偶ycie.

Comments

comments

You Might Also Like