Lifestyle

Późne macierzyństwo – wady i zalety

macierzyństwo

Obecne tempo życia, ciągła pogoń za karierą i nastawienie przede wszystkim na rozwój zawodowy sprawia, że coraz więcej kobiet decyduje się na zajście w pierwszą ciążę po 35, a nawet po 40 roku życia. Według statystyk Polki najczęściej rodzą pierwsze dziecko po 27 roku życia. Istnieje jednak duża część kobiet, które o powiększeniu rodziny zaczyna myśleć dopiero po czterdziestce.

Dlaczego tak wielu lekarzy mówi, a zarazem nieco przestrzega o późnym macierzyństwie? Jakie wady i zalety niesie ze sobą planowanie ciąży w dojrzałym wieku? Te i inne ważne kwestie dotyczące późnego macierzyństwa zostały omówione w poniższym artykule. Zatem przeczytaj go już teraz!

Lekarze o późnym macierzyństwie – większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z Zespołem Downa

W wielu kulturach świata normalnym zjawiskiem jest rodzenie dzieci przez nastolatki. Można wręcz rzec, że z dawien dawna przyjęte zostało, aby kobieta decydowała się na urodzenie dziecka w wieku nieprzekraczającym 20 kilku lat. Patrząc przez pryzmat biologii, najbardziej odpowiedni czas na poród jest, właśnie wtedy gdy kobieta ma 18-20 lat.

Z medycznego punktu widzenia pierwsza ciąża po 35 roku życia jest już określana mianem późnej ciąży. Ale naprawę późne macierzyństwo zaczyna się po czterdziestce. Z drugiej strony, wiele dziewcząt w młodym wieku nie jest emocjonalnie gotowa na założenie rodziny. Poza tym, tak jak zostało wspomniane we wcześniejszej części tekstu, aktualnie inaczej działa świat, aniżeli jeszcze paręnaście lat temu i dlatego wiele kobiet nie myśli o posiadaniu dzieci.

Czasami, jeżeli kobieta jest zbyt młoda i nie gotowa na macierzyństwo, po urodzeniu dziecka mogą wystąpić u niej różne komplikacje. Nieplanowane macierzyństwo może grozić np. późniejszą depresją poporodową, poczuciem krzywdy lub ograniczonej wolności. Natomiast faktem jest, że nie tylko pierwsza, ale każda następna ciąża po 40 roku życia niesie ze sobą duże ryzyko wystąpienia groźnych powikłań zarówno dla dziecka, jak i matki. Dla przykładu, po 40 roku życia, istnieje większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z tzw. trisomią chromosomu 21, czyli dziecka z zespołem downa.

późne macierzyństwo

Jakie zagrożenia niesie późne macierzyństwo?

Organizm czterdziestoletniej kobiety, lub takiej w późniejszym wieku jest mniej wydolny pod względem fizycznym, niż był 20 lat wcześniej. Ciąża stanowi dla organizmu poważne obciążenie, a im starsza kobieta, tym większy wysiłek. Przykładem może być tutaj serce ciężarnej, które podczas ciąży musi przepompować prawie 3 litry krwi więcej niż zazwyczaj. Jest to ogromne obciążenie, zwłaszcza dla kobiet, cierpiących na choroby serca.

Późne rodzicielstwo może mieć swoje następstwa związane ze zdrowiem, np. istnieje możliwość wystąpienia wielu chorób przewlekłych tj. cukrzyca typu drugiego lub nadciśnienie tętnicze, które mogą poważnie zagrozić matce i jej dziecku.

Inne zagrożenia

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia ciąży mnogiej, a z nim znacznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych powikłań dla dzieci i ich mamy. Kluczowym argumentem przeciwko staraniu się o dziecko po czterdziestce jest duża możliwość wystąpienia wad chromosomalnych w płodzie, do których należy np. zespół Downa, o którym wcześniej wspominaliśmy.

Nie oznacza to, że młodsze kobiety nie rodzą dzieci z wadami chromosomalnymi, jednakże u kobiet starszych ryzyko ich wystąpienia jest znacznie wyższe. Zmiany chromosomalne często są powodem poronień, dlatego po 40 roku życia 40% ciąż jest ronionych, natomiast po 45. aż połowa.

Jak podaje Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, u czterdziestolatki ryzyko powikłań podczas ciąży i porodu wzrasta nawet pięciokrotnie.

 

Wpływ wieku na płodność kobiety

Jak już pewne wiemy, o wiele łatwiej zajść w ciążę dwudziestolatce niż kobiecie dwa razy starszej. Jest tak dlatego, że ilość komórek jajowych każdej kobiety jest ograniczona i z wiekiem maleje. Co więcej, komórki jajowe starzeją się razem z kobietą i potrzebują znacznie większej stymulacji hormonalnej, aby mogły się prawidłowo rozwinąć.

Komórki jajowe czterdziestoletniej kobiety mogą mieć więcej genetycznych nieprawidłowości. Mimo że większość ciąż po 40. roku życia kończy się szczęśliwie, wiele kobiet musi liczyć się z tym, że w razie komplikacji, na drugą szansę może już być za późno, gdyż z biologicznego punktu widzenia może się okazać, że jej zdolność prokreacji wygasła. Warto wiedzieć, że płodność kobiety do ok. 35 roku życia utrzymuje się prawie na tym samym poziomie, jednak im bliżej czterdziestki tym jest znacznie niższa i kobiety po czterdziestym roku życia mają jedynie 10% szans na zajście w ciążę. Warto zatem dobrze zastanowić się odnośnie późnego macierzyństwa.

macierzyństwo w późnym wieku

Pierwsze dziecko po czterdziestce – jak wygląda rozwiązanie ciąży

W wieku czterdziestu lat podobnie jak i w wieku młodszym kwestia porodu jest indywidualna. Statystyki jednak pokazują, że większość kobiet urodziły dziecko przez cesarskie cięcie, głównie z powodu nieodpowiednio przygotowanej szyjki macicy. Ponadto poród przez cesarskie cięcie jest łatwiejszy do kontrolowania niż poród naturalny.

Powszechny stereotyp mówi, że dzieci urodzone przez starsze kobiety są słabsze i mają mniejszą wagę urodzeniową. Fakty jednak pokazują, że jeżeli podczas ciąży nie rozwinęła się żadna patologia, dzieci rodzą się w pełni zdrowe i nie różnią się od tych, które zostały urodzone przez młode matki. Co więcej, kobiety, które swoje pierwsze dziecko urodziły późno, staranniej troszczą się o nie i potrafią stworzyć im lepsze warunki rozwoju, przez co np. dzieci rzadziej chorują.

Najważniejsze jednak, aby przyszła mama zapewniła sobie jak i jeszcze nienarodzonemu dziecku należytą i dobrą opiekę lekarską.

 

Efekt odmłodzenia po ciąży i urodzeniu dziecka — prawda czy fałsz?

Wiele kobiet tak myśli, zatem sprawdźmy, czy rzeczywiście coś w tym jest. Pod względem biologicznym ciąża nie spowalnia procesu starzenia. Bez względu na wiek jest ogromnym obciążeniem i wysiłkiem dla organizmu. Kobieta, która urodziła w swoim życiu kilkoro dzieci, ma bardziej wyeksploatowany organizm, niż ta, która w ogóle nie rodziła. Późne macierzyństwo potrafi jednak pod względem psychologicznym odmienić rodziców. Nowy członek rodziny wymaga czynnej opieki, rodzice więc żyją bardziej aktywnie i przez to muszą lepiej dbać o swoją kondycję fizyczną.

Zalety późnego macierzyństwa

Do zalet późnego rodzicielstwa można zaliczyć, oprócz wyżej wymienionego powodu, ustabilizowaną sytuację materialną. Zazwyczaj rodzice powyżej 40. roku życia nie muszą przejmować się z powodu pracy zawodowej i swojego wieloletniego doświadczenia zawodowego. Co za tym idzie, w domu najprawdopodobniej będzie panowała stabilność finansowa itp.

Ponadto w takim wieku rozważniej podejmuje się decyzje. W 2012 roku Naukowcy z The Royal College of Paediatrics and Child Health w Glasgow przeprowadzili badania dzieci, które podzielili na dwie grupy: te, które zostały urodzone przez matki powyżej 40. roku życia i te, które urodziły młodsze kobiety. Okazało się, że późne macierzyństwo wcale nie jest takie złe. Dzieci starszych mam wyróżniały się większą inteligencją od rówieśników, były od nich zdrowsze, rzadziej ulegały wypadkom i nie wymagały opieki w szpitalu. Badania wykazały również, że kobiety, które zdecydowały się na późne macierzyństwo, z większym spokojem wychowywały dzieci.

Oczywiście nie jest to regułą i nie można niczego ujmować dzieciom, które mają młodsze mamy, czy rodziców. Często wiele kwestii odnośnie dzieci, jest z racji zaniedbań rodziców, aniżeli ich wrodzonych wad.

Podsumowanie

Późne macierzyństwo czasami może nieść ze sobą duże zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Jednakże odpowiednia opieka lekarska i zdrowy tryb życia kobiety mogą sprawić, że ciąża przebiegnie bez powikłań, a dziecko urodzi się zdrowe. To, w jakim wieku kobieta zdecyduje się na macierzyństwo, jest całkowicie kwestią indywidualną. Niezależnie od wieku miłość rodzicielska jest tak samo mocna i wyjątkowa.

Pamiętaj również, że w kwestii ciąży w młodym, jak i w późniejszym wieku najlepszym doradcą będzie lekarz. Szczególnie taki z wieloletnim doświadczeniem. Dobra opieka medyczna to podstawa w kwestii ciąży.

Comments

comments

You Might Also Like