wypoczynek

11 sprawdzonych sposobów na weekend

weekend na plaży

Jeśli myślisz o wyjeździe na weekend, ale nie masz pomysłu, gdzie się udać, to mam dla Ciebie ciekawe propozycje. Polska oferuje wiele pięknych miejsc, które są idealne na weekendowy wyjazd. Niezależnie od tego, czy jest to wiosna, lato, jesień czy zima, po przeczytaniu mojego poradnika z powodzeniem znajdziesz miejsce na weekendowy wypad.

Zebrałam kilka miejsc, do których warto pojechać i spędzić tam weekend. Możesz odwiedzić przepiękne polskie miasta lub polskie parki narodowe, gdzie podczas pieszych wędrówek z pewnością będziesz mógł odpocząć od codzienności oraz naładować baterie do pracy.

Wyjazd na weekend – zwiedzamy polskie Miasta

Mój poradnik zaczniemy od polskich miast które warto odwiedzić w weekend. Jeśli chodzi o piękne miasta w Polsce, które warto odwiedzić, jest ich bardzo dużo. Każde ma swoje własne uroki, większe lub mniejsze, dlatego trudno jest wybrać jedno najpiękniejsze. Jednak, biorąc pod uwagę moje własne doświadczenia, stworzyłam listę 5 polskich miast, które można odwiedzić w weekend. 

Kraków i okolice

Bazylika Mariacka w Krakowie

W moim poradniku nie mogło zabraknąć stolicy województwa małopolskiego. Kraków to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich miast. Mnogość atrakcji i zabytków sprawiają, że każdy powinien spędzić tam weekend. Na szczycie listy miejsc „must see” znajdziemy Rynek Główny z Sukiennicami i Bazyliką Mariacką, gdzie usłyszymy niezwykły hejnał mariacki. Warto również odwiedzić Zamek Królewski. W Krakowie znajdziesz wiele atrakcji które warto odwiedzić, są to m.in.:

  • Muzeum Galeria Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach
  • Podziemia Rynku Głównego
  • Dom Jana Matejki
  • Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius
  • Stara Synagoga w Krakowie
  • Tyniec

Jeśli w ramach weekendowego wypadu uda Ci się wyegzekwować trochę czasu, zainteresuj się też nietypowymi i mniej oczywistymi atrakcjami Krakowa, takimi jak Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie czy Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Przy dobrej pogodzie możesz wybrać się również do ZOO w Krakowie.

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce jest wyjątkowym miejscem na skalę światową: znajdują się tam ołtarze, rzeźby, sale bankietowe wykonane z soli oraz niezwykła kaplica św. Kingi – największa na świecie podziemna świątynia. W 1978 roku Kopalnia została wpisana na Listę światowego dziedzictwa Unesco.

Wrocław

Wrocław jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Co roku przyjeżdżają tam rzesze turystów zarówno z kraju, jak i z zagranicy, których przyciąga wspaniała historia i zabytki. Największą popularnością cieszą zabytki techniki, takie jak odremontowany Dworzec Główny z jego piękną fasadą, Most Grunwaldzki oraz secesyjny Most Zwierzyniecki, a także monumentalna Hala Stulecia (znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO). Nie można również przegapić szlaku wrocławskich krasnali, których jest ponad 300!

Rynek we Wrocławiu

Wielbiciele piwa powinni odwiedzić najsłynniejszy Spiż, a także Browar Stu Mostów, Browar Złoty Pies i AleBrowar.

Miłośnicy spędzania czasu w muzeach również znajdą dla siebie wiele atrakcji. Oprócz Muzeum Panorama Racławicka warto odwiedzić Muzeum Pana Tadeusza czy Muzeum Archidiecezjalne.

Poznań

Poznań to miasto idealne na weekendowy wypoczynek. Znajdziesz tu wiele atrakcji dla całej rodziny. Weź udział w zwiedzaniu zabytków i poznaj historię miasta, oglądając koziołki na szczycie ratusza lub kolorowe kamienice. Możesz też skosztować pysznych rogalików świętomarcińskich. Aktywni odkryją uroki poznańskiej Malty, a dzieci znajdą tu mnóstwo zabaw w Parku Cytadela. Przygotuj się na niezapomniany weekend w Poznaniu! Oto lista atrakcji które należy zobaczyć:

  • Katedra w Poznaniu
  • Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
  • Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu
  • Most Jordana
  • Brama Poznania ICHOT
  • Ratusz w Poznaniu
  • Poznańskie koziołki
  • Kompleks jezuicki
  • Zamek Królewski w Poznaniu
  • Muzeum Wnętrz Użytkowych
  • Kościół franciszkanów
  • Biblioteka Raczyńskich
  • Bazar Poznański
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu
  • Zamek Cesarski w Poznaniu
  • Gotycki Kościół św. Małgorzaty Panny i Męczenniczki

Mnogość atrakcji sprawia, że zwykły weekend może okazać się zbyt krótki, dlatego aby zwiedzić wszystkie zabytki warto wybrać się do Poznania w długi weekend czerwcowy lub majowy.

Toruń i okolice

Jeśli szukasz atrakcyjnego miejsca na weekend, Toruń to doskonały wybór. Gotycka Starówka, liczne imprezy i festiwale oraz kawiarniane ogródki, które tętnią życiem do późnych godzin nocnych, tworzą niepowtarzalny klimat tego miasta. Dogodne położenie i dobre skomunikowanie, zwłaszcza z głównymi miastami centralnej oraz północnej Polski, pozwalają na sprawny dojazd. Żeby w pełni wykorzystać czas weekendowego pobytu, przygotowaliśmy krótki opis atrakcji Torunia.

Toruń ma wiele atrakcji, które warto odwiedzić podczas weekendu. Średniowieczny Zespół Miejski wpisany na listę UNESCO, z jego zabytkowymi kamienicami, kościołami i słynną Krzywą Wieżą, a także ruiny Zamku Krzyżackiego i Zamku Kazimierza Wielkiego w Złotorii. Kolejnymi interesującymi miejscami wartymi zobaczenia są: Dom Mikołaja Kopernika i Żywe Muzeum Piernika.

Lublin

Lublin to idealne miejsce na krótki wypad typu „city-break”. Możesz tu zobaczyć wiele ciekawych zabytków, w tym Stare Miasto z zabytkowymi kamienicami, kościołami, katedrą oraz Piwnicami pod Fortuną, gdzie przetrwały interesujące renesansowe malowidła. Zamek lubelski to największe muzeum w mieście, składające się z kilku części (archeologia, sztuka, etnologia) i słynnej Kaplicy Świętej Trójcy z bizantyjsko-ruskimi freskami.
Państwowe Muzeum na Majdanku ukazuje gehennę ludzi uwięzionych i pomordowanych w założonym tu przez Niemców obozie koncentracyjnym. Muzeum Wsi Lubelskiej położone przy wjeździe do miasta to jedna z najbardziej interesujących placówek tego typu w Polsce.

Lublin

Propozycje dla osób lubiących piesze wycieczki

Dla osób lubiących aktywny wypoczynek przygotowałam również ciekawe miejsca na weekendowy wypad. Polska bogata jest w liczne szlaki piesze, o różnym stopniu trudności, dlatego bez problemu znajdziesz odpowiednie dla siebie miejsce w polskich górach.

Słowiński Park Narodowy

Ten Park należy do najbardziej atrakcyjnych miejsc w Polsce. Co roku przyciąga wielu turystów, którzy mogą doświadczyć niezwykłej wizji przesuwających się wydm. To właśnie tam niegdyś znajdowała się średniowieczna wieś Stara Łeba, która została zniszczona przez piasek, jednak ruiny gotyckiego kościoła wciąż możemy podziwiać.
Do wydm można dotrzeć przez wąską mierzeję rozdzielającą Bałtyk i jezioro Łebsko. Ze starymi tradycjami Słowińców można się zapoznać w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, a w muzeum rakiet w Rąbce możesz obejrzeć muzeum, które powstało na miejscu niemieckiego poligonu doświadczalnego, gdzie Niemieccy naukowcy testowali rakiety przeciwlotnicze

W Lęborku warto zajrzeć do średniowiecznego kościoła św. Jakuba oraz zobaczyć kamienne kręgi Gotów. Natomiast w Słupsku zachwycić się można kolekcją portretów Witkacego w Muzeum Pomorza Środkowego.

Babia Góra i okolice

Wybierając się na wycieczkę pieszą, Tatry czy Bieszczady nie są jedynym wyborem. Warto wybrać się do Beskidy Żywieckiego aby zdobyć najwyższy szczyt jakim jest Babia Góra zwana również Diablakiem. Góra ta oferuje piękne widoki, najlepiej wybrać się tam w letni weekend. Nie polecam wyprawy na Diablak gdy jest zła pogoda oraz w zimniejsze pory roku. Podczas wędrówek należy zachować szczególną ostrożność (były tu wypadki śmiertelne), ale w zamian przy dobrej pogodzie będziesz mógł nacieszyć się pięknym widokiem.

Idealnym miejscem na bazę wypadową jest Zawoja – najdłuższa wieś w Polsce, do której warto wybrać się latem lub wiosną, gdy jest ciepło. Zawoja jest również świetną bazą wypadową na szlaki w Beskidzie żywieckim. Po drodze warto odwiedzić Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

piesza wędrówka na świeżym powietrzu

 

Ojcowski Park Narodowy

Ten park położony na Wyżynie Olkuskiej w Małopolsce, został utworzony 14 stycznia 1956 roku. Przez miliony lat, dno tego obszaru było pokryte płytkim morzem, które z czasem zmieniło swój wygląd i przeistoczyło się w piękną rzeźbę krasową. Na tym 21,46 km kwadratowym obszarze znajduje się wiele szlaków turystycznych, zabytków i atrakcji, takich jak Zamek Kazimierzowski, Grota Łokietka, Jaskinia Ciemna, Skała Jonaszówka, Igła Deotymy, Brama Krakowska czy Kaplica na Wodzie.

Pieniński Park Narodowy

Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz w pełni wykorzystać weekend, Pieniny są idealnym wyborem! Zwiedzając Park Narodowy Pieniny, będziesz miał okazję podziwiać piękno gór oraz wejść na szczyty Trzy Korony i Sokolica. Poza tym czekają tutaj na Ciebie inne atrakcje: zabytkowe miasta Szczawnica i Krościenko, malownicza Droga Dunajecka, Wąwóz Homole, zalew Czorsztyński z zamkiem w Niedzicy, ruiny zamku w Czorsztynie oraz drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jeśli szukasz niesamowitej przygody, to spływ kajakowy Dunajcem na trasie Sromowce Niżne – Szczawnica (15,5 km) jest w sam raz dla Ciebie. Ten piękny odcinek rzeki, znajdujący się w Pienińskim Parku Narodowym, oferuje malownicze krajobrazy, od urwisk skalnych po zalesione zbocza górskie.

Wyprawa do Parku Narodowego Gór Stołowych

Góry Stołowe są unikalnym pasem skalnym w Europie, które powstało ponad 30 milionów lat temu. Jest to idealne miejsce dla miłośników natury. Znajduje się ono na granicy Polski i Czech, rozciągając się od powiatu kłodzkiego do kamiennogórskiego, wałbrzyskiego oraz kraju hradeckiego w Czechach. Jest to labirynt skalny, zawierający fantazyjne formacje skalne, których nie zobaczymy nigdzie indziej w Polsce. Zachodnia część gór nazywa się Broumovská vrchovina, a północno-zachodnia – Zawory.

Góry Sowie

Góry Sowie to pasmo górskie Dolnego Śląska leżące między Wałbrzychem, Bielawą, Kłodzkiem i Nową Rudą oferuje szereg atrakcji. Jeżeli jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek to możesz udać się na najwyższy szczyt, czyli Wielką Sowę, na której znajduje się betonowa wieża widokowa wybudowana w roku 1906. Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym. Lista atrakcji, które są warte zobaczenie w długi weekend w okolicach Gór Sowich.

  • Kompleks „Riese”
  • Podziemne Miasto Osówka
  • Sztolnie Walimskie – Kompleks „Rzeczka”
  • Podziemia Zamku Książ
  • Twierdza Srebrna Góra
  • Zamek Grodno
  • Jezioro Bystrzyckie i zapora w Lubachowie
  • Pałac w Jedlince
  • Schroniska Gór Sowich – schronisko Sowa, schronisko Orzeł i Zygmuntówka
  • Dawna Kopalnia Nowa Ruda
  • Muzeum-Kamionki Region Sudety
  • Smocza Jama
  • Zamek Sarny
  • Podziemna trasa turystyczna w Kłodzku

Comments

comments

You Might Also Like