Lifestyle Porady

Facet odzywa się w kratkę – co to może oznaczać?

zamyślona kobieta

Czy Twój facet odzywa się w kratkę, lub coraz częściej milczy? Takie przypadki zdarzają się dość często, i równie często wiele pań zastanawia się, co może być tego przyczyną. Czasami, aby dowiedzieć się j ak wygląda sytuacja –  wystarczy podejść do sprawy opanowując emocje. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny. 

Kiedy mężczyzna milczy

Czy gadatliwy mężczyzna istnieje? Ależ owszem.  Z całym szacunkiem do pań, często słyszy się opinie, że to właśnie kobiety uchodzą za większe gaduły. Facet również może taki być. Co w przypadku, kiedy rozmowny mężczyzna nagle przestaje się odzywać? Nie, powodem nie jest utrata języka, czy jakakolwiek inna przeszkoda techniczna mogąca mu to utrudnić. Problem może leżeć gdzieś głębiej.

Oczywiście są również mężczyźni z natury milczący, małomówni, tacy, którzy wolą trzymać dystans, szczególnie jeśli chodzi o tematy związane z uczuciami i emocjami.  Milczenie mężczyzny może dla wielu kobiet oznaczać lekceważenie. Kobiety lubią wyjaśniać problemy na bieżąco, ale wtedy, kiedy mężczyzna milczy, nie da się tego zrobić, więc często takie zachowanie wyprowadza Panie z równowagi.

Facet raz się odzywa, raz nie – sztuka werbalnego wyrażania emocji

Mężczyźni z reguły nie lubią rozmawiać o uczuciach. Kobiety łatwiej podejmują rozmowy na ten temat, a niejednokrotnie mówi się nawet, że cecha ta jest wpisana w ich naturę.

Dla wielu panów rozmowa ma określony cel i często toczy się na poziomie wiedzy, jaką posiadają. U kobiet zaś jest nieco inaczej. Otóż rozmawiają one na poziomie emocji. Wynika to z wewnętrznej potrzeby wyrażania siebie. Ponadto rozmowa kobiet wcale nie musi prowadzić do jakiegoś określonego celu, czy punktu. Mężczyźni mogą zaspokoić potrzeby intymnej rozmowy, której oczekują kobiety, właśnie poprzez częste nawiązywanie kontaktu z nimi. Dla mężczyzn bywa to jednak męczące.

Wielu mężczyzn uważa, że dzielenie się  uczuciami, może stawiać ich w obliczu bezbronności. Chodzi głównie o przewagę, jaką zyskuje nad facetem kobieta, podczas gdy ten się przed nią otwiera. Mężczyzna może wtedy odczuwać nawet swego rodzaju poczucie słabości. Kobiety lubią mieć poczucie kontroli sytuacji, co za tym idzie, niektóre mogą wykorzystać otrzyma od mężczyzn wiedzę w celu spełnienia swoich celów. Wielu mężczyzn właśnie z tego powodu woli milczeć, lub odpowiadać jedynie zdawkowo, jeżeli wejdzie się na określony temat! Kobiety potrzebują czuć się kochane, doceniane, z reguły lubią, gdy okazuje się im uczucia. Mężczyźni zaś muszą mieć poczucie, że kobieta potrafi ich słuchać i docenia podejmowane starania. 

Nieco zagubiony może czuć się facet, który w przeszłości miał styczność z partnerką, która go oszukała, wykorzystując jego uczucia. Taki Pan może być bardziej milczący lub nawet zamknięty na poruszanie niektórych kwestii w rozmowie z parnterką. 

Facet posiada odmienny sposób przetwarzania informacji

Jest to kolejny powód, mogący być przyczyną tego, że facet milczy. Milczenie u mężczyzny nie zawsze oznacza brak zainteresowania, bierność, obojętność, czy brak wrażliwości. Często wiele Pań myśli również, że ich partner może być zły, obrażony itp. Okazuje się, że powód może być całkiem inny. Otóż za taki uznaje się niekiedy męską potrzebę wycofania się tak jakby do „swojej jaskini”. Czasami jest to przestrzeń fizyczna, czasami mentalna, a niekiedy nawet właśnie wyciszenie się i milczenie. Takie zachowanie u faceta nie oznacza tego, że odsuwa się od swojej partnerki. Wiele Pań w tym momencie popełnia błąd, nabiera dystansu i przestaje się odzywać, często czując urażenie. Omawiana reakcja może doprowadzić do wielu nieporozumień, a co za tym idzie sprzeczek, bądź kłótni, po której będziecie czuć się urażeni. 

Rozwiązaniem, które pozwala kobietom na rozładowanie emocji, często jest to właśnie  rozmowa. Kobiety lubią się wygadać i wszystko z siebie wyrzucić. Faceci natomiast wolą się wycofać, nabrać nieco dystansu i wszystko przemyśleć w spokoju i samotności, a następnie znaleźć jakieś rozwiązanie dla sytuacji, w jakiej się znaleźli. Dzieje się tak bez względu na to czy problem jest błahy i dotyczy np. przeciekającego kranu, czy bardziej złożony, dotyczący uczuć czy emocji.

 

rozmowa między kobietą a mężczyzną w parku

 

Gorszy dzień również może być powodem

Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Niektórzy uzewnętrzniają swoje uczucia od razu a inni wolą tłumić je w sobie. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Co więcej, sugerując się tym, co zostało wcześniej napisane, można wywnioskować, że facet, który ma jakiś problem, nie powie nam o tym wcale, lub przynajmniej nie powie od razu. Oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki.

Najlepszym lekarstwem na gorszy dzień może być pozostawienie w spokoju partnera, aby sam przemyślał sytuację, rozważył wszelkie możliwości rozwiązania.  mężczyźni nie znoszą dopytywania się, pogarsza to sytuację i wywołuje na nich presję. 

Facet milczy po randce – co zrobić?

Być może czytają ten poradnik również Panie, które poznały nowego faceta i zwróciły z pierwszej randki. Tymczasem on  nagle, przestał się odzywać. Jaka jest pierwsza myśl kobiety?  

 • „Umarł”
 • ”Oszukał mnie i wcale się mu nie podobam”. 
 • „Na pewno chodzi mu tylko o jedno, a się przeliczył”
 •  „Być może zgubił telefon”
 •  „Może dużo pracuje i nie ma czasu” 

Odpowiedzi w takich sytuacjach mogą być w zasadzie dwie. Pierwsza –  nie ma ochoty na kolejne spotkania. Druga –  jest osobą toksyczną i trenuje jedynie zdolności podrywu. Wiele Pań może się zastanawiać, czy warto napisać do takiego faceta. Oczywiście, że nie. W takich sytuacjach najlepiej odpuścić i nie szukać kontaktu na siłę. 

Zainteresowany facet myśli zupełnie inaczej. Stara się usprawiedliwić, szuka wyjaśnienia itp. Czasami jednak może okazać się, że mężczyzna rzeczywiście był zajęty. Tak czy inaczej, znalazłby jednak czas, chociaż na kilka wiadomości dziennie. Jeżeli chcemy zrozumieć dokładniej co myśli facet, który nie odpisuje, najlepiej postarać się myśleć tak jak on. 

6 powodów, dlaczego facet nie odpisuje

Otóż pewnego razu przeprowadzono badania, w których zapytano mężczyzn, dlaczego po randce nie odpisują kobietom, z którymi się spotkali. Odpowiedzi były zaskakujące. 

Oto niektóre z nich:

 • Nie chcą ranić kobiecych uczuć – czasami mężczyzna zacznie się z kimś spotykać, czy wymieniać wiadomości, a po kilku dniach okaże się jednak, że to nie to. Oznajmienie tego faktu kobiecie wprost może być trudne (chociaż zdecydowanie lepsze). Niektórzy mężczyźni myślą, że w ten sposób zranią kobiece uczucia i wolą zapaść się pod ziemię, aniżeli stawić czoła wyzwaniu.
 • Lenistwo – kobiety lubią częsty kontakt, rozmowy, SMS-y. Mężczyźni natomiast wolą krótki, lecz dość konkretny przekaz. Wielu Panów, twierdzi, że wręcz męczą ich lawinowe wiadomości, które powodują przymus częstego zaglądania w telefon.
 • Uważają, że kobiety są natarczywe – nachalność też może być cechą kobiety. Takich kobiet nikt nie lubi i facet, który doświadczy takiego zachowania może chcieć się od takiej osoby odciąć. Facet, który nie jest gotowy, aby się angażować, zacznie się po pewnym czasie wycofywać z danej relacji. Tym bardziej wtedy, kiedy kobieta będzie próbowała wymusić na nim jasne deklaracje. 
 • Gra na zwłokę – niekiedy, gdy sytuacja nie jest zbyt klarowna i facet nie wie, na czym stoi, może zacząć grać na czas. Może postarać się „zniknąć” na jakiś czas, aby następnie  wrócić i odnowić relację.
 • Myślenie nad najlepszą odpowiedzią – wielu facetów czasami po prostu nie wie, co odpisać kobiecie. Niekiedy potrzebują nieco większej ilości czasu do namysłu, aby nie popełnić beznadziejnej gafy, której później mogliby żałować.
 • Po prostu nie mają czasu… – to banalny powód, który również może okazać się prawdziwy. Otóż mężczyźni, którzy czasami nie odpisują, mogą być zwyczajnie zajęci. Czasami muszą dzielić swój czas pomiędzy pracę, hobby, rodzinę, czy inne sprawy, które zwyczajnie mogą pochłonąć go bez reszty i przeszkodzić w utrzymywaniu stałego kontaktu. Nie warto jednak w nieskończoność tłumaczyć jego zachowań. Jeżeli mężczyźnie zależy, to postara się znaleźć czas, chociażby na jedną wiadomość czy telefon. Byłby to wyraźny sygnał dla kobiety, że mężczyzna o niej pamięta.

mężczyzna pisze wiadomość na telefonie

 

Facet milczy – co zrobić?

Najlepiej po prostu zrozumieć, że tak się dzieje i postarać się poznać tego przyczyny, aby przepracować to bez frustracji. Warto pamiętać, że jednym z najgorszych rozwiązań jest dążenie do poznania przyczyny na siłę, co skutkować może kłótnią i wyrzutami.  

Co możesz zrobić – 6 przykładów

 • Zapytaj go o uczucia lub myśli. Pamiętaj jednak, aby zrobić to delikatnie, tak, żeby partner nic nie podejrzewał.
 • Daj mu czas. Z pewnością doceni to i w spokoju przemyśli wszystko. Najprawdopodobniej po tym czasie zechce podzielić się z Tobą swoimi przemyśleniami, czy emocjami.
 • Nie obrażaj się! Jest to najgorsza rzecz, jaką można zrobić, tzw. dolanie oliwy do ognia. Czasami takie bezpodstawne obrażanie się może doprowadzić do katastrofy.
 • Powiedz mu, jak bardzo ważne są dla Ciebie uczucia. Może dojść do sytuacji, że mężczyzna, który nie będzie miał odpowiedniej świadomości co do Twoich uczuć, zacznie rozmyślać i zastanawiać się, o co tak naprawdę chodzi.
 • Nie ukrywaj przed partnerem, jak ważne są dla Ciebie jego uczucia.
 • Dziel się z nim swoimi uczuciami i postaraj się zachęcić go do tego samego.

rozmowa między partnerami

 

Gdy już dojdzie do rozmowy…

Kiedy dojdzie już do rozmowy, przede wszystkim nie wolno naciskać. Najlepiej postarać się zadawać pytania, bez atakowania partnera o brak zainteresowania, czy milczenie. W taki „łagodny” sposób zdecydowanie bardziej można wywnioskować, o co chodzi i dlaczego nastąpiły ciche dni. Bardzo dużo można odczytać z jego zachowania podczas rozmowy. 

Jeżeli chodzi o nowo poznanego mężczyznę, który przestał z nami rozmawiać po randce, warto się uspokoić. Jeżeli będzie chciał, odezwie się sam w krótkim odstępie czasu. Gdy to zrobi, warto postarać się wyjaśnić, co było przyczyną jego milczenia. Być może przestraszył się tego, że za bardzo chcesz zrobić na nim dobre wrażenie lub naciskasz? Życie zna różne przypadki. Tak czy inaczej, najlepiej wyjaśnić ten fakt  spokojnie i bez nerwów.

Jeżeli jednak facet tego nie zrobi i nie odezwie się w krótkim czasie po spotkaniu, najlepiej jest zapomnieć i odpuścić, a wyjdzie nam to na dobre.

Podsumowanie 

Skoro wiesz już, dlaczego Twój facet odzywa się w kratkę lub milczy, wiesz również jak postępować, aby nie wygenerować dodatkowych kłopotów. Pod żadnym pozorem nie można od razu łączyć milczenia mężczyzny z brakiem zainteresowania Twoją osobą, czy obrażaniem się itp. Ponadto tak samo na milczenie nie można reagować fochem. 

Facet, który nie odpisuje cały czas, milczy, nie chce się umówić drugi raz, jest najprawdopodobniej niezainteresowany, zatem najlepiej odpuścić.

Comments

comments

You Might Also Like