Porady uroda Uroda i zdrowie

Peeling z kawy – wszystko, co musisz wiedzieć

peeling z kawy

Kawa to nie tylko pobudzający napój, którym większość z nas zaczyna dzień. Możemy ją także wykorzystać do pielęgnacji całego ciała i twarzy. Wystarczy, że zachowamy fusy z kawy i wymieszamy je ze składnikami dostępnymi w naszej kuchni. Domowy peeling to oszczędne rozwiązanie, dzięki któremu dbamy nie tylko o swoje ciało, ale również o środowisko.  

Jak działa peeling?

Peeling na zasadzie ścierania drobnymi ostrymi drobinkami, usuwa z naszej skóry martwe komórki naskórka, zaskórniki oraz pomaga w walce z trądzikiem i cellulitem. Dodatkowo regularnie złuszczanie skóry zapobiega wrastaniu włosków, poprawia krążenie krwi i wspomaga usuwanie toksyn.

Po zastosowaniu peelingu warto nawilżyć naszą skórę odpowiednimi kremami – takie uzupełnienie pielęgnacji sprawi, że nasza cera będzie gładka i promienna. Ważne jest jednak, żeby to złuszczanie było robione regularnie (1-2 razy w tygodniu), gdyż tylko wtedy przyniesie oczekiwane rezultaty. Pierwsze efekty zobaczysz już po 3 aplikacjach.

Właściwości peelingu kawowego

Peelingi kawowe pobudzają i ujędrniają naszą skórę, a poprzez hamowanie gromadzenia komórek tłuszczowych w tkankach, pomagają w walce z cellulitem. Dodatkowo przeciwdziałają wysuszaniu skóry i zapewniają jej lepszą regenerację.

Nakładając peeling z kawy na skórę twarzy zwalczamy też wolne rodniki, dzięki czemu odmładzamy naszą cerę i zapobiegamy jej starzeniu.

Kofeina zawarta w kawie ma działanie pobudzające i wyszczuplające, poprawia krążenie w naczyniach włosowatych, przez co przywraca skórze ładny koloryt, pomaga zniwelować cienie pod oczami i przebarwienia. Dostarcza cennych minerałów i witamin z grupy B.

Co więcej, zmielona kawa zawiera kwas chlorogenowy, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Hamuje on rozwój bakterii i zapobiega powstawaniu wyprysków skórnych. Domowy peeling kawowy to także świetny sposób na zrogowaciałym naskórek w okolicach łokci czy stóp. Wystarczy do jego konsystencji dodać sól morską.

Jak zrobić domowy peeling – przepisy

Peeling wykonany w domowym zaciszu jest równie skuteczny co zakupiony w drogerii kosmetyk, a w dodatku całkowicie naturalny. Możemy go wykonać z produktów spożywczych, więc jest ekologiczny i tani.

Ten domowy kosmetyk możemy zrobić zarówno ze świeżo zmielonych ziaren kawy jak i z fusów. Jednak powinny to być „świeże”, najlepiej jeszcze ciepłe fusy, gdyż szybko tracą swoje właściwości. Zaparzone fusy są miękkie i mają delikatniejsze działanie. Jeżeli robimy peeling na zapas, to powinien być przechowywany w lodówce, w szczelnym opakowaniu.

Podstawowe składniki to kawa sucha lub zaparzona z odrobiną wody (z fusów odlewamy nadmiar wody). Niestety, ciężko rozprowadzić taki peeling po skórze, ale po dodaniu innych składników uzyskamy kremową konsystencję. Możemy dodać cukier, sól, imbir, sok z cytryny, oliwę z oliwek, olej z pestek winogron lub możemy użyć innego oleju. Ekspresowym sposobem na stworzenie domowego peelingu jest dodanie kawy do żelu pod prysznic.

Osobom, które nie lubią zapachu kawy, ale chcą korzystać z jego dobroczynnych właściwości, polecamy dodać do mikstury kilka kropel sprawdzonego wcześniej olejku albo skórki pomarańczy lub cytryny.

ziarna kawy

Delikatny peeling na twarz

W przypadku pielęgnacji twarzy peeling wykonuj delikatnie, tak aby nie podrażnić skóry.

Podstawowy peeling kawowy składa się z tylko jednego składnika – samych fusów z kawy. Wystarczy, że naniesiesz je na całą powierzchnię twarzy, omijając okolice oczu. Fusy rozprowadź delikatnie – pomasuj przez chwilę cerę, aby dokładnie usunąć martwy naskórek. Następnie umyj twarz letnią wodą i wklep delikatny krem nawilżający.

Nawilżający peeling do twarzy zrobisz już nawet z dwóch składników – wystarczy, że wymieszasz jeszcze ciepłe fusy z kawy z dodatkiem kilku kropel ulubionego olejku (warto wcześniej sprawdzić jak nasza cera reaguje na dany olejek). Gotowy peeling nałóż na oczyszczoną twarz, masuj delikatnie cerę i zmyj letnią wodą. Możesz chwilę potrzymać miksturę, ale nie daj jej wyschnąć.

Peeling kawowy na cellulit

Warto przed zastosowaniem peelingu wziąć gorący prysznic, który otworzy pory i sprawi, że skóra łatwiej będzie wchłaniać kofeinę i składniki odżywcze. Masę nakładamy najlepiej szorstką rękawicą lub szczotką, która jeszcze bardziej pobudzi krążenie.

Oczywiście, sam peeling nie sprawi, że cellulit zniknie z naszego ciała, ale łącząc go z aktywnością fizyczną oraz zdrową dietą osiągniemy sukces.

Przepisy na kawowe złuszczanie

 

Kawa jest także naszym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem. W naczyniu wymieszaj pół filiżanki fusów z 2-3 łyżkami oliwy z oliwek i następnie papkę nałóż na miejsca dotknięte cellulitem. Masuj ciało delikatnie przez kilka-kilkanaście minut (możesz do tego użyć szorstkiej rękawicy) i zmyj peeling mydłem i ciepłą wodą – nigdy gorącą!

Możesz także stworzyć domowy peeling z połowy filiżanki fusów, dwóch startych marchewek oraz 3 łyżeczek glinki kosmetycznej. Najpierw rozpuść glinkę w łyżeczce wody, później wymieszaj ją do pożądanej konsystencji z fusami i marchewką. Tak przygotowany peeling nałóż na ciało, masuj skórę rękami i zmyj delikatnie mydłem. Należy jednak pamiętać, żeby nie stosować go na twarz i szyję.

Rozgrzewający peeling kawowo-cynamonowy

 

Domowy peeling z kawy z przyprawami ujędrnia skórę i pomaga w walce z cellulitem. Aby stworzyć miksturę potrzebujemy 15 łyżek zmielonej kawy, kilku szczypt imbiru i cynamonu oraz balsam do ciała. Składniki dokładnie mieszamy i nakładamy na skórę, a następnie owijamy folią spożywczą. Po upływie 20 minut zmywamy peeling i na całe ciało nakładamy balsam nawilżający. Takiego peelingu możesz używać 2-3 razy w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, że cynamon może powodować rozszerzanie naczynek krwionośnych.

Olej kokosowy

Olej z kokosa jest składnikiem, który zapewni naszej skórze wygładzenie i odżywienie dzięki bogactwu witamin i minerałów. Aby dodać olej kokosowy do mieszanki peelingującej, najpierw należy go rozpuścić w ciepłej kąpieli wodnej.

Ciekawym przepisem na domowy peeling z kawy jest mikstura łącząca szklankę odsączonych fusów z kawy, z płynnym olejem kokosowym i 3 łyżki cukru lub 1,5 łyżki soli kuchennej. Zanim nałożymy peeling kawowy warto na sucho szczotką rozmasować ciało, a po namoczeniu skóry wmasować peeling okrężnymi ruchami. Następnie całość przy użyciu ciepłej wody i delikatnego mydła.

Peelingi enzymatyczne

Peeling z kawy nie jest odpowiedni do każdego typu cery. Jeżeli jesteś posiadaczką cery wrażliwej lub naczynkowej, zmielone ziarna kawy mogą powodować podrażnienia, wobec czego lepsze będą dla Ciebie peelingi enzymatyczne. Taki peeling z powodzeniem możesz wykonać w domu

Możemy stworzyć peeling z ananasa i kiwi: w naczyniu dokładnie mieszamy ze sobą 1 łyżkę miodu, 2 łyżki kiwi oraz 2–3 łyżki ananasa (owoce najpierw rozgniatamy na jednolitą masę). Następnie nakładamy go na twarz w dużej ilości i zostawiamy na 15 minut na skórze, nie masujemy, nie wcieramy. Po upływie tego czasu spłukujemy masę chłodną wodą.

Co powinnaś wiedzieć przed nałożeniem peelingu z kawy?

 

Nasz organizm może wchłaniać kofeinę poprzez skórę, więc jeżeli jesteś osobą podatną na jej pobudzające działanie, odradzamy stosowanie kawowych peelingów na wieczór. Przeciwwskazaniem jest także ciąża, cera naczynkowa, alergiczna i z tzw. „pajączkami”.

Niewskazane jest stosowanie peelingu kawowego tuż po depilacji, gdyż może to wywołać podrażnienia i zaczerwienienia. Peeling z kawy może zabrudzić nam łazienkę, ale na szczęście nie jest on trudny do wyczyszczenia. Zazwyczaj wystarczy zmyć fusy bieżącą wodą. Co ciekawe, fusy nie zapychają rur, a pomagają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z odpływu.

Czy peeling kawowy to najlepszy peeling?

Wśród domowych kosmetyków peeling z kawy zdecydowanie wiedzie prym. Wykorzystujemy składniki, które mamy pod ręką, dzięki czemu ich nie wyrzucamy i dbamy o środowisko. Oszczędzamy na drogeryjnych peelingach produkując naturalne domowe wersje, które są bogatsze w składniki mineralne i lepiej oddziaływają na naszą skórę.

Comments

comments

You Might Also Like