Porady

Jak zmienić swoje życie?

kobieta zamyślona

Niezależnie od czasu i miejsca – wielu z nas zastanawia się jak zmienić swoje życie na lepsze. Czujemy, że tkwimy w martwym punkcie, nie jesteśmy szczęśliwi, czegoś nam brakuje… Nie wiemy, jak pokierować swoim życiem, aby osiągnąć sukces.

Nie musimy stosować drastycznych środków, aby poprawić nasze życie, czasem wystarczy wyrobienie odpowiednich nawyków, subtelne zmiany w otoczeniu, odrobina cierpliwości, a przede wszystkim stosowanie metody małych kroków. Pamiętaj jednak, że niektóre nawyki mogą sprawdzać się u innych, ale niekoniecznie u Ciebie.

Poniżej przeczytasz kilkanaście wskazówek jak zmienić swoje życie, niektóre mogą wydać Ci się banalne, ale to właśnie w prostocie tkwi siła.

Zmień myślenie

Sporo zależy od naszego sposobu myślenia – zmiany zaczynają się w głowie. Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, aby wprowadzić zmiany w swoim życiu jest odpowiedź, dlaczego akurat teraz chcesz coś zmienić i czego naprawdę oczekujesz. Musisz poznać samego siebie i swoje pragnienia, bo bez tego trudno będzie Ci osiągnąć szczęście.  

Aby sobie to ułatwić zapisuj w dzienniku przemyślenia, emocje i pragnienia. Prowadź dialog wewnętrzny, rozmawiaj z przyjaciółmi i specjalistami. Dzięki temu odkryjesz co Tobą kieruje. Następnie zastanów się jak wprowadzić zmiany do swojego życia.

Wyznacz cel

Aby móc odpowiedzieć na pytanie – „Jak zmienić swoje życie?”, najpierw musisz jasno określić czego zmiana ta ma dotyczyć: zakończenia relacji, zmiany pracy, może chcesz schudnąć lub przytyć, poprawić komfort życia albo może zmienić ogólny sposób postępowania?

Łatwiej dążyć do wyznaczonego celu (np. „nauczę się hiszpańskiego w rok” albo „schudnę 15 kg w 6 miesięcy”) niż narzekać i gdybać („fajnie by było jakbym nauczyła się języka obcego”, „chciałabym schudnąć”). Drogę do celu warto rozbić na konkretne zadania zaplanowane na poszczególne tygodnie („w tym tygodniu nauczę się liczb i kolorów, w przyszłym lokalizacji, za miesiąc poznam odmiany czasowników”).

Warto też wybrać realny cel, który jest w zasięgu ręki; który nas nie przytłoczy, ale rozsądnie zmotywuje. Bądźmy realistami. Ważne jest, aby nie podejmować wielu działań na raz – skoncentruj się na głównym celu i powoli do niego dąż nie rozpraszając się po drodze i nie tracąc go z oczu.

Poprawienie sytuacji w jednej dziedzinie pozytywnie wpływa na inne aspekty naszego życia.

Bądź cierpliwy

Każda zmiana wymaga czasu. Metoda małych kroków jest wprawdzie powolna, ale przynosi efekty, jeżeli tylko będziemy cierpliwi. To właśnie drobne zmiany pozwolą osiągnąć wielkie sukcesy. Trudno uzyskać efekty w 5 minut, ale stosując małe kroczki wyrabiamy w sobie nawyki, które kształtują nasz styl życia i zostaną w nas na bardzo długo, jeżeli nie na zawsze. Większość celów możesz połączyć ze swoimi codziennymi rytuałami.

Jeżeli Twoim celem jest zupełne zrezygnowanie ze słodkości, zastosuj metodę małych kroczków – dzisiaj zrezygnuj z ciastka, za dwa tygodnie zacznij pij gorzką kawę i tak stopniowo rezygnuj z łakoci, a za rok już w ogóle nie będzie Cię kusić. Jeżeli marzysz o napisaniu książki, łatwiej Ci będzie pisać po 400 słów dziennie, niż planować cały dzień pisania raz w miesiącu.

Uporządkuj sprawy osobiste

Spisz swoje wszystkie postanowienia, obietnice i zobowiązania. Wszystko, co zaprząta Ci głowę, niezależnie czy to będzie wizyta u dawno niewidzianej rodziny, rozpoczęcie kursu języka obcego albo jogi – nie ma znaczenia.  Musisz podjąć decyzję: albo wykreślić je z listy i zrezygnować z danego planu, albo zastanowić się jak osiągnąć dane przedsięwzięcie. 

Zadbaj o życie towarzyskie

Postaraj się spędzać wartościowy czas z przyjaciółmi i rodziną. Otaczaj się życzliwymi ludźmi, na których możesz liczyć, gdy masz problem. Tacy przyjaciele to prawdziwy skarb! Nikt nie okaże Ci tyle wsparcia, co prawdziwi przyjaciele czy zaufana rodzina. 

Postaw na asertywność

Jeżeli chcesz zmienić swoje życie, to bądź szczery – wobec siebie i innych. Naucz się odmawiać. Nie znaczy to, że powinieneś za każdym razem mówić „nie”, ale jasno komunikuj swoje uczucia, np.: nie chcesz dodatkowych obowiązków w pracy, które nie wiążą się z podwyżką? Nie masz ochoty na randkę czy spotkanie rodzinne? Po prostu delikatnie to tym powiedz. Życie w zgodzie z samym sobą daje niekwestionowany komfort psychiczny. 

zaznaczaj swoje postępy

Monitoruj postępy

Nic tak nie motywuje jak widoczne efekty naszej pracy. Obserwuj i zapisuj swoje postępy i sukcesy. Możesz wykreślać zrobione zadania z listy, zaznaczać je w aplikacji, czyli np. spisywać wagę lub obwody ciała w notesie. 

Pozytywne nastawienie 

Grunt to optymistyczne nastawienie. Narzekanie jeszcze nikomu nie pomogło, a może pogrążyć nas w marazmie. Optymizm nastraja nas na działanie – powoli ulepszamy nasze życie i przez to czujemy się lepiej i mamy ochotę na więcej.  Myślmy pozytywnie o sobie i o swoich działaniach. Jeżeli dzisiaj coś Ci się nie udało, nie martw się – jutro pójdzie Ci lepiej.

Odpowiedzialność za własne życie

Pamiętaj, że tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie i wprowadzane w nim zmiany. Nie możesz oczekiwać, że inni odmienią Twoje życie, a Ty nie będziesz musiał się o nic martwić. Tak jednak się nie stanie. Sam wiesz co jest dla Ciebie najlepsze. 

Zaufaj sobie

Uwierz w siebie! Jeżeli nie nauczysz się zaufania do siebie to żadna zmiana nie będzie długotrwała. Słuchaj swojej intuicji – Twój wewnętrzny głos podpowie Ci, jaką drogę obrać. 

wyrażaj to co czujesz

Pielęgnuj wewnętrzne dziecko

Pozwól swojemu wewnętrznemu dziecku na chwile radości. Ciesz się z drobiazgów – zachwyciła Cię tęcza – okaż to, masz ochotę potańczyć w domu w akompaniamencie pracującego odkurzacza – zrób to, chcesz przez cały dzień czytać książkę pod kocem – proszę bardzo.

Nie dopuść, aby opinia innych osób wpływała na Twoje zachowanie i samopoczucie. Twoje życie ma mieć sens przede wszystkim dla Ciebie. 

Szanuj swój czas 

Masz jedno życie, więc mądrze zarządzaj swoim czasem. Ogranicz przeglądanie mediów społecznościowych i przełączanie kanałów w telewizji – pochłaniają czas i energię, nie dając w zamian nic pozytywnego. Oczywiście, oglądanie ulubionego serialu jest jak najbardziej dozwolone, ale naucz się właściwie zarządzać czasem. 

Nie trać go też na spełnianie oczekiwań innych osób, spełniaj swoje marzenia i postanowienia.

 

Poszerzaj swoje horyzonty

Postaw na rozwój osobisty. Naucz się nowej umiejętności: może to być np. nowy przepis czy podjęcie studiów podyplomowych.  Zdobywanie nowych doświadczeń podnosi naszą samoocenę i motywuje do dalszego działania. Rozwijaj swoje pasje, czytaj książki i oglądaj filmy.

Spróbuj zrobić coś, czego wcześniej nigdy nie robiłeś. Raz na jakiś czas obejrzyj dokument z zupełnie nieznanej Ci dziedziny. Pomoże Ci to wyrobić w sobie nawyk do podejmowania nowych wyzwań.

Zadbaj o siebie

Jak to mówią: „w zdrowym ciele zdrowy duch” i jest to prawda. Aby wprowadzić zmiany w swoim życiu musisz zadbać o swój organizm. Na Twoim zdrowiu psychicznym i fizycznym opiera się całe Twoje życie.

Zbadaj się

Na początek warto sprawdzić, czy wszystko sprawnie działa w naszym organizmie. Pamiętaj o regularnych badaniach: morfologii, USG, dentyście. Zadbaj o zdrowie, bo ono jest najważniejsze, a ignorowanie sygnałów wysyłanych przez Twój organizm może w przyszłości się na Tobie zemścić, prowadząc do o wiele poważniejszych dolegliwości. 

Odpowiednio się odżywiaj

Zwracaj uwagę na to co jest na Twoim talerzu. Jedzenie wpływa na nasze zdrowie fizycznie i psychiczne i w zależności od tego jak je dobierasz – może dodać Ci energii bądź odjąć. Zbilansowana dieta będzie tutaj stanowiła podstawę.  Zadbaj o odpowiednią ilość warzyw i owoców w diecie, ale nie popadaj w skrajność. Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na ulubione łakocie – ważne, żeby zachować odpowiednie proporcje. Może to być 80% zdrowego jedzenia i 20% drobnych grzeszków. Jest to lepsza opcja niż zaczynanie restrykcyjnej diety wciąż od nowa. 

Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu – pij dużo płynów (wody, herbaty albo soków)

Znajdź aktywność, którą polubisz

Twoje ciało to Twój największy sprzymierzeniec, więc zadbaj aby było silne i zdrowe. Nie musisz chodzić 3 razy w tygodniu na siłownię, jeżeli ten rodzaj aktywności Ci nie odpowiada. Może to być 30-minutowy spacer, taniec, joga albo jazda na rowerze.

Ważne, żeby być w ruchu, dzięki temu wytworzą się w Twoim organizmie endorfiny, które odpowiadają za radosny nastrój i pozytywnie nastrajają do dalszego działania.

Wysypiaj się

Zadbaj o swój sen. Śpij minimum 7 godzin. Na godzinę przed snem wycisz się i ogranicz niebieskie światło – zrezygnuj z telefonu i komputera, możesz pomedytować albo poczytać książkę. Przed snem możesz spisać wszystkie myśli kotłujące się w Twojej głowie, dzięki temu uspokoisz umysł.

Zacznij dzień od razu po wyłączeniu budzika, nie marnuj energii na drzemki.

Medytuj

Medytacje pozwalają na zrelaksowanie się, ułatwiają skupienie, poprawiają odporność psychiczną oraz pomagają wyciszyć się ze snem. Spędź trochę czasu w samotności, wyłącz Wi-Fi i wsłuchaj się w siebie i swój wewnętrzny głos.

Otoczenie ma znaczenie

Przebywanie z zabałaganionym pomieszczeniu może wywoływać dyskomfort. Warto posprzątać przestrzeń wokół siebie i wstawić kwiaty.

Przebywaj dużo na świeżym powietrzu, kontakt z naturą wpływa niezwykle  pozytywnie na umysł. Od razu poczujesz się wyciszony i gotowy na przyjęcie nowych myśli. 

uprzątnij swoje otoczenie

Udaj się do specjalisty i dowiedz się co odbiera radość życia

Czasem najlepszą drogą prowadzącą do zmiany jest wizyta u specjalisty zdrowia psychicznego. Jeżeli zmagamy się z depresją, to żadne pozytywne myślenie i ćwiczenia nie pomogą – tu potrzebna będzie wizyta u psychoterapeuty. I pamiętaj – nie jesteś w tym sama, nie jesteś gorsza ani niewystarczająca. Depresja może  dopaść absolutnie każdego, dlatego nie bój się o tym mówić. 

Skończ z ciągłą samokrytyką i niską samooceną.

Wyrzucasz sobie, że mogłabyś być lepsza, bardziej wydajna i produktywna. Uważasz, że nic Ci nie wychodzi i ponosisz klęski na każdym gruncie. Każdą porażkę uwypuklasz i powiększasz w swojej głowie analizując bez ustanku. Unikaj rozpamiętywania przeszłości, wyciągnij z niej wnioski, ale nie rozdrapuj jej – nie wyrzucaj sobie, że w danej sytuacji mogłaś zrobić coś inaczej, lepiej. Nie zadbasz o przyszłość, żyjąc przeszłością.

Bądź z siebie dumna, nie umniejszaj swoich sukcesów (nawet tych drobnych) – ciesz i chwal się nimi.

Nie jesteś robotem, bądź dla siebie łagodna i miła. Poklep się po ramieniu, uśmiechnij się do siebie w lustrze i odpuść sobie. Jutro też jest dzień 🙂 Metoda małych kroczków – pamiętasz?

Nie porównuj się do innych ludzi.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że inni ludzie mają znacznie ciekawsze i przyjemniejsze życie niż TY. Jeżdżą na wycieczki, stracili na wadze albo zarabiają więcej niż my. Ale tak naprawdę nie wiesz, czy są szczęśliwi, czy nie schudli przez chorobę, czy lepsza pensja nie wiązała się przypadkiem z masą wyrzeczeń, utratą czasu dla rodziny, przyjaciół czy rezygnacji z wielu przyjemności życia doczesnego. 

Myśl „inni mają lepiej” nie pomoże Ci poprawić swojego życia, bo będziesz skupiona na innych osobach. Zamiast zazdrościć innym, skup się na spełnianiu swoich marzeń i samorozwoju. 

Obniż wymagania w stosunku do samego siebie 

Ustawienie sobie zbyt ambitnych celów sprawi, że prędzej się poddasz niż je osiągniesz. Lepiej zadziała metoda „małych kroczków”, którymi powoli, ale konsekwentnie będziesz przeć naprzód. Jeżeli Twoim celem jest utrata wagi, to warto zacząć od większej ilości warzyw w diecie, ograniczeniu niezdrowych przekąsek i skupieniu się na aktywnościach, które sprawiają Ci przyjemność.

Katowanie się, aby jak najszybciej stracić 15 kg za pomocą głodówek i intensywnych treningów nie jest zdrowe, a efekty mogą być odwrotne od zamierzonych, co sprawi, że znowu będziesz winić siebie za niepowodzenie.

Przestań otaczać się toksycznymi ludźmi i obwiniać się o ich niepowodzenia

Musisz jak najszybciej zakończyć znajomość z osobą, która wyrządza Ci krzywdę fizyczną lub psychiczną, albo wysysa z Ciebie energię. Nie ma znaczenia, czy to członek rodziny, przyjaciółka czy osoba z pracy. Nie pozwól, aby problemy takiej osoby były Twoimi problemami. Warto ograniczyć kontakty z toksycznymi ludźmi do minimum.

Jeżeli ktoś z bliskich ma poważne problemy, zaproponuj wizytę u specjalisty – to nie Ty jesteś od ich rozwiązywania.

Nie możesz się także obwiniać za nieudane życie innych ludzi. Każdy powinien żyć własnym życiem. Nie słuchaj ludzi, którzy twierdzą, że wiedzą lepiej od Ciebie co jest dla Ciebie dobre. Naprawianie życia innych osób to prosta droga do wypalenia i nieustannego obwiniania się.

Nie bądź „Zosią-Samosią”!

Prośby o pomoc nie są ujmą na honorze. Jeżeli tylko potrzebujesz wsparcia, możesz o nie poprosić, a jeżeli ktoś je oferuje – przyjmij je. Nie ma niczego niewłaściwego w korzystaniu z pomocy specjalisty.

Unikaj pułapki produktywności

Ostatnio panuje moda na bycie produktywną, ale w życiu nie chodzi o to, by robić jak najwięcej i jak najlepiej. To wcale nie jest klucz do szczęścia.

Jeżeli czujesz się zmęczona, odpocznij i nie miej przez to wyrzutów sumienia.  Każdy zasługuje na zrobienie sobie dnia tylko dla siebie, spędzając go leniwie pod kocem, z kubkiem herbaty, czy na sługo wyczekiwanych zakupach. 

doceniaj siebie

Dlaczego zmiana może być trudna? 

Brak ustalonego celu powoduje, że nie wiesz, w jakim kierunku zmierzać ani co zmienić w życiu. Tracisz przez to motywację i energię. Myślisz tylko „chciałabym COŚ zmienić” ale dokładnie nie wiesz co – powoduje to, że Twoja frustracja wzrasta i wracasz do starych nawyków.

Ludzie bardzo często boją się zmian – tych na lepsze i na gorsze. Dzieje się tak dlatego, że nie chcemy wychodzić z naszej strefy komfortu, jesteśmy do niej przyzwyczajeni. Trzymamy się tego co znamy.

Od dziecka wpajano nam pewnie przekonania, zachowania i myśli. Bardzo często to one są przeszkodą w zmianie naszego życia.

Czasem obawiamy się braku sił lub motywacji, czasem opinii innych ludzi. Warto popracować nad naszym sposobem myślenia – być dla siebie milszym, życzliwszym, odrzucić negatywne myśli. 

Te blokady są naturalne, zmiany nie przychodzą łatwo. Jest kilka sposobów na usunięcie tych blokad: czasem wystarczy zmiana nastawienia, wsparcie bliskich osób, a niektóre przeszkody należy przepracować z psychoterapeutą. W niektórych przypadkach już sama zmiana strategii działania może przynieść pozytywne skutki.

Odpowiedź na pytanie jak zmienić swoje życie nie jest jednoznaczna

Jeżeli zastanawiasz się jak zmienić swoje życie, dobra wiadomość jest taka, że nie musisz wprowadzać drastycznych zmian. Już kilka drobnych zmian w połączeniu z cierpliwością i konsekwencją sprawi, że będziesz wieść lepsze życie.

Comments

comments

You Might Also Like