Porady

Co zrobić, gdy facet nie chce związku?

zakochani

Romantyczna kolacja przy świecach, wspólne wyjście do kina, wypad na weekend tylko we dwoje – tak, ale poważna deklaracja, stabilizacja, rodzina, dom, dzieci – kategorycznie nie. Jak bumerang wraca pytanie. Dlaczego on nie chce związku? Co jest nie tak? Zaczynasz wypytywać, dociekać, naciskać… To prowadzi do kolejnych kłótni i spięć, rodzi frustrację i wątpliwości. Czujesz się niewystarczająca, odrzucona, bezradna…

Taka sytuacja dotyka coraz więcej kobiet. Choć na pierwszy rzut oka relacja wydaje się być doskonała, od dłuższego czasu nie posuwa się na przód. Gdy kobieta chce stabilizacji – on się wycofuje. Co zrobić gdy facet nie chce związku? Czy pozostawianie w takiej relacji ma sens? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest łatwa, zwłaszcza że każdy mężczyzna odczuwa inaczej i w każdym przypadku przyczyna wycofania może być inna. Oto kilka męskich historii, a za nimi kilka różnych wskazówek: dlaczego mężczyzna nie chce związku i głębszej relacji.

Co zrobić, gdy mężczyzna nie myśli poważnie o związku i nie chce zobowiązań

Brak zainteresowania ze strony mężczyzny – związku muszą chcieć obie strony

Człowiek został ukształtowany w taki sposób, aby tworzyć z drugą osobą całość. Intuicyjnie szuka miłości i spełnienia w relacji z drugą osobą. Niektórzy jednak świadomie i dobrowolnie rezygnują ze stałych związków. Powody takiej decyzji mogą być różne. Jedni nie czują potrzeby tworzenia stałej relacji, inni nie chcą być do niczego zobowiązani, są i tacy, którzy potrzebują czasu by się wyszaleć, spełnić zawodowo lub zwyczajnie dojrzeć emocjonalnie. Istnieją również tacy ludzie, którzy mimo licznych prób nie są w stanie nawiązać głębszej relacji.

Poznaj jego intencje

W świecie, gdzie seriale i filmy romantyczne kreują obraz wiecznej miłości i związków bez chmurki, rzeczywistość często pisze zupełnie inne scenariusze. Spotykamy różnych ludzi, z różnymi historiami, a każda z nich może być kluczem do zrozumienia, dlaczego mężczyzna woli pozostać singlem.

Para w poważnym związku

Facet potrzebuje czasu bo nie wie czy chce być w związku

Tomek, 35-letni grafik z Krakowa, już raz dał się złapać w sidła miłości. Był żonaty, planował rodzinę, ale jego marzenia rozbiły się o rzeczywistość. Rozwód był dla niego bolesny i kosztowny, nie tylko finansowo, ale przede wszystkim emocjonalnie. Teraz Tomek jest ostrożny. „Związek? Może kiedyś, ale na razie wolę się zabezpieczyć” – mówi, przeglądając stare zdjęcia, które przypominają mu o błędach, których nie chce powtórzyć.

Zdarza się, że mężczyzna ze zranionym sercem, załamany po poprzednim rozstaniu wciąż boryka się z niedokończonymi sprawami, które stale do niego wracają. Facet nigdy nie będzie gotowy na nowy związek, jeśli mentalnie tkwi jeszcze w poprzednim.

Taka ewentualność z pewnością niekorzystnie wpłynie na relację damsko-męską, ponieważ mężczyzna nie poświęca się w pełni i nie chce się ponownie zaangażować. W takiej sytuacji kobieta musi być cierpliwa i powinna dać mu czas, aby raz na zawsze rozprawił się z przeszłością i mógł bez obaw wejść w zdrowy związek.

Czasami lęk przed nawiązaniem relacji z kobietą jest tak wysoki, że mężczyzna wypiera potrzebę bliskości. Tacy panowie zwykle chcą być dla kogoś ważni, pragną być kochani, jednakże związek jest czymś, czego się bardzo boją.

Mężczyzna nie wchodzi w poważny związek, ponieważ został poprzednio źle potraktowany

Jacek, 40-latek z Gdańska, nie miał łatwego dzieciństwa. Jego doświadczenia z domu nauczyły go, że bliskość często prowadzi do bólu. Teraz, mimo że tęskni za głęboką więzią, boi się odrzucenia. „Każdy związek to ryzyko, że zostaniesz zraniony. Nie wiem, czy jestem gotowy, by to znowu przeżyć” – mówi, unikając tematu dalszych planów na przyszłość.

Bolesne doświadczenia, nieporadność, a także lęk przed odrzuceniem sprawiają, że faceci nie chcą się wiązać. Wielu facetów obawia się zaangażowania w kolejną relację, ponieważ przykre doświadczenia z poprzednimi kobietami doprowadziły do tego, że nie są w stanie zaufać żadnej potencjalnej partnerce. Wpływa to bardzo negatywnie na nowe znajomości, które z reguły kończą się fiaskiem, bo panowie wprawdzie chcą się spotykać, jednak dla własnego dobra wolą pozostać singlami.

Dystans i ostrożność sprawiają, że człowiek czuje lęk i nie ma zamiaru się z nikim wiązać, aby nie zostać ponownie zranionym.

Faceci, którzy nie chcą związku - jak ich zrozumieć

Ma inne priorytety w życiu niż rozwój takiej relacji

Darek, 32-letni przedsiębiorca z Wrocławia, ma jedną wielką pasję – swoją firmę. Pracuje od świtu do nocy, a weekendy spędza na networkingowych spotkaniach. „Związek? Kiedyś, może. Teraz skupiam się na karierze. Koleżeńskie spotkania bez zobowiązań są ok. – to mi wystarcza” – tłumaczy, sprawdzając kolejne e-maile na swoim smartfonie.

Tradycyjny związek wymaga wielu wyrzeczeń i poświęceń. Jeśli on nie chce związku, może po prostu w tym momencie stawia przede wszystkim na samorozwój. Praca i kariera to wymagające partnerki, bywa, że nie zostawiają miejsca na budowanie relacji damsko-męskich. Kłopot pojawia się w sytuacji, gdy nie jest to jedynie przejściowy etap w życiu faceta.

Oznaki, że nic z tego nie będzie

Współcześnie coraz więcej mężczyzn stawia karierę ponad ciepło domowego ogniska. Pozostawanie w takiej relacji i niekończące się oczekiwanie na zmianę może być dla kobiety destrukcyjne. Trudne sprawy trzeba przegadać, a jesli nie widać nadziei na kompromis, może jest to sygnał do zmian…

Facet coś ukrywa?

Kamil ma 28 lat i jest programistą z Poznania. Jego życie to niekończące się poszukiwanie – nowych technologii, pasji, doznań. W związku czuje się jak w pułapce, która zatrzymuje go w jednym miejscu. „Zawsze jest coś nowego do odkrycia, a związek to dla mnie stagnacja” – wyjaśnia, z zapałem opowiadając o swoim najnowszym projekcie.

Zdarza się, że mężczyzna sam wyznacza zasady kontaktów i spotkań z kobietą, odzywa się jedynie późnym wieczorem lub w środku nocy, a w ciągu dnia nie odpisuje na wiadomości. Powody takich zachowań mogą być różne, niekoniecznie muszą oznaczać skrywaną tajemnicę. Jeśli on nie chce słyszeć o poważnym związku, prawdopodobnie tu i teraz nie jest mu to potrzebne do szczęścia.

Wiadomo, że zdrowia relacja musi być oparta o szczerość i zaufanie. Wielu facetów woli skupić się na pracy lub rozrywkach, a kobietę traktować jako pewnego rodzaju odskocznię od codziennych obowiązków.

Dlaczego mężczyźni nie chcą związku

Niebieski ptak – znajomość bez zaangażowania

Marcin, 30-latek z Warszawy, zawsze był duszą towarzystwa. Jego życie to ciągła przygoda, podróże i spontaniczne decyzje. Dla Marcina związek oznacza ograniczenie – stabilizację i nudę. On jednak kocha swoją niezależność ponad wszystko. „Świat jest pełen pięknych kobiet, a ja ma wciąż apetyt na kolejne. Dlaczego miałbym się ograniczać? ” – pyta retorycznie, popijając kawę w swojej ulubionej kawiarni, planując kolejny solo wyjazd.

Czasem kobiety spotykają się z facetami, którzy nie chcą związku, ponieważ uważają, że kolejna zdobycz może okazać się o wiele lepsza. Typowy bajerant zazwyczaj kieruje się w życiu zasadami, wskazującymi na to, że jest narcyzem i jego dobro jest najważniejsze.

Zwykle nie angażuje się mocno w relację, aby później nie mieć problemów z ewentualnym rozstaniem. Kobieciarz ma oczy dookoła głowy, często na randkach przygląda się innym kobietom i komplementuje ich wygląd. Z drugiej strony jest bardzo bezpośredni – od razu chce wkroczyć w sferę cielesną. Taki facet traktuje płeć piękną przedmiotowo, jego celem jest zdobycie i porzucenie drugiej osoby.

Niektórzy mężczyźni uważają, że bycie singlem to styl życia i już na pierwszej randce deklarują związek – tak, ale bez zobowiązań. Wolny samiec alfa wydaje się niezależny, samowystarczalny i nieziemsko męski. Emocje i czułości kojarzą się z nieporadnością i wrażliwością, a on nie chce być postrzegany jako mięczak. Dlatego skacze z kwiatka na kwiatek, a każdą kolejną kobietę traktuje jak swoje nowe trofeum.

Mężczyzna jest zdystansowany

Adam -28 latek z Torunia, nieśmiały i zakompleksiony z trudem nawiązuje relacje. Chce związku, ale nie umie o niego zawalczyć. Zżera go presja, dlatego woli się nie deklarować. „Mam trudności w wyrażaniu uczuć, dlatego wolę nie wchodzić w związki, unikam w ten sposób rozczarowania.” – Przekonuje, choć jego oczy mówią coś zupełnie innego.

Jeśli facet ma niskie poczucie własnej wartości, to zawsze będzie unikał sytuacji, w których będzie musiał się zadeklarować. Skryci i nieśmiali mężczyźni nie potrafią szybko otworzyć się przed nowo poznaną dziewczyną, jednakże z czasem może się to zmienić.

Każda historia pokazuje, że decyzja o pozostaniu singlem może wynikać z różnych przyczyn – od miłości do wolności, przez bolesne doświadczenia, po poświęcenie dla kariery. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego facet nie chce związku. Jest jednak pewne, że każdy ma do tego prawo i własne, często bardzo osobiste powody.

Jak poznać jego intencje i zbudować poważny związek

Facet nie chce ze mną być, ale chce się spotykać – co to znaczy?

Niestety, jeśli facet otwarcie mówi, że nie chce z Tobą być, ale chce się z Tobą spotykać, prawdopodobnie nie traktuje cię serio. I z doświadczenia wiemy, że mało prawdopodobne jest, że to się kiedykolwiek zmieni. Wieczni chłopcy, niebieskie ptaki, wolni strzelcy – to ta grupa mężczyzn, która zachowuje się jak przysłowiowy pies ogrodnika, sama nie weźmie, ale drugiemu tez nie da. Nie chce być z Tobą w związku, ale trzyma Ci na emocjonalnym łańcuchu – miłych spotkań, wspólnych wyjazdów, okazjonalnych randek.

Dlaczego on chce się spotykać bez zobowiązań?

  • nie myśli o Tobie poważnie,
  • boi się konfrontacji,
  • jest mu tak wygodnie,
  • nie chce zobowiązań,
  • boi się swoich uczuć.

Jeżeli zakochany facet chce zdobyć kobietę, na której mu zależy, zrobi wszystko, absolutnie wszystko, aby ją mieć. Nie pozwól wmówić sobie, że jest inaczej. Pamiętaj, że zasługujesz na szacunek i zaangażowanie. Tkwienie w stagnacji i ciągłe oczekiwanie na jego zmianę, nie przyniesie nic dobrego. Czasem trudne decyzje są dla nas najlepsze. Może przyszła pora, by pomyśleć o sobie i zrobić krok w przyszłość, pozostawiając wiecznego chłopca w przeszłości…

Dlaczego facet nie chce związku?

Jak zdobyć faceta, który nie chce związku?

Myślę, że to pytanie powinno brzmieć nie: „jak zdobyć faceta, który nie chce związku”, ale „czy warto zdobywać faceta, który nie chce się wiązać”. Osobiście uważam, że nie warto. Ale dla tych, które nie dają za wygraną mam kilka pomysłów na to, jak ewentualnie można spróbować to zrobić.

Mężczyzna, który nie chce być w stałym związku i podchodzi do znajomości swobodnie, w większości przypadków nie angażuje się w takim stopniu, jak kobieta. Jednakże warto pamiętać, że ludzie są istotami bardzo skomplikowanymi i nie zawsze wiedzą, czego dokładnie oczekują od drugiej osoby. Niemniej jednak najczęściej to panie biorą sprawy w swoje ręce i za wszelką cenę próbują wmówić facetowi, że związek będzie najlepszą rzeczą, jaka go kiedykolwiek spotkała.

Nic na siłę

Nie należy stawać na rzęsach i zmuszać mężczyznę do podjęcia kroków w kierunku stworzenia stałej relacji. Warto z nim poważnie porozmawiać i dać mu czas, aby mógł się określić i podjąć słuszną decyzję. Aczkolwiek żadna dziewczyna nie będzie wiecznie czekać, aż jej obiekt westchnień w końcu się zdecyduje – to, czy związek jest wart zaciętej walki i ciągłych starań o względy mężczyzny, zależy tylko i wyłącznie od kobiety.

Szczypta zazdrości

Chcąc przyciągnąć zainteresowanie faceta, można również wzbudzić w nim zazdrość i uświadomić mu, że nie jest jedynym samcem alfa na świecie. Chłopak w takiej sytuacji uświadomi sobie, że ktoś inny może bez problemu skraść serce jego potencjalnej zdobyczy.

Odrobina tęsknoty

Dobrym sposobem na to, aby mężczyzna chciał związku, jest pokazanie mu swoich najlepszych stron. Kobieta, która potrafi zająć się domem, umie gotować i jest dobra w łóżku, z pewnością będzie idealną kandydatką na partnerkę. Warto również na jakiś czas zerwać z nim kontakt i poczekać aż zatęskni. Ten radykalny krok z pewnością da facetowi wiele do myślenia.

Podsumowanie

Jeśli mężczyzna nie chce związku, warto zastanowić się, czy walka o taką relację ma sens. Choć może być to bolesne i wymagać ogromnej determinacji czasem lepiej odpuścić i pójść dalej własną drogą. Pamiętak, że gdy zamkniesz jeden rozdział swojego życia, otworzy się przed Tobą kolejny. Może na kartach tej mowej opowieści powsanie piękna historia spełnionej miłości…

Comments

comments

You Might Also Like