Lifestyle Porady

Dobrobyt emocjonalny — Sekrety szczęścia i spełnienia

Szczęście, dobrobyt emocjonalny

Bycie szczęśliwym i spełnionym dla każdego człowieka może być celem numer jeden. Dobrobyt emocjonalny niewątpliwie wpływa na jakość Twojego życia i życia osób w Twoim otoczeniu. Jak go osiągnąć? Ten poradnik powstał po to, abyś mógł dowiedzieć się, w jaki sposób dojść do dobrobytu emocjonalnego. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Pozytywne myślenie = zadowolenie z życia

Za pozytywne myślenie uważa się świadome koncentrowanie się i umiejętności dostrzegania różnych, pozytywnych aspektów, czy wszelkich nas otaczających zasobów. Zaliczyć w to można ludzi, zdarzenia, czy sytuacje. Pozytywne myślenie polega także na podkreślaniu mocnych walorów, jak i stron — swoich i ludzi nas otaczających.

Osoby, które myślą pozytywnie zdecydowanie bardziej koncentrują się na zdarzeniach, relacjach z innymi ludźmi, czy sytuacjach, które mają pozytywny wydźwięk. Starają się natomiast unikać elementów, które mogą zakłócić ten obraz w sposób negatywny. Rzeczywistość wykreowana w taki sposób, wpływa na poprawę kondycji psychicznej człowieka.

Szczęśliwe kobiety

Sekrety pozytywnego myślenia

Jeżeli chodzi o to, co wpływa na umiejętność pozytywnego myślenia, wyróżnić można dwie główne umiejętności.

  • Umiejętność przetwarzania negatywnych zdarzeń i traktowanie ich jako służące rozwojowi i zmianie ku lepszemu.
  • Wiara w pozytywny skutek działań.

Innymi słowy, aby móc osiągnąć poprawę swojego samopoczucia, jak i lepszą skuteczność działań, należy w coś mocno wierzyć, jak również starać się przekształcać negatywne zdarzenia w coś bardziej pozytywnego, konstruktywnego, czy pouczającego. Warto wiedzieć, że im więcej posiada się pozytywnych przeświadczeń względem siebie, tym tkwi w nas większe poczucie siły, wartości, jak i wiary w pozytywny rezultat naszych działań.

Wyciąganie pozytywnych wniosków ze wszystkich przeżywanych sytuacji i doświadczeń, wymaga jednak bacznego obserwowania tego, co dzieje się wokół nas. Pomocne w tej kwestii może być zaznajomienie się z pojęciem mindfulness. Jest to nic innego jak trening uważności, pod postacią którego kryje się kierowanie własnej uwagi w sposób elastyczny i otwarty, bez zbędnego osądzania obserwowanych doświadczeń. 

Mindfulness — trening, który przekłada się na rozwój osobisty

Jest to nic innego, jak ćwiczenia umysłu, które są przeznaczone dla osób pragnących  uporać się z negatywnymi emocjami, czy stresem. Trening uważności jest szczególnie polecany także osobom, które cierpią na depresję, różnego rodzaju uzależnienia, czy nawet zaburzenia odżywiania.

Tłumacząc bardziej dosadnie pojęcie mindfulness, trzeba wiedzieć, że jest to celowe, czyli świadome, kierowanie własnej uwagi na rzeczy, sytuacje, doznawane w chwili obecnej. Nie można zatem za każdym razem wybiegać w przyszłość, czy wracać do przeszłości, co jest częstym działaniem wielu osób np. zmagających się z nadmiernym stresem bądź nieprzepracowanymi urazami z przeszłości. 

Doświadczając czegoś w danym momencie, starajmy się nie myśleć, co to przeżycie oznacza i nie zastanawiajmy się nad tym, tylko wyciszymy emocje i wszelkie myśli odsuńmy na bok. Dzięki temu mózg będzie mógł skupić się na doświadczeniach z chwili obecnej, a co za tym idzie, przyjmować i postrzegać docierające do niego informacje w jasny, przejrzysty sposób, bez niepotrzebnego ładunku emocjonalnego, pozbywając się filtru poprzednich zdarzeń i doświadczeń. 

 

Mindfulness — pomaga w rozwoju osobistym i nie tylko

Zastanawiając się nad mindfulness, należy zadać sobie pytanie na temat celów takiego treningu. Ludzie niejednokrotnie w swoim życiu tkwią w miejscu, są zależne od innej osoby, nie stawiają na rozwój osobisty. Dzieje się tak przez różne niemiłe doświadczenia i nie tylko. Wiele osób roztrząsa niepotrzebnie przeszłość — szczególnie negatywne zdarzenia. Inni, wybiegają nadmiernie w przyszłość, co rzutuje zamartwianiem się o nią. Jedni i drudzy zapominają jednak o teraźniejszości, która jest najważniejsza. Takie działania przekładają się niejednokrotnie na zaburzenie wewnętrznej równowagi emocjonalnej, czego skutkiem mogą być nawet zaburzenia lękowe, czy stany depresyjne. W takie zaburzenia bardzo łatwo wpaść, lecz wyjść z nich jest znacznie trudniej. Dlatego też, aby zapobiec i uchronić się od wymienionych, trzeba wprowadzić umysł w stan najwyższego skupienia i m.in. popracować nad rozwojem osobistym.

Dzięki zastosowaniu treningu uważności, można przede wszystkim osiągnąć równowagę emocjonalną, ćwiczyć pozytywne myślenie, przyczyniając się do rozwoju osobistego. Dzięki temu możemy także nauczyć się sztuki relaksu, koncentracji, oraz tego, w jaki sposób skutecznie radzić sobie ze stresem, napadami lęku, czy napięciami nerwowymi. Mindfulness uczy nas zatem wielu nowych umiejętności. Trening uważności wpłynie na naukę czerpania energii z życia, cieszenia się z prostych rzeczy, które przynosi każda chwila. Przede wszystkim wpłynie on na osiągnięcie harmonii i wewnętrznego spokoju. 

Jakie są treningi uważności

Istnieje kilka treningów uważności, które warto znać. Jednym z nich jest MBSR z ang. Mindfulness Based Stress Reduction, czyli redukcja stresu oparta na uważności. Jest to pierwszy najbardziej znany, a zarazem podstawowy trening uważności. Utworzony został pod koniec lat 70 w USA, przez Jona Kabat-Zinna. Trening ten wykorzystywany jest po dziś dzień w wielu szpitalach, a także placówkach medycznych, uniwersytetach, ośrodkach medytacji, na szkoleniach, w ośrodkach terapii uzależnień oraz treningach rozwoju osobistego.

Drugim popularnym treningiem jest MBCT, czyli z ang. Mindfulness Based Cognitive Therapy — terapia poznawcza oparta na uważności. Jest to rozszerzenie MBSR i opracowano ją jako metodę zapobiegania depresji. Taki trening jest idealny dla osób zmagających się właśnie z nawracającą, czy postępującą depresją. MBCT wykorzystuje się też w kwestiach leczenia zaburzeń nastroju, chronicznej depresji, zaburzeń lękowych, uzależnień, czy zaburzeń odżywiania. Poleca się ją osobom apatycznym, cierpiącym z powodu przewlekłego bólu, a nawet ciągle zmęczonym, rozdrażnionym.

Każda terapia MBCT przeprowadzana jest wraz z opiekunem/trenerem. Kurs trwa zazwyczaj około 8 tygodni po jednym spotkaniu 2-3-godzinnym – tygodniowo. To nie wszystko, gdyż uczestnik ma za zadanie również pracować nad sobą w domu, starać się poprawić swój rozwój intelektualny, rozwój osobisty i nie tylko. Można obejrzeć kursy na płytach CD, które otrzymuje się od trenera, a także czytać książki.

Należy widzieć, że MBCT jest formą terapii, a wcześniej wymieniony MBSR nie może zostać zaliczony do obszaru terapii.

kobieta oglądająca kurs

Podsumowanie

Dobrobyt emocjonalny jest czymś, do czego warto dążyć, gdyż odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu. Samoświadomość już jest dużym krokiem w przód. Życie nie jest usłane różami i rzuca wiele kłód pod nogi, jednak nigdy nie wolno się łamać i zawsze należy stawiać sobie cele — powinny być jasne i konkretne. Można także wypróbować mindfulness, czyli trening uważności, który pozwoli na walkę z wieloma niedogodnościami i pokonanie, chociażby swoich słabych stron. Stań się lepszą wersją siebie i osiągnij dobrobyt emocjonalny!

Comments

comments

You Might Also Like