Porady

Jak podszkolić angielski przez wakacje?

dziewczyna ze słuchawkami ucząca się angielskiego

Wakacje, wbrew obiegowym opiniom, nie muszą być czasem błogiego lenistwa. Przecież piękna, ciepła pogoda, długie dni i wiszący w powietrzu urlop napawają większość z nas ogromem energii, którą warto kreatywnie spożytkować, na przykład na rozwijanie swoich umiejętności językowych. Sprawdź, jak możesz polepszyć Twój angielski i dlaczego warto to zrobić w te wakacje!

Dlaczego warto wciąż doskonalić angielski?

Ciągle mówi się, że w dzisiejszym świecie bez znajomości języka angielskiego ani rusz. Potrzebujemy go w pracy, potrzebujemy na zagranicznym urlopie, ale i potrzebujemy w wielu prozaicznych sytuacjach (np. żeby zrozumieć zabawny filmik na TikTok’u). Niestety większość z nas zna jedynie podstawy tego języka, a wiedza zgromadzona w szkole okazuje się być niewystarczająca do podjęcia i pełnego zrozumienia rozmowy z obcokrajowcem. Warto tutaj również nadmienić, że nieużywanie angielskiego na co dzień powoduje jego szybkie zapominanie. 

Zła wymowa, ubogie słownictwo, nieznajomość potocznych wyrażeń i kompletne zagubienie w czasach to najczęstsze problemy, z jakimi spotyka się niemal każdy. Niestety rzutuje to na naszą pewność siebie czy życie zawodowe. O ile do komunikacji na zagranicznych wyjazdach możemy korzystać z zaawansowanych narzędzi (np. Google Translate), o tyle wiele branż wymaga dziś od kandydatów do pracy znajomości angielskiego w stopniu co najmniej dobrym. Jak się okazuje, czynnik językowy jest dla wielu osób sporą barierą dla wymarzonej kariery.

 

Dlatego też warto naukę angielskiego postawić wysoko na liście życiowych priorytetów, jako inwestycję w siebie, swoją przyszłość i obalanie ograniczeń wynikających z nieznajomości tego wspaniałego, uniwersalnego języka, którym dziś można dogadać się na całym świecie! 

8 Sposobów na szlifowanie angielskiego w wakacje

Wróćmy więc do tego, o czym była mowa we wstępie. Wakacje z wielu przyczyn są dobrym czasem na naukę, ponieważ:

  • duża ilość słońca wpływa na nasze siły witalne, dając energię niezbędną do nauki,
  • długie dni sprzyjają podejmowaniu dodatkowych aktywności i regularnemu ćwiczeniu słownictwa,
  • zagraniczne wyjazdy pozwalają inicjować wiele konwersacji w języku angielskim, 
  • stajemy w prawdziwych, nieinscenizowanych sytuacjach (np. zamówienie posiłku w restauracji, pytanie o drogę),
  • nauka w trakcie urlopu zapobiega rozleniwieniu się i ułatwia powrót do pracy po kilkunastu dniach wypoczynku.

Chociaż powyższe argumenty mogą wydawać się dosyć abstrakcyjne, to naprawdę działają, a ponadto ćwiczenie angielskiego podczas wakacji daje realne efekty, polepszając zdolności językowe i usprawniając naszą komunikację. Z pewnością po wakacjach z językiem angielskim poczujesz różnicę i co najważniejsze… SATYSFAKCJĘ!

starsza kobieta ucząca się angielskiego w pracy

 

A teraz kilka sprawdzonych sposobów na łatwą (i często przyjemną) naukę języka angielskiego:

1 – Słuchanie podcastów lub oglądanie filmów po angielsku

Doskonałym sposobem na podszkolenie umiejętności z języka angielskiego jest słuchanie. Pozwala ono uczyć się prawidłowej wymowy słów, jak również ubogacać język o nowe zwroty. A gdzie znajdziemy tak wiele materiałów, jak nie na serwisach streamingowych? Możemy poszukać podcastu na interesujący nas temat i słuchać go podczas sprzątania, gotowania czy spaceru z psem lub odpalić emocjonujący serial w wersji angielskojęzycznej (oczywiście bez napisów!). Chociaż z początku pełne zrozumienie może wydawać się trudne, to już po krótkim czasie nauczysz się rozumienia nowych słów, bazując na szerszym kontekście. Staraj się także wsłuchać w teksty ulubionych, zagranicznych piosenek i rozumieć, o czym śpiewają artyści. To naprawdę pobudza nasz umysł do nauki!

2 – Dobra książka z rozmówkami lub fiszki

Nauka języka w szkole opiera się o sztywne ramy słowno-gramatyczne, ale umówmy się, za granicą nikt tak nie mówi! Na szczęście fiszki i rozmówki pełne są naturalnych zwrotów z życia wziętych. Ich zakup pozwala poznać bardziej potoczną stronę języka, z którą z pewnością spotkamy się w kontakcie z osobami anglojęzycznymi. Dzięki nim zrozumiemy rozmówcę i podejmiemy swobodny, spontaniczny dialog czy unikniemy obciachu. 

3 – Nie bój się rozmawiać z obcokrajowcami

A skoro już o rozmowach mowa, to kolejna rada brzmi: nie unikaj dialogów po angielsku. Jak się okazuje, wielu z nas odczuwa ogromny dyskomfort związany z koniecznością podjęcia konwersacji w obcym języku. Tymczasem unikając ich, pozbawiamy się nieocenionej w procesie nauki możliwości doświadczenia prawdziwego zastosowania języka w rozmowie z native speakerem. Tak więc następnym razem, gdy podejdzie do Ciebie osoba mówiąca po angielsku, podejmij przynajmniej próbę dogadania się. Nie obawiaj się także poprosić, aby dana osoba powtórzyła coś wolniej lub użyła innych słów. Każdy z nas jest człowiekiem i na pewno spotkasz się z uprzejmością. 

4 – Aplikacja do nauki angielskiego na smartfona

Według badań każdy z nas zerka na swój smartfon średnio… 150 razy dziennie! To baaardzo dużo! Jednak nie jest to tekst o zmienianiu nawyków, a o nauce języka, dlatego też nikt nie będzie nikogo strofować, a zamiast tego zachęcimy do tego, abyś zainstalował na swoim telefonie aplikację do nauki angielskiego. Wiele z nich działa w taki sposób, że wyświetla jedno słówko za każdym razem, kiedy chcesz odblokować telefon. To może być więc nawet 150 nowych słówek dziennie. Oczywiście nie wszystkie od razu zapamiętasz, ale spora część pozostanie w Twojej podświadomości i pojawi się w momencie, w którym będą potrzebne. Ponadto w aplikacjach znajdziecie wiele rozmaitych form ćwiczeń, łączących naukę z rozrywką (np. quizy, grafiki, gry itp.).

5 – Wakacyjny kurs języka angielskiego

Jeśli zależy nam na naprawdę szybkich i spontanicznych efektach lub po prostu mamy problem z samodyscypliną i nauką w wolnym czasie, warto zapisać się na okresowy kurs angielskiego. Takie kursy podczas wakacji oferuje wiele szkół językowych, a kierowane są dla osób będących na różnych poziomach, od podstawowego, po zaawansowany. Podczas kursu mamy możliwość pracy ze specjalistą, który w merytoryczny i przystępny sposób podaje nam wartościową wiedzę, lokalizuje błędy i problemy oraz koryguje je. Warto zdecydować się na szkolenia w małych grupach (do 10 osób), co sprawia, że prowadzący może poświęcić nam odpowiednio dużo czasu, a nauka jest bardziej efektywna. Udział w wakacyjnym kursie jest dobrym pomysłem, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z angielskim, czy mówisz płynnie i potrzebujesz jedynie podszkolić się np. w słownictwie biznesowym lub branżowym.

 

Sprawdzone i skuteczne kursy angielskiego dla dorosłych znajdziesz, klikając w ten link: https://yes.wroclaw.pl/angielski-dla-doroslych/.

 

mężczyzna i kobieta przy tablicy podczas lekcji angielskiego

 

6 – Czytaj książki i czasopisma po angielsku

Nie można nie wspomnieć o kolejnej, bardzo skutecznej metodzie, jaką jest czytanie po angielsku. Pozwala ono szeroko rozwinąć słownictwo, które przecież jest podstawą komunikacji w obcym języku. Czytanie warto połączyć z notowaniem lub zakreślaniem nowych słów i zwrotów. A co do wyboru, mamy pełną swobodę. Najlepiej poszukać jakiejś ciekawej pozycji książkowej lub artykułów krążących w temacie naszych zainteresowań, np. kryminał lub fantasy. Wtedy nauka nie będzie nużąca, a my będziemy wracać do niej z chęcią. 

7 – Zwiedzaj z audio przewodnikiem po angielsku

Ciekawym pomysłem, który możemy zrealizować podczas wakacyjnych wyjazdów, jest zwiedzanie zabytków i muzeów z audio przewodnikiem w języku angielskim. Taki zabieg pozwala łączyć wrażenia wizualne z nauką języka, a co więcej nagrania są zazwyczaj realizowane czystym, dbałym językiem. Nie trzeba więc jechać za granicę, aby móc podszkolić angielski na urlopie. 

8 – Wybierz się na wycieczkę do Wielkiej Brytanii!

Ostatni sposób może wydać się zabawnym żartem, ale absolutnie nim nie jest. Wielka Brytania to przepiękny kraj oferujący wiele ciekawych miejsc i cudownych widoków (jak ten na zdjęciu poniżej przedstawiający Neist Point z latarnią morską na wyspie Skye w Szkocji), a poznanie jego kultury na własnej skórze pozwala lepiej wczuć się w używanie pięknego, ekspresyjnego języka angielskiego! Jeśli jeszcze nie masz planów wakacyjnych, to koniecznie rozważ wycieczkę do Anglii, Walii lub Szkocji.

piękny krajobraz nadmorski z klifem i latarnią, Neist Point

Jak podszkolić angielski na wakacjach — Podsumowanie

Język angielski to z pewnością jeden z nielicznych języków, za pomocą którego dogadamy się niemal w każdym zakątku świata. Dlatego niewątpliwie warto się go uczyć i systematycznie szlifować swoje umiejętności gramatyczno-leksykalne. Wakacje to dobry czas na podjęcie systematycznych ćwiczeń i kursów językowych. Dzięki nim możemy znacząco wzbogacić swoje słownictwo i ułatwić sobie tym samym kontakty prywatne i zawodowe z zagranicznymi rozmówcami. Lepiej zapomnieć o lenistwie i zainwestować w swój rozwój, łącząc wypoczynek z nauką języka angielskiego!

Comments

comments

You Might Also Like