Porady wypoczynek

Podróże solo — Przygoda życia czeka na Ciebie

kobieta w podróży ogląda architekturę

Większość osób woli podróże po świecie w grupie znajomych, ale wyjazdy w pojedynkę także mają swój urok. Jeśli podróżowanie to Twoja pasja, wcale nie musisz oglądać się na innych, by wyruszyć w podróż. Zobacz, co zyskujesz jeśli podróżujesz w pojedynkę i na co uważać na takich wyprawach.

O czym należy pamiętać, podróżując solo?

Czeka Cię pierwsza podróż solo, ale boisz się sam wszystko zorganizować? Możesz skorzystać z ofert biura podróży. Takie rozwiązanie z pewnością pozwoli na zaoszczędzenie czasu i stresu. W takich wyjazdach biorą udział jednakowo osoby, które dopiero zaczynają podróżowanie, jak i doświadczeni podróżnicy. Ci drudzy z chęcią podzielą się z Tobą swoimi przeżyciami, radami i wskazówkami dotyczących tego jak podróżować po świecie. Możliwość poznania nowych ludzi wzbogaca doświadczenie oraz pozwoli na nawiązanie sieci znajomości, które mogą okazać się niezwykle przydatne podczas następnej wyprawy.

Jeśli planujesz pierwszy wyjazd solo, to warto na początek wybrać miejsce, w którym będziesz się dobrze czuć, w którym szybko się odnajdziesz. Świetną opcją na start będzie trip do jakiegoś polskiego miasta, np. Gdańska, Krakowa czy Wrocławia. Co więcej, te miasta cieszą się ogromną popularnością wśród zagranicznych turystów, co przygotuje Cię na przebywanie w międzykulturowym środowisku.

Poinformuj bliskich, dokąd dokładnie wyjeżdżasz, na jak długo, w jakim miejscu planujesz się zatrzymać, utrzymuj też z nimi regularny kontakt. Możesz także zgłosić podróż w systemie MSZ Odyseusz. Ważne, aby unikać zwiedzania miasta po zmroku, a zwłaszcza dzielnic cieszących się złą sławą.

Zanim rozpoczniesz wakacje, zapoznaj się również ze zwyczajami panującymi w danym miejscu. W dobie Internetu szybko znajdziesz spis miejsc wartych zobaczenia, rzeczy, których należy unikać i na co uważać. Warto także nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w danym języku, dowiedzieć się co jest traktowane jako niegrzeczność i przestrzegać wymaganych norm.

Możesz zaplanować cały wyjazd za pomocą przydatnych aplikacji i stron internetowych, takich jak TripAdvisor, Rome2rio.com, GetYourGuide, OsmAnd, Duolingo i Google Maps. Takie aplikacje to zupełny must have podczas podróżowania, przez niektóre z nich możesz kupić bilet zarówno komunikacyjny, jak i wstępu do wybranej atrakcji.

Pamiętaj, aby wykupić ubezpieczenie turystyczne oraz aby w kosztorysie uwzględnić nadwyżkę, która może okazać się przydatna w nieprzewidzianej sytuacji.

Dlaczego warto pojechać na wycieczkę solo?

Podróż solo wcale nie oznacza samotności, wręcz przeciwnie — taki wyjazd pozwala na poznanie nowych ludzi, gdyż osoba podróżująca samotnie wzbudza dużą ciekawość innych turystów oraz ludności lokalnej. Bardzo możliwe, że ludzie będą Cię zaczepiać i pytać skąd jesteś? 

Jedną z największych zalet podróżowania w pojedynkę jest możliwość dostosowania planu podróży do swoich preferencji i potrzeb. Od Ciebie zależy czy pojedziesz na Islandię lub do Norwegii oglądać zorzę polarną, czy chcesz poleżeć na plażach Teneryfy, czy może jednak zdecydujesz się na podróż do Paryża, by zwiedzić muzea. Co więcej, gdy podróżujesz z grupą, musisz liczyć się z ich zdaniem i często musicie wypracować kompromis. Podczas samotnego wyjazdu możesz w dowolnym momencie zmienić plan, bez obaw, że inni uczestnicy podróży będą niezadowoleni.

Podróż solo sprawia, że stajemy się pewniejsi siebie i zaradni. Podczas wyjazdu mamy czas na to, aby spojrzeć w głąb siebie, pomyśleć nad własnymi potrzebami oraz porobić plany na życie. Co więcej, takie podróżowanie uczy samodzielnego rozwiązywania różnego rodzaju problemów, gdyż jesteś zdany tylko na siebie. Dzięki temu z czasem stajesz się gotowy na wszystko, co przed Tobą i wiesz, że w każdej sytuacji dasz sobie radę.

Podróżowanie solo umożliwia na doświadczanie otoczenia w inny sposób. Koncentrujesz się na aktualnej chwili, dzięki czemu przeżycia są intensywniejsze. Tymczasowe mieszkanie za granicą sprawia, że zaczynasz patrzeć na świat w tak jak lokalna społeczność i zrozumieć ich punkt widzenia. Uczysz się także lokalnej kultury i tradycji.

Jeśli wyjedziemy za granicę sami, będziemy musieli porozumiewać się w nowym języku. Taka wyprawa sprawi, że szybciej będziemy uczyć się języka obcego, a ponadto nauczymy się wyrażania potrzeb za pomocą gestów, mimiki i lokalnych zwrotów.

Samotna kobieta stojąca na tle gór

Dokąd pojechać w pojedynkę?

Pamiętaj, że każde miejsce jest inne i tylko czeka na odkrycie. Cel wyprawy dopasuj do swoich zainteresowań — czy wolisz zwiedzania miasta, kontakt z naturą czy aktywny wypoczynek?

Jeśli masz ochotę na kontakt z naturą połączony z aktywnym wypoczynkiem w totalnej głuszy i odcięciu od Internetu, to co powiesz na nasze Bieszczady? Na szlaku może spotkasz przez cały dzień może z kilkanaście osób.

Szukasz rozrywki i kusi Ciebie bogate życie nocne? Do wyboru jest Ibiza, Amsterdam lub Los Angeles. Wybierając Amsterdam, możesz połączyć zwiedzanie muzeów z nocnymi rozrywkami.

Czarnogóra to kraj, w którym właściwie każdy znajdzie coś dla siebie — zarówno dla osób lubiących wędrówki po górach, jak i dostępne są sporty morskie. Jest mnóstwo do zwiedzania, ale także osoby chcące odpocząć na plaży będą zadowolone. Czarnogóra to przede wszystkim pyszne jedzenie, fascynująca kultura i piękne widoki, które nacieszą oczy.

Dla fanów natury, którzy przede wszystkim cenią spokój i brak ludzi, polecamy szkockie wrzosowiska i jeziora. Pogoda w tym regionie bywa kapryśna, ale mglista i deszczowa aura nadaje krajobrazowi zupełnie wyjątkowego charakteru.

Osoby, które jeszcze nie czują się pewnie przy dalszych wyprawach, mogą wybrać się do Czech, których kultura jest bliska naszej. Kraj ten odznacza się smakowitą kuchnią, tradycją piwowarską i przepięknymi widokami.

Podróżowanie solo — podsumowanie

Podróżowanie w pojedynkę to na początku wyjście ze swojej strefy komfortu. Jednak warto zdecydować się na wyjazd solo, ponieważ może on być ekscytującą przygodą i sposobem na zdobycie nowego doświadczenia. Aczkolwiek, należy pamiętać o odpowiedniej ochronie i przygotowaniu. Wystarczy rozsądek i odrobina odwagi, a cały świat stoi przed Tobą otworem.

Comments

comments

You Might Also Like