Porady

Jak spędzić Wielkanoc w domu?

Wielkanoc w obecnym, 2020 roku, będzie zupełnie inna niż święta, które obchodziliśmy dotąd. To jednak nie znaczy, że musi zapaść w naszej pamięci jako pełna samotności lub poczucia odosobnienia. Tegorocznej Wielkanocy możesz być razem z bliskimi, choć na nieco inne sposoby niż dotychczas. Jak udekorować dom, przygotować święta i jak spędzić je w obecnych, trudnych okolicznościach?

Światowa epidemia wirusa SARS -CoV-2 i związana z nią izolacja w domach wymusza na nas zmianę naszych przyzwyczajeń, odstąpienie od utartych zwyczajów i celebracji Zmartwychwstania Pańskiego. W jaki sposób można spędzić Wielkanoc w domu? Jak nie dopuścić do siebie samotności i odpędzić ciemne myśli? Nasza redakcja przygotowała dla Was informacje na temat alternatywnych sposobów radzenia sobie w nowej sytuacji.

pisanki wielkanocne w maseczce chirurgicznej

Wielkanoc 2020 – nie wychodzimy z domu

Przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia obostrzenia dotyczą nas wszystkich, a ich myśl przewodnia brzmi: „nie wychodzimy z domów„. Wolno nam oczywiście wyjść w celu zrobienia zakupów, a więc jajka, kiełbasa, chrzan, mazurki i babki oraz tradycyjny żurek mogą być obecne na naszych świątecznych stołach. Niestety nie skorzystamy już z usług kosmetycznych, a więc o swoje fryzury, make-up i manicure musimy zadbać bez pomocy profesjonalisty.

Przygotowania domu czy mieszkania nie muszą się różnić od tych, które praktykowaliśmy do tej pory. Warto więc zrobić dekoracje (lub wyjąć z szafy te, które służyły nam w poprzednich latach), zasiać pachnącą rzeżuszkę. Koniecznie wykonajcie pisanki i wydmuszki oraz wielkanocne baranki, zajączki i kurczaczki. Wystarczą Wam do tego: trochę papieru, masa solna lub papierowa, farby, resztki kolorowych wstążek, a nawet modelina. Rozejrzyjcie się po domu i włączcie kreatywność. Jeśli nie macie z czego przygotować zwierzątek, wykonajcie wianek z bukszpanu, przyozdóbcie go wstążkami i pisankami i połóżcie na wielkanocnym stole.

stół wielkanocny

Wspólne przygotowania dekoracji to doskonały sposób na odegnanie od siebie niepokoju i zajęcie dla rąk. Większość z nas ma obecnie dużo czasu, którego brakowało nam w poprzednich latach – warto go dobrze wykorzystać. Koniecznie też przygotuj ozdoby wspólnie z dziećmi – dla najmłodszych to szczególnie trudny czas. Z pewnością boleśnie odczuwają rozłąkę z przedszkolnymi czy szkolnymi przyjaciółmi i ukochanymi dziadkami, z utęsknieniem wpatrują się w okna, za którymi czekają puste, niedostępne pomimo słonecznej pogody place zabaw.

Pięknie nakryj świąteczny stół – wyciągnij obrus na ważne okazje i najlepszą zastawę. Może uda Ci się również kupić trochę bukszpanu, puchatych bazi i cudownie pachnących frezji? Jeśli tak – koniecznie udekoruj nimi stół, a wprowadzisz kolory i radość w tę trudną, szarą rzeczywistość. Jeśli do tego dodasz wykonane własnoręcznie pisanki, zajączki i kurczaczki, efekt będzie zdumiewający. To nie tylko wspaniały sposób na piękne ozdobienie wnętrz, ale również odskocznia od codziennej rutyny, samotności i nudy.

A jednak pyszne potrawy, piękne suknie i kolorowe ozdoby nie stanowią istoty Świąt. Pozwalają je uczynić weselszymi, bardziej atrakcyjnymi, ale nie nadają im sensu. Tym, co w Wielkanocy najważniejsze, jest nasza wiara oraz oczywiście możliwość spotkania z najbliższymi. I to właśnie teraz, w czasie Świąt, ta izolacja od ukochanych rodziców, dziadków czy dorosłych dzieci, będzie nam doskwierała najmocniej. Informacje i pomysły na to, jak nie odczuć skutków izolacji, znajdziesz poniżej.

Po pierwsze – życzenia świąteczne. Nie wszyscy z nas pamiętają czasy, kiedy to nie było jeszcze ani Internetu, ani nawet tak powszechnego jak obecnie dostępu do telefonów. Jak sobie wówczas radzono? Otóż – wysyłano świąteczne życzenia pocztą. Jeśli więc musisz spędzić tegoroczną Wielkanoc z dala od najbliższych, wyślij im samodzielnie przygotowaną kartkę z życzeniami. Choć może się to wydawać archaiczne, to jednak dla osoby obdarowanej kartką jest to gest niezwykle osobisty, cenny i zaskakujący. Dla Ciebie stworzenie jej to czas, w którym poczujesz się nieco bliżej rodziny i przyjaciół.

pisanki w koszyku

Kolejna sprawa to oczywiście wyjście do kościoła. I choć będzie możliwość uczestniczenia w obrzędach religijnych, to stanowczo odradzamy w tym roku skorzystanie z niej. Ze względów bezpieczeństwa własnego i innych lepiej posłuchajmy mszy w radiu, obejrzeć transmisję w telewizji lub na stronach internetowych naszych parafii. Nie zjemy również tradycyjnej święconki – to nic, zjemy ją w przyszłym roku.

Zanim przystąpimy do tradycyjnego śniadania świątecznego, w normalnych okolicznościach spożywanego po powrocie z Rezurekcji, możemy się pomodlić lub, jak już wspomnieliśmy, uczestniczyć w telewizyjnej transmisji nabożeństwa. Pamiętajmy, że dom jest obecnie dla każdego z nas jedynym bezpiecznym miejscem, nie warto ryzykować spotkań z przypadkowymi ludźmi w czasie mszy.

Zupełnie oczywistym jest dla nas, że nie możemy zapraszać na wielkanocne śniadania i obiady naszych najbliższych.  Jak radzić sobie z tęsknotą za nimi? Z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zorganizowali videospotkanie i w czasie jego trwania zasiedli „wspólnie” do posiłków – to zaledwie namiastka normalności, ale może się okazać niezwykle krzepiąca. Poza tym nie zapominajmy o codziennych rozmowach telefonicznych z osobami starszymi.

Wielkanoc w domu nie musi być czasem, w którym my lub nasi bliscy czujemy się samotni, zamknięci i opuszczeni. W tym roku święta będą inne niż kiedykolwiek wcześniej, ale to nie znaczy, że nie możemy celebrować ich w tradycyjny sposób, czerpać z nich radości i mimo wszystko czuć obecności najważniejszych dla nas osób. Nasza redakcja życzy Wam wszystkim Wielkanocy pełnej miłości, wiary i nadziei na lepsze jutro.

Comments

comments

You Might Also Like