Kieszonkowe – temat dość kłopotliwy dla wielu rodziców. Bo o ile zwykle jesteśmy przekonani co do edukacyjnych wartości, jakie niesie ze sobą posiadanie kieszonkowego przez dziecko, o tyle nie jesteśmy pewni kiedy i na jakich zasadach należy je przyznawać. Oto garść praktycznych pomysłów.
Najważniejsza wydaje się kwestia wieku, w jakim dziecko powinno zacząć otrzymywać kieszonkowe. Wiadomo, że przeciętny pięciolatek raczej jeszcze nie będzie rozumiał idei posiadania własnych funduszy i zasad gospodarowania nimi. Nie oznacza to jednak, że nie może mieć skarbonki, z której czasem kupi sobie jakiś drobiazg. Natomiast potrafiący już liczyć sześciolatek powinien sobie poradzić z kieszonkowym.
Zasady przyznawania kieszonkowego powinny być proste. Podobnie jak my, dorośli, dostajemy wynagrodzenie za swoją pracę, tak i dziecko powinno na swoje kieszonkowe zasłużyć, na przykład pomagając w obowiązkach domowych. To nauczy je nie tylko szacunku do Waszej pracy, ale także tego, że pieniążki nie „rosną na drzewach”.
Nauczcie dziecko także oszczędzania. Wasza pociecha pragnie dostać wielki zestaw drogich klocków? To doskonała okazja do tego, by pokazać mu, że nie musi wydać od razu całej kwoty, którą dostało. Zamiast tego powinno odłożyć przynajmniej część do skarbonki. Uzbieranie całej kwoty i zapłacenie samodzielnie „zarobionymi” pieniędzmi za wymarzoną zabawkę wzmocni w dziecku pewność siebie i da mu powód do dumy. Mała uwaga: dorzućcie coś czasem niepostrzeżenie do skarbonki. Dzieci nie są mistrzami wytrwałości i szybko się zniechęcają, jeśli nie widzą efektów swych starań. A przecież nie to jest naszym celem.
A w jaki sposób Wy przyznajecie kieszonkowe Waszym dzieciom? Czy muszą one na nie „zapracować”? Czy kontrolujecie ich wydatki?