Porady

Długa podróż samochodem z dzieckiem – jak odpowiednio się przygotować?

Podróżowanie z dzieckiem, zwłaszcza gdy jest małe, zawsze jest dla rodziców nie lada wyzwaniem. Nie ważne czy jest to dłuższy wyjazd wakacyjny bądź jednodniowa wycieczka, do każdej wyprawy należy odpowiednio się przygotować by nie dać się zaskoczyć nieprzyjemnym niespodziankom.

 

Obawy bez podstaw

Często wiele rodzin z małymi dziećmi rezygnuje ze wspólnych wyjazdów. Zwykle jest to spowodowane bezpodstawnymi obawami, że dziecko jest za małe, że będzie sprawiało problemy, że może źle znieść podróż i niepotrzebnie się stresować. Z takich powodów dzieci często pozostawiane są pod opieką dziadków lub innych członków rodziny. Wydawać mogłoby się to doskonałą opcją, jednak dla małego dziecka nie ma nic gorszego od opuszczenia go przez rodziców.

 

Poziom trudności wzrasta wraz z wiekiem

Im starsze dziecko tym większej wymaga uwagi rodzica podczas podróży. Dziecko w okresie między 3 a 8 miesiącem życia przemieszcza się tylko z pomocą dorosłych, nie waży dużo w związku z tym nie sprawia wielu problemów. Co więcej bardzo często dzieci w tym przedziale wiekowym karmione są jeszcze mlekiem matki, które wzmacnia ich odporność na różne infekcje. Ponadto niemowlaki bardzo dużo śpią, zwłaszcza w podróży, co jest dodatkowym ułatwieniem dla rodziców.

O wiele trudniej jest podróżować ze starszym dzieckiem, które już potrafi samo chodzić. Rodzice muszą bardzo czujnie pilnować swoją ciekawą świata pociechę, która biega bez zastanowienia i często zbiera napotkane na drodze różne rzeczy i wkłada do buzi. Starsze dziecko może odczuwać lekki stres związany ze zmianą otoczenia. W takim przypadku świetnie sprawdzą się przedmioty zabrane z domu, które sprawią, że dziecko poczuje się bezpieczniej, na przykład ulubiona maskotka, kocyk lub łóżeczko.

Starsza pociecha, której wiek przekracza rok, jest aktywnym uczestnikiem wycieczki, może korzystać z wielu atrakcji przeznaczonych dla dzieci. Co więcej, w tym wieku dziecko może jeść to samo co dorośli, więc nie trzeba poświęcać czasu na przygotowanie specjalnego jedzenia dla malucha.

 

Jak się spakować?

Wyjeżdżając z dzieckiem, rodzice powinni brać pod uwagę charakter wycieczki, jej czas oraz środek lokomocji. Jeżeli ma to być podróż, w której częściej będziemy się przemieszczać pieszo, najlepiej jest zabrać ze sobą wózek spacerowy bądź nosidełko.

Bardzo ważne są ubrania. Rodzice powinni przygotować dla swojej pociechy strój na każdą pogodę. Lepiej jest zabrać więcej ubrań, żeby podczas wyjazdu nie musieć się przejmować praniem.

Jeżeli czeka nas dłuższa podróż, warto wziąć dla dziecka różne przekąski. Głodny maluch marudzi, a to wcale nie czyni wycieczki przyjemnej. Jedzenie należy podawać dziecku podczas postojów, gdyż jedzenie bądź picie podczas jazdy może spowodować zachłyśnięcie.

 

Podróż samochodem

Samochód jest najczęściej wybieranym środkiem transportu. Jeżeli chcemy przewozić nim dziecko należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • dziecko do 12 roku życia musi jeździć w specjalnym foteliku,
  • koniecznie każdy pasażer obowiązkowo powinien być przypięty pasami bezpieczeństwa,
  • na tylnej półce samochodu nie powinny znajdować się żadne przedmioty. Ich obecność może spowodować poważne obrażenia dla dziecka podczas stłuczki lub wypadku.

 

 

Pora wyjazdu

Gdy już wszyscy są spakowani i gotowi na wycieczkę, należy wybrać odpowiednią porę wyjazdu. Tutaj zaleca się najczęściej dwa warianty:

  • wyjazd wcześnie rano ok.4-5 godziny. O tej porze dzieci zazwyczaj są jeszcze zaspane i istnieje duża szansa, że w samochodzie również będzie długo spały,
  • ci, którzy nie lubią tak wcześnie wstawać mogą wybrać wyjazd w nocy. Podczas jazdy dziecko na pewno będzie spało, a na drogach  nie będzie korków, więc można szybko dotrzeć do celu podróży.

 

Choroba lokomocyjna

Nawet najlepiej zaplanowaną podróż może zepsuć choroba lokomocyjna. Wywołuje ona zawroty i ból głowy, nudności oraz wymioty. W apteczce powinny obowiązkowo znaleźć się odpowiednie środki farmakologiczne zapobiegające chorobie lokomocyjnej. Osoby cierpiące na tę przypadłość powinny siedzieć na miejscu obok kierowcy.

Jak urozmaicić dzieciom długą podróż samochodem?

Monotonna i długa jazda w ciągu dnia często nudzi dziecko, dlatego rodzice powinni zadbać o zapewnienie odpowiedniej rozrywki. Dobrze sprawdza się wspólne słuchanie muzyki, śpiewanie piosenek czy gdy słowne. Młodsze dzieci powinny mieć pod ręką różne zabawki.
Wspólne wyjazdy z maluchami nie muszą być kłopotliwe. Podstawą udanej wycieczki jest odpowiednie przygotowanie i dobre nastawianie. Pamiętajcie, że pozytywne podejście to połowa sukcesu. Wycieczka z rodziną to czas odpoczynku i dobrej zabawy, nie warto stresować się niepotrzebnie.

Comments

comments

You Might Also Like