Porozrzucane zabawki twojego dziecka nigdy po zakończeniu zabawy nie trafiają na swoje miejsce? Bałagan jest zjawiskiem, które zna każdy rodzic. Wielu z nich, sprzątając nieustannie w pokoju dziecka popełnia błąd. Ważne aby nasza pociecha sama potrafiła utrzymywać porządek. Naukę sprzątania należy rozpocząć już bardzo wcześnie. Najlepiej, jeśli zaczniemy od 2 roku życia. Jest to wiek, w którym dziecko bardzo szybko przyswaja to, co się wokół niego dzieje. Chce naśladować rodziców, więc jeśli pokażemy mu w odpowiedni sposób, jak należy trzymać porządek, na pewno szybko przyswoi sobie nawyk sprzątania.
Daj dobry przykład
Nie możemy od dziecka wymagać czegoś, do czego sami się nie stosujemy. Jeśli nasze dziecko widzi, że mamy wokół siebie porozrzucane ubrania, książki i ogólnie panujący chaos, niestety również nie będzie chciało utrzymać porządku. Tak więc musimy się zmobilizować i zacząć po sobie sprzątać.
Sprzątanie poprzez wspólną zabawę
Małe dzieci w wieku od 2 do 4 lat najlepiej jest uczyć porządku poprzez zabawę. Możemy np. podzielić się porządkowaniem. Twoja pociecha sprząta rozrzucone samochodziki, a Ty np. kredki. Można przy tym zorganizować zawody, kto będzie pierwszy. Jest przy tym dużo śmiechu i dobrej zabawy.
Kategoryzowanie zabawek
Bardzo dobrym pomysłem będzie wprowadzenie systemu segregacji zabawek. Lalki w jednym pudle, misie w drugim, klocki w trzecim itd. Jest to bardzo dobry sposób na szybkie sprzątanie.
Mini gadżety do sprzątania
Dobrze jest zakupić dziecku np. mini odkurzacz, czy mini mopa. Dzięki temu dziecko będzie przyswajało sobie, że odkurzanie czy mycie podłogi to naturalne czynności, które trzeba wykonywać. A sprzątanie razem z rodzicem będzie dawało im dodatkową frajdę. Nie ma nic lepszego niż wspólne sprzątanie.
Nie zmuszajmy na siłę
Jeśli dziecko jest szczególnie oporne na robienie porządków i denerwuje się, nie możemy go na siłę do niczego zmuszać. Wspólna zabawa w sprzątanie na pewno z czasem przyniesie rezultaty. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Musimy też wiedzieć, że o skutkach bałaganiarstwa dziecko przekona się samo, np. szukając z płaczem swojej ulubionej zabawki przed snem. Niestety im starsze dziecko, tym jest trudniej nauczyć go porządku. Warto więc zacząć od najmłodszych lat, aby potem cieszyć się większym luzem w domu.
Doceniajmy nasze dzieci
Należy chwalić nasze dzieci zawsze, kiedy widzimy jak bardzo się starają. Nie możemy ich deprymować i ciągle po nich poprawiać. Chwalmy je za wysiłek, jaki wkładają w sprzątanie. A jeśli chcemy poprawiać ich pracę to najlepiej wtedy, kiedy tego nie widzą.
Pokażmy dziecku, jakie mogą być skutki niedbałości o porządek. Każda rozrzucona zabawka może stwarzać pewnego rodzaju zagrożenie. Możemy przez przypadek na nią nadepnąć i ją zniszczyć, a przy okazji zranić stopę. Więc przestrzegajmy nasze pociechy przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą bałaganiarstwo.