Lifestyle Porady

Jak zaakceptować dziecko partnera z poprzedniego związku?

Rodzice z dzieckiem

Związek z mężczyzną, który ma dziecko z poprzedniego związku, dla niejednej Pani, może być wyzwaniem. Otóż pociecha nie zawsze może zrozumieć, że trzeba podzielić się z kimś swoim tatą, który ją wychowuje, tym bardziej jeżeli dotyczy to obcej osoby.

Pomimo tego, zaobserwować można wiele par tego typu, które dobrze sobie radzą z wychowaniem dzieci. Jednak, co w przypadku, kiedy występują jakieś problemy? Przeczytasz o tym w poradniku. Będziesz mógł dowiedzieć się, czym jest i jak funkcjonuje rodzina patchworkowa, a także, w jaki sposób można starać się zaakceptować dziecko partnera z poprzedniego związku. Przeczytaj już teraz!

Rodzina patchworkowa — co to jest

Inne nazewnictwo rodziny patchworkowej to rodzina zrekonstruowana. Aby ją stworzyć, potrzebna jest para, w której chociaż jeden członek ma za sobą inne związki, a z nich dzieci. Nierzadko dochodzi do sytuacji, że dana para, decyduje się na posiadanie własnych dzieci z owego związku.

W rodzinie patchworkowej nie można także zapomnieć o pozostałych osobach, czyli byłych partnerach, którzy przestają tworzyć związek, jednak nadal są rodzicami i ciągle będą, a chociaż powinni, pełnić rolę w wychowaniu i życiu dzieci.

Dzieci w rodzinie patchworkowej należą do jednej wspólnoty rodzinnej

Niekiedy rodzina patchworkowa może napotykać trudności z akceptacją, czy wychowywaniem dzieci. Te bezpodstawnie mogą czuć się np. odrzucone, przez dotychczasowego biologicznego rodzica. Mogą czuć zazdrość wobec nowego partnera rodzica biologicznego. Do takich sytuacji nie należy dopuszczać, a jeżeli do nich dojdzie sprawę starać się od razu załatwić.

Innym przykładem, może być przybrane rodzeństwo, które w pewien sposób będzie dokuczać, lub po prostu nie dogadywać się z innymi dziećmi z rodziny patchworkowej. W takich przypadkach nie należy zwlekać, a od razu przeprowadzić ważną rozmowę ze swoimi pociechami, jak i partnerem. Dzięki temu w rodzinie zrekonstruowanej będą szczęśliwe dzieci!

Kobieta z dzieckiem

 

Rodzina patchworkowa, a drugi rodzic — jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami

Czasami głównym powodem niepowodzeń rodzin zrekonstruowanych nie będzie zachowanie dzieci, a przybrani rodzice. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak poradzić sobie w problematycznych sytuacjach!

Rozmowa przed stworzeniem relacji — rodziny patchworkowej

Rozmowa podczas tworzenia nowego związku jest podstawą. Problemem, który często popełniają ludzie po przejściach, którzy mają za sobą bagaż, nierzadko niemiłych doświadczeń, nieudanych związków, a wchodzą w nowy — jest omijanie trudnych tematów, brak świadomości o trudnościach, które mogą czyhać za rogiem. Pojawia się myślenie nader pozytywne i wmawianie sobie, że tym razem będzie dobrze, gdyż obydwoje mamy doświadczenie.

Problem jednak leży w tym, że konflikty, trudne sytuacje i inne elementy związku mogą pojawić się nawet w takiej sytuacji. Jednym z nich jest akceptacja dziecka partnera z poprzedniego związku, a co za tym idzie, stworzenie prawdziwych rodzin zrekonstruowanych. Zatem, przed wejściem w relację należy porozmawiać ze swoim przyszłym partnerem, poznać jego potrzeby, czy zasady, chociażby dotyczące dzieci. Pozwoli to w przyszłości szybciej i dużo sprawniej rozwiązywać ewentualne problemy, czy podejmować wspólnie rodzinne decyzje, jak i w pewien sposób dostosować się do wychowania pociech.

Rodzina patchworkowa, a zasady

Należy przygotować się, że wychowując dzieci swojego partnera, można usłyszeć od nich czasami niemiłe słowa. Dziecko, nie zawsze od razu musi Cię zaakceptować, czasami może powiedzieć nawet coś w złości, nie mając złych intencji. Tak czy inaczej, nie można dopuścić do sytuacji, że dziecko będzie nas ignorowało, czy zupełnie nie liczyło się z naszym zdaniem, nie przejawia szacunku wobec naszej osoby. Główni członkowie rodziny zrekonstruowanej to dwoje partnerów i to te osoby ustalają zasady panujące w domu.

Wiele spraw dotyczących dzieci, oczywiście należy wpierw omówić z ich biologicznym rodzicem, aczkolwiek jeżeli jakieś zasady zostaną ustalone, poza dziećmi, także obydwoje rodziców musi je przestrzegać.

Rodzina

 

Zaakceptuj zobowiązania partnera

W rodzinach patchworkowych tak samo jak i w tradycyjnych bardzo ważna jest akceptacja. Wówczas wchodząc w relację z osobą mającą dzieci, należy uświadomić sobie, że dana osoba rozstała się z dotychczasowym partnerem, ale nie z dziećmi. Nawet jeżeli te nie wychowują się z danym rodzicem, będzie miał on m.in. zobowiązania finansowe wobec swoich dzieci. Jest to ważne, kiedy budując związek, korzystać się będzie ze wspólnych środków finansowych.

Dzieci z poprzednich związków będą także chciały spotykać się z jednym ze swoich rodziców. To także należy zaakceptować i nie odciągać od danej czynności swojego partnera/partnerkę. Spotykanie się jest naturalnym procesem wychowania, który zdecydowanie pozytywnie wpływa na najmłodszych.

Wspólny czas

Rodzinę patchworkową, jak i związek partnerski z kimś, kto ma dzieci z poprzednich związków, powinna charakteryzować równowaga. Dotyczy ona gospodarowaniem czasem. Nawiązując do poprzedniego akapitu, nie można swojej drugiej połówce zabronić kontaktu z biologicznymi dziećmi. W przypadku rodzin patchworkowych, które mieszkają razem, najlepiej skomponować wspólny czas w taki sposób, aby także rodzic przybrany był w nim uwzględniony i wszyscy byli zadowoleni. Tak stworzona relacja, pozwoli uniknąć jakichkolwiek nieporozumień dotyczących wspólnego spędzania czasu.

Brak praw rodzicielskich i biologiczni rodzice — trzeba o tym pamiętać

Dziecko zawsze będzie kochać swojego biologicznego rodzica, z którym nie mieszka. Szczególnie jeżeli dotyczy to mamy dziecka. Dlatego będąc np. mamą zastępczą, nie można podważać zasad wychowania byłej partnerki aktualnego męża/partnera. Z biologiczną matką dzieci nie należy także rywalizować i udowadniać, że jest się lepszą od niej, kiedy w grę wchodzą kwestie wychowania. Najlepiej kluczowe decyzje w wychowaniu zostawiać rodzicom biologicznym, chyba że np. jedna strona w ogóle nie interesuje się swoim dzieckiem, lub domagamy się praw rodzicielskich.

Rodzina patchworkowa

 

Szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dzieci i cała rodzina zrekonstruowana

W przypadku rodzin patchworkowych najważniejszym elementem tworzenia dobrej relacji jest rozmowa i akceptacja. Inne cechy rodziny zrekonstruowanej to także cierpliwość, która z czasem być może przekształci się na wymienioną akceptację, a co za tym idzie stworzenie prawdziwie udanej relacji i dobrze funkcjonującej, szczęśliwej rodziny patchworkowej.

Kiedy dzieci partnera z poprzedniego związku będą dobrze czuły się w danej relacji, z pewnością Cię zaakceptują. Jest to bardzo ważny element, którego nie można pomijać. Decydując się na związek z osobą mającą dzieci, należy wziąć pod uwagę ewentualne trudności i przeszkody, jednak ich przezwyciężenie pozwoli stworzyć naprawdę silną i prawdziwą więź.

Podsumowanie

Powtórne związki małżeńskie, czy związki partnerskie z osobami, które posiadają dzieci, są już coraz częstszym przypadkiem. Należy wiedzieć, że wchodząc w taką relację, nie będzie tak łatwo, jak w przypadku klasycznej. Nie trzeba się jednak zrażać i do sytuacji podejść w zdrowy i racjonalny sposób co charakteryzuje rodziny patchworkowe, którą będziecie tworzyć!

Comments

comments

You Might Also Like