pomysły na prezent Porady

Wybieramy prezent na roczek

zabawa klockami

Maluszek, który ukończył lub za niedługo ukończy pierwszy rok życia, chętnie się bawi. W zależności od nabytych przez brzdąca umiejętności, podarowane mu prezenty mogą być bardzo różne. Ciekawym wyborem są zabawki, które posłużą na dłużej niż najbliższy miesiąc czy dwa. W tym poradniku znajdziesz również propozycje praktycznych upominków. Jaki będzie więc odpowiedni dla roczniaka? Sprawdź koniecznie!

Roczne dziecko – umiejętności

Jaki prezent podarować dziecku, aby był adekwatny do jego etapu rozwoju? Jakie umiejętności nabył już 12-miesięczny smyk? Po pierwsze, maluszek nie rośnie już tak szybko jak wcześniej. Zmniejsza się więc też jego apetyt, a jeżeli wcześniej był uczony chwytać łyżeczkę, może zacząć się nią posługiwać i samodzielnie jeść. Potrafi już zrozumieć coraz więcej słów, jakie wypowiada do niego rodzic i sam również zaczyna je wypowiadać.

Wszystkie dzieci rozwijają się jednak we własnym, indywidualnym tempie. Niektóre mogą poruszać się, trzymając mebli, a inne mogą nawet robić swoje pierwsze kroczki. Na tym etapie mama i tata muszą mieć ciągle na oku brzdąca, ponieważ potrzebuje on sporo ruchu i nie umie usiedzieć w miejscu – wszędzie jest go pełno. Ciągle chce się bawić i poznawać nowe rzeczy. Często otwiera szuflady w domu, dlatego należy zadbać o ich zabezpieczenie oraz schować niebezpieczne przedmioty.

bawiące się dziecko

Po osiągnięciu 12 miesiąca życia smyk robi się coraz śmielszy. Pomimo że ciągle na pierwszym planie są osoby, które zna, nie stroni od kontaktu z obcymi. Chętnie pokazuje, co potrafi i uwielbia kiedy uwaga zwrócona jest w jego stronę. Pierwsze urodziny to czas kiedy szkrab zaczyna interesować się obecnością innych dzieci, jednak jego poczucie własności nie pozwala na zabawę z nimi tą samą zabawką. Jest to moment kiedy silnie rozwijają się zdolności poznawcze, komunikacyjne, motoryczne i społeczne oraz myślenie przyczynowo-skutkowe. Zaczyna zabawę klockami i interesuje się ilustracjami w książeczkach.

Dziecko również niechętnie spędza czas samotnie, szybko nudzi się zabawkami i oczekuje nowych rozrywek oraz dużo kontaktu z rodzicami. Nie panuje nad emocjami, dlatego szybko się złości. Rozumie różne polecenia, ale buduje też swoją własną odrębność poprzez negowanie ich.

Jaki będzie najlepszy prezent dla rocznego dziecka?

Jeżeli nie mamy pomysłów na prezent dla rocznego malucha, możemy zasugerować się poniższą listą. Nie powinniśmy kupować przede wszystkim prezentów, które nie są dostosowane do jego rozwoju, telefonów, tabletów, słodyczy oraz żywych zwierząt. Należy wybierać zabawki dobrej jakości, a jeżeli mamy do wyboru plastik i drewno – wybierzmy to drugie. Ponadto, jeśli to nie jest upragniony pluszak malca, to lepiej, aby nie znalazł się na naszej liście. Dlaczego? Maskotki zbierają bardzo dużo kurzu, jeżeli nie są sprzedawane w opakowaniach to bez uprzedniego wyprania, nie nadają się do przytulania.

zabawa w piasku

Oto kilka przykładów zabawek i prezentów odpowiednich dla rocznego dziecka:

Klocki i gry

Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w klocki, np. Lego Duplo. Warto wybrać takie, które będą odpowiednie do wieku. Jeżeli dziecko nie będzie nimi zainteresowane od razu, z pewnością posłużą jako świetna opcja rozrywki i nauki w późniejszych miesiącach życia. Wszelkiego rodzaju duże puzzle i układanki, klocki drewniane czy kartonowe zwierzaki również mogą stać się ulubioną zabawką dziecka. Rzeczy tego typu bardzo szybko rozwijają, a co więcej, maluch uczy się kształtów i kolorów. Dzieci uwielbiają zabawy klockami, często potrafią się w nich na chwilę zatracić ;).

Dobrą opcją będzie też gra dostosowana do etapu rozwoju, np. „Głodny miś”, która rozwija u dziecka empatię, mowę oraz zdolności motoryczne. Na początku gra może sprawiać trudności, ale wystarczy malcowi pokazać jak karmić misia, mówić i zadawać pytania, a bardzo szybko zrozumie jak się bawić!

Książeczki

Różnego rodzaju bajki i książeczki dla najmłodszych to świetna alternatywa dla tradycyjnych zabawek. Rodzic, czytając dziecku książeczki, nie tylko buduje więź i spędza z nim czas, ale pozwala na naukę i poznawanie świata. Dużo bajek ma ciekawe ilustracje, wypukłości, a nawet dźwięki. Warto zastanowić się również nad zestawami aktywizującymi, często zawierają one oprócz książeczki np. drewniane figurki, elementy z kartonu, które świetnie rozwijają dziecięcą wyobraźnię oraz plansze. Bajki i książki edukacyjne, które zawierają dużo ilustracji a mało tekstu to wspaniały pomysł na początek przygody z książeczkami! W tym czasie dzieci zaczynają mówić, a kolorowe książki będą świetnym wsparciem.

Jeździk, pchacz, ciągacze

W dwóch pierwszych przypadkach przedstawiliśmy mniejsze zabawki.  Teraz czas na trochę większy prezent. Idealnym pomysłem zarówno dla dziewczynki jak i dla chłopca są różnego rodzaju jeździki, które mogą posłużyć na długi czas. Jeździk wspaniale sprawdzi się również na spacerze. Dobrym pomysłem będą też pchacze czy bujany, drewniany konik dostosowany do wieku, ze specjalnymi zabezpieczeniami. Bujacze świetnie stymulują układ przedsionkowy dziecka i zapewniają mnóstwo zabawy. Roczne dziecko uwielbia też ciągnąć za sobą różne rzeczy, dlatego nieocenionym prezentem będą różnego rodzaju ciągacze.

Basen z kulkami

Basen z kulkami to trafny podarek na roczek dla aktywnych dzieci. Chociaż kosztuje już znacznie więcej, zabawy w suchym basenie potrafią sprawić niezwykłą frajdę. Ponadto, maluch uczy się chwytać i układać piłeczki, a to niezwykle rozwija zdolności manualne. Kuleczki są bardzo lekkie, nie zrobią krzywdy ani dziecku, ani nie wyrządzają szkód w mieszkaniu. Jedynym utrapieniem będzie zbieranie i wkładanie ich ponownie do basenu. Dziecko ćwiczy swoją równowagę oraz sprawność, a jego mięśnie są stymulowane i przyjemnie masowane.

Namiot lub domek

Każdy z nas będąc dzieckiem, z pewnością budował tzw. bazy i inne kryjówki z poduszek, koców i materaców. Jednak jest to zadanie dla starszych dzieci. Te mające roczek jeszcze takiego domku nie potrafią zbudować, ale lubią chować się za zasłonami czy pod stołem. Maluszek z pewnością będzie zachwycony kiedy taką chatkę dostanie! Własna kryjówka to fajny pomysł nie tylko dla roczniaka, sprawdzi się również w kolejnych latach jego życia. Może być zrobiona z materiału lub kartonu. Co więcej, warto sprawdzić będące teraz na topie namioty tipi, wykonane na wzór namiotów Indian.

Sesja fotograficzna

Pomysły na prezent w formie sesji fotograficznej to świetna opcja, która zawsze się sprawdzi! Bon na sesję dla dziecka lub dla dziecka oraz rodziców będzie dla nich niezapomnianym przeżyciem. Takie wydarzenie nie tylko pozwoli rodzicom spędzić czas z maluchem, ale dostarczy też mnóstwa zabawy. Co najważniejsze, piękne zdjęcia będą pamiątką na wiele lat.

Sortery edukacyjne

Sorter składa się z ramy, przeważnie jest to domek lub skrzynka z otworami, w które malec dopasowuje klocki. Dopasowywanie elementów do kształtów jest niezwykle rozwijające, a zabawka edukacyjna stymuluje małego człowieka i pozwala polepszać mu zdolności logicznego myślenia, zdolności manualne oraz koordynację.

Lalki i samochodziki

Lalkami powinien się bawić zarówno chłopiec jak i dziewczynka. Lalki pozwalają dziecku rozwijać się motoryczne, ponieważ małe rączki usprawniają się podczas zasuwania zamków czy czesania włosów. Karmienie i zajmowanie się lalką od początku uczy malucha obowiązków. Ponadto, dzięki temu szkrab poznaje części ciała. Co więcej, zabawka taka pozwala rozwinąć mowę i pobudzić kompetencje emocjonalno-społeczne, ułatwia w późniejszym życiu wyrażanie uczuć i emocji oraz rozwija czułość i troskę. 

Dla rocznego dziecka zaleca się wybieranie zabawki, która nie posiada małych, niebezpiecznych elementów. Ponadto, wózek dla lalek może okazać się równie trafionym podarunkiem, a dodatkowo posłużyć może jako pchacz. W zabawkach każdego małego człowieka powinien również znaleźć się przynajmniej jeden samochodzik. Zabawki służą rozwojowi różnych umiejętności, nie kształtują cech płci, a pozwalają na rozwój koordynacji, zdolności manualnych, oraz m.in. stymulują wzrok i ruch.

Huśtawka, tunel, mały fotel, dmuchane piłki

Tego typu zabawki powinny być najpierw skonsultowane z rodzicami. 12 miesiąc życia to czas, kiedy rodzice zaczynają organizować dziecku własną przestrzeń. Wygodny piankowy fotelik jest przystosowany do wzrostu dziecka, ponadto jest bezpieczny i pozwala na naukę pierwszego wspinania się maluchów. Tunele też są świetną opcją, ale tylko dla tych dzieci, które nie boją się takich ciasnych przestrzeni. Huśtawka natomiast sprawi wiele frajdy, uśmiechu i pozwoli na niezapomnianą zabawę i czas spędzony z rodzicem. Dmuchane piłki również sprawdzą się fantastycznie, są niedrogie, a wraz np. z zestawem klocków mogą być świetnym pomysł na prezent.

Zabawki do piaskownicy

Jeśli brzdąc posiada już swoją piaskownicę, możemy zaopatrzyć go w wiaderka, foremki do robienia babek czy grabki i łopatki oraz sitka do przesiewania piasku i malutkie konewki. Takie zestawy znajdziemy w niemal każdym sklepie z zabawkami. Jeżeli dziecko nie posiada własnej piaskownicy, możemy również (oczywiście po konsultacji z rodzicami), zakupić malcowi przenośną piaskownicę. Jednak takie rozwiązanie sprawdzi się do domu z ogrodem. Dla dzieci mieszkających w blokach, uczęszczających na publiczny plac zabaw – własny zestaw do piaskownicy w zupełności wystarczy.

Prezenty praktyczne

Praktyczne prezenty to jedna z najlepszych opcji. Ciekawym pomysłem jest szczoteczka do zębów i kubeczek. Na spacery świetnie sprawdzi się kubek niekapek. Słodkim prezentem będzie plecak ze smyczą lub ubranka, jednak najlepiej wcześniej skonsultować tę propozycję z rodzicem. Praktycznym podarunkiem jest również fartuszek i specjalna zastawa dla dzieci – sztućce i talerzyk z odrębnymi, wyznaczonymi częściami. Jeżeli dziecko wcześniej będzie nauczone trzymania łyżeczki, to możliwe, że w wieku 12 miesięcy samo już zacznie jeść, jeżeli nie – zestaw przyda się już niebawem.

Comments

comments

You Might Also Like