Inspiracje

Lampa sufitowa LED – jaką wybrać do salonu?

Salon to szczególne miejsce w każdym domu, jest po prostu jego wizytówką. Z tego właśnie względu wszystkie elementy jego aranżacji powinny być szczególnie starannie zaplanowane. Na przypadkowość nie ma tu miejsca.

Do koloru i stylu mebli należy dobrać kolor ścian, dekoracje okienne i wszystkie inne dodatki, które ostatecznie stworzą wspólną i jednolitą całość. W takim salonie bardzo dobrze będą czuć się zarówno domownicy, jak i goście. Dobra aura jest gwarancją efektywnego wypoczynku i dobrej atmosfery.

Bardzo ważną rolę w aranżacji pokoju dziennego pełni oświetlenie. To za jego pomocą można wyeksponować niektóre fragmenty wnętrza, ale również ukryć ewentualne mankamenty oraz stworzyć odpowiedni nastrój.

W dalszej części artykułu podpowiemy, jak wykorzystać atuty oświetlenia, by uzyskać pożądane efekty.

Oświetlenie w salonie dostosowane do jego funkcji

Salon najczęściej jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Na codzień służy do spędzania wspólnego czasu z pozostałymi członkami rodziny, do oglądania telewizji lub kina domowego, lub do czytania książki na miękkiej kanapie.

Często służy także do przyjmowania znajomych lub organizowania większych uroczystości rodzinnych. Prawidłowo zaplanowane oświetlenie powinno uwzględniać przede wszystkim wszystkie te funkcje, a to oznacza, że nie da się zastosować jednego źródła światła. Oświetlenie w salonie powinno być rozmieszczone i dostosowane do potrzeb poszczególnych stref i ich użytkowników.

Najlepiej zaplanować w salonie niezależne oświetlenie centralne, oświetlenie stołu, strefy wypoczynku. Zastosowanie znajdą lampy wiszące, stojące oraz różnego rodzaju oświetlenie punktowe.

oświetlenie w salonie

Lampy sufitowe LED w salonie

Lampy sufitowe zawsze były głównym sposobem na jego oświetlenie. W klasycznych wnętrzach dominowały piękne żyrandole z wieloma żarówkami typu świecowego. Zwłaszcza te kryształowe odbijające blask żarówek robiły niesamowite wrażenie.

Moda się zmienia i potem przyszedł czas na lampy wiszące umieszczone w centralnym miejscu sufitu. Najczęściej składały się z kilku kloszy rzucających światło do góry lub w dół. Natężenie światła lampy sufitowej można było regulować za pomocą włącznika.

Obecnie rynek oświetleniowy zdominowały lampy sufitowe LED w różnym kształcie i różnie montowane. Swoją popularność zawdzięczają wielu zaletom, do najważniejszych należą:

  • design,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • mała awaryjność.

Żadne inne oświetlenie nie daje takich możliwości projektowych jak oświetlenie LED. Do dyspozycji są oprawy do oświetlania sufitów podwieszonych, listwy oświetleniowe podsufitowe lub naścienne. Do wyboru są także plafony i wiszące lampy sufitowe LED.

Każde z tych rozwiązań można z powodzeniem dopasować do każdego wnętrza, bez względu na styl.

Oświetlenie LED to obecnie najbardziej ekonomiczny i przyjazny środowisku rodzaj oświetlenia. Oszczędności w zużyciu energii mogą wynosić nawet do 30%. Diody LED są mało awaryjne, a ich żywotność wynosi ponad 10 lat.

Lampa wisząca w salonie

W najnowszych aranżacjach salonów z reguły nie stosuje się lamp wiszących jako oświetlenia centralnego. Lepiej w tej roli spisują się listwy sufitowe lub plafony umieszczone w centralnej części sufitu.

Lampa wisząca LED to najczęściej źródło światła służące do oświetlenia stołu lub stolika kawowego, a więc wyraźnie podkreśla funkcję i znaczenie konkretnej strefy. Dobrze dobrana lampa sufitowa LED nie tylko oświetli stół, ale podkreśli także walory dekoracyjne zastawy i podanych potraw.

lampa wisząca w salonie

Black lamp above metal table between wooden bench with brown pillows and ficus in living room interior

Najmodniejsze lampy sufitowe LED

W ostatnim czasie najmodniejsze są pojedyncze lampy o geometrycznych kształtach. Dominują przede wszystkim lampy stożkowe, kwadratowe, w kształcie koła. Wszystkie cechuje geometryczność, prostota i wyrazistość.

Najczęściej zawieszane są nad stołem na różnej wysokości, szczególnie efektownie prezentują się 2-3 lampy umieszczone w niewielkiej odległości. Ich ilość może być dowolna i w dużej mierze zależy od wielkości stołu. Bardzo efektownie wyglądają lampy sufitowe LED nisko zwisające nad stołem, na różnych wysokościach. Oczywiście nie mogą przeszkadzać. Praktycznym rozwiązaniem są lampy z możliwością regulacji ich wysokości.

Nad stolikiem kawowym wystarczająca będzie jedna lampa, ale trzeba pamiętać, by jej styl był taki sam, jak styl lamp nad głównym stołem. Kompozycyjnie będą stanowiły wtedy całość.

Wśród najmodniejszych kolorów dominuje biel, srebro i odcienie szarości, które dają bardzo dobre możliwości dobrania lamp sufitowych LED do każdej aranżacji wnętrza.

Nie oznacza to, że inne kolory nie są stosowane. Do salonów w stylu skandynawskim bardzo dobrze pasują lampy sufitowe LED w bardziej żywych kolorach, które doskonale przełamują monotonię koloru białego. Nowoczesne i odważne aranżacje proponują zestawienie lamp wiszących nad stołem w różnych kolorach.

Absolutnym hitem 2020 roku były lampy-pajączki składające się z kilku opraw z odkrytymi kablami podłączonymi do puszki montażowej. Długie kable można za pomocą zaczepów przymocować w dowolny sposób na suficie. Taka lampa sufitowa LED daje zupełnie nowe możliwości aranżacji wnętrza. Taki nowoczesny żyrandol może mieć oprawy wykonane z aluminium lub przezroczystego szkła i mogą mieć bardzo zróżnicowany kształt.

Największą zaletą lamp-pajączków jest możliwość szybkiej zmiany ich wyglądu, wystarczy tylko zmienić sposób rozmieszczenia przewodów na suficie, by przestrzeń nad stołem zyskała nowy wymiar, nie wymaga to żadnych dodatkowych kosztów.

Listwy i taśmy LED

Taśmy LED jako pierwsze podbiły serca zwolenników nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych. Stosowane są przede wszystkim jako podświetlenie sufitów podwieszonych dając ciekawe efekty aranżacyjne. Taśmy z kolorowymi żarówkami wykorzystywane są tworzenia nastrojowych kompozycji na suficie.

Obecnie coraz częściej taśmy zastępowane są listwami LED, które dają znacznie więcej możliwości. Listwy świecą jednolitym światłem a ich oprawy są zupełnie niewidoczne. To daje zupełnie nowe możliwości ich zastosowania.

Listwy LED mogą być umieszczane nie tylko na suficie, ale także na ścianie. Z powodzeniem zastępują lampy wiszące i mogą być wykorzystane jako oświetlenie centralne w salonie, pokoju dziecięcym lub innym pomieszczeniu.

Zastosowanie listw LED pozwala na uzyskanie bardzo różnych efektów. Listwy delikatnie podświetlające gzymsy przy suficie wprowadzą romantyczny nastrój i pozwolą się całkowicie zrelaksować, umieszczone na suficie jasno rozświetlą całe pomieszczenie.

Niewątpliwą zaletą listw oświetleniowych jest możliwość łączenia ich w dowolny sposób, w zależności od potrzeb aranżacyjnych pomieszczenia. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest montowanie listw na różnej wysokości.

Oświetlenie punktowe

Oświetlenie punktowe stanowi najczęściej uzupełnienie oświetlenia w salonie, ale absolutnie nie można go pomijać. Oprawy LED w różnych kształtach i kolorach doskonale sprawdzą się jako oświetlenie niewielkich przestrzeni w salonie.

Oświetlenie punktowe można wykorzystać do podkreślenia ciekawych miejsc w salonie, np. obrazu, rzeźby, wyjątkowej rośliny. Szczególne znaczenie ma w przypadku prawidłowego oświetlenia telewizora lub kina domowego. Sprawdzi się także jako oświetlenie kącika do czytania.

Oświetlenie wnętrz nie jest sprawą prostą, pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników, zarówno te estetyczne, jak i praktyczne. W obu przypadkach oświetlenie LED sprawdza się bardzo dobrze.

Różnorodność rozwiązań oświetlenia LED daje ogromne możliwości aranżacyjne i dopasowanie go do każdego wnętrza, bez względu na styl. Największą zaletą oświetlenia LED jest jego uniwersalność. Można wykorzystać go do oświetlenia nie tylko wszystkich pomieszczeń w domu, ale także do oświetlenia zewnętrznego. Dzięki niemu ogród i elewacja nabiorą nowego wyrazu.

Żarówki LED to obecnie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie ze względu na stale rosnące ceny prądu. Dzięki ich zastosowaniu zużycie kWh może być mniejsze nawet o jedną trzecią. Kolejną zaletą żarówek LED jest ich żywotność, której nie dorównują ani żarówki rtęciowe, ani halogenowe.

Comments

comments

You Might Also Like