dom Inspiracje Porady

Czym czyścić granitowy blat (Usuwanie kamienia z blatu granitowego)

nowoczesna kuchnia z granitowym blatem

Blaty wykonane z granitu są delikatne, dlatego też wymagają delikatnego traktowania. Nie wystarczy raz na kilka dni przetrzeć blatu wilgotną szmatką z zastosowaniem płynu do mycia naczyń. Podczas mycia naczyń czy codziennych zajęć w kuchni, woda dostaje się na blat wraz z innymi środkami. Pomimo tego, iż granit jest jednym z najtrwalszych kamieni, aby mógł zachować swoje właściwości, niezbędna jest odpowiednia ochrona i pielęgnacja. Jak dbać o blaty kamienne z granitu? Czym je myć i jaki płyn jest najlepszy? Jak powinien przebiegać proces czyszczenia powierzchni blatu z granitu? Przeczytaj koniecznie! 😉

Wyjątkowość granitu

Granit to kamień, który ze względu na swoje właściwości, bardzo często znajduje zastosowanie przy wykończeniach wnętrz i produkcji mebli łazienkowych czy blatów kuchennych. Blat granitowy nie tylko ładnie się prezentuje, ale przede wszystkim jest wytrzymały i odporny na działanie wysokich temperatur. Kamień cechuje wysoka odporność na uszkodzenia, niska chłonność i to, że są antybakteryjne.

Powierzchnie z granitu to doskonały element dekoracyjny domu. Blaty granitowe, schody czy posadzki dodają elegancji i niepowtarzalnego charakteru. 

Wnętrza tego typu są prawdziwą wizytówką domu, którą zdecydowanie chcemy się pochwalić. Granitowe blaty doskonale nadają się zarówno do nowoczesnych jak i tradycyjnych wnętrz. Aby granit mógł się odpowiednio prezentować i zachować swój nieskazitelny wygląd na dłużej, konieczna jest odpowiednia impregnacja i pielęgnacja. Nie można zapominać o delikatnej powierzchni granitu i kilku istotnych zasadach, które znajdziesz poniżej.

Jak dbać o blaty granitowe ? Porady dotyczące czyszczenia kamienia

Ścieraj blat kuchenny z nadmiaru wody, płynu do mycia naczyń i zabrudzeń

Każda kobieta doskonale wie, że podczas prac wykonywanych w kuchni, na powierzchni blatu kamiennego lądują przeróżne rzeczy. A to spadnie nam łyżka, coś się zachlapie, wylejemy przypadkowo wodę lub zwyczajnie zachlapiemy okolice zlewu podczas mycia naczyń. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież dom to nie muzeum a podczas gotowania mogą zdarzyć się różne historie.

Przetrzyj powierzchnię suchą ściereczką

Pamiętaj jednak, aby po zakończonej pracy starannie wytrzeć blat z zabrudzeń i pozbyć się nadmiaru wody.  Pozostawione plamy mogą nie tylko nieestetycznie wyglądać, ale przede wszystkim stworzyć na powierzchni osad, lub wiele nieestetycznych plam, które ciężko będzie usunąć.

Regularna impregnacja – Jaki impregnat wybrać?

Pamiętaj, aby przynajmniej raz w roku dokonywać impregnacji blatów granitowych. Na czym polega impregnacja granitu? To zasklepienie mikro szczelin, przez które może dostać się bród. Jeżeli chcesz, aby granit przez długie lata cieszył swoim nienagannym wyglądem i świetnie prezentował się w domu, zadbaj o impregnację odpowiednim środkiem chemicznym. Pamiętaj również, aby zawsze stosować się do instrukcji na opakowaniu lub poprosić o pomoc fachowca. Wybierz preparat, który sprawdzi się najlepiej.

Impregnat do blatów kamiennych można zakupić w sklepach kamieniarskich

Przed zakupem najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, jak dany preparat sprawdzi się w czyszczeniu granitu. Wśród dostępnych możliwości znajdują się zarówno środki przeznaczone do konkretnych powierzchni kamiennych, jak i również impregnat uniwersalny.

Preparat i jego zastosowanie ma na celu zmniejszenie chłonności naturalnego kamienia, a także pokrycie kamienia powłoką, co uniemożliwia dostawanie się zabrudzeń do wewnątrz. Tego typu preparaty bezpośrednio zabezpieczają kamień, zapewniając jego długą żywotność.

Do pielęgnacji i czyszczenia blatów wykorzystuj tylko sprawdzone i bezpieczne produkty

Stosowanie odpowiednich produktów nie tylko chroni blaty granitowe, ale uwydatnia ich naturalne piękno. Dzięki odpowiednim środkom granit nabiera odpowiedniego koloru i doskonale się prezentuje. Jest perfekcyjnie czysty, nie ma na nim plam czy innych zabrudzeń. Zdecydowanie nie powinniśmy używać środków, w których składzie znajdują się kwasy np. octowy, solny czy cytrynowy, gdyż mogą powodować utratę koloru i matowienie granitu. Dodatkowo nie należy stosować żadnych środków zawierających substancje takie jak wybielacze, zmywacze do paznokci, benzynę, soda oczyszczona itp, gdyż odbarwiają granit, czego wynikiem mogą być powstałe plamy. Choć wielokrotnie do wyczyszczenia blatu granitowego sama woda nie wystarczy i należy zadbać o odpowiedni środek, warto dopłacić kilka złotych, a dzięki temu cieszyć się z efektów.

Wskazówka:

Co prawda granit jest wytrzymały i odporny na różne niedogodności i nadmiar wody nie powinien źle wpłynąć na powierzchnię kamienia. Pamiętaj jednak, że chodzi nam o wodę naturalną. Woda mineralna czy destylowana może pozostawić na powierzchniach granitowych czarne smugi, dlatego jeżeli już się rozleje, najlepiej jak najszybciej ją zetrzeć, a następnie przetrzeć ponownie, całkowicie suchą ściereczką.

Unikaj stawiania gorących i ciężkich przedmiotów na powierzchni blatów granitowych

Choć granit to niezwykle odporny kamień nie możesz zanadto narażać go na działanie szkodliwych czynników. Powierzchnię blatu należy odpowiednio chronić, unikaj stawiania na niej ciężkich i gorących przedmiotów. Kamienia nie powinno się również czyścić zbyt gorącą wodą. Jak wspomniałam wcześniej, środek do czyszczenia, jakiego używasz, powinien zostać odpowiednio dostosowany.

Nie krój na blacie

Większość kobiet w domu słysząc, o krojeniu różnych produktów na blacie z kamienia aż truchleje. Czy to naprawdę aż tak trudne, aby zrobić to na desce do krojenia, zamiast niszczyć piękną powierzchnię blatów? Warto zmienić swoje nawyki, by cieszyć się nienagannym wyglądem blatu.

Jak i czym czyścić blat granitowy

Panie domu bardzo często zadają pytania czym czyścić granitowe blaty. Blaty z kamienia i granitu czy parapety lub płytki tak jak każda inna rzecz musi być od czasu do czasu czyszczona. Do tego celu najlepiej czyścić je wodą i miękką szmatką. Przy tłustych plamach można dodać odpowiednio dobranego detergentu, a następnie dokładnie przetrzeć suchą szmatką.

Płyn do naczyń – stosować czy nie stosować?

Na wielu forach poświęconych temu tematowi, znalazłam informację, że trochę wody + płyn do naczyń, jakiego codziennie używasz w swojej kuchni, powinny w zupełności wystarczyć do usunięcia delikatnych plam na blacie granitowym. Płyn skutecznie usuwa zabrudzenia, pozostawiając powierzchnię czystą, bez smug i zarysowań. Czyszczenie blatu, gdzie swoje zastosowanie znajduje płyn do naczyń, nie jest niczym trudnym, a wręcz szybkim i bezproblemowym. Czy jednak taki sposób jest w pełni bezpieczny? Wszystko zależy od tego, jaki płyn wybierzesz i jak podejdziesz do usunięcia plam.

Jak myć blat z kamienia naturalnego ?

  1. Do odpowiedniego naczynia (może być niewielka miseczka) nalej ciepłej, ale nie bardzo gorącej wody.
  2. Dodaj płyn do naczyń, ważne, aby nie przesadzić z jego ilością, nie chcemy przecież, aby czyszczenie odbywało się samą pianą. Możesz dodać trochę płynu uniwersalnego.
  3. Delikatną ściereczkę zanurz w wodzie z płynem, odciśnij z nadmiaru wody.
  4. Czyszczenie powinno przebiegać delikatnie.
  5. Pamiętaj, aby nie używać ostrych przedmiotów, zdrapywanie brudu nożykiem czy innym przedmiotem – zdecydowanie zabronione.

Praktyczna porada dotycząca czyszczenia granitu:

Sama posiadam w swojej kuchni blat wykonany z granitu. Powierzchnia użytkowa mebli jest dosyć spora, dlatego mam dość sporo miejsca do sprzątania. Niestety nie cała powierzchnia została zagospodarowana, co sprawia, że bardzo szybko gromadzi się na niej kurz. Co robię, by utrzymać czystość w kuchni? Każdego dnia, delikatnie przecieram blat ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie z odrobiną płynu. Dobrze wyciskam nadmiar wody. Pamiętajcie, aby zwrócić uwagę, żeby woda z płynem w nadmiernej ilości nie dostała się w zakamarki mebli. Ciężko będzie je później usunąć, wraz z upływem czasu, pojawią się zacieki.

Czego unikać w trakcie czyszczenia blatów?

Czyszczenie blatu wszelkiego rodzaju preparatami zawierającymi środki czyszczące z dodatkiem kwasu są zdecydowanie zabronione (w tym mrówkowy, cytrynowy, solny, octowy). Do pielęgnacji blatów tego typu, należy używać jedynie rekomendowanych i sprawdzonych środków, tak by nie narazić kamienia na zniszczenia. Szczególną uwagę również należy zwrócić na to, co na blacie kładziemy, gdyż nie tylko sam proces czyszczenia może wywołać uszkodzenia granitu. Nie dopuszczaj do kontaktu kamienia z wybielaczami, produktami zawierającymi kwas cytrynowy, olejami silnikowymi, benzyną czy zmywaczami do paznokci.

Dodatkowo, jeżeli chcesz dokonywać pielęgnacji kamienia prawidłowo, oprócz tego, iż zastosujesz odpowiednie środki czyszczące do granitu – używaj odpowiednich ściereczek i gąbek. Należy pamiętać, aby w żadnym wypadku nie czyść powierzchni kamienia szorstkimi i twardymi gąbkami.

Najlepiej również nie stawiać na blatach kuchennych, gorących i ciężkich naczyń. Wysokie temperatury mogą przyczynić się do uszkodzenia granitu, natomiast ciężkie i ostre narzędzia sprawią, że powierzchnia się zarysuje.

Granitowe blaty kuchenne- inspiracje na blaty kuchenne do Twojej kuchni

Planujesz remont kuchni i nie wiesz, na jaki blat się zdecydować? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.

blat granitowy

blat granitowy

kwiaty na blacie granitowym

 

Więcej propozycji możesz znaleźć na: https://lukstone.pl/oferta/blaty-granitowe-2/.

Kuchnia to miejsca, gdzie zawsze jest dużo pracy. Te łatwe i domowe sposoby nie wymagają zaangażowania dodatkowych osób, a impregnat czy płyn do szyb z łatwością można kupić w większości sklepów. Stosując proste metody, łatwiej osiągniemy cel. Nie zawsze trzeba się natrudzić i eksperymentować, aby nasza kuchnia była czysta. Kobiety wiedzą o tym najlepiej.

Comments

comments

You Might Also Like