Porady

Czym czyścić granitowy blat

Blaty wykonane z granitu są delikatne dlatego też wymagają delikatnego traktowania. Nie wystarczy raz na kilka dni przetrzeć blatu szmatką. Podczas mycia naczyń czy codziennych zajęć w kuchni, woda dostaje się na blat wraz z innymi środkami. Pomimo tego, iż granit jest jednym z najtrwalszych kamieni, aby mógł zachować swoje właściwości niezbędna jest odpowiednia ochrona i pielęgnacja. Jak dbać o blaty kamienne z granitu? Przeczytaj koniecznie! 😉

Granit to kamień, który ze względu na swoje właściwości, bardzo często znajduje zastosowanie przy wykończeniach wnętrz i produkcji mebli łazienkowych czy kuchennych. Blat granitowy nie tylko ładnie się prezentuje ale przede wszystkim jest wytrzymały i odporny na działanie wysokich temperatur. Cechuje je wysoka odporność na uszkodzenia, niska chłonność i to, że są antybakteryjne.

Powierzchnie granitowe to doskonały element dekoracyjny domu. Blaty granitowe, schody czy posadzki dodają elegancji i niepowtarzalnego charakteru. Wnętrza tego typu są prawdziwą wizytówką domu, którą zdecydowanie chcemy się pochwalić. Kamienne blaty doskonale nadają się zarówno do nowoczesnych jak i tradycyjnych wnętrz. Aby granit mógł się odpowiednio prezentować i zachować swój nieskazitelny wygląd na dłużej,  konieczna jest odpowiednia impregnacja i pielęgnacja. Nie można zapominać o delikatnej powierzchni granitu i kilku istotnych zasadach, które znajdziesz poniżej.

kuchnia, blat z granitu

Jak dbać o blaty granitowe?

Ścieraj blat z nadmiaru wody i zabrudzeń

Każda kobieta doskonale wie, że podczas prac wykonywanych w kuchni, na powierzchni blatu kamiennego lądują przeróżne rzeczy. A to spadnie nam łyżka, coś się zachlapie, wylejemy przypadkowo wodę lub zwyczajnie zachlapiemy okolice zlewu podczas mycia naczyń. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież dom to nie muzeum a podczas gotowania mogą zdarzyć się różne historie.

Pamiętaj jednak, aby po zakończonej pracy starannie wytrzeć blat z zabrudzeń i pozbyć się nadmiaru wody.  Pozostawione plamy mogą nie tylko nieestetycznie wyglądać ale przede wszystkim stworzyć na powierzchni osad, który ciężko będzie usunąć.

Regularna impregnacja

Pamiętaj, aby przynajmniej raz w roku impregnować blat. Na czym polega impregnacja? To zasklepienie mikro szczelin, przez które może dostać się bród. Jeżeli chcesz aby granit przez długie lata cieszył swoim nienagannym wyglądem i świetnie prezentował się w domu zadbaj o impregnację odpowiednim środkiem chemicznym. Pamiętaj również aby zawsze stosować się do instrukcji na opakowaniu lub poprosić o pomoc fachowca.

Do pielęgnacji i mycia blatów wykorzystuj tylko sprawdzone i bezpieczne produkty

Stosowanie odpowiednich produktów nie tylko chroni blaty granitowe ale uwydatnia ich naturalne piękno. Dzięki odpowiednim środkom granit nabiera odpowiedniego koloru i doskonale się prezentuje. Zdecydowanie nie powinniśmy używać środków, w których składnie znajdują się kwasy np. octowy, solny czy cytrynowy, gdyż mogą powodować utratę koloru i matowienie granitu. Dodatkowo, nie należy stosować żadnych środków zawierających substancje takie jak wybielacze, zmywacze do paznokci, benzynę, sodę oczyszczona itp, gdyż odbarwiają granit, czego wynikiem mogą być powstałe plamy.

Wskazówka: Co prawda granit jest wytrzymały i odporny na różne niedogodności i woda nie powinna źle wpłynąć na powierzchnię kamienia. Pamiętaj jednak, że chodzi nam o wodę naturalną. Woda mineralna czy destylowana może pozostawić na powierzchni czarne smugi, dlatego jeżeli już się rozleje, najlepiej jak najszybciej ją zetrzeć.

Unikaj stawiania ciężkich i gorących przedmiotów na powierzchni blatu

Choć granit to niezwykle odporny kamień nie możesz zanadto narażać go na działanie szkodliwych czynników. Powierzchnię blatu należy odpowiednio chronić, unikaj stawiania na niej ciężkich i gorących przedmiotów. Kamienia nie powinno się również czyścić zbyt gorącą wodą.

Nie krój na blacie

Większość kobiet w domu słysząc o krojeniu różnych produktów na blacie z kamienia aż truchleje. Czy to na prawdę aż tak trudne, aby zrobić to na desce do krojenia zamiast niszczyć piękną powierzchnię blatów?

Jak i czym czyścić

Blaty z kamienia i granitu czy parapety lub płytki tak jak każda inna rzecz musi być od czasu do czasu czyszczona. Do tego celu najlepiej użyć czystej wody i miękkiej szmatki. Zazwyczaj to wystarcza, a przy tłustych plamach można dodać odrobinę detergentu opartego na bazie alkoholu.

Kilka przykładów kuchennych blatów z kamienia

Planujesz remont kuchni i nie wiesz na jaki blat się zdecydować. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.

 

blat granitowy

 

blat granitowy

 

elegancka kuchnia, blat z granitu

 

kwiaty na blacie granitowym

 

Więcej propozycji możesz znaleźć na: https://lukstone.pl/oferta/blaty-granitowe-2/.

Kuchnia to miejsca, gdzie zawsze jest dużo pracy. Te łatwe i domowe sposoby nie wymagają zaangażowania dodatkowych osób, a impregnat czy płyn do szyb z łatwością można kupić w większości sklepów. Stosując proste metody, łatwiej osiągniemy cel. Nie zawsze trzeba się natrudzić i eksperymentować, aby nasza kuchnia była czysta. Kobiety wiedzą o tym najlepiej.

Comments

comments

You Might Also Like