Porady

Samodoskonalenie – Buduj swoją pewność siebie

Kobieta na tle budynku

W dzisiejszym bardzo dynamicznym świecie inwestowanie w siebie to klucz do rozwoju osobistego, jak i zawodowego. Doskonalenie nabytych już umiejętności oraz zdobywanie wiedzy z dziedzin jeszcze nam nieznanych może nam pomóc osiągnąć zamierzone cele. Każda zdobyta umiejętność, czy wiedza przyczynia się do umocnienia poczucia swojej wartości, a tym samym pewności siebie. W jaki sposób zadbać o swój rozwój osobisty? Jak zwiększyć pewność siebie? Sprawdź!

Czym jest samodoskonalenie?

Samodoskonalenie to świadomy proces polegający na pogłębianiu umiejętności oraz zdobywaniu nowej wiedzy na własną rękę bez formalnych szkoleń. Może dotyczyć wielu dziedzin naszego życia takich jak rozwój zawodowy, zdrowie fizyczne, umiejętności interpersonalne, czy doskonalenie równowagi emocjonalnej i duchowej. W przypadku samodoskonalenia mamy pełną swobodę sięgania po tematy, które w naszym odczuciu są dla nas ważne i warto je pogłębiać, by czuć się bardziej spełnionym i stać się jak najlepszą wersją siebie samego.

Jakie działania może obejmować samodoskonalenie?

Jak mądrze inwestować w siebie, by osiągnąć zamierzony cel? Przede wszystkim należy przyswajać wiedzę stopniowo. Zbyt duża ilość informacji w jednym czasie może być męcząca dla naszego umysłu, co w rezultacie może prowadzić do ograniczenia zdolności zrozumienia tej wiedzy. Samodoskonalenie wymaga również regularności i konsekwencji. Małe kroczki, ale regularne prowadzą do większych wyników.

Sposoby samodoskonalenia się

Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest zdobywanie wiedzy i pogłębianie swoich kompetencji poprzez uczestnictwo w rozmaitych szkoleniach, kursach, warsztatach i webinarach zarówno tych płatnych, jak i darmowych. Są one źródłem ogromnej wiedzy. Po ukończeniu większości z nich można otrzymać certyfikat, co jest potwierdzeniem zdobytej wiedzy lub umiejętności.

Książki i ebooki to wartościowe źródło wiedzy i doskonalenia umiejętności. Czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija komunikatywność (umiejętność słuchania i zrozumiałego formułowania wypowiedzi) oraz uczy cierpliwości i redukuje stres, dlatego może być doskonałą metodą samodoskonalenia.

Kolejnym nośnikiem informacji i wiedzy są publikacje prasowe i artykuły. Bycie na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i aktualnymi trendami w Polsce i na świecie sprawi, że będziemy bardziej świadomi rzeczywistości, w której żyjemy i kompetentni. Ponadto w artykułach zarówno w gazecie, czasopiśmie, prasie internetowej, czy w kanałach mediów społecznościowych można znaleźć ciekawe informacje, wskazówki, jak i porady, które możemy wykorzystać w praktyczny sposób.

Kobieta czytająca książkę

Korzyści płynące z samodoskonalenia się

Samodoskonalenie przynosi korzyści na wielu płaszczyznach naszego życia. Przede wszystkim:

  • Zwiększa pewność siebie  – zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy, rozwijanie swoich zainteresowań i pasji wpływa pozytywnie na poczucie własnej wartości i budowanie pewności siebie. 
  • Wpływa pozytywnie na rozwój osobisty  –  dzięki nabywaniu nowej wiedzy i umiejętności radzimy sobie lepiej z wyzwaniami życiowymi, rozwijamy swój zestaw wartości i przekonań oraz skuteczniej radzimy sobie ze stresem.
  • Zwiększa efektywność zawodową – rozwijanie kompetencji związanych z naszą pracą nie tylko zwiększa naszą efektywność, ale może pomóc w uzyskaniu awansu lub w zmianie pracy.
  • Poprawia umiejętności komunikacyjne  –  samodoskonalenie pozwala rozwijać umiejętności komunikacyjne takie jak aktywne słuchanie, mówienie, formułowanie treści w sposób przejrzysty i zwięzły, czy rozwiązywanie konfliktów. Poprawa tych zdolności może pomóc w uzyskaniu awansu lub znalezieniu lepszej pracy, a także ułatwić zrozumienie innych i samego siebie.
  • Pozytywnie wpływa na nasze zdrowie  –  samodoskonalenie może również rozwijać zdrowe nawyki takie jak aktywność fizyczna, czy regularne spożywanie posiłków, które pozwolą nam utrzymać dobre zdrowie i samopoczucie.

Samorozwój i praca nad sobą to wartości cenione w naszej kulturze. Pamiętajmy jednak, że obsesyjne pragnienie ulepszenia każdej sfery naszego życia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Próbujmy zmieniać tylko te obszary, które naprawdę wymagają poprawy.

Dlaczego pewność siebie jest tak ważna?

Poziom samooceny ma ogromny wpływ na nasze życie. Proces budowania pewności siebie kształtuje się już od najmłodszych lat. Przez pierwsze lata wpływ na dziecko mają rodzice i bliskie otoczenie. W tym okresie ważne jest by w obliczu błędu usłyszało ono od osób bliskich słowa wsparcia i wskazówki, jak poradzić sobie następnym razem z podobnym problemem. Rozwijanie pewności siebie i poczucia własnej wartości u dziecka pomoże mu walczyć z przeciwnościami losu już w dorosłym życiu.

Ludzie pewni siebie z pozytywnym nastawieniem próbują nowych rzeczy, oczekując nauczenia się czegoś cennego, co mogą wykorzystać w przyszłości.

Poczucie pewności siebie pozwala lepiej radzić sobie z problemami i niepowodzeniami. Osoby pewne swoich umiejętności pomimo porażki nie poddają się i próbują ponownie, bo wierzą w siebie, swoje cele i marzenia.

Osoby z dużą pewnością siebie łatwiej radzą sobie w sytuacjach stresujących. Nie boją się wyrażać swoich opinii, nie ulegają naciskom i nie dają się ponieść emocjom.

Bycie pewnym siebie motywuje do działania. Pozwala nam lepiej przygotować się na ewentualne trudności i sprawia, że szybciej podejmujemy decyzje pomimo obaw i wątpliwości.

Uśmiechająca się kobieta

Jak budować pewność siebie?

Brak pewności siebie to postawa, która wynika z niskiej samooceny. Osoby z niską samooceną nie wykazują inicjatywy, nie zabierają głosu, nie sprzeciwiają się i niczego nie proponują, mimo że teoretycznie mają wiedzę i umiejętności. Jednak obawa przed niepowodzeniem lub popełnieniem błędu sprawia, że nie podejmują żadnych działań.

Co zrobić, by wzmocnić pewność siebie?

  1. Uwierzyć w siebie – osoby wierzące w siebie skuteczniej osiągają cele niż te wątpiące w swoje możliwości.
  2. Myśleć pozytywnie – wiara w siebie i przekonanie o własnych zdolnościach są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu i rozwijania swoich talentów.
  3. Nie porównywać się do innych – warto rozwijać się na bazie własnych, indywidualnych celów, a nie na tym, kim są inni.
  4. Pozwolić sobie na błędy – nikt nie urodził się specjalistą w każdej dziedzinie, dlatego nie należy pozwolić, by błędy zniechęciły nas do rozwijania się i dążenia do celu. Wyciągajmy z nich wnioski!
  5. Nie bazować na negatywnych ocenach – nie opierajmy swojej samooceny na negatywnych opiniach innych ludzi. I choć zdanie innych jest cenne, należy odróżnić je od bezwartościowej krytyki.
  6. Przestać dążyć do ideału – nie musimy być perfekcyjny. Poznajmy swoją wartość i konsekwentnie ją budujmy. Można być lepszym, lecz nie za wszelką cenę.
  7. Być sobą – nie ukrywajmy swoich emocji. Nie bójmy się bać, nie wstydźmy się wstydzić i uśmiechajmy się, kiedy jesteśmy szczęśliwi. Bycie prawdziwym to pierwszy krok do budowania pewności siebie.

Rozwijajmy pewność siebie cierpliwie i systematycznie. Skupiajmy się na rozwiązaniach, a nie problemach. Jeśli brakuje nam kompetencji, uczmy się i rozwijajmy swoje umiejętności poprzez samodoskonalenie się.

Podsumowanie

Poprzez samodoskonalenie budujemy pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Rozwijając swoje kompetencje, stajemy się bardziej świadomi naszych mocnych stron oraz dostrzegamy sfery, nad którymi warto popracować. Pokonujemy przeciwności i spełniamy swoje marzenia, które wcześniej wydawały się nieosiągalne. Warto jednak pamiętać, iż samodoskonalenie się to proces ciągły, wymagający od nas zaangażowania i systematyczności.

Comments

comments

You Might Also Like