Bez kategorii Porady

Jak introwertyk okazuje swoje uczucia?

relacja

Introwersja i ekstrawersja to typy psychologiczne, które definiują zdolności człowieka w budowaniu więzi z innymi ludźmi. Zależnie od typu psychologicznego, człowiek jest w stanie różnie reagować na analogiczne sytuacje życiowe. Rozważania na temat introwertyków oraz ich psychologicznego typu zdolności, należy zacząć od podstawowej kwestii – uczuć.

Wobec tego, należy zadać pytanie, czym są w ogóle uczucia? Uczucia to subiektywne stany emocjonalne, które towarzyszą w różnych sytuacjach oraz stanach, przybierając różne formy, intensywność i trwałość. Niektóre z najbardziej podstawowych to radość, smutek, strach, złość i zaskoczenie, ale istnieje wiele innych emocji, które mogą występować w różnych kombinacjach i stopniach.

stężenie emocji

Ekstrawertyk, ambiwertyk i introwertyk – różnice

Uczucia są zazwyczaj związane z określonymi bodźcami lub sytuacjami. Wywoływane przez zewnętrzne wydarzenia, w postaci konfliktów, siłę wyższą, na którą nie mamy wpływu czy też reakcje i emocje otoczenia, ale także przez nasze myśli, wyobraźnię i oczekiwania, wywierają ogromny wpływ na nasz umysł, zachowanie i samopoczucie, będąc ważnym aspektem naszego życia, jak i nas samych.

Określając ludzką zdolności reakcji wobec bodźców zewnętrznych, należy wyodrębnić 3 typy:

  • ekstrawertyk,
  • ambiwertyk (nowy typ, będący hybrydą),
  • introwertyk.

Introwertyk to termin używany do zdefiniowania osoby ceniącej sobie ciszę, skłonność do refleksji oraz unikania bodźców. Z natury okazuje spokój, lepiej czuje się we własnym towarzystwie, unikając hucznych imprez. Introwertyzm cechuje również małomówność, rezerwa do nowo poznanych osób czy też, co warto nadmienić – kreatywność.

Przeciwieństwem jest ekstrawertyzm ceniący kontakty międzyludzkie. Ekstrawertyk jest impulsywny, woli być w centrum uwagi oraz tryska pozytywną energią, czerpiąc ją z pędu życia oraz wszelkich aktywności.

Co więcej, największa różnica, między introwertykiem a ekstrawertykiem zachodzi właśnie w procesie nawiązywania znajomości – introwertyk potrzebuje zdecydowanie więcej czasu. Ekstrawertyk jest w pełni bezpośredni, będąc pozytywnie nastawionym do życia i ludzi. Jesteś na imprezie i na wszystkich robi wrażenie ta sama, rozgadana i roztargniona osoba ? Z pewnością możesz założyć, że masz do czynienia z ekstrawertykiem.


W dzisiejszych czasach, w świecie, który jest globalną wioską, w dobie powszechnego rozwoju technologii oraz wszechobecnej informatyzacji osoba introwertyczna, może być skazana na większe wykluczenie oraz unikanie kontaktów międzyludzkich w czasie rzeczywistym, poprzez zastosowanie social mediów.


Z uwagi na preferowane, samotne sposoby spędzania czasu, introwertyk znakomicie potrafi, a przede wszystkim lubi dogłębne analizowanie sytuacji, co niewątpliwie wpływa na jego bogate wnętrze. Patrząc na to z szerszej perspektywy, wydawać się może iż są to cechy implikujące trudności w budowaniu relacji z drugą osobą.

Jeśli nie jesteś introwertykiem, ale interesuje Cię kwestia, dlaczego introwertycy przedkładają własne towarzystwo nad ludzi, znakomicie trafiłeś. W trakcie czytania tego tekstu w pełni uświadomisz sobie, jak postępować z introwertykiem, znajdując poniżej odpowiedzi na pytania, czy introwertyk potrafi okazywać uczucia.

O budowaniu relacji z introwertykiem

Czy nie zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda budowanie relacji z introwertykiem? A może poznałeś niedawno osobę introwertyczną i nie zdajesz sobie sprawy jak na nią spojrzeć? To, że zacząłeś czytać ten tekst i nadal to robisz, oznacza, że tak. Tworzenie relacji z introwertykiem może wymagać zrozumienia, cierpliwości oraz uwzględnienia jego indywidualnych potrzeb. Niewątpliwie, jeśli osoby jasno określą granice osobiste oraz granice relacji, wspólne rozmowy oraz życie będą prostsze.

Nie ma wątpliwości, że samotne spędzanie czasu oraz umiłowanie własnego towarzystwa, może stanowić przeszkodę w tworzeniu relacji, patrząc na wyraźnie wyznaczone granice osobiste opierające się na wewnętrznym spokoju duszy i umysłu introwertyka, które można określić mianem własnego uniwersum.

Introwertyk będzie dobrym słuchaczem, chcąc jak najlepiej poznać potencjalnego partnera czy przyjaciela. Wynika to również z faktu, iż introwertycy są dobrymi słuchaczami w przypadku jednego rozmówcy, w większej grupie mogą mieć problemy, żeby się odnaleźć. Jednakże potrafi on doskonale analizować, co pozwala dostrzec subtelności w zachowaniach i funkcjonowaniu elementów składowych otaczającej rzeczywistości.

Introwertyk preferuje głębsze, bardziej złożone i poufałe relacje z kilkoma bliskimi przyjaciółmi, zamiast utrzymywania powierzchownych znajomości. Woli skupić się na jakości aniżeli na ilości, ceniąc swoich nielicznych przyjaciół, na których może liczyć w trudnych chwilach. Osoba rzetelna i merytoryczna zostanie obdarzona zaufaniem przez introwertyka – jeśli, jest on Twoim przyjacielem, będziesz szedł z lojalną osobą przez życie.

Swego rodzaju katalizatorem i spoiwem mogą być wspólne zainteresowania, które ułatwią budowę więzi oraz nici porozumienia. Z osobą introwertyczną, łatwiej jest budować związek bez kompromisów, opierając się na wspólnych pasjach, które można realizować spędzając czas razem. Niewątpliwie, introwertyk w związku doceni starania, co odbije się pozytywnie na wspólnych relacjach.

Jak introwertyk okazuje miłość ?

Miłość to jedno z najpiękniejszych i najwspanialszych uczuć, które możemy doświadczyć jako ludzie, niezależnie od tego, jaki mamy typ osobowości. Z pewnością można założyć iż raczej każdy chce stworzyć wspaniały duet w postaci relacji z drugą połówką, aby uniknąć samotności.

Osoba introwertyczna, choć pozornie skazana na samotność, może znaleźć drugą osobę, z którą stworzy szczęśliwy związek. Introwertycy nie są tak skłonni do publicznego okazywania uczuć jak ekstrawertycy, ale to nie oznacza, że nie są w stanie wyrazić swojej miłości do drugiej osoby w ciepły i szczery sposób. Woli wyrażać uczucia poprzez drobne gesty, pamiętając o ważnych dla partnera drobnostkach, co może wpłynąć na związek i płynące z niego zadowolenie.

miłość

Związek z introwertykiem z uwagi na większy spokój wewnętrzny i przywiązanie do ogniska domowego, może być prostszy od związku z ekstrawertykiem.

Introwertyk w związku ceni prywatne i intymne chwile, jego uczucia są niewątpliwie bardziej stabilne od emocji, które niesie ze sobą energiczny i impulsywny ekstrawertyk.

Relacja budowana z introwertykiem, niewątpliwie może być porównana do maratonu, z uwagi na ograniczone zaufanie oraz skłonność do traktowania nowo poznanych z rezerwą. Jednakże, jeśli odpowiednia „jedna osoba” wstąpi w związek – nie pożałuje tego.

Sposoby spędzania wolnego czasu z introwertykiem

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że introwertycy często doceniają czas spędzony na zewnątrz w samotności. Czerpanie energii i regeneracja poprzez samotne aktywności czy czas spędzony wśród zaufanej, kameralnej grupy osób, jest dla introwertyka sposobem na relaks. Wynika to z ich natury, na co druga strona musi być gotowa. To, czym się pasjonują, może być dla nich doskonałym sposobem na odprężenie czy rozwój. Codzienna praktyka, a w konsekwencji rutyna wpływająca i rozwijająca zdolności poznawcze oraz kreatywne, pomaga odprężyć umysł, który jest wizytówką pogrążonego we własnych myślach, analitycznego introwertyka.

wolny czas

Warto zaznaczyć, że introwertycy nie są nieprzyjaźni w stosunku do innych ludzi, przeciwnie, dla introwertyka nawiązywanie nowych znajomości może być stresujące, nie przepada on za sytuacjami, kiedy nie ma kontroli. Po prostu preferuje inny styl bycia i potrzebuje czasu dla siebie, aby naładować baterie. Wszyscy mamy różne preferencje dotyczące interakcji społecznych, i zarówno ekstrawertycy, jak i introwertycy mogą być równie wartościowy i interesujący w swoim własnym sposobie funkcjonowania. Negatywne postrzeganie introwertyków wynika z krzywdzących stereotypów.
Jesteś introwertykiem ? Pamiętaj ! Najważniejsze, aby pozostać i żyć w zgodzie z samym sobą, być szczęśliwym. Ten typ psychologiczny kapitalnie definiuje Yoko Omo – „możecie myśleć, że jestem mała, ale ja mam wszechświat wewnątrz mojego umysłu”.

Comments

comments

You Might Also Like