Porady

Łóżko dla chorego leżącego – jakie kupić?

pacjentka na łóżku

Opiekowanie się chorą osobą nie należy do łatwych zadań, w szczególności gdy u chorego występują problemy ze wstawaniem oraz samodzielnym poruszaniem się. W takich sytuacjach niezwykle pomocnym narzędziem jest specjalistyczne łóżko dla chorego leżącego, które poprawia komfort życia zarówno osoby leżącej jak i opiekuna. 

Kiedy zdecydować się na łóżko pielęgnacyjne?

Łóżko specjalistyczne może być przeznaczone zarówno dla osób starszych z problemami zdrowotnymi, jak i dla osób niepełnosprawnych. Również osoby dotknięte udarem, czy poszkodowani po wypadkach powinni korzystać z takich łóżek, ponieważ są one odpowiednio wyposażone i mają za zadanie, chociaż w pewnym stopniu ulżyć osobie leżącej. 

Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem łóżka rehabilitacyjnego?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na chorobę i dysfunkcje osoby cierpiącej. W zależności od tego, na co cierpi pacjent, należy wybrać łóżko z mniej bądź bardziej zaawansowanymi funkcjami. Dla osób cierpiących na choroby układu krążenia bądź układu oddechowego zaleca się wybór łóżka 3 lub 4-funkcyjnego, które daje m.in. możliwość ustawienia łóżka pod dogodnym kątem i pomaga w uzyskaniu pozycji siedzącej. Jeśli pacjent ma unieruchomione biodra lub nogi, wystarczające może być łóżko 2-funkcyjne. Pamiętaj jednak, że zanim wybierzesz łóżko bądź jakikolwiek inny sprzęt rehabilitacyjny, powinieneś skonsultować to z lekarzem lub fizjoterapeutą. 

Dodatkowo trzeba uwzględnić wagę chorej osoby. Standardowe łóżka są dostosowane do 165 kg. Dla osób, których waga wynosi 165-240 kg trzeba wybrać łóżko w rozmiarze XXL. 

łóżko z wysięgnikiem

 

Jakie powinno być dobre łóżko rehabilitacyjne?

Łóżko rehabilitacyjne dla chorego wykorzystywane jest głównie w szpitalach, sanatoriach oraz innych placówkach opieki długoterminowej. Jednak coraz więcej rodzin decyduje się na leczenie bliskich w środowisku domowym, a to wymaga odpowiednich narzędzi. 

Od dobrego łóżka dla osoby leżącej wymaga się stuprocentowego bezpieczeństwa i wygody. Niemal każdy sklep medyczny ma w swojej ofercie specjalistyczne łóżka, które zostały zaprojektowane i stworzone tak, aby dać wsparcie przede wszystkim choremu, ale także jego opiekunowi. Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego?

Materac

Odpowiedni materac to klucz do zapewnienia choremu wygody. Pacjent, który większość czasu spędza w pozycji leżącej, nie powinien czuć dyskomfortu czy bólu wywołanego przez źle dobrany materac. Pierwszy czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę to waga pacjenta. Drugim czynnikiem jest ilość czasu, jaką chory spędza w łóżku. Dla osób trwale leżących zaleca się materace przeciwodleżynowe, które jak sama nazwa wskazuje, zapobiegają powstawaniu odleżyn.

Barierki boczne

Aby skutecznie zabezpieczyć osobę leżącą, łóżka rehabilitacyjne wyposażone są w barierki boczne. Korzyści, które gwarantują nam barierki to poczucie bezpieczeństwa pacjentów, a także spokój opiekunów – nie muszą martwić się, że pod ich nieobecność osoba chora zsunie się z łóżka. Barierki można dostosować do danej sytuacji, np. gdy opiekun potrzebuje łatwego dostępu do chorego, może je opuścić. 

Sterowanie za pomocą pilota

Jednym z największych udogodnień nowoczesnych łóżek pielęgnacyjnych jest sterowanie przy pomocy pilota. Dzięki temu osoba leżąca jest w stanie samodzielnie ustawić łóżko w dogodnej pozycji. Możliwość blokady pod odpowiednim kątem zagłówka oraz regulacja wysokości łóżka ułatwiają wygodne leżenie, siedzenie oraz wstawanie. Funkcje sterowania pilotem dają zalążek niezależności pacjenta i odciążają opiekuna.

Koła

Nie mniej ważnym elementem są koła, dzięki którym jesteśmy w stanie przesunąć całe łóżko. Pacjent przebywający w domu może w ten sposób choć trochę zmienić otoczenie, np. wyjechać na taras lub po prostu przybliżyć się do okna. Co więcej, dzięki przesunięciu łóżka, jesteśmy w stanie wygodnie odkurzyć podłogę i posprzątać przestrzeń wokół. 

Elementy dodatkowe

Bardzo często sklepy medyczne oferują dodatkowe wyposażenie łóżka rehabilitacyjnego. Wysięgnik, drabinka, stolik nocny, wieszak na kroplówki i wiele innych praktycznych dodatków może okazać się przydatnych w codziennej opiece nad chorym. 

wsparcie chorego

 

Kupno czy wynajem łóżka rehabilitacyjnego?

Wysokiej jakości łóżka rehabilitacyjne, zwłaszcza elektryczne, są niestety bardzo drogie. Nie każdego stać na wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych (cena uwarunkowana jest wyposażeniem i dodatkowymi funkcjami). Co zrobić w sytuacji kiedy łóżko dla chorego jest konieczne, ale nasz budżet nie pozwala nam na zakup?

Dofinansowanie łóżka rehabilitacyjnego

Jedną z możliwości uzyskania potrzebnych środków jest dofinansowanie z PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Aby ubiegać się o pomoc finansową, należy złożyć odpowiedni wniosek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (w zależności od miejsca zamieszkania). Dodatkowo należy dostarczyć zaświadczenie od lekarza, który wyda zalecenie kupna łóżka; oświadczenie o niepełnosprawności oraz zaświadczenie o dochodach. 

O pomoc finansową można zwrócić się także do fundacji i innych organizacji pozarządowych. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać i jak zdobyć środki, skieruj się do najbliższej instytucji, a tam z pewnością otrzymasz pomoc i dowiesz się co zrobić krok po kroku. 

Wynajem łóżka rehabilitacyjnego

Drugą opcją jest wynajem łóżka specjalistycznego. Miesięczny koszt wypożyczenia wynosi między kilkadziesiąt a kilkaset złotych. Bardzo często również hospicja udzielają pomocy i wypożyczają niewykorzystane łóżka. Dla chorych objętych leczeniem paliatywnym możliwe jest wynajęcie bez opłat. 

Wskazówek w poszukiwaniu odpowiedniej placówki, która mogłaby wypożyczyć sprzęt, szukaj w Ośrodku Pomocy Społecznej w Twoim regionie. 

Łóżko rehabilitacyjne w domu – przygotuj odpowiednią przestrzeń

Zastosowanie łóżka medycznego w domu może okazać się ulgą dla chorego i całej rodziny. Podnoszenie, wsparcie pleców i zapobieganie odleżynom – to wszystko powinno zapewnić dobrej jakości łóżko elektryczne z odpowiednio dobranym materacem. Pozostaje kwestia usytuowania. Gdzie najlepiej ustawić łóżko dla chorego leżącego? 

Standardowy rozmiar łóżka to 110 × 220 cm, powinieneś więc przygotować odpowiednio duży pokój. Przede wszystkim ustaw łóżko tak, żebyś miał łatwy dostęp do chorego – przejścia po obydwu stronach łóżka powinny być na tyle szerokie, abyś mógł swobodnie wejść, poprawić chorego, zmienić pościel itp. W miarę możliwości wstaw łóżko w okolicy okna, w taki sposób, aby osoba leżąca była w stanie choć trochę widzieć, co dzieje się na zewnątrz. Jest to ważne z psychicznego punktu widzenia – osoba zamknięta w czterech ścianach z pewnością będzie czuła się lepiej z widokiem na drzewa czy ruch uliczny, niż patrząc w sufit. Dobre samopoczucie zapewni również przytulny klimat wewnątrz, dlatego mimo obecności specjalistycznego wyposażenia w pokoju chorego, zadbaj o to, aby pomieszczenie nie przypominało sali szpitalnej. 

Łóżko rehabilitacyjne dla osoby ciężko chorej, niepełnosprawnej lub trwale leżącej to idealne rozwiązanie, które daje wiele korzyści zarówno pacjentowi jak i opiekunowi. Nie zwlekaj i wybierz dobre łóżko!

Comments

comments

You Might Also Like