Porady

Jak podnieść pewność siebie?

Uwierz w siebie - pewność siebie

Żaden człowiek nie rodzi się z pewnością siebie. Takową buduje się przez lata. Niestety wielu ludzi traci pewność siebie i poczucie własnej wartości, co skutkować może depresją i chęcią odizolowania się od społeczeństwa i zostania samotnikiem. 

Na szczęście pewność siebie i poczucie własnej wartości można podnieść, lub odbudować. Jeżeli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób — przeczytaj poradnik!

Pewność siebie i poczucie własnej wartości — czym są te cechy

Poczucie własnej wartości, wyjątkowość, samoakceptacja, wiara w swoje możliwości, zaufanie do samego siebie, czy odpowiedzialność za swoje czyny to tylko niektóre cechy, które można uogólnić i zawęzić do jednej, jaką jest pewność siebie. Taka cecha jest podstawą w dzisiejszym, pędzącym świecie i bez niej, często będziemy stać w miejscu, na uboczu, a przecież nie o to chodzi.

W życiu należy podejmować ryzyko, poznawać nowych ludzi, rzeczy, stawiać czoła przeciwnością losu, czy walczyć o to co nasze. Niestety zarówno realizowanie swoich marzeń, jak i dążenie do określonych celów nigdy nie będą łatwymi zadaniami, zatem właśnie pewność siebie jest dominującą cechą, aby dane założenia osiągnąć. Warto także wtrącić kilka słów o nieśmiałości, która jest pochodną pewności siebie. Ona również powoduje utratę wielu nowych możliwości, chociażby na płaszczyźnie poznawania nowych osób, jak i innych w życiu zawodowym i prywatnym.

Człowiek z niską pewnością siebie

Dlaczego nie mamy pewności siebie i poczucia własnej wartości

Problem zauważyć można u coraz to większej liczby osób. Już wspominany, pędzący świat, presja otoczenia i wiele innych czynników wpływa na utratę pewności siebie u wielu osób. Podstawą takiego zachowania jest brak samoakceptacji. Niestety jej utrata będzie wiązać się z nieakceptowaniem siebie samego, takim, jakim się jest. Pomimo iż nie mamy wpływu większego wpływu na to, jakim się urodziliśmy, możemy wiele rzeczy zmienić w swoim życiu. Zatem, zamiast tracić czas i doszukiwać się swoich wad, powinniśmy się przede wszystkim skupić np. na poprawieniu niektórych kwestii, w tym tych, których się wstydzimy. 

Inną cechą, która doprowadza do braku pewności siebie, jest brak wiary we własne możliwości. Wierząc w siebie, trzeba stawiać czoła ryzyku. Nie można sobie wmawiać, że nie poradzimy jakiejś czynności, nawet nie podejmując próby jej wykonania. Trzeba wierzyć, że poradzimy sobie z tym, co zamierzymy i starać się do tego dążyć, jak i przezwyciężyć strach, który będzie zjawiskiem naturalnym. Na pewno należy uwzględnić, że w danych chwilach będzie występował stres. Jednak warto nauczyć sobie z nim poradzić i traktować go jako dodatkowy czynnik mobilizujący.

Niska samoocena, czyli zaburzenia własnej wartości to ogromny problem coraz to większej liczby osób. Każdy człowiek ma w sobie coś wyjątkowego, dlatego zastanawiając się nad sobą, zawsze należy zwrócić uwagę na docenienie siebie samego. Trzeba po prostu sobie uświadomić to, że jesteśmy wyjątkowi. Takie działanie przełoży się na same korzyści, gdyż pomimo zaistniałych licznych barier, czy niepowodzeń, nie będziemy się poddawać i nadal dążyć do realizacji założeń.

Ostatnią rzeczą, która wpływa na brak pewności siebie, jest strach przed opinią innych, poczucie winy. W zasadzie zalecić można, aby budowanie pewności siebie rozpocząć właśnie od wyeliminowania tej cechy. Rozmyślanie nad opinią innych na nasz temat ma sens wtedy, gdy doświadczamy konstruktywnej krytyki, a nie hejtu, czy złośliwości ze strony innych osób. Jeżeli otrzymane rady są przydatne, wykorzystajmy je, a jeżeli nie, starajmy się o nich nie myśleć i kierować się swoim zdaniem. Każdy jest inny, każdy może mieć swoje upodobania, zatem nie warto zważać na niektóre niepotrzebne krytyki, a szczególnie te nieuzasadnione i złośliwe. 

Budowanie pewności siebie — pozytywne myślenie i nie tylko

W jaki sposób można się przełamać pomimo lęku i zacząć proces budowania pewności siebie? Okazuje się, że nie jest to tak bardzo trudne zadanie, jakby mogło się wydawać.

Na pierwszym planie, wymienić można właśnie przełamanie się do działania. Ponadto równie wcześnie należy nauczyć się przyjmować ewentualną krytykę różnych osób. Ma to ogromny wpływ na poprawę pewności siebie. Musimy sami sobie powiedzieć, że mamy kilka mocnych stron, że jesteśmy wyjątkowi i że chcemy dążyć do określonych celów. Jak i to, że musimy wiedzieć, iż zbudowanie, lub odzyskanie pewności siebie może naprawdę wiele zmienić w naszym życiu, i musi stać się ono naszym celem.

Budując pewność siebie, jeżeli rozpoczniemy od wyżej wymienionych rzeczy, stawiamy już duży krok w kierunku sukcesu. Cały proces budowy można dopełnić też innymi kwestiami, jak te poniżej.

Uśmiechaj się

Życie staje się wtedy piękniejsze! Ponadto poprawia się samopoczucie, tym bardziej jeżeli zauważymy odwzajemniony uśmiech. Takie działanie dodaje ogromnej pewności siebie.

Zwróć uwagę na swoją atrakcyjność

Zamiast znajdować coraz to nowsze wady w samym sobie, lepiej skupić się na zaletach i je uwydatniać. Należy zacząć się traktować jako osobę atrakcyjną i ważną. Jeżeli nie akceptujesz swojego wyglądu, wysyłasz sygnał do innych, że jesteś nieatrakcyjny!

Uśmiech

Mimika i odpowiednia postawa

Dzięki pewności siebie można lepiej się czuć. Nawet takie cechy jak mimika i odpowiednia postawa ciała mogą poprawić się dzięki niej. Co za tym idzie, np. wyczytywanie naszych emocji może być łatwiejsze dla innych osób. Odpowiednia postawa ciała natomiast, często uznawana jako stanowcza, definiuje pewność siebie danej osoby. Przyjmowanie “uległej” postawy ciała, przygarbionej, ze skrzyżowanymi nogami, czy splecionymi rękoma, nierzadko może zdradzać brak pewności siebie. 

Stawiaj na podejmowanie ryzyka

Jeżeli od zawsze coś chcieliśmy zrobić, a baliśmy się, czy ciągle wmówiliśmy sobie, że nie damy rady, czas to zmienić. Brak pewności siebie w tej kwestii jest czymś złym. Człowiek zawsze powinien stawiać czoła wielu zadaniom, wśród których powinny być też te, które przez wiele czasu odkładało się w przeszłości. Zrobienie czegoś, przełamywanie własnych granic, walkę ze swoimi lękami, osiągnięcie sukcesu itp. zdecydowanie pozytywnie wpłynie na poczucie własnej wartości i nabranie pewności siebie.

Zważaj na to, jakimi ludźmi się otaczasz

Należy zwrócić uwagę na to, z kim się przebywa i jakimi ludźmi otacza. Wiadomo, że czasami nie ma możliwości zmiany otoczenia (choćby ze względu na swoją pracę), jednak kiedy taka opcja się pojawi, a wiemy, że tkwimy w toksycznym otoczeniu, warto zastanowić się nad jego zmianą. Nie zawsze inni ludzie będą mieli na nas pozytywny wpływ. Nowe znajomości zatem mogą być dobrym krokiem, aby zbudować prawdziwą pewność siebie.

Pozytywne otoczenie

Katastrofizacja i wyolbrzymianie

Takie działania są popularne wśród wielu osób z dolegliwościami jak np. depresja. Niestety osoby z niską samooceną również je powielają, co przekłada się na jeszcze większe obniżenie pewności siebie. Zarówno katastrofizacje jak i wyolbrzymianie należy wyeliminować z własnego życia. Zbytnie zamartwianie się i rozmyślanie o czymś, co w wielu przypadkach jest nieuniknione, lub się wcale nie wydarzy, to złe podejście.

Ocena zero — jedynkowa

Ta kwestia ponownie nawiązuje do tematu opinii innych ludzi, jednak warto się przy niej chwile zatrzymać. Otóż wiele osób myśli, że poprzez jedną np. negatywną rzecz dotyczącą charakteru, czy wyglądu są skreśleni przez innych. Jest to błąd, rozsądny człowiek nie myśli zero-jedynkowo. Lepiej skupić się na pozytywnych kwestiach, aniżeli tych negatywnych, a z pewnością te pierwsze skutecznie przyćmią drugie.

Uwierz w swoje możliwości

Inne przykłady

Budowanie pewności siebie może przebiegać także poprzez samorozwój, czy wtedy, kiedy będziemy pielęgnować swoje mocne strony, rozwijać swój potencjał. Niektórym pomaga inny styl życia, uprawianie większej ilości sportu, czy np. wyciszony stan umysłu przez przykładowo medytację. Nierzadko np. ujawnienie własnego talentu, może pozytywnie wpłynąć na zwiększenie własnej wartości.

Podsumowanie

Człowiek, poprzez utratę pewności siebie może utracić też własną tożsamość. Nie można do tego dopuścić i każdy, kto zauważy u siebie objawy, chociażby niskiej samooceny musi od razu zacząć działać, aby to wyeliminować. Czasami działanie to może być trudne, uciążliwe, czy niemiarodajne przez jakiś czas, jednak zważając na powyższe porady z pewnością uda się osiągnąć sukces! Poczucie pewności siebie należy czerpać ze swojego wnętrza, a nie z zewnątrz, czyli otoczenia, czy opinii innych ludzi. 

Comments

comments

You Might Also Like