Lifestyle

Czym jest ghosting?

kobieta przeglądająca telefon

Zjawisko ghostingu oznacza znikanie bez śladu i jest coraz powszechniejsze – wiele osób kończy swe związki i przyjaźnie w ten sposób. Jeżeli nie doświadczyłaś tego na własnej skórze, to na pewno słyszałaś o tym od znajomych. Czym jest ghosting i jak sobie z nim poradzić?

Ghosting – co to jest?

Ghosting pochodzi od angielskiego słowa „ghost” – „duch”, zwany jest także icingiem i simmeringiem. Jest to zjawisko, w którym dochodzi do nagłego zakończenia relacji romantycznej, seksualnej, przyjacielskiej lub sąsiedzkiej z dnia na dzień poprzez zupełne zerwanie kontaktu. Robią to zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dana osoba znika bez słowa – nie pisze, nie dzwoni, nie odbiera telefonów, blokuje nas w mediach społecznościowych i udaje, że nie istnieje lub nas nigdy nie znała.

Czy dzień przed zniknięciem doszło do kłótni? Wręcz przeciwnie. Jednego dnia możemy planować wspólne wakacje, a drugiego partner nie odbiera telefonu i zupełnie znika z naszego życia bez słowa wyjaśnienia. Co więcej, osoba porzucona przez dłuższy czas nie zdaje sobie sprawy z tego, iż związek został zakończony. Zazwyczaj do zerwania poprzez ghosting dochodzi w początkowych fazach znajomości, ale zdarza się to także w długich relacjach i przyjaźniach.

Trend

W dzisiejszych czasach ludziom zależy na szybkich i nieskomplikowanych rozwiązaniach. Ghosting wpisuje się w ten trend. W łatwy sposób, chociaż wątpliwy moralnie, można szybko zakończyć relację – z wygody, z braku umiejętności rozwiązywania problemów, czy z powodu problemów z emocjami. Jednakże każda decyzja wiąże się z konsekwencjami.

Ghosting rozwinął się szczególnie w erze nowych technologii, gdzie za jednym kliknięciem możemy wymazać całą znajomość z daną osobą (np. usunąć ze znajomych lub zablokować).

Zerwanie bez słowa wyjaśnienia – przyczyny ghostingu

Porzucenie drugiej osoby bez podania przyczyny jest oznaką lekceważenia i niedojrzałości, ale może również świadczyć o problemach w relacjach interpersonalnych. Główną przyczyną ghostingu jest niechęć do konfrontacji i przejęcia odpowiedzialności za rozstanie.

„Dlaczego taki facet znika bez słowa? Nie mógłby się zmierzyć z oceniającym spojrzeniem lub wyrazem zawodu. Unika konfrontacji, które mogłyby zburzyć jego skrupulatnie budowany obraz „pana doskonałego”” – komentuje Rocio Cardosa, specjalistka aplikacji randkowej ZaadoptujFaceta.

Ghosting wydaje się najszybszą formą zakończenia relacji dla osób, które oczekują tylko zbliżeń seksualnych. Jeżeli znajomość robi się coraz bardziej angażująca, postanawiają odejść, by poszukać innego partnera.

Stosują to także osoby, które mają wygórowane oczekiwania (warto podkreślić, że często są to wymagania trudne do sprecyzowania) i uważają, że druga osoba ich nie spełnia. Zamiast porozmawiać i spróbować rozwiązać problem, wolą zniknąć. Możliwe, że osoba dopuszcza się takiego zachowania z powodu popełnionych przez jej rodziców błędów wychowawczych.

Zdarza się, że osoby stosujące ghosting usprawiedliwiają się troską o uczucia drugiej osoby. Uważają, że jeśli nie powiedzą wprost o zakończeniu relacji, to nie zranią partnera. W rzeczywistości jest to ucieczka przed nieprzyjemną, szczerą rozmową. Dana osoba musiałaby wtedy przyznać, że straciła zainteresowanie lub nawiązała relację z kimś innym. Stosowanie ghostingu jest podyktowane czystym egoizmem i strachem.

Bardzo często ghosting stosuje się, by zapewnić sobie ewentualne odświeżenie znajomości, bo skoro relacja nie została oficjalnie zakończona, jest jeszcze „otwarta furtka”, by wrócić do partnera. Takie postępowanie również świadczy o niedojrzałości emocjonalnej. Zdarza się, że porzucony partner przyjmuje osobę korzystającą z „otwartej furtki” z otwartymi ramionami.

Istnieją osoby, które celowo znikają – po to, by ranić ludzi.

Ghosting może być stosowany przez osoby z zaburzeniami, które w dzieciństwie doświadczyły traumy. Mogą to być osoby z narcystycznymi zaburzeniami osobowości, które zrywają kontakt z ludźmi, którzy przestają im być potrzebni.

Porzucona Młoda Kobieta Płacząca w samotności

 

Ghosting i jego skutki

Ghosting to niezwykle krzywdzące zachowanie. Zniknięcie partnera jest szczególnie druzgocące dla osób, które planowały wspólną przyszłość z drugą osobą.

Osoba porzucona nie rozumie, co naprawdę się wydarzyło. Po nagłym zerwaniu kontaktu pojawia się poczucie winy i trudne emocje. Szuka się usprawiedliwienia rozstania i winą obarcza się siebie. Prawda jednak jest taka, że to porzucający partner jest odpowiedzialny za rozstanie.

Jeśli jest się ofiarą ghostingu, traci się poczucie własnej wartości i poczucie bezpieczeństwa. Takim osobom polecamy pomoc specjalisty. Psychoterapeuta pomoże zrozumieć, że z całą pewnością wina za zakończony związek nie leży po ich stronie. Regularne sesje terapeutyczne pomogą walczyć z poczuciem winy i niską samooceną, a także pozwolą na wyciągnięcie odpowiednich wniosków z przeżytych doświadczeń.

Zlekceważenie frustracji i emocji po nagłym zerwaniu może doprowadzić do zaburzeń lękowych, nerwicy, a nawet depresji. Porzucona osoba myśli sobie, że jest kompletnie nic nie warta, skoro nie zasłużyła nawet na kilka słów wyjaśnienia.

Jak poradzić sobie z ghostingiem?

Takie rozstanie jest znacznie cięższe dla porzuconej strony niż normalnie zakomunikowane zerwanie. Dojście do siebie nie jest łatwe, szczególnie jeśli jesteśmy osobami bardzo wrażliwymi.

Narzucanie się nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów

Osoby, które zostały dotknięte ghostingiem są zdezorientowane i sfrustrowane. Zmęczone tą sytuacją, próbują skontaktować się z byłym partnerem, by dowiedzieć się, co dokładnie zaszło i zaczynają obwiniać siebie o zaistniałą sytuację. Nie są to najlepsze metody i trudno spodziewać się pozytywnych efektów takich działań. Nie uzyskają odpowiedzi, natomiast ciągłe telefony i wiadomości prędzej pogłębią frustrację i złość, i bardzo trudno będzie im nawiązać nowe relacje.

Szukanie winy w sobie lub wmawianie sobie, że już nigdy „nie zaufam żadnemu facetowi/kobiecie” również jest niekonstruktywne. Osoba porzucona powinna pamiętać, że wina nie leży po jej stronie i od początku chodziło o byłego partnera, jego niedojrzałość emocjonalną, brak szacunku i wrażliwości na potrzeby innych ludzi. To, że ktoś znika, zupełnie nic nie mówi o Twojej wartości.

Skupienie się na pozytywnych aspektach całej sytuacji

Ważne, aby osoby, które zostały ofiarami ghostingu skoncentrowały się na optymistycznej stronie tej sytuacji. Osoba, która odeszła okazała się niedojrzałym egoistą, relacja została zakończona, a swym odejściem zrobiła miejsce na naprawdę wartościową osobę – tak jak to podpowiada specjalistka Rocio Cardosa.

Porzucony Młody Mężczyzna

 

Czy warto dać drugą szansę?

Co, jeżeli były partner chce wrócić do naszego życia? W takiej sytuacji należy pamiętać, że „duch” znowu może nas tak potraktować, szczególnie jeśli nie znamy go zbyt dobrze. W przypadku długoletniej przyjaźni lub związku z długim stażem, warto porozmawiać i zapytać o wyjaśnienia. Po takiej rozmowie i jeżeli jesteśmy gotowi, możemy spróbować zbudować związek. Warto jednak pamiętać, że często taki związek stanie się toksyczny i zdecydowanie zdrowszą opcją będzie znalezienie nowego, bardziej dojrzałego emocjonalnie partnera.

Co zrobić, jeśli nie chcemy kontynuować znajomości?

Ghosting jest jednym z gorszych sposobów na zakończenie relacji. Wiadomo, że zerwaniu znajomości towarzyszą silne emocje, ale warto je wyrazić i powiedzieć wprost co czujemy. W ostateczności można napisać o powodach, którymi się kierujemy. Będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż odejście bez słowa, a tym samym skazanie drugiej osoby na domysły i zadręczanie się, często zupełnie niezasłużonym, poczuciem winy.

Comments

comments

You Might Also Like