dom

Domowy ogród – Zioła i warzywa prosto z balkonu

Kobieta sprawdzająca rośliny na balkonie

Ogród na balkonie w bloku? Tak, to możliwe! Nawet na niewielkim balkonie, czy tarasie można stworzyć ogród i cieszyć się ekologicznymi owocami, warzywami i ziołami. Wystarczy odpowiednio rozplanować przestrzeń i zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, skrzynki i donice. Jak zrobić ogródek warzywny na balkonie? Jakie warzywa i zioła najlepiej się sprawdzą do uprawy na balkonie?

Od czego zacząć zakładanie balkonowego ogródka?

Zanim przystąpimy do urządzania domowego ogródka pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. W tym celu należy dokładnie zmierzyć balkon. Znając długość, szerokość i wysokość będzie nam łatwiej zaplanować całą przestrzeń na balkonie w bloku. Przy planowaniu ogródka na balkonie należy również wziąć pod uwagę, czy jest to miejsce słoneczne, czy zacienione. Balkony od strony południowo-zachodniej są doskonałym miejscem do stworzenia ogródka. Jest tam dużo słońca niezbędnego do wzrostu większości roślin. Na balkonie od strony północnej, gdzie ilość światła jest ograniczona, można hodować rośliny cieniolubne, które doskonale się rozwijają pomimo niedostatecznego nasłonecznienia.

Jakie narzędzia będą potrzebne?

Decydując się na założenie ogródka na balkonie, trzeba zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. W przypadku uprawy warzyw na niewielkiej przestrzeni najlepiej wybrać akcesoria, które zmieszczą się do podręcznego pojemnika lub skrzynki. Narzędzia, które mogą się przydać podczas codziennej pielęgnacji roślin balkonowych to:

  • łopatka,
  • grabki,
  • konewka,
  • nożyczki ogrodowe lub sekator,
  • rękawice,
  • opryskiwacz.

Zakup odpowiednich narzędzi ułatwi nam posadzenie oraz pielęgnację roślin w balkonowym ogródku.

W czym posadzić warzywa i zioła na balkonie?

Wielkość i kształt pojemników należy dostosować do gatunku roślin, które planujemy w nich uprawiać. Warto jednak pamiętać, aby były one wystarczająco głębokie (co najmniej 40 centymetrów). W płytszych ziemia będzie zbyt szybko się nagrzewać i wysychać. Istotny jest również kolor pojemników. Najlepiej, aby były one jasne. Ciemne donice i kwietniki absorbują promienie słoneczne, co może spowodować nadmierne nagrzewanie i wysuszenie korzeni.

Najpopularniejsze są plastikowe donice lub skrzynki. Są one lekkie, trwałe, wygodne w użyciu i przede wszystkim tanie. Niestety pomimo szeregu zalet mają też kilka wad. Ścianki plastikowych donic szybko się nagrzewają, a razem z nimi także podłoże. Pod wpływem wysokiej temperatury mogą się również odkształcać i pękać.

Drewniane doniczki i skrzynki to kolejna propozycja na pojemniki do naszego balkonowego ogródka. W drewnianych skrzynkach powietrze i woda swobodnie przepływają przez ścianki, co pomaga uniknąć przelania korzeni roślin. Warto jednak pamiętać, aby przed użyciem zabezpieczyć je od środka preparatami ochronnymi, a z zewnątrz pomalować lakierem. Takie działanie uchroni nasze donice lub skrzynki przed gniciem i rozsychaniem się.

Kolejną opcją do rozważenia są donice ceramiczne. Posadzone w nich rośliny mogą lepiej oddychać niż w pojemnikach z tworzywa sztucznego. Poza tym dobrze usuwają nadmiar wilgoci, co zapobiega powstawaniu pleśni. Wadą donic ceramicznych jest ich ciężar. Nie nadają się do powieszenia na balustradzie.

Rośliny uprawiane na balkonie

Na jaki rodzaj ogrodu zdecydować się na balkonie?

Projektując swój wymarzony ogród na niewielkim balkonie, warto zdecydować się na jedną z jego wersji i trzymać się tego pomysłu do końca. Taka zasada pozwoli utrzymać w naszym małym ogródku ład i porządek. Zbyt wiele elementów, szczególnie na ograniczonych przestrzeniach, może wprowadzić chaos.

Wertykalny ogród

Ogród wertykalny to technika uprawy warzyw, ziół i kwiatów na obiekcie pionowym – rośliny ułożone są jedna nad drugą. Może to być konstrukcja przymocowana do ściany lub wolnostojąca (stojak lub pergola). Wertykalny miniogródek to świetne rozwiązanie w przypadku ograniczonej przestrzeni. Taka konstrukcja nadaje się zarówno do uprawy warzyw, ziół, jak i kwitnących roślin.

Ogród warzywny

Domowa uprawa warzyw w doniczkach i skrzynkach staje się coraz bardziej popularna. Dobór roślin uzależniony jest od panujących na balkonie warunków. Na balkonie nasłonecznionym najlepiej sprawdzą się gatunki warzyw, które lubią dużo słońca, aby osiągnąć zadowalające nas walory smakowe. Mogą to być: pomidorki koktajlowe, papryka, rzodkiewka, ogórki, kalarepa, cebula, seler naciowy, czy fasolka szparagowa. Na mniej nasłonecznionych balkonach warto postawić na takie gatunki warzyw jak: sałata, szpinak, pietruszka naciowa, koper, bób, szczaw, czy czosnek.

Ogród ziołowy

W balkonowym warzywniaku nie może zabraknąć ziół. To właśnie dzięki nim nasze potrawy nabierają intensywnego smaku i aromatu. Ogródek ziołowy można zaplanować na bardzo wiele sposobów. Jednym z rozwiązań może być wspomniany już wcześniej ogród wertykalny. Można również powiesić skrzynki z roślinami na barierkach balustrady. Jakie zioła nadają się do uprawy na balkonie? W naszym ziołowym ogródku mogą zagościć niemal wszystkie ulubione smaki: bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, mięta, estragon, lawenda, szałwia, trybula i wiele innych.

Ogród zimowy

Ogród zimowy to nic innego jak niewielka oranżeria, która może być przedłużeniem mieszkania. W tym celu należy balkon obudować ze wszystkich stron szklanymi ścianami. Trzeba jednak pamiętać, iż w takim ogrodzie w okresie zimowym temperatura będzie wyższa jedynie o około 5 stopni od tej panującej na zewnątrz. Zaleca się zatem zamontowanie w tym pomieszczeniu instalacji grzewczej, by mieć pewność, że rośliny tam uprawiane podczas mrozów będą bezpieczne.

Jakich warzyw nie uprawia na balkonie w bloku?

Na balkonach, czy tarasach można uprawiać kwiaty, zioła, owoce (karłowate drzewka owocowe) oraz warzywa. Głównym ograniczeniem, jakie musimy uwzględnić podczas zakupu nasion i sadzonek warzyw jest przestrzeń na naszym balkonie lub tarasie. Należy zatem zrezygnować z warzyw, które do prawidłowego wzrostu potrzebują dużo przestrzeni. Zaliczamy do nich między innymi: kapustę, kalafior, brokuł, jarmuż, brukselkę, dynię, cukinię, arbuza i melona.

Pielęgnacja ogrodu na balkonie

Uprawa warzyw na balkonie, choć jest mniej pracochłonna niż w ogródku, wymaga od nas tyle samo zaangażowania, by cieszyć obfitymi plonami.

Gleba w pojemniku szybciej się nagrzewa, dlatego bardzo ważne jest systematyczne nawadnianie. Warzywa muszą być podlane, gdy warstwa wysuszonej ziemi osiąga głębokość około 2 centymetrów. Najlepiej podlewać je rano lub wieczorem co 2 dni, a w upalne lato codziennie.

Ważne jest również regularne nawożenie roślin. Do warzyw oraz ziół najlepszy będzie naturalny nawóz, może to być obornik granulowany lub przefermentowany kompost.

Jaką ziemię wybrać pod uprawę warzyw?

Warzywa i zioła uprawiane w pojemnikach wymagają podłoża żyznego i dobrze zaopatrzonego w składniki pokarmowe. Takie mieszanki dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym.

Podsumowanie

Uprawiając balkonowy ogródek, możemy mieć pewność, że warzywa i zioła, po które sięgamy, są zdrowe i ekologiczne. Ogród można urządzić na wiele różnych sposobów. Regularna pielęgnacja, nawadnianie oraz stosowanie naturalnych nawozów, sprawi, że warzywa będą zachwycały wyglądem i smakiem.

Comments

comments

You Might Also Like