dom Inspiracje

Tajemnice Feng Shui — Harmonia w domu

Elementy zawierające się w aranżację feng shui

Aranżacja wnętrza to niełatwe zadanie, często wymaga doskonałej organizacji i wielu kompromisów logistycznych. Pojawia się wiele dylematów dotyczących np. układu mebli, czy wyboru koloru ścian. Przebywanie w takim pomieszczeniu w pewnym stopniu oddziałuje na to, jak się czujemy, dlatego najlepiej, aby panowały tam przede wszystkim harmonia i porządek.

Jeżeli czujemy potrzebę zmiany i wprowadzenia do swojego życia wymienionych wyżej cech, warto zapoznać się z filozofią feng shui. Jest to chińska recepta na lepsze życie, która wykorzystuje życiową energię, a przez aranżację przestrzeni zgodnie z założeniami feng shui, może odmienić życie domowników.

Czym jest i ogólne zasady feng shui

Niewątpliwie słowa feng shui przewijały się niejednokrotnie w naszym życiu. Ci, co znają taką filozofię, mogą podchodzić do niej entuzjastycznie, inni ludzie są natomiast bardziej sceptyczni. Tak czy inaczej, wywodzi się ona ze starożytnych Chin i do dnia dzisiejszego cieszy się bardzo dużą popularnością. Słowa feng shui oznaczają „wiatr i wodę”, co poniekąd podsumowuje idee tej filozofii. Głównym założeniem jest natomiast życie w harmonii, przynoszące spokój, zdrowie i stabilność.

Aranżacja wnętrz zgodnie z harmonią feng shui

Zgodnie z koncepcją feng shui, aranżacja wnętrza domu ma odzwierciedlać wnętrza domowników. Oznacza to nic innego, jak fakt, że wprowadzenie zmian w aranżacji domu pomoże zadbać o odpowiednią harmonię, która będzie nas otaczała. Filozofia feng shui, zachęca także do życia w zgodzie z naturalnym środowiskiem.

Jednym z podstawowych elementów feng shui jest energia chi. Jej przypływ jednak należy odpowiednio kontrolować. Właściwe gospodarowanie energią życiową w domu, czy mieszkaniu, zdecydowanie wpłynie w pozytywny sposób na wiele obszarów życia.

5 elementów feng shui

Elementy te określa się też jako 5 żywiołów, a właściwie zasadę 5 żywiołów. Kiedy zechcemy urządzić mieszkanie zgodnie z zasadami feng shui, warto zapoznać się z jedną z najważniejszych zasad. Ta zaś opiera się na przekonaniu, że w odpowiednim przepływie energii pomóc może prawidłowe ułożenie 5 elementów, stanowiących siły wszechświata — te wywodzą się z natury. Należą do nich:

  • drzewo,
  • metal,
  • ogień,
  • ziemia

i woda. Ułożenie ze sobą danych elementów w sposób harmonijny zapewni odpowiedni przypływ pozytywnej energii.

Interpretacja

Drzewo kojarzy się z zielonym kolorem, a ponadto symbolizuje życie i wzrost. Metal odzwierciedla nieugiętość, jak również materialny dobrobyt i jest kojarzony z szarym kolorem. Ogień oddaje młodość i jest kojarzony z kolorem czerwonym. Ziemia natomiast, jest podstawą filozofii feng shui i symbolizuje dojrzałość, pożywienie, jak i atrakcyjność — jej kolorem jest żółty. Pozostaje woda, która oddaje komunikację, śmierć, sukces, narodziny, a jej kolor to niebieski.

Wymienione 5 elementów musi pozostawiać ze sobą w ścisłym związku, gdyż drzewo karmi ogień, ogień tworzy ziemię, ziemia zawiera w sobie metal, metal zbiera wodę, a woda zaś odżywia drzewo.

Symbol yin-yang usypany z ryżu

Poznaj zasadę yin-yang

Jest to kolejna ważna zasada w koncepcji feng shui. Należą do niej dwie podstawowe siły, które wzajemnie się równoważą i gwarantują przepływ energii chi. Dane dwie energie są dla siebie przeciwstawne, lecz zarazem zależne od siebie i dążą do tego, aby zapanowała harmonia.

We wnętrzach również należy zadbać o odpowiednie rozłożenie yin-yang. Dlatego też należy dobrać elementy wystroju w taki sposób, aby wiedzieć, które pomieszczenia będą pasowały do energii yin, a które do yang.

Energia yin symbolizuje element bierny i spokojny, więc idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie się relaksujemy — będą to salon, łazienka, czy sypialnia. Kolorami nawiązującymi do tej energii jest biel, brąz, błękit i zieleń.

Energia yang natomiast symbolizuje element aktywny i silny, który świetnie sprawdzi się w kuchni, czy gabinecie. Charakterystycznymi kolorami jest czerwień, żółć i pomarańcz.

Elementy feng shui w mieszkaniu — nie dopuszczaj do powstania negatywnej energii

Uporządkowany dom pozwoli na lepsze, codzienne funkcjonowanie. Życie w zgodzie z feng shui definiuje poniekąd porządek w mieszkaniu. Rozumieć to można poprzez fakt, że każda rzecz powinna mieć swoje miejsce. Ponadto w pomieszczeniach powinny dominować meble zamknięte, gdzie największą ich część powinny stanowić komody i szafy. Każde pomieszczenie powinno być też regularnie sprzątane, gdyż uważa się, że kurz blokuje energię chi.

Kolejną, ważną zasadą jest unikanie trzymania w domu zbędnych rzeczy, w tym zepsutych przedmiotów — zapewniają złą energię. Uschnięte, jak i obumierające rośliny również nadadzą złą energię dla całego domu.

Zasady feng shui nierzadko sprowadzają się do życia w zgodzie z naturą, zatem dbanie o roślinność w domu jest niezwykle ważne. Zalicza się tutaj także stosowanie naturalnych materiałów dotyczących wystroju wnętrza. Bardzo dużą rolę odgrywa także wykorzystanie światła słonecznego we wnętrzach. Dlatego uważa się, że salon, najlepiej, aby znajdował się od części południowej, zaś sypialnia — północnej, lub wschodniej.

Negatywnej energii dodać może również nieświeże powietrze w mieszkaniu. Regularne wietrzenie pomieszczeń wprowadzi zatem czyste i świeże powietrze, co zaś przełoży się na przypływ pozytywnej energii.

Kobieta sadząc rośliny

Jakie są kolory feng shui — uważaj na złą energię

W urządzaniu wnętrz zgodnie z feng shui dobór kolorów jest niezwykle ważny. Dominującymi powinny być przede wszystkim ciepłe, jasne i neutralne kolory. Idealnie sprawdzą się m.in. naturalne kolory ziemi, takie jak delikatny brąz, piaskowy, czy szary. W celu ożywienia pomieszczenia postawić warto na nieco bardziej jaskrawe barwy.

Zła energia zdecydowanie zostanie przywołana jeżeli do danego pomieszczenia zastosujemy ciemne i ponure kolory. To samo dotyczy zastosowania mebli o ostrych formach. Takie elementy będą skutecznie przywoływać negatywną energię i zakłócać spokój w domu.

Kilka zasad feng shui — na co jeszcze trzeba uważać

Bez względu na wybór rodzaju aranżacji zgodnie z feng shui, istnieją elementy, na które trzeba uważać. Przede wszystkim wszelkie zmiany należy wprowadzać stopniowo i przemyślanie. Nagłe i radykalne zmiany mogą doprowadzić do wielu nieplanowanych zawirowań w życiu i przywołać negatywną energię. Należy także powstrzymać się od wprowadzania zmian na siłę. Ponownie odnieść się warto do tego, co opisuje starożytna praktyka planowania przestrzeni i się jej trzymać.

Dekoracje zgodne z energią chi

Przede wszystkim należy wiedzieć, że nadmiar dekoracji, nie jest typowy dla aranżacji wnętrz w stylu feng shui. Zbyt wiele dodatków w domu, będzie prowadziło do gromadzenia się na nich kurzu i rozpraszania uwagi, a to zaś są pierwsze objawy złej energii. Jeżeli chcemy udekorować mieszkanie w zgodzie z feng shui, przede wszystkim należy postawić na dodatki zgodne ze środowiskiem naturalnym — idealnie sprawdzą się różne rośliny (drzewko szczęścia, grubosz i inne).

Warto wprowadzić japońskie symbole szczęścia, do których należą m.in. kot Maneki Neko, czy Daruma. Istnieje też wiele dodatków wprowadzających dobrą energię, a co za tym idzie pozytywnie wpływających na samopoczucie — są to kadzidełka, dekoracyjne misy wypełnione wodą, świece, potpourri. Te elementy warto umieszczać w miejscach, przez które może dostawać się zła energia — np. drzwi wejściowe.

Na ścianach można zawiesić zdjęcia bliskich, oraz miękkie tkaniny, czy różne obrazy z naturalnymi motywami. We wnętrzach zastosować można jeszcze różnego rodzaju trofea, upamiętniające sukcesy. Ostatnimi dodatkami, na temat których warto wspomnieć, są kryształki, dzwonki chińskie.

Oczyszczanie energetyczne, pozbycie się złej energii i życie w harmonii — postaw na feng shui

Aranżacja domu zgodnie z filozofią feng shui może wprowadzić w nasze życie pozytywne zmiany, a zła energia odejdzie w zapomnienie. Bez względu na to, czy wierzymy we wpływy dobrej energii chi na nasze życie, czy nie, z pewnością zastosowane elementy wystroju w stylu feng shui umilą czas i wprowadzą harmonię w wielu wnętrzach.

Należy jednak pamiętać, aby całą aranżację przeprowadzać stopniowo. Oczyszczenie domu pozwoli przejść do dalszych kroków ukierunkowanych na wprowadzenie całkowitych zmian.

Podsumowanie

Czy aranżacja pomieszczeń zgodnie z filozofią feng shui ma sens? Oczywiście, że tak. Tym bardziej, jeżeli chcemy wprowadzić w swoim domu harmonię i ład. Zanim jednak podejmiemy decyzję o przeprowadzeniu takich zmian, warto wiedzieć, jak zrobić to w prawidłowy sposób — wtedy wszystko się uda! 

 

Comments

comments

You Might Also Like