dom Porady

Kino domowe — jakie pomieszczenie będzie odpowiednie

kino w domu

Decydując się na wykonanie kina domowego, musimy pamiętać o tym, aby wybrać pomieszczenie, które będzie idealnie się do tego nadawało.

Najlepiej gdy wybierzemy pomieszczenie, które może być w 100% przeznaczone na naszą salę kinową. Chodzi o to, aby metraż był odpowiedni. Jeżeli jednak nie posiadasz odpowiednio dużego wolnego pokoju lub innego pomieszczenia, a posiadasz duży salon, możesz rozważyć urządzenie kina w salonie.

Najlepiej jednak wyodrębnić osobne pomieszczenie, które będzie miało metraż nie mniejszy niż ok. 30m2. Bardzo wiele osób decydujących się na urządzenie pokoju kinowego w domu wybiera do tego celu poddasze lub piwnicę. Piwnica dodatkowo jest zazwyczaj pozbawiona dostępu do światła dziennego, zatem idealnie nadaje się jako miejsce na pokój kinowy.

kino domowe

Projektor lub telewizor do sali kinowej

Jeżeli wybierzemy odpowiednie pomieszczenie, następnym krokiem będzie wybór jednej z najważniejszych rzeczy, czyli telewizora lub projektora.

Warto zaznaczyć, że lepszym rozwiązaniem do oglądania filmów będzie zakup projektora, gdyż rozmiary telewizorów są ograniczone. Poniżej kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę w przypadku wyboru projektora.

Projektor — na co zwrócić uwagę

  • rozdzielczość (warto wiedzieć, że im rozdzielczość jest większa, tym więcej szczegółów na ekranie wyświetlimy),
  • technologia przetwornika (zalecany rodzaj przetwornika DLP, SXRD Sony, D-ILA JVC),
  • jasność (nie niższa niż 1500ANSI dla małych, w pełni zaciemnionych pomieszczeń, im większy ekran tym wymagana większa jasność),
  • kontrast (im wyższy tym lepiej, ale uwaga na kreatywne zapisy niektórych producentów, kontrast rzeczywisty wpływa najbardziej na jakość obrazu),
  • format (większość to format 16:9, rzadziej wybierany cinemascope 25:1),
  • źródło światła (lampowe projektory wymagają wymiany lampy co 2000h, laserowe świecą ok. 20.000h).

Do projektora koniecznie należy dokupić specjalistyczny ekran, który może być rozwijany lub montowany na stałe. Zdecydowanie najlepsze efekty uzyskamy stosując ekran stały, ale nie zawsze jest na niego miejsce. Zapraszamy do kontaktu – dobierzemy projektor oraz ekran i dostarczymy na miejsce.

Telewizor — na co zwrócić uwagę

Rynek zasypał nas ilością telewizorów, technologią i nomenklaturą. Nie dziwię się więc, że przeciętny użytkownik czuje się zagubiony pośród: HDR, DV, NanoCell, LCD, LED, OLED, QLED, Neo LED… itp.

Każdy z producentów rozwija swoje technologie lub implementuje technologie inych producentów. Np. jedynym producentem (2021) matryc OLED jest firma LG Electronics, a telewizory z tą matrycą można kupić u wielu producentów (Sony, Panasonic, Philips).

Najważniejsze jednak z punktu widzenia przeciętnego widza jest rozmiar. Im więcej naszego pola widzenia wypełni telewizor – tym lepsze wrażenia kinowe podczas seansów.

Czy można wskazać jakiś referencyjny model? Na pewno telewizory OLED wyświetlają najwięcej kolorów i mają stały gamut barwowy niezależnie od jasności materiału video. Dodatkowo czerń jest idealna, co nie jest oczywiste w telewizorach LCD czy QLED. Z drugiej strony technologia OLED narażona jest na efekt utrwalania obrazu, więc nie sprawdzi się do wielogodzinnego wyświetlania statycznych obrazów (np. paski programów informacyjnych).

Sala kinowa w domu — nagłośnienie

Nagłośnienie jest zaraz po projektorze lub telewizorze istotnym elementem kina domowego. Ważną rzeczą jest po prostu jakość zakupionych głośników i późniejsze ich rozmieszczenie w pomieszczeniu.

Warto wiedzieć, że odpowiednie rozmieszczenie to takie, gdzie słyszymy zarówno szept dobiegający z głośników jak i np. wystrzał czy wybuch nas nie ogłuszy.

Znaną powszechnie zasadą jest, że głowa słuchacza i głośniki powinny tworzyć trójkąt równoboczny lub równoramienny. Blisko ekranu powinien znajdować się głośnik centralny, kolumny powinny być skierowane pod kątem 45 stopni do widza siedzącego na wprost ekranu, głośniki efektowe zaś najlepiej umieścić po bokach lekko wyżej niż wysokość, na której znajdują się uszy widza.

Odpowiednie wykończenie kina domowego to klucz do sukcesu

Czas, aby nasze prywatne kino domowe nabrało odpowiedniego nastroju i klimatu. Jest to ogromnie ważny element układanki. Jeżeli nastrój w naszym prywatnym pokoju kinowym będzie odpowiedni, to każdy seans będzie przyjemniejszy.

Warto pomyśleć o inwestycji w specjalne fotele kinowe. Dobrze jest wcześniej rozważyć, ile maksymalnie osób będzie korzystać z sali.

Kolejnym elementem robiącym fenomenalny klimat będzie oświetlenie ledowe umieszczone w suficie podwieszanym jeśli takowy posiadamy.  Jeżeli fotele odpadają, to można wybrać duże, miękkie kanapy.

Jeśli pokój ma okna warto postawić na rolety, bądź zasłony, aby odciąć dopływ światła dziennego, bo przecież nie każdy seans musi odbywać się w nocy lub wieczorem.

Można również postawić na projektanta, który od podstaw stworzy dla nas naszą prywatną salę kinową. Przykładowe kino w domu, projekty jak i inne informacje każdy projektant powinien przedstawić przed wykonaniem swoich prac, zatem możesz spokojnie się zastanowić, przeliczyć koszty i podjąć decyzję.

Jakie koszty

Koszty zależą od tego, jaką drogę tworzenia sali kinowej wybierzemy. Jeżeli postawimy na opcję ekonomiczną i zamiast kanap czy foteli wybierzemy np. materace lub poduszki, zamiast profesjonalnego projektora lub telewizora zdecydujemy się na bardziej budżetowy sprzęt, koszty będą niższe.

Jeżeli natomiast wybierzemy sprzęt z najwyższej półki, odpowiednie siedziska jak i dekoracje, koszty mogą sięgnąć nawet do 60 tysięcy złotych, i taką właśnie kwotę, bądź oscylującą będzie kosztowało nas stworzenie całkiem przyzwoitego kina domowego z naprawdę dobrym sprzętem i wyposażeniem.

Czy warto stworzyć własne kino w domu

Domowe kino jest zapewne marzeniem wielu osób, a szczególnie kino maniaków, tym bardziej teraz w dobie pandemii, gdy oglądanie filmów w prawdziwym kinie było utrudnione lub niemożliwe.  Jak się okazuje, nie trzeba wiele, aby zrobić kino w swoim domu.

Projekt, jakim jest domowa sala kinowa, niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jeżeli lubisz oglądać seanse w spokoju, własne kino domowe będzie idealne. Jak wiadomo w tradycyjnych kinach seanse, które się odbywają, często są okraszone dużą ilością osób, co niektórym może przeszkadzać.

Jak widać, na stworzenie własnej sali kinowej jest całkiem prosty przepis, czyli wystarczy przygotować trochę oszczędności, dodać do tego trochę cierpliwości i na koniec dorzucić trochę kreatywności i gotowe. Własny pokój kinowy w domu czeka na to, aby odbywały się w niej niezapomniane seanse.

Pamiętaj o tych kilku wskazówkach, które są istotne przy tworzeniu domowej sali kinowej, dzięki nim swój projekt wykonasz szybciej i sprawniej!

Comments

comments

You Might Also Like