Porady

Jak stworzyć udany związek?

zachód słońca

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zbudować zdrowy związek. Jest to niewątpliwie niełatwe zadanie, jednak możliwe do zrealizowania. Nie ulega wątpliwości, że ludzie spełniający swoje marzenia i cieszący się życiem bardzo często zawdzięczają sukces swojej drugiej połówce. Dobry związek powinien polegać przede wszystkim na samoakceptacji, szczerości i zrozumieniu. Każdy, kto chociaż raz w swoim życiu był zakochany, wie, że zażyła relacja z partnerem jest jak chodzenie po polu minowym. Aby zminimalizować ryzyko wybuchu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jak powinien wyglądać idealny związek?

Dlaczego stworzenie dobrego związku jest dużym wyzwaniem?

Podstawą zbudowania solidnego związku jest przede wszystkim samoakceptacja i zrozumienie samego siebie. Dzięki temu będziemy w stanie okazać drugiej osobie uczucia i odsłonić przed nim swoją prawdziwą twarz. Zwykle boimy się być sobą, ponieważ sądzimy, że jesteśmy nudni, specyficzni lub po prostu ktoś w przeszłości nas bardzo skrzywdził. W związku z tym często zaczynamy grać nie swoją rolę i udawać kogoś, kim się nie jest. Należy pamiętać o tym, że już na samym początku znajomości warto przełamać bariery i być sobą – bogate wnętrze jest doceniane przez drugą osobę bardziej, niż wymyślanie niestworzonych historii tylko i wyłącznie po to, aby zyskać uznanie i przypodobać się obiektowi westchnień.

Wiele osób boi się wejść w bliższą relację i z góry zakłada, że nie nadaje się do związku. Dzieje się tak, ponieważ tacy ludzie zazwyczaj mają jakiś problem spowodowany przykrymi doświadczeniami z przeszłości lub są bardzo nieśmiali i zamknięci w sobie. W takich sytuacjach warto zacząć pracę nad sobą, a nawet skorzystać z pomocy specjalisty.

Jak powinien wyglądać związek idealny?

Jeśli ktoś uważa, że relacje międzyludzkie zawsze będą idealne, ten jest w błędzie. Nie ma perfekcyjnych związków, a kłótnie i spory są naturalnym zjawiskiem. Jednakże warto się starać, aby druga osoba miała te same prawa i nie czuła się niedoceniana. W dobrym związku zaufanie i życzliwość wobec partnera odgrywa kluczową rolę, zatem trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które z pewnością przyczynią się do stworzenia więzi na dłuższą metę.

Słuchanie siebie nawzajem

Komunikacja jest bardzo ważna w związku i nie oznacza to, że powinniśmy mówić wszystko, co nasz partner chce usłyszeć. Istotną kwestią jest nauczenie się słuchania drugiej osoby i zrozumienia tego, co chce nam przez to uświadomić. Często zdarza się, że zakochani atakują się wzajemnie tylko i wyłącznie dlatego, że każde z nich w trakcie dyskusji zrozumiało coś innego. Aby tego uniknąć, warto usiąść razem, wysłuchać bez nerwów siebie nawzajem i dojść do konsensusu.

Kłótnie to nie koniec świata

Niektórzy uważają, że spory w związkach są ich najgorszym koszmarem. Jednakże byłoby bardzo zaskakująco, gdyby ich nie było. Zatem można bez obaw stwierdzić, że w zdrowym związku kłótnie się zdarzają i to bardzo często. Wyobraź sobie, że Twój partner wcale się tobą nie interesuje, nie reaguje na zaczepki, nie jest zazdrosny i niczym się nie interesuje – to brzmi jak całkowite wyparcie. Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że każdy człowiek jest inny, ma odmienne zdanie na dany temat, dlatego przebywając ze sobą niemalże cały czas, można natknąć się na spięcie. Ważne, aby było ono krótkie i zawsze kończyło się magicznym słowem „przepraszam”.

Przestać zapatrywać się na rodziców

Głęboko w podświadomości każdy człowiek nosi duży bagaż doświadczeń z dzieciństwa, niekoniecznie samych pozytywnych. Wewnętrzne żale lub niezagojone blizny mogą przyczynić się do wprowadzenia w związek toksycznego zachowania. Ból psychiczny, jaki został zadany nam przez rodziców, może odbijać się na naszym związku, a wszystkie negatywne emocje zwykle przelewane są tylko i wyłącznie na partnera. Często w takich przypadkach upominamy się o bliskość i opiekę, której nigdy nie otrzymaliśmy od najbliższych. Jeśli nie dostaniemy tego, czego chcemy, jesteśmy sfrustrowani i obarczamy swoją złością ukochaną osobę. Takie zachowania często przeradzają się w bolesne kłótnie, dlatego trzeba nauczyć się odróżniać miłość rodzicielską od miłości partnerskiej.

Jeżeli chcesz stworzyć udany związek, musisz oderwać się od przeszłości, przestać wypominać rodzicom błędy i zacząć żyć swoim życiem. Tylko wtedy będziesz mogła/mógł być szczęśliwa/szczęśliwy, ponieważ będziesz w stanie pokochać samą/samego siebie i robić wszystko z myślą o swoich priorytetach.

Podejmowanie wspólnych decyzji

Nie ulega wątpliwości, że każdy chce, aby jego zdanie było brane pod uwagę. Tak jest również w związkach, gdzie każda ze stron musi mieć coś do powiedzenia. Nie należy doprowadzić do tego, aby tylko i wyłącznie jedna osoba decydowała za Was dwoje – jest to bardzo toksyczne zachowanie, które przede wszystkim okazuje narzucanie swoich racji. W sytuacji, gdy partner podejmie decyzję za Ciebie i czujesz się z tym źle, musisz po prostu mu o tym powiedzieć. Czasami dzieje się tak, ponieważ bliska osoba chce uwolnić nas od niepotrzebnych ciężarów, jednak warto o takich rzeczach rozmawiać, aby nikt nie poczuł się pominięty.

Dbanie o związek i wprowadzanie wspólnych rytuałów

Każda roślina potrzebuje wody, aby móc zakwitnąć – podobnie jest w związkach. Osoby, które otrzymują troskę, zaufanie, zrozumienie i przede wszystkim miłość z pewnością będą się czuły dobrze w takiej relacji.

Wspólne pasje niewątpliwie łączą ludzi, zatem warto znaleźć hobby, które będzie odpowiednie zarówno dla Ciebie, jak i Twojego partnera. Jednakże nie zawsze jest to możliwe. W związku z tym warto czasami iść na kompromis i udać się na mecz piłki nożnej lub obejrzeć komedię romantyczną.

miłość

Podsumowanie

Zdrowy związek to przede wszystkim taki, w którym obie strony czują się doceniane i kochane. Aby było to możliwe, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii i wprowadzić pewne zasady do codziennego życia, aby móc cieszyć się bliskością ukochanej osoby. Nie ma nic w życiu piękniejszego niż prawdziwa miłość, zatem warto o nią walczyć i pielęgnować.

Comments

comments

You Might Also Like