Porady

Jak wyciszyć się i uspokoić?

Zestresowany człowiek. Człowiek z problemami

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, każdy narażony jest na różne sytuacje stresowe. Stres niestety negatywnie wpływa na zdrowie, dlatego należy nauczyć się, w jaki sposób sobie z nim poradzić.

W tym poradniku przedstawimy ciekawe pomysły na wyciszenie i uspokojenie się, dzięki czemu odnajdziemy równowagę psychiczną. Co więcej, większość z nich można zrealizować w domowym zaciszu! Przeczytaj!

Jak się uspokoić i opanować nerwy — dlaczego jest to tak bardzo ważne

Na początek wyjaśnijmy, czym jest stres. Jest on czynnikiem, który dotyka każdą osobę, bez względu na wiek, płeć, czy status społeczny. Jednych dosięga w większym, innych w mniejszym stopniu. Za wszystko odpowiada autonomiczny układ nerwowy. Dzieli się on na dwie części, jedna odpowiada za wszelkie procesy zachodzące w czasie aktywacji. Najczęściej są to te z udziałem adrenaliny jak przyspieszony puls, czy rozszerzenie źrenic i inne. Druga zaś działa w stanie spoczynku, czyli wtedy, kiedy organizm magazynuje energię. Dodajmy, że stres powoduje wydzielane się kortyzolu z nadnerczy, co powoduje uwalnianie do krwi adrenaliny i noradrenaliny. Są to hormony, które sprawiają, że ciało przez cały czas jest w stanie wysokiej gotowości.

Czy stres zawsze jest niekorzystny?

Stres ma w pewnym sensie działanie pozytywne i mobilizuje np. do działania (np. unikania niebezpieczeństw). Nie zmienia to faktu, że występujący nadmiernie, skutecznie, w sposób negatywny może przełożyć się na zdrowie fizyczne i co więcej — psychiczne.

Silny stres u niektórych osób doprowadzać może do szybszego oddechu, zwiększyć bicie serca, spowodować duszności. Stres powoduje też bóle brzucha, żołądka, mdłości, czy zaburzenia wzroku i wiele innych dolegliwości. Wtedy często domyślnie sięga się po tabletkę uspokajającą, co być może nie jest do końca dobrym rozwiązaniem, gdyż można ze stresem poradzić sobie w „zdrowszy” sposób i bardziej naturalny. Wystarczy zastosować, chociażby proste metody relaksacyjne, które przyczynią się do spowolnienia tętna, czy pogłębienia oddechu, a to rzutuje na uspokojenie organizmu.

Stres — więcej informacji 

>Zdenerwowanie, presja, czy strach mogą wiązać się z nagłymi doświadczeniami, czy towarzyszyć długotrwale w sposób przewlekły. Do najbardziej nieprzyjemnych uwzględnia się sytuacje stresowe, które pojawiają się nagle. U niektórych osób mogą one nawet wywoływać ataki paniki. Niemniej jednak długotrwałe sytuacje stresowe, z czasem doprowadzić mogą do wielu chorób, w tym na tle psychicznym, chociażby jak zespół lęku uogólnionego, czy depresja.

Opanowanie nerwów jest niezwykle istotne, jeżeli chodzi o zdrowie. Uleganie stresowi i zaniechanie jego powstrzymywania może mieć opłakane skutki. Wszystkie wyżej wspomniane objawy mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych zaburzeń w organizmie. Aby zatem uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji stresu, warto nauczyć się sobie z nim skutecznie radzić, o czym więcej informacji znajdziesz w dalszej części poradnika.

Zamartwiająca się kobieta. Człowiek z problemem w pracy

Ukojenie nerwów na co dzień ma pozytywny wpływ

admierny stres odczuwany na co dzień można nauczyć się pokonywać. Czując, że nadchodzi sytuacja stresowa, od razu należy spróbować zacząć się uspokajać. Przede wszystkim trzeba zatrzymać gonitwę myśli, która ma wówczas miejsce w naszych głowach. Pomóc mogą głębokie, wolne oddechy. Są one skuteczne ze względu na świadomie spowolnienie pracy serca, dotlenieniu organizmu i obniżeniu stężenia kortyzolu (odpowiada on za poczucie pobudzenia i niepokoju). To proste ćwiczenie (głęboki wdech i wydech), najlepiej wykonywać zawsze podczas stresujących sytuacji, dzięki czemu będziemy mogli się szybko uspokoić.

Poniżej przedstawiamy inne, ciekawe metody na pokonanie stresu.

Aktywność fizyczna

Po prostu zmęcz się. Otóż psychika najlepiej odpoczywa wtedy, kiedy nasze ciało pracuje. Dlatego trening na siłowni, na bieżni, krótki spacer, czy jakakolwiek inna czynność pozwalająca się zmęczyć, chociażby sprzątanie mieszkania — będzie dobrym rozwiązaniem. Im mięśnie będą pracować intensywniej, tym mózg wydzieli większą ilość endorfin, dzięki czemu nauczymy się lepiej radzić sobie ze stresem!

Chętni mogą wypróbować trening Jakobsona, który polega na napinaniu, a następnie rozluźnianiu mięśni w określonej kolejności. Np. można zaciskać pięści, a rozluźniać inne partie ciała, czy napinać i rozluźniać mięśnie brzucha.

Ważnym aspektem w czasie treningu jest skupianie swojej uwagi na części ciała, której mięśnie aktualnie pracują.

Dziewczyna biega dla odstresowania

Spróbuj medytacji

Wybór tej metody jest sprawą indywidualną. Najlepiej wiedzieć już, co w konkretnym przypadku redukuje stres. U jednych może być to właśnie medytacja. Medytacja poprawia koncentrację, dodaje energii i co najważniejsze oczyszcza umysł. Ponadto posiada znacznie więcej pozytywnych cech! W jaki sposób ją przeprowadzić? Należy usiąść lub się położyć, kolejno wybrać dla siebie limit czasowy (na początek 5-10 minut). Następny krok to oddychanie należy robić głębokie wdechy i wydechy, poza tym skupić się jedynie na oddychaniu, a nie na innych bodźcach.  Dokładny instruktaż medytacji można znaleźć w sieci, a nawet na filmikach, gdzie zawarte są tutoriale.

Kobieta medytuje nad wodą”

Zmiana diety

Najlepszą dietą na stres, jest taka, która zawiera wiele witamin z grupy B, potas i magnez. Ponadto, dana dieta musi być uboga w sód. W taki sposób, organizm otrzyma składniki, pozytywnie działające na pracę układu nerwowego. Natomiast, warto wiedzieć, że obniżymy też ciśnienie krwi, głównie z uwagi na ograniczenie sodu.

Kobiety w ciąży mogą wypróbować ziół na uspokojenie, takich jak np. rumianek, czy melisa. Są to naturalne metody na walkę ze stresem, które w danym przypadku będą dużo lepsze, aniżeli różnego rodzaju środki farmaceutyczne.

Zdrowe produkty żywnościowe

Daj upust swoim emocjom

Dla wielu może wiązać się to ze zmęczeniem się, lecz jednak jest inaczej. Chodzi o to, aby w stresującej sytuacji wypłakać się, wykrzyczeć, lub w jakikolwiek inny sposób wyładować. Niektórzy np. tańczą…, każdy znajdzie indywidualny sposób wobec tej czynności. Po prostu, kiedy zajdzie potrzeba uwolnienia emocji, róbmy to. Najgorszą rzeczą, jaką można dla siebie robić, jest tłumienie i ukrywanie wszelkich emocji.

Najlepiej robić to w spokojnym miejscu. Idealnym na wyładowanie negatywnych emocji jest mieszkanie/dom, jednak tylko wtedy, kiedy jesteśmy sami. Na rynku znaleźć można jeszcze różne atrakcje, typu pokoje zniszczeń, gdzie do woli można „wyżyć” się na znajdujących się tam przedmiotach.

Nastolatek krzyczy, aby się odstresować

Przygarnij zwierzaka

Nie jednokrotnie udowadniano, że kontakt ze zwierzętami wpływa bardzo pozytywnie na zestresowane osoby — obniża ich poziom kortyzolu, czy uspokaja. Dokładając do tego aktywność fizyczną, np. z czworonożnym przyjacielem, mamy idealny sposób na odstresowywanie się. Pamiętajmy jednak, że o zwierzę należy dbać i posiadanie go wiąże się z obowiązkami.

Relaksujący spacer z psami

Zmień swoje otoczenie

Nie wiesz, jak się uspokoić? Wyjedź na jakiś czas — sam, z ukochaną osobą, lub z przyjaciółmi, albo kimkolwiek, kto ma na Ciebie dobry wpływ. Nawet 2-3 dni są idealne, aby odpocząć. Wybrać się można np. w ulubione miejsce, czy do SPA, gdzie skorzystać można z wielu udogodnień jak masaże i nie tylko.

Kobieta relaksująca się w saunie

Włącz pozytywne myślenie

Jest to bardzo istotne, jeżeli chcemy uspokoić nerwy. Otóż pozytywne myślenie sprawdzi się nawet wtedy, kiedy nadchodzi ciężka sytuacja kryzysowa. Dzięki niemu, uda zdystansować się od stresu/problemu, co racjonalnie pozwoli spojrzeć na bieżącą sytuację, ocenić ją bez zbędnych emocji i być może szybciej znaleźć z niej dobre wyjście. Pozytywne myślenie dodaje też pewności siebie i pozwala uchronić wewnętrzny potencjał.

Pozytywne myślenie, pełnia życia

Śpij odpowiednio długo i nie tylko

Trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy i nie tylko wpływają na to, że organizm jest niewypoczęty oraz wyczerpany. Co za tym idzie, jeszcze bardziej nasila się problem odczuwanego stresu w ciągu dnia. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiednie warunki do snu. Najlepiej zawsze przed położeniem się do spania, wywietrzyć pokój, zgasić światła, zasłonić okna itp. To oczywiście nie wszystkie cechy dobrej higieny snu. Istotne są również inne, wspomniane poniżej.

Ponadto idealnie będzie, jeżeli ograniczymy wszelkie bodźce dźwiękowe. Dlatego nie należy zasypiać z telefonem w ręku, przed telewizorem, czy komputerem.

Zadbać można też o komfortową poduszkę czy materac, jeżeli to będzie mieć wpływ na lepszy sen.

Nawodnienie przed snem też jest dobrym rozwiązaniem, który wpłynie na jego jakość. Zielona ciepła herbata wypita przed snem np. ułatwia zasypianie.

Warto wiedzieć jeszcze ile powinniśmy spać. Okazuje się, że idealny czas snu to pomiędzy 7, a 8 godzin.

Zdrowy sen. Śpiący człowiek

Zażywaj kąpieli relaksacyjnych

Świetnym sposobem posiadającym właściwości uspokajające jest ciepła kąpiel. Takowa koi nerwy, szczególnie jeżeli do wody dodamy kilka kropelek olejku eterycznego. Wspaniale działa lawenda i rumianek. Osoby, które nie posiadają wanny, skorzystać mogą z prysznica, gorącej wody i ulubionych kosmetyków. Co ważne, najlepiej dać sobie nieco więcej czasu podczas kąpieli!

Relaksacyjna kąpiel w wannie

Inne propozycje

Wymienić jeszcze można kilka metod na to, jak się uspokoić. Nie odmawianie sobie czułości będzie dobrym rozwiązaniem. Łóżkowe igraszki są bardzo skuteczne na stres i podwyższone stężenie kortyzolu. Otóż zmuszają one do wysiłku fizycznego, dzięki czemu wpierw podnoszą, a następnie obniżają ciśnienie krwi. Organizm wówczas powoduje wyrzut oksytocyny, prolaktyny i endorfin — te hormony powodują odczuwanie szczęścia, a także tonizują napięcie nerwowe.

Organizacja jest też ciekawym sposobem na to, aby uspokoić nerwy. Dobrze zaplanowany czas, zajęcia i dbanie o porządek w pozytywny sposób przełożą się na codziennie funkcjonowanie i unikanie niepotrzebnych napięć.

Odbuduj równowagę psychiczną i nie doprowadź do depresji, lęków i innych chorób

Długotrwałe sytuacje stresowe doprowadzać mogą do wielu poważnych schorzeń. Wplątanie się w nie jest bardzo proste, jednak wyjście np. z depresji ciągnąć się może latami i nie zawsze się udaje. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do samobójstw.

Kiedy odczuwamy u siebie bardzo silne oddziaływanie stresu, objawy depresji, ataki paniki, czy ataki lęków, np. uogólnionych, wato rozważyć pomoc specjalisty. Psycholog, czy psychiatra sprawdzi się idealnie, wprowadzi trafną terapię i być może medykamenty farmaceutyczne, które niestety w zaawansowanych przypadkach mogą być niezbędne. Pamiętajmy, że pod wpływem stresu rozwinąć się może poważna choroba!

Pełna życia kobieta. Szczęśliwy człowiek

Podsumowanie

Wiedza na temat tego, jak się uspokoić podczas nerwów jest niezbędna dla każdego człowieka. Nauczenie się radzenia sobie w stresujących sytuacjach, będzie mieć zbawienny wpływ na kondycję zdrowia fizycznego, a szczególnie psychicznego.

Jak widać, skutecznych sposobów na to, aby się szybko uspokoić, jest sporo, co więcej są to domowe sposoby radzenia sobie z nerwami. Można wypróbować wielu z nich i wybrać te, które działają najlepiej! Walcz se stresem!

 

Comments

comments

You Might Also Like