Lifestyle

Jak wyjść z friendzone

napis friends

„Jesteś najlepszym przyjacielem, jakiego miałam!” albo „Chciałbym, by moja przyszła żona była taka jak Ty” – te na pozór niewinne i miłe słowa, tak naprawdę mogą wywołać wiele smutku i bólu w osobie do której zostają skierowane. Dlaczego? Częstym powodem jest nieodwzajemniona i ukrywana przed obiektem westchnień miłość. Brak odwagi do wyrażenia naszych odczuć, albo inne niesprzyjające okoliczności sprawiają, że jesteśmy gotowi „wziąć co dają”, czyli wejść w zażyłą strefę przyjaźni, byleby tylko być obok upragnionej osoby. 

Jest to dość ekstremalne i niekiedy niebezpieczne podejście. Ze strefy friendzone ciężko jest wyjść, a nasz przyjaciel nieświadomy naszych uczuć może mimowolnie nas ranić, opowiadając o swoich randkach i podbojach miłosnych. Co zrobić, by nie tkwić latami w strefie friendzone? Najprościej mówiąc: trzeba z niej wyjść. Ale jak to zrobić? W kilku krokach podpowiemy Ci jak w sposób umiejętny i godny, ze zwykłego przyjaciela stać się kimś więcej dla niczego nieświadomej połówki. 

By móc wyjść z friendzone trzeba najpierw zrozumieć, jak się daliśmy zaszufladkować wyłącznie do roli przyjaciela. Omówmy kilka potencjalnych powodów.

W artykule będziemy omawiać dla przejrzystości, gdy to mężczyzna został wtłoczony w ramy friendzone, ale schemat opisywanych problemów jest analogiczny dla odwrotnej sytuacji, gdy to kobieta jest „tylko przyjaciółką”.

Jak wyjść z friendzone – czyli co robisz źle!

Istnieje szereg zachowań, które nie tylko sprawiają, że jesteś we friendzone, ale i Cię w nim zakotwiczają. W zależności od powodu wasza relacja friendzone może mieć podłoże faktycznej przyjaźni opartej na wspólnych cechach jak np. poczucie humoru, albo może być przykrywką” niechęci do Twojej osoby. Przyznajmy szczerze, że łatwiej niekiedy powiedzieć „Zostańmy przyjaciółmi” niż „Nie interesujesz mnie”. Co zatem wpływa na jakość i specyfikę relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną?

Friendzone i atrakcyjność fizyczna

Zarówno kobiety jak i mężczyźni są wzrokowcami. Często jest tak, że to właśnie brak pociągu fizycznego utrudnia wejście na wyższy poziom relacji. Aspekt fizyczny jest istotnym bodźcem, by kobieta zechciała pogłębić znajomość i poznać część emocjonalną mężczyzny. Brak seksualnego napięcia nie jest jednak barierą nie do przeskoczenia. Pamiętaj także, że fakt, iż nie pociągasz konkretnej kobiety, nie odejmuje Ci atrakcyjności. Każdy lubi coś innego, a nasze gusta i upodobania co do wyglądu często się zmieniają.

Friendzone, a zachowanie

Niektórzy mężczyźni nie chcąc zrazić i stracić obiektu westchnień starają się być gentelmenem w każdym calu. Miły, grzeczny, uczynny i „na każde zawołanie” mężczyzna to idealny kandydat na przyjaciela. Co jest złego w tych jakże wzniosłych cechach? Nic. I być może wiele kobiet będzie to doceniać i pociągać. Niektóre kobiety jednak biorą to za znak zbytniego ugrzecznienia, które kojarzy im się z nudą i poczuciem braku bezpieczeństwa. W haśle: łobuz kocha najbardziej, nie znaczy, że masz zachowywać się jak kryminalista, czy zapomnieć o nadrzędnym szacunku i miłości do kobiety. Ważna jednak w romantycznej relacji jest iskra napięcia, wyczekiwania i zależnej walki o dominację. Będąc już na dzień dobry czułym, delikatnym i wrażliwym towarzyszem, automatycznie stajesz się upragnionym starszym bratem kobiety.

Każdy związek musi przejść kilka etapów, a w szczególności fascynację, a dopiero później stabilizację. Kobieta pragnie uniesień, dreszczyku emocji. Chce, byś o nią zabiegał, ale też sama chce się przypodobać drugiej osobie. Jeśli zaburzysz cały proceder, nie dziw się, że trafiłeś do zakładki friendzone.

Friendzone, a tempo

Niestety do friendzone trafisz także w momencie, gdy druga osoba poczuje się zaszczuta. Być może trafiła Cię strzała Amora i już przy pierwszym spotkaniu wiesz, że kobieta przed Tobą jest miłością Twojego życia. Pamiętaj jednak, że ona niekoniecznie musisz czuć się tak samo. Jeśli zbyt szybko wyznasz swoje uczucia, możesz nie tylko ją do siebie zrazić, ale i także nieźle przestraszyć.

Dla wielu dziewczyn budowanie związku czy jakiejkolwiek relacji wymaga czasu, a takie szybkie próby pogłębiania kontaktu mogą wydać się nazbyt natarczywe i psychopatyczne. Oczywiście, tak jak zaznaczyliśmy na wstępie, sytuacja może być odwrotna. Mężczyźni wolą uganiać się za kobietami, niż dostać ją łatwo na talerzu. Wszystko także zależy od charakteru drugiej osoby.

Friendzone, a dziewczyna/chłopak

Niestety los czasami bywa okrutny i okazuje się, że nasz obiekt westchnień jest już w szczęśliwym związku. Co w takiej sytuacji robić? Wielu decyduje się, by przeczekać, aż osłabią się relacje z chłopakiem lub dziewczyną, a następnie zacząć etap pocieszania jako dobry kolega i przyjaciel. Niekiedy jednak możemy nie doczekać się tego momentu, a w rezultacie pozostaniemy na zawsze we friendzone, obserwując jak ktoś inny, poślubia miłość naszego życia.

Friendzone, a strach

Wiele kobiet boi się pogłębić relację damsko – męską w obawie przed utratą swojego przyjaciela. Musisz przyznać, że wchodząc w intymną relację, już nigdy nic nie będzie takie samo. Kłótnie przyjacielskie niekiedy łatwiej wybaczyć niż partnerskie i właśnie to może być motywem hamującym kobietę.

Niekiedy dziewczyna traktuje Cię jako przyjaciela, bo nie ma przyjemnych doświadczeń w głębszych relacjach. Być może wcześniejsi partnerzy wielokrotnie ją ranili i woli na ten moment bezpieczną przestrzeń kontaktu, czyli friendzone. Dla wielu mężczyzn i kobiet zrozumienie takiej sytuacji jest nie do pojęcia i zakrawa na lekką nielogiczność. W końcu każdy jest inny i z każdym tworzy się inny, indywidualny związek. Pamiętaj jednak, że jeśli chodzi o uczucia, to bardzo często logika nie ma tu nic do powiedzenia, a serce i emocje rządzą się swoimi prawami.

Skoro powody, dlaczego jesteś we frendzone mamy omówiony, przejdźmy do sprawy kulminacyjnej – jak wyjść z friendzone.

Friendzone – jak wyjść z przyjacielskiej strefy krok po kroku

Wszelkie próby wyjścia z friendzone wymagają determinacji, odwagi i czasu. Jeśli nie spełni się tych trzech warunków, całe przedsięwzięcie skończy się fiaskiem. A więc weź głęboki wdech i zawalcz o miłość drugiej połówki!

  • Nie naciskaj

Jeśli druga osoba wyraźnie zakomunikowała, że chce jedynie przyjaźni, nie naciskaj na zmianę zdania. Nie można nikogo zmusić do miłości, a cicha czy tzw. bierna presja nie zachęci żadnej dziewczyny do przebywania w Twoim towarzystwie. Nie obrażaj się, ani nie wybuchaj gniewem. Czekaj. Czasami jedna sytuacja może zmienić diametralnie czyjś światopogląd, ale musi do niego dojść osobiście.

  • Zniknij, ale… tylko na jakiś czas

Jest to dość drastyczna metoda i to nie tylko dla Ciebie. Druga strona może poczuć się gwałtownie osamotniona, opuszczona i… o to chodzi! Spraw, by zatęskniła za Tobą, myślała i zastanawiała się, co teraz robisz, z kim spędzasz czas. Pokaż upragnionej kobiecie, że bez Ciebie u boku czegoś jej brakuje. Gdy na chwilę staniesz się niedostępny, w niemal jednej chwili będziesz znacznie atrakcyjniejszy w jej oczach.

  • Użyj zazdrości

Nic tak nie podkręca zainteresowania jak zazdrość. Mężczyzna, który flirtuje z innymi kobietami, przejawia pewność siebie i wyraźnie podoba się ogółowi płci przeciwnej, staje się znacznie bardziej atrakcyjny. Pamiętaj jednak, że ta metoda działa tylko w wypadku, jeśli nie przyznałeś się do swoich prawdziwych uczuć. Gdybyś np. wyznał miłość wybrance, a po odrzuceniu i zaproponowaniu przyjaźni zaczął uganiać się za innymi spódniczkami, wyszedłbyś na bezwzględnego, nieszczerego i płytkiego faceta.

  • Przestań być na każde skinienie

Czasem, by emocjonalnie potrząsnąć kobietą, należy przestać okazywać jej zainteresowanie. Nie ma dla niej nic bardziej irytującego. Jak to zrobić? Przestań prawić jej komplementy i być na każde zawołanie po nieudanej randce. Pokaż kobiecie swoją wartość i silny charakter. Uważaj jednak, by nie przesadzić w drugą stronę i stać się bezuczuciowym typem, którego nie interesuje jej los. Jeśli nie zbilansujesz tej cienkiej granicy, Twoje miejsce przyjaciela zajmie szybko ktoś inny, a Ty będziesz widniał na czarnej liście mężczyzn jej przeszłości.

  • Stań się uosobieniem jej pragnień

W tym kroku nie chodzi o to, byś zmienił swoją osobowość czy charakter. Czasami jednak oba potrzebują lekkiego „podkręcenia”. Zmiana ubioru, poruszania się, perfum, a także obycia może zadziałać niczym kuszący wabik. Zastanów się, co pociąga daną dziewczynę, na czym jej zależy. Przecież jako przyjaciel doskonale o tym wiesz, wykorzystaj te cenne informacje i stań się wymarzonym facetem. Wabik jest zachętą, by poznała Cię bliżej. Kobiety to specyficzne istoty, które dopiero po czasie mogą zrozumieć, że to, co je interesowało, w rzeczywistości nie jest priorytetem. Po pierwszej warstwie atrakcyjności będzie chciała poznać drugą, głębszą, czyli twój mózg i osobowość. Wtedy w pełni będziesz mógł się otworzyć i pokazać, że jesteś idealnym partnerem, przyjacielem i mężczyzną, który powinien stać przy jej boku.

Jeśli jesteś w tej niekomfortowej sytuacji i trafiłeś do strefy friendzone, nie poddawaj się! Być może na początku, będzie Ci ciężko zmienić taki stan rzeczy, ale możesz to zmienić. Musisz tylko okazać cierpliwość i w siebie uwierzyć, a zapewne nie zostaniesz zaszufladkowany jako dobry przyjaciel do końca swych dni.

Comments

comments

You Might Also Like