Lifestyle Porady

Pewność siebie – Jak budować

kobieta na zakupach

Przede wszystkim pewność siebie polega na słuchaniu samego siebie, a nie wszystkich osób wokół Ciebie. Dodatkowo, aby stać się człowiekiem dojrzałym, pewnym siebie ważna jest samoakceptacja. Pewność siebie jednak zaczyna się wtedy, kiedy to Ty podejmujesz decyzję w pewnej sprawie i liczysz się z ewentualnymi konsekwencjami.

Budowanie pewności siebie

Wiara w siebie pozwala osiągać ambitne cele, dlatego pewność siebie jest kluczowym czynnikiem sukcesywnej kariery zawodowej oraz pomaga zrealizować postawione przed sobą zadania w życiu prywatnym. Brak pewności siebie może skutkować ignorancją ze strony znajomych. Pewność siebie jest łatwo zauważalna, dlatego wtedy inni chętnie nawiązują z Tobą relacje, gdyż wyczuwają w Tobie siłę i zdecydowanie. Aby zdobyć pewność siebie, potrzebna jest praca oraz zaangażowanie, cecha ta nie pojawia się z dnia na dzień. Jest to długi proces, ale z odpowiednim nastawieniem z Twojej strony, możesz to osiągnąć.

Buduj pewność siebie z własnych poglądów, umiejętności i na wartościach, lecz nie na samych osiągnięciach. Całe życie nie może opierać się tylko na Twoich sukcesach i nie powinny one przesądzić relacji samym z sobą. Podstawą jest samoakceptacja, zaufanie do samego siebie, miłość i wyrozumienie.  Poczucie własnej wartości powinno wynikać z tego jaka jesteś, a nie z przypisanych Ci nagród. Osiągnięcia tylko czasowo podbudowują własną tożsamość i świadomość, a w momencie ich utraty nagle następuje strata wiary i pewności w siebie.

budowanie pewności siebie

 

Poczucie własnej wartości

Nie ma nic ważniejszego niż poczucie własnej wartości. Czynnikiem wzmacniającym to poczucie jest zaakceptowanie siebie jako osoby w pełni wartościowej. Pomaga to również w osiągnięciu określonego celu, czy to w życiu prywatnym, czy zawodowym. Wiara w siebie i we własne możliwości pomaga zrealizować postawione przed sobą zadania. Pewność siebie doskonale wpływa na każdy aspekt życia człowieka. Poczucie pewności siebie i własnej wartości są niezmiernie ważne, a do tego potrzebna jest silna i stabilna samoocena. Pozwala ona podejmować trudne decyzje, stawiać sobie cele oraz bronić swoich wartości. Dodatkowo wierzysz we własne siły, że dasz radę nawet jeśli sukces nie przyjdzie od razu i trzeba trochę nad tym popracować. Jeśli nie akceptujesz swojego wyglądu, nie będziesz pewną siebie osobą, która potrafi wyrazić zdanie i czuć się dobrze. Niska samoocena ma ogromny wpływ na relację z innymi ludźmi, która zmienia się, gdy jesteś w stanie uwierzyć, że jesteś wyjątkowy i masz mnóstwo mocnych stron.

 

Poczucie własnej wartości, to sposób, w jaki widzimy siebie samych i oceniamy. Wpływa to na wiele codziennych decyzji, zaczynając od wykonywanej pracy, przez to z kim się wiążemy, aż po budowanie relacji społecznych.

równowaga emocjonalna

Proces budowania pewności siebie

  • Na początek musisz określić, gdzie jesteś, na jakim etapie oraz do czego dążysz.
  • Pogódź się z przeszłością i zacznij od nowa realizować wszystkie punkty, aby osiągnąć to, czego chcesz.
  • Pomoże Ci wizualizacja osiągniętego celu, postaw się na miejscu, w którym chciałabyś być.
  • Zacznij pomagać innym osobom, nawet przez jakieś akcje charytatywne – to dobry sposób na zyskanie trochę pewności siebie.
  • Aby zobaczyć coś pozytywnego, coś, do czego możesz dojść, pozbądź się wszelkich negatywnych myśli, że coś może się nie udać i idź po to z dobrym nastawieniem.
  • Napotkasz na drodze mnóstwo trudności – nie zawsze może być łatwo, dlatego musisz być przygotowany na porażkę, aby później się nie poddać i móc walczyć dalej.
  • Aby zobaczyć, co jeszcze możesz zrobić, aby zdobyć pewność siebie, oceń, ile się już poprawiło i na jakim jesteś etapie – to pomoże Ci skutecznie dojść do wymarzonego celu, wiedząc, co robiłaś dobrze, a nad czym możesz jeszcze popracować

 

Chcesz być pewny siebie? Postępuj zgodnie z tą instrukcją

Nie narzekaj

Osoby, których cechuje duża pewność siebie, nie narzekają i nie zachowują się tak, jakby cały świat odwrócił się przeciwko nim. Jeśli jednak coś podobnego by się wydarzyło, próbują zrozumieć, co robią źle, ale nie pokazując tego wszystkim wokół. Nawet gdy napotykają na swojej drodze jakieś trudności, krytykę lub bluźnierstwa, zawsze starają się wynieść coś pozytywnego z zaistniałej sytuacji.

Komplementy przyjmuj z pokorą

Ludzie pewni siebie, gdy zrealizują postawiony wcześniej cel, dostają zazwyczaj z tej okazji nagrody, pochwały lub komplementy. Przyjmują jednak te zaszczyty z dużą pokorą, nie chłapią się, a przede wszystkim nie przechwalają się, jacy są wspaniali przy każdej możliwej okazji.

Bierz odpowiedzialność za swoje czyny

Zdają sobie sprawę z tego, że znajdują się w aktualnej sytuacji poprzez podjęte przez nich decyzje, działania. Rozumieją, że nikt inny nie jest winny tego, co się stało i biorą pełną odpowiedzialność za swoje czyny, nie przerzucając jej na inne osoby i nie szukając winnych. Kiedy już w siebie wierzymy, podejmujemy ryzyko i bierzemy na siebie wszelkie konsekwencje tych decyzji.

Porównuj się tylko ze sobą

Nigdy nie będziesz pewny siebie, jeśli ciągle patrzysz na rezultaty innych osób i porównujesz siebie do nich. Jeśli zobaczysz, że ktoś robi coś lepiej od Ciebie, to będziesz się zastanawiać, co możesz jeszcze zrobić, aby uzyskać jeszcze wyższy wynik. Zawsze znajdzie się osoba, która jest od Ciebie w czymś lepsza. Ale to Ty sam musisz być swoim wyznacznikiem postępu, dlatego patrz na to co Ty robisz i pomyśl, w jaki sposób możesz zrobić to lepiej.

Ufaj swojemu instynktowi

Jeśli czujesz się komfortowo i pewnie, jest duża szansa, że działanie doprowadzi Cię do sukcesu. Jest wiele osób, które mają talent do dobrego rozpoznania sytuacji, w jakiej się znajdują i w pełni ufają swojemu instynktowi. Jeżeli jednak czujesz niepokój i się wahasz, warto nad nim popracować, aby w pełni poczuć pewność siebie, która jest niezmiernie ważna.

Nie pozwól, aby strach Cię sparaliżował

Każdy człowiek w swoim życiu odczuł chociaż raz jakiś lęk, strach, czy niepokój. Pewne siebie osoby jednak stawiają mu czoła i nie dają się mu sparaliżować. Wiedzą, że jest to jedyny sposób, aby przezwyciężyć swój strach, nieważne czego on dotyczy.

Szanuj innych

Pewność siebie nie spowoduje, że wszystko zrobisz samodzielnie i bez pomocy innych ludzi. Odwdzięczaj się za przysługę, za wszelkie wsparcie. Aby mieć oparcie w drugiej osobie, buduj dobre relacje oraz szanuj innych. Zauważ wartość w innych ludziach i odnoś się do nich z godnością i szacunkiem. Dodatkowo poświęcaj swój czas, aby udzielić pewnych rad, wskazówek, pomagając znajomym, a nawet nieznajomym.

Bądź optymistą

Patrz na pozytywne strony każdej sytuacji i bądź pozytywnie nastawiony do życia i do rozwoju spraw. Nie zawsze okoliczności są korzystne, ale nie możesz z tego powodu się dobijać, dlatego staraj się zachowywać dystans i nie skupiaj się na samych problemach. Skupianie się na negatywnych sprawach może mieć niekorzystny wpływ i może Ci się nie przez co zwiększenie pewności siebie będzie trudniejsze, niż myślisz. W codziennym życiu wiele rzeczy jest efektem naszej interpretacji, a w rzeczywistości sprawa może wyglądać całkiem inaczej, więc podejmuj inicjatywę i realizuj wszelkie postawione wcześniej cele i marzenia.

Pewność siebie nie przyjdzie sama, jest to długi proces, nad którym musisz pracować, a zacznij od poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości, ponieważ budowanie pewności siebie na tym głównie się opiera.

Warto mieć świadomość, że pewność siebie nie oznacza tylko poczucia własnej wartości. Budowanie pewności siebie to proces, w którego trakcie trzeba zadbać również o znajomość samego siebie, czyli tego kim się jest. Skutkuje to wiara we własne siły i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

Zaakceptuj siebie takim, jakim jesteś, nawet jeśli odczuwasz brak pewności siebie. Jasne jest, że możesz widzieć swoje wady i niedociągnięcia, ale jednocześnie nie musisz się za nie krytykować. Powinnaś nad nimi pracować, aby je zmienić.  Akceptacja pozwala na swobodną zmianę bez towarzyszących wyrzutów sumienia i wiecznej presji nałożonej na samego siebie.

Comments

comments

You Might Also Like