Porady

Jakie ręczniki warto wybrać, aby dobrze chłonęły wodę?

ręczniki

Zarówno rzeczy osobiste, jak i przybory łazienkowe powinny odznaczać się solidnym wykonaniem i nieskazitelną jakością. Do przedmiotów, które służą człowiekowi na co dzień, zalicza się między innymi ręczniki kąpielowe. Ta kolorowa i niezwykle puszysta tkanina ma wiele zastosowań, jednakże najczęściej używa się jej w domowej łazience, na siłowni, w podróży, na basenie bądź plaży. Przed zakupem solidnego ręcznika należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na aspekty wizualne, lecz również praktyczne.

Czym charakteryzują się najlepsze ręczniki?

Nowe ręczniki z pewnością znakomicie prezentują się na łazienkowej półce. Niektórzy, wybierając ten produkt, kierują się jedynie kwestią gustu. Jednakże modne wzory i piękne kolory nie zawsze idą w parze z funkcjonalnością. Niemniej jednak sposób wykończenia ręcznika jest bardzo ważny, ponieważ jest to element zarówno dekoracyjny, jak i czysto użytkowy. Należy pamiętać, że ten wyrób włókienniczy powinien przede wszystkim spełniać swoje zadanie, czyli wchłaniać wodę. Nie ulega wątpliwości, że chłonność ręcznika jest jego podstawową cechą, która zależy od wielu istotnych czynników.

Właściwości użytkowe i rodzaj ręczników

Odpowiednie ręczniki łazienkowe powinny być wykonane z solidnych materiałów, najlepiej naturalnych. Modele z syntetycznymi domieszkami bardzo szybko ulegają zniszczeniom, są nietrwałe i źle wchłaniają wodę.

Strzałem w dziesiątkę będzie zakup tkanin wykonanych z bawełny klasycznej, które charakteryzują się znakomitą chłonnością i wytrzymałością. Są to ręczniki szybkoschnące, a do ich produkcji stosuje się barwniki odporne na spieranie. Modele wyprodukowane z bawełny egipskiej wyróżniają się między innymi nienaganną sprężystością oraz tym, że są bardzo miękkie w dotyku. Włókna tych ręczników są o wiele dłuższe, zatem mają one jeszcze większą chłonność. Dodatkowo – przyciągają uwagę niską ceną i można je kupić w wielu renomowanych sklepach.

Dobrym materiałem, z którego bardzo często wykonuje się ręczniki, jest włókno bambusowe. Ta tkanina charakteryzuje się nie tylko znakomitą chłonnością, lecz także właściwościami antystatycznymi i bakteriobójczymi, co czyni je doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Oprócz tego, ręczniki z włókna bambusowego bardzo szybko wysychają i zachwycają pięknym, delikatnym połyskiem. Ten rodzaj tkanin jest najczęściej stosowany w hotelach, ponieważ wspaniale się prezentuje i świetnie znosi wielokrotne pranie. Sprawdź stronę https://www.kingofcotton.pl/lazienka/reczniki i dowiedz się szczegółowych informacji.

Gramatura ręczników

Warto wspomnieć, że duży wpływ na jakość ręczników ma nie tylko materiał, z którego zostały wykonane, lecz również ich gramatura. To określenie oznacza nic innego, jak ciężar w gramach metra kwadratowego materiału – im więcej waży tkanina, tym lepsza jakość. Dobry ręcznik kąpielowy już na pierwszy rzut oka wyróżnia się solidnym wyglądem. Wysokiej jakości modele są wizualnie chłonne, puszyste i grube, a ich powierzchnia pokryta jest gęsto utkanymi pętelkami. Należy wiedzieć, że ręcznik o dużej gramaturze jest ciężki i długo schnie.

Niezależnie od tego, czy komplet ręczników jest wykonany z wysokiej jakości bawełny egipskiej, czy z włókna bambusowego – wszystkie mają określoną gramaturę.

Gramatura 550 – 750 g

Grube ręczniki charakteryzują się przede wszystkim dużą objętością. Oznacza to, że zajmują sporo miejsca, a do ich przechowania konieczne jest posiadanie pojemnych szafek. Materiał o dużej gramaturze znakomicie sprawdzi się do odsączania gęstych włosów. Tego typu ręczniki można spotkać najczęściej w hotelach, ponieważ wyróżniają się bardzo wysoką zdolnością do wchłaniania wody.

Gramatura 450 – 500 g

Takie tkaniny do wycierania są dostępne na rynku w wielu rozmiarach i kolorach. Przez większość osób są one wykorzystywane jako ręczniki kąpielowe lub do twarzy. Cechują się tym, że są wytrzymałe i szybko schną.

Gramatura 300 – 400 g

Są to bardzo cienkie ręczniki, które z reguły zajmują mało miejsca w łazience. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że bardzo szybko schną, jednak wchłaniają bardzo małą ilość wody. Najczęściej używa się ich jako ręczników plażowych.

Jak prać ręczniki bawełniane?

Aby długo cieszyć się wysokiej jakości ręcznikiem, należy przestrzegać kilku ważnych wytycznych, umieszczonych przez producenta na metce. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na temperaturę – nie powinno się prać ręczników w wodzie powyżej 60 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że takich produktów nie można prasować, ponieważ może to prowadzić do zniszczenia wierzchniej warstwy tkaniny. Chcąc utrzymać ręczniki w dobrym stanie, nie wolno upychać ich w pralce po brzegi – w takim przypadku mogą zostać niedoprane.

Należy również wziąć pod uwagę fakt, iż duża ilość płynów do płukania i zmiękczaczy przyczynia się do nieprawidłowego wypłukania brudu z ręczników. Używanie takich substancji może w konsekwencji prowadzić do wytwarzania przez materiał specyficznego i nieprzyjemnego zapachu. W związku z tym, zamiast płynu do płukania tkanin, warto wybrać tradycyjne substancje do prania (proszek, kapsułki, płyny) i dodać do nich nieco octu. Trzeba pamiętać także o tym, aby ręczniki wkładane do szafki były całkowicie suche.

ręczniki kąpielowe

 

Jak zadbać o miękkość ręczników?

Dobre ręczniki to takie, które odpowiednio spełniają swoją funkcję i są przyjemne w dotyku. Jeśli chcemy po kąpaniu otulić się miękkim i puszystym ręcznikiem, należy zrezygnować z używania płynów do płukania. Aby zmiękczyć tkaninę, warto dodać do prania sodę z octem. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny dla koloru, toteż można go stosować niemalże przy każdym praniu.

Podsumowanie

Solidne ręczniki nie powinny ślizgać się po ciele, dając efekt mokrej skóry. Przed zakupem odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego gramaturę. Przyjazne dla oka, miękkie i chłonne tkaniny z pewnością będą należycie spełniać swoją funkcję. Nie wolno również zapominać o materiale wykonania – najlepsze ręczniki wykonane są z bawełny egipskiej, a także tej zmieszanej z włóknami bambusowymi.

Comments

comments

You Might Also Like