dentysta Uroda i zdrowie

Metody wybielania zębów — w domu i w gabinecie

białe zdrowe zęby po zabiegu wybielania

Szeroki uśmiech to coś, czego wciąż unikasz? Uśmiechając się, nie czujesz się pewnie? Marzysz o śnieżnobiałych zębach? Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak je skutecznie wybielić, jesteś we właściwym miejscu! Poniżej znajdziesz listę najlepszych sposobów na pozbycie się nieestetycznych przebarwień. Sprawdź, czy wiesz już wszystko o wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym i w domu!

Kiedy potrzebne jest wybielanie zębów?

O wybielaniu powinna pomyśleć każda osoba, której zależy na schludnym wyglądzie, a niestety zaobserwowała na powierzchni zębów liczne przebarwienia. Jak się okazuje, kolor zębów może mieć decydujący wpływ na estetykę całej twarzy. Stąd też warto zadbać o to, aby uśmiech był naszą jak najlepszą wizytówką.

Oczywiście lekko żółtawa barwa zębów nie świadczy o braku higieny czy zaniedbaniach. Przebarwienia powstają stosunkowo łatwo, a narażone są na nie szczególnie osoby, które w codziennej rutynie spożywają dużo kawy i herbaty, palą papierosy czy prowadzą dietę ubogą w minerały, przez co szkliwo zębów ulega osłabieniu.

Przeciwskazania do wybielania zębów

Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek ze sposobów wybielania zębów, powinniśmy odbyć wizytę kontrolną w gabinecie dentystycznym. Stomatolog fachowo oceni, czy wybielanie zębów jest możliwe i czy nie występują kliniczne przeciwskazania ku temu. Do takich należą:

  • choroby jamy ustnej — próchnica, duża ilość kamienia nazębnego, parodontoza, nadwrażliwość zębów, afty,
  • znaczne uszkodzenia szkliwa,
  • choroby przewlekłe — cukrzyca, choroba Parkinsona, choroby nowotworowe, alergie na środki wykorzystywane do wybielania zębów.

Ponadto należy wiedzieć, że kobietom będącym w ciąży wybielanie zębów jakąkolwiek metodą jest absolutnie zakazane. Wynika to z faktu, że używane w środkach wybielających substancje powodują utlenianie, a to niesie ryzyko uszkodzenia DNA dziecka.

Czy każde zęby da się wybielić?

Niestety zdarza się, że próby wybielania zębów tradycyjnymi metodami nie przynoszą żadnych efektów. Dzieje się tak w przypadku martwych zębów lub takich, które mają w znacznym stopniu zmienioną strukturę, np. wskutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej w dzieciństwie lub przyjmowanych leków. Takie zęby wymagają znacznie bardziej specjalistycznych metod wybielania lub zastosowania licówek.

substancje wybielające zęby w warunkach domowych

 

Wybielanie zębów domowymi sposobami

Na początek omówimy domowe sposoby, których w internecie oczywiście nie brakuje. Warto jednak od razu zaznaczyć, że dają one jedynie chwilowy efekt, a mogą spowodować uszkodzenia szkliwa. Dlatego radzimy, aby dokładnie zastanowić się nad zastosowaniem ich w praktyce i korzystać z domowych metod wybielania zębów z głową.

Soda oczyszczona

Jednym z częściej stosowanych domowych sposobów na wybielenie zębów jest szorowanie ich sodą oczyszczoną. Wystarczy jej niewielką porcję nałożyć na szczoteczkę zwilżoną wodą bądź dodać do codziennie używanej pasty. Należy jednak wiedzieć, że soda oczyszczona sama w sobie nie ma właściwości wybielających. Skąd więc pogląd, że można w ten sposób wybielić zęby?

To proste. Soda oczyszczona ma właściwości mocno ścierne, przez co szybko usuwa nagromadzone na zębach osady. Stąd też widoczna od razu poprawa ich koloru. Niestety stosowanie tej metody może dosyć szybko doprowadzić do poważnych uszkodzeń szkliwa, w efekcie których stan uzębienia będzie gorszy niż przed „wybielaniem”.
wybielanie zębów sokiem z cytryny

 

Sok z cytryny

Kolejna metoda, którą polecają internetowi „znawcy”, to płukanie jamy ustnej sokiem z cytryny lub przykładanie jej plasterków do powierzchni zębów. Jak wiadomo, sok z cytryny ma wiele dobroczynnych właściwości i potrafi usuwać nawet trudne przebarwienia. Można więc założyć, że po jakimś czasie zaobserwujemy efekt wybielenia. Niestety przypłacimy to zdrowiem naszych zębów. Zawarty w soku z cytryny kwas powoduje erozję szkliwa, przez co wypłukujemy z niego minerały i narażamy się na nadwrażliwość zębów. Uwaga: Podobnie działa również polecany ocet jabłkowy.

Woda utleniona

Wiele osób próbuje wybielać zęby, płucząc je roztworem wody utlenionej. Ma ona w sobie nadtlenek wodoru, czyli tę samą substancję, co profesjonalne środki wybielające. Niestety diabeł tkwi w szczegółach, a dokładnie w stężeniu tej substancji. Próba wybielenia zębów za pomocą wody utlenionej może skończyć się poważnymi uszkodzeniami szkliwa, a nawet zupełną jego utratą i nadwrażliwością zębów. Naprawdę nie warto więc ryzykować.

Węgiel aktywny

Najbezpieczniejszą domową metodą wybielania jest delikatne szczotkowanie zębów węglem aktywnym. Najlepiej kupić w aptece węgiel w kapsułkach i dodać zawarty w nich proszek do codziennej pasty. Można także wykonać własną, ekologiczną pastę, mieszając sproszkowany węgiel z olejem kokosowym.

Węgiel „przyciąga” przebarwienia, powoli je usuwając, ponadto działa antybakteryjnie. Niestety nie wnika on w głąb zęba, a jedynie działa na zabrudzenia powierzchniowe. Stąd też nie każdy zauważy efekt wykorzystywania węgla aktywnego.

Pasty wybielające

W sklepach i drogeriach aż roi się od rozmaitych past wybielających. Właściwie już co druga tubka nosi na sobie napis whitening. Jak nietrudno się domyślić, z prawdziwym wybielaniem mają one niewiele wspólnego, a jedynie zawierają drobinki o właściwościach ściernych. Mogą więc one przyczynić się do polepszenia kolorytu zębów jedynie poprzez usunięcie nagromadzonych osadów. Nie warto jednak stosować ich na co dzień, gdyż drobinki mogą niszczyć szkliwo.

wybielanie zębów pastami

 

Jak więc znaleźć „prawdziwą” pastę wybielającą? Przede wszystkim trzeba udać się do apteki i poprosić o pastę enzymatyczną, a nie ścierną. Zawarte w takiej paście substancje delikatnie rozpuszczają osady i kamień nazębny, poprawiając wygląd uśmiechu. Pamiętajmy jednak, że one również powinny być stosowane okresowo i według instrukcji od producenta.

Żele i paski wybielające

Ostatnim hitem na rynku środków do higieny jamy ustnej są specjalne żele i paski wybielające. Trend ten zyskał popularność szczególnie w mediach społecznościowych, gdzie influencerzy chętnie dzielili się rzekomo spektakularnymi efektami stosowania tych środków.

Zazwyczaj paski czy żele zawierają w sobie właśnie nadtlenek wodoru w małym stężeniu. Ich długie stosowanie powinno pomóc usunąć nieestetyczne przebarwienia, jednak sam kolor szkliwa raczej pozostanie ten sam.

Nietrudno się domyślić, że wybielające paski, żele, pisaki itd. kosztują naprawdę sporo, a niestety efekty wybielania przeprowadzonego z ich pomocą są różne — raz lepsze, raz gorsze. Ponadto utrzymują się jedynie przez pewien czas, zazwyczaj kilka tygodni. Po ich upływie zabieg trzeba powtórzyć.

pacjent podczas zabiegu wybielania zębów

 

Profesjonalny zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym

Jedynym skutecznym zabiegiem wybielającym zęby jest wybielanie gabinetowe. Oczywiście podjęcie się go zależy w głównej mierze od możliwości finansowych pacjenta, gdyż nie jest to zabieg tani.

Wybielanie zębów u dentysty wiąże się natomiast właściwie z samymi zaletami:

  • widoczne efekty już po pierwszej wizycie,
  • długotrwale utrzymujące się rezultaty,
  • możliwość zmiany koloru zębów nawet o kilka tonów,
  • stuprocentowe bezpieczeństwo i brak ryzyka uszkodzeń zębów.

Jeśli więc chcemy widocznie, trwale i bezpiecznie wybielić zęby, koniecznie udajmy się do sprawdzonego gabinetu dentystycznego. A na czym polega wybielanie zębów w gabinecie i jakie metody wyróżniamy?

Usuwanie kamienia nazębnego

Początkowym punktem procesu wybielania jest dokładne sprawdzenie jamy ustnej i pozbycie się powstałych na zębach osadów. Dzięki temu mamy pewność, że środki wybielające wnikną w głąb zęba, skutecznie zmieniając jego odcień. Kamień nazębny usuwany jest w procesie skalingu (rozkruszanie za pomocą fal ultradźwiękowych). Następnie stomatolog przeprowadza dodatkowe piaskowanie, które dokładnie oczyszcza zęby z wszelkich nalotów.

Laserowe wybielanie zębów

Główną metodą wybielania zębów jest wybielanie laserowe. Jest to zabieg jednorazowy, podczas którego stomatolog nanosi na powierzchnię zębów specjalistyczny żel wybielający, a następnie kilkukrotnie, w równych odstępach czasowych, ogrzewa go laserem lub lampą LED. Wcześniej, przed rozpoczęciem wybielania zabezpiecza dziąsła, aby nie doszło do ich podrażnienia.

Żel wnika w głąb zęba, rozjaśniając jego kolor nawet o kilka tonów. Zabieg trwa około godziny, dając natychmiastowy efekt. Należy także zaznaczyć, że wybielanie zębów lampą i laserem jest bezpieczne i skuteczne.

wybielanie zębów lampą LED

 

Nakładkowe wybielanie zębów

Wybielanie zębów metodą nakładkową stosowane jest jako terapia uzupełniająca zabieg laserowy. Ma ona za zadanie utrwalić efekty wybielania zębów na długi czas i wspomóc odbudowę szkliwa.

Wybielanie nakładkowe trwa od kilku do kilkunastu dni. Wymaga od pacjenta noszenia nakładek wypełnionych specjalnym żelem wybielającym. Powinny one ściśle przylegać do kształtu zębów. Bez obaw, nie jest to uciążliwe. Nakładki stosuje się na noc, a żel działa podczas snu.

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Koszt wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych jest różny. Wiele zależy od tego, czy chcemy wybielić oba łuki zębowe, czy np. jedynie pojedyncze zęby. Cena waha się od 500 do nawet 2000 zł.

Czym jest biała dieta i czy należy ją stosować?

Przez pewien czas po zabiegu wybielania zębów stomatolodzy zalecają tzw. białą dietę. Polega ona na unikaniu jedzenia i picia rzeczy, które mają ciemniejszy odcień i tym samym mogą spowodować powstanie przebarwień na lekko osłabionych zębach. Przestrzeganie białej diety jest ważnym czynnikiem decydującym o utrzymaniu się efektów wybielania. W tym czasie lepiej odpuścić sobie palenie papierosów, picie kawy czy czerwonego wina.

specjalne nakładki i żel wybielający do wybielania zębów metodą nakładkową

 

Domowe metody wybielania zębów kontra wybielanie w gabinecie stomatologicznym

Z pewnością nie możemy oczekiwać od domowych i drogeryjnych metod wybielania zębów, że po ich zastosowaniu zęby staną się nieskazitelnie białe. Co najwyżej możemy zastosować je doraźnie, jako chwilową poprawę wyglądu uśmiechu. Pamiętajmy także, że metody te mogą niekorzystnie wpłynąć na środowisko jamy ustnej, niszcząc szkliwo i narażając je na działanie bakterii. Jedyne całkowicie zdrowe sposoby wybielania zębów to te, które wykonamy u specjalisty. Mimo że koszt profesjonalnego wybielenia jest dość wysoki, to jednak warto się na nie zdecydować.

Comments

comments

You Might Also Like