Lifestyle

Wady i zalety pracy zdalnej

zdalna praca

Praca zdalna w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna, a wiele osób pracujących dotąd na etat, decyduje się na zmianę dotychczasowych nawyków. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii informatycznych, zatrudnieni coraz częściej mają możliwość wykonywania swoich obowiązków w warunkach domowych, a prace przez nich wykonane są powszechnie przekazywane zleceniodawcom za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Praca zdalna – czym jest?

Praca zdalna polega przede wszystkim na wykonywaniu zleceń służbowych w domu lub w innym miejscu, które mieści się poza siedzibą firmy. Taka opcja to nie tylko pożądany wariant przez pracowników, lecz także idealne rozwiązanie dla pracodawców, chcących zatrudniać doświadczone osoby, które mieszkają poza regionem działalności firmy. Praca zdalna bez wątpienia wymaga zarówno od przełożonych, jak i pracowników stosownego przygotowania. 

Pracodawca powinien dbać o bezpieczeństwo informacji i danych przedsiębiorstwa, a także dopilnować jakości wykonanych przez zatrudnionych poleceń. Zadaniem pracowników zdalnych jest zaś terminowe wywiązywanie się z umowy i dbanie o solidność realizowanych dzieł. Taki model wykonywania obowiązków stał się szczególnie popularny ze względu na panującą pandemię – dzięki pracy zdalnej zarabianie w trakcie trwania COVID-19 jest o wiele bezpieczniejsze dla zatrudnionych i pracodawców. Jednakże pracy zdalnej nie może podjąć się każdy pracujący, co w głównej mierze zależy od wykonywanego zawodu.

Kto może wykonywać pracę zdalną?

Praca zdalna może być powierzona osobom, wykonującym takie zawody, które pozwalają na wywiązywanie się z obowiązków w domowym zaciszu. Zajęcia, jakie sprzyjają pracy zdalnej, to między innymi:

  • → Bloger – powszechnie blogowanie realizowane jest w domu, osoby zajmujące się publikowaniem własnych wpisów na blogu najczęściej pracują w prywatnym mieszkaniu i czerpią z tego korzyści.
  • → Tłumacz, korektor bądź redaktor – do wykonywania pracy w wymienionych specjalizacjach zatrudnieni potrzebują spokoju i ciszy. Pracując zdalnie redaktorzy, korektorzy oraz tłumacze zapewniają sobie stuprocentową koncentrację, co w biurze nie zawsze jest osiągalne.
  • → Korepetytor – „prywatny nauczyciel” dzieli się swoją wiedzą z uczniami zazwyczaj w domu, pozwala to na poświęcenie większej uwagi osobie, która potrzebuje dodatkowych lekcji i skupienia w kameralnych warunkach.
  • → Programista – dla osoby, pracującej w tym zawodzie istotny jest jedynie dobry sprzęt i odpowiednie miejsce, nawet we własnym domu.
  • → Pisarz – artyści do napisania dzieła potrzebują jedynie wyobraźni, edytora tekstu i komputera, co również można znaleźć w domowym zaciszu.
  • → Copywriter – copywriterzy także bardzo często tworzą teksty zdalnie, w tej specjalizacji priorytetem jest skupienie i cisza.
  • → Pozycjoner – specjaliści są odpowiedzialni za pozycjonowanie witryn internetowych, analizują również działania konkurencji.
  • → Księgowy – spokój i skupienie są istotne do realizacji zadań, obliczeń. Księgowy także może wykonywać obowiązki w domu.
  • → Grafik – zadaniem grafików jest tworzenie grafik stosowanych w marketingu online oraz wiele innych dzieł, jakie można stworzyć w mieszkaniu przy pomocy odpowiednich programów.

 

Zalety i wady pracy zdalnej

Każda forma zatrudnienia niesie za sobą wady oraz zalety, zarówno dla zatrudniających, jak i zatrudnionych. Pojęcie pracy zdalnej dotyczy samodyscypliny przy wypełnianiu obowiązków służbowych oraz odpowiednich predyspozycji.

Minusy z punktu widzenia pracodawcy:

Dla pracodawcy podstawowym problemem podczas zatrudnienia pracowników zdalnych jest brak bezpośredniego kontaktu z zatrudnionym. Przedsiębiorcy muszą mierzyć się z ewentualnością wycieku ważnych dla firmy danych, co może być bardzo niebezpieczne dla działalności. Ze względu na brak dostatecznej kontroli, zleceniodawca może jedynie zaufać wykonawcom, kontrolując finalny efekt ich działań.

Plusy:

Zatrudniając osoby, które swoje obowiązki wypełniać będą w domowym zaciszu, zleceniodawca uzależnia wynagrodzenie pracowników od rezultatów wykonanej pracy w oparciu o umowę o dzieło. Niższe świadczenia wynikają zaś z braku urlopów chorobowych, które często wykorzystywane są przez pracowników. Oprócz tego, zaletą współpracy z ludźmi, tworzącymi poza miejscem pracy, jest możliwość zatrudnienia doświadczonych ludzi niezależnie od ich miejsca zamieszkania i kraju pochodzenia.

Minusy pracy zdalnej z punktu widzenia pracownika:

Praca zdalna wymaga samodyscypliny oraz umiejętności rozporządzenia czasu, gdzie oprócz wykonywania domowych obowiązków, zatrudniony powinien znaleźć odpowiednią porę na realizowanie zleconych zadań. Jest to jednak bardzo trudne, zwłaszcza gdy w mieszkaniu znajdują się inne osoby np. członkowie rodziny, którzy mogą rozpraszać pracownika zdalnego.

Kolejną wadą, wynikającą z zarabiania z dowolnego miejsca poza siedzibą firmy, jest brak bezpośredniego powiązania z innymi pracownikami tej samej działalności. W celu nawiązania kontaktu z współpracownikami, osoba zatrudniona zdalnie posługuje się różnymi środkami komunikacji elektronicznej, co uniemożliwia bezpośrednią wymianę wiedzy i doświadczeń. Zaś zminimalizowanie kontaktu z przełożonym zdecydowanie ogranicza rozwój zawodowy pracownika zdalnego.

Zalety:

Jedną z podstawowych zalet pracy zdalnej jest brak presji i nacisku ze strony szefostwa na porę dnia wykonywanych zleceń. Będąc pracownikiem zdalnym, zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło, posiadasz nienormowany czas pracy i to ty decydujesz o swoim harmonogramie działań. Bazując na świadczeniu usług drogą elektroniczną, zatrudniony jest zobowiązany do wypełnienia zleconych mu obowiązków, jednakże nigdzie nie ma narzuconych godzin realizacji dzieła ze strony pracodawcy. 

Praca z każdego miejsca to również ogromny plus pracy zdalnej. Za pomocą odpowiedniego sprzętu pracownik zdalny posiada możliwość łączenia pracy z podróżowaniem.

Kolejna zaleta pracy zdalnej to możliwość wykonywania pracy niezależnie od stanu zdrowotnego – stan zdrowia niejednokrotnie przeszkadza w wykonywaniu pracy w biurze, opcja wywiązywania się z obowiązków w domu pracownika jest zatem jak najbardziej korzystna.

praca zdalna

Podsumowanie

Pracownicy, wykonujący pracę zdalną, muszą liczyć się z jej zaletami, jak i licznymi wadami. Istnieją przeszkody, które wiążą się z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego. Jednakże zdalne pracowanie niesie za sobą oszczędność czasu i wiele innych zalet, wpływających na efektywną pracę zatrudnionych. Niemniej jednak warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie udźwignąć taki model wykonywania obowiązków.

Comments

comments

You Might Also Like