filmowanie Lifestyle

Powrót do przeszłości – czyli X najlepszych bajek dzieciństwa

disney

Historia bajki sięga bardzo odległych nam czasów. Już w starożytnej Grecji wyodrębnił się ten gatunek literatury. Bajki początkowo nie były takimi, jakie znamy dziś. W poprzednich stuleciach, a więc zamierzchłej przeszłości, najpopularniejsze były bajki ludowe, które nierzadko do dziś mają wpływ na kulturę.

Trzeba wiedzieć również, że kiedyś bajki były inne również ze względu na formę przekazu. Ponieważ przez wieki nie wszyscy potrafili czytać i pisać, wszelkie wymyślone, magiczne historie były przekazywane ustnie. Dziś żyjemy w czasach wielu możliwości. Bajek możemy słuchać, bajki możemy czytać, ale największym luksusem współczesności jest to, że możemy je oglądać.

Kultowe bajki z dzieciństwa

Na samą myśl o bajkach z dzieciństwa robi nam się ciepło na sercu. Przygody ulubionych bohaterów potrafiły bawić do łez. Postacie bajkowe były nam bliskie i nie raz sprawiały, że dzień stawał się lepszy. Na pewno pamiętacie te wieczory, kiedy nie mogliście się doczekać tzw. wieczorynki. Dla dzieci w Polsce godzina 19:00 była godziną świętą, najlepsze bajki można było obejrzeć właśnie wtedy.

Czasy dzieciństwa przeminęły, ale sentyment wciąż pozostaje. Nie jeden z nas marzy o podróży w czasie. Jakże miło byłoby wrócić się do tych dni beztroski i obejrzeć jeszcze raz ulubioną bajkę.

Najlepsze bajki

Z czasem kultowe bajki doczekały się nie tylko kinowych wersji, ale także gier komputerowych, komiksów, książek i wielu innych. Dobra reklama sprawiła, że wszystkie dzieci chciały je mieć.

Wybraliśmy 10 najlepszych bajek poprzednich dekad. A czy Ty, pamiętasz je wszystkie? 

Miś Uszatek

Przydomek tego poczciwego misia wziął się z jego klapniętego uszka.  Kto z nas go nie kochał? Ubierał się jak człowiek, mieszkał sam w swoim małym mieszkanku i miał wielu przyjaciół. Można więc powiedzieć, że Miś Uszatek był nadzwyczaj ludzki, co spodobało się małym widzom. Ważnymi elementami każdego odcinka były również krótkie piosenki – na powitanie i pożegnanie.

Bolek i Lolek

Wśród dorosłych ta bajka budzi chyba najwięcej wspomnień. Serial animowany opowiada o przygodach dwóch chłopców, którym czasami towarzyszył niewielki pies. Później Bolek i Lolek poznali Tolę, rudowłosą dziewczynkę, która stała się równie ważną postacią. Bajka była niema, ale nie przeszkadzało to w interpretacji. Wszystkie animacje były barwne i czytelne, a sceny dopełnione przez muzykę.

Wilk i Zając

W tej bajce znajdziesz historię starą jak świat- postać negatywna, czyli Wilk, nieustannie chce dorwać postać pozytywną, czyli Zająca. Serial oczywiście miał za zadanie rozśmieszyć dzieciaki, a nie dostarczać im traumy, dlatego ze wszystkich przygód Zając zawsze wychodzi cało. Życie tych dwóch zwierząt to ciągła gonitwa, dlatego bajka była tak lubiana- nie wiało nudą.

Brygada RR

Ten amerykański serial animowany to istna kopalnia pomysłów. Brygada Ryzykownego Ratunku, to grupa detektywistyczna założona przez dwie wiewiórki- Chipa i Dale’a. Oczywiście towarzyszy im wiele innych postaci i razem rozwiązują zagadki. Co ciekawe, w brygadzie jest tylko jedna postać kobieca -myszka Gadżet, majsterkowiczka, która potrafi zrobić coś z niczego.

Scooby Doo

Zdaniem wielu był to serial absolutnie śmieszny, głównie za sprawą tytułowego bohatera i Kudłatego. Scooby Doo to pies dość tchórzliwy, jednak dzielnie towarzyszy czwórce przyjaciół w rozwiązywaniu zagadek. Duchy i upiory to tutaj codzienność, dlatego dziecko, które lubi taką tematykę na pewno polubi ten serial. Można powiedzieć, że był to kryminał dzieciństwa.

kids watching tv

Smerfy

Jak zapewne wiecie Smerfy to małe, niebieskie skrzaty, żyjące w swojej krainie. Każdy z nich wyróżniał się pewną cechą charakteru, która łączyła się z imieniem. Nie da się zapomnieć marudzenia Marudy i ciągłego zasypiania Śpiocha. Życie Smerfów nie było jednak usłane różami, wszystko przez Gargamela i jego wrednego kota Klakiera. 

Zwariowane melodie

Zestawienie kultowych bajek nie mogłoby się obejść bez tej amerykańskiej produkcji. Wszyscy znają królika Bugsa, kaczora Daffy’ego i ptaszka Tweety’ego- „Zwariowane melodie” to właśnie ich przygody. Postaci było więcej i każda z nich była do pokochania. Bajka była barwna i naprawdę dowcipna.

Tom i Jerry

To bajka, która opowiada o losach kota i myszy będącymi (jak można się domyślić) odwiecznymi wrogami. Kot Tom nieudolnie próbuje dorwać małego Jerry’ego, który ciągle robi kotu na złość i nie daje się tak łatwo złapać. Wszystkie przygody są przepełnione humorem i nie znam osoby, która nie lubiłaby tej bajki z dzieciństwa.

Bracia koala

Kolejna bajka zdominowana przez zwierzęta, którą warto obejrzeć. Bracia koala to chyba najbardziej pomocne zwierzątka w bajkowym uniwersum. Spieszą z pomocą każdemu, kto wpada w kłopoty. Również w tej bajce zwierzęta mają przypisane ludzkie cechy charakteru, co sprawia, że ich historie są bliższe dziecięcemu serduszku.

Toy story

W przeciwieństwie do wyżej wspomnianych bajek ta jest hitem kinowym, nie telewizyjnym. Zabawki, które ożywają, gdy człowieka nie ma w pobliżu- taki pomysł na bajkę nie mógł się nie udać. „Toy Story” cieszy się popularnością na całym świecie. Nic dziwnego, przecież lalki, misie i różnego rodzaju figurki to nieodłączny element w życiu każdego dziecka.

family watching tv

Bajka jest dla wszystkich

Kultowe bajki mogą być rozrywką dla całej rodziny. W telewizji czy w kinie, nie ważne! Oglądanie bajek to sposób na wspólny relaks i czas z rodziną, a dla nas dorosłych – dodatkowo powrót do dzieciństwa.

Bajka jest światem fikcyjnym, wyobrażonym, często nierealnym i za to właśnie ją kochamy. Morał jest krótki – oglądajmy bajki! Chwilowa odskocznia od rzeczywistości na pewno nikomu nie zaszkodzi.

Comments

comments

You Might Also Like