Lifestyle

Osoby wysoko wrażliwe – kim są?

wrażliwość

Wrażliwość jest niewątpliwie pozytywną cechą, dzięki której ludzie odbierają otaczającą ich rzeczywistość w sposób dogłębny. Nie mniej jednak uczuciowość zwykle określana jest jako oznaka słabości – nic bardziej mylnego. Mimo tego, że ludzie sukcesu najczęściej wykazują takie cechy jak śmiałość i pewność siebie, to największe powodzenie osiągają osoby, które liczą się ze zdaniem innych i są w stanie ich zrozumieć. Nieco inaczej mają ludzie WWO (Wysoko Wrażliwe Osoby). Taki człowiek czuje i obiera bodźce z otoczenia bardzo intensywnie. Czym jest wysoka wrażliwość i w jaki sposób sobie z tym radzić?

WWO, czyli co?

Highly sensitive person nie jest zaburzeniem psychicznym, nie można tego zaliczyć również do cechy charakteru. Wysoko wrażliwa osobowość to zdolność do szybkiego zapamiętywania, analizowania dużej ilości szczegółów oraz zwracania uwagi na mało istotne sytuacje. Dzieje się tak, ponieważ tacy ludzie posiadają inną budowę mózgu – ich układ nerwowy silniej reaguje na bodźce i mocniej je przetwarza. W związku z tym, osoba wysoko wrażliwa gorzej znosi uczucie stresu, głębiej śni oraz „czuje bardziej”. Warto także wspomnieć, że osoby wysoko wrażliwe stanowią

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że wysoka wrażliwość to nieprawidłowość umysłowa. Jednak nie da się tego wyleczyć. Dla osoby wysoko wrażliwej korzystne może być uczęszczanie na terapię w celu zawarcia różnego rodzaju porad, poukładania sobie w głowie różnych wydarzeń. Rozmowa z terapeutą w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy funkcjonowania człowieka w sytuacjach społecznych, jednak nie będzie w stanie całkowicie zniwelować objawy osób wysoko wrażliwych.

Cechy nadwrażliwej osoby

Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, wyróżniasz się:

  • Nieufnością – ludzie o wysokiej wrażliwości posiadają garstkę znajomych, ponieważ zazwyczaj są ostrożni w kontaktach z innymi. Z najbliższymi tworzą głęboką relację i dbają o przyjaźń.
  • Potrzebą spokoju – osoby WWO czują ciągłą potrzebę przebywania w domu, wolą spotykać się w mniejszych miastach, na wsi, niż w centrum zaludnionego miejsca.
  • Nieumiejętnością poradzenia sobie z różnymi bodźcami – głośne kluby, zatłoczone ulice, lub centra handlowe pełne ludzi to miejsca, gdzie WWO czują się nieswojo. U wrażliwych osób wrzaski, huki, ostre światło mogą powodować bóle głowy, złe samopoczucie.
  • Brakiem umiejętności szybkiego zdecydowania się na coś – podejmowanie decyzji zajmuje osobą WWO naprawdę dużo czasu.
  • Niechęcią do wprowadzenia zmian – gdy jesteś wysoko wrażliwą osobą, nie jesteś w stanie zmienić pracę w krótkim czasie, przeprowadzić się lub zmienić zawód. Przed podjęciem decyzji i podjęcia jakiegokolwiek działania, nadwrażliwi ludzie muszą wszystko szczegółowo przeanalizować.
  • Nieumiejętnością wykonywania pracy pod presją czasu – przymus wywiązywania się z obowiązków u osób WWO wywołuje stres i zagubienie. Tacy ludzie czują się dobrze, gdy pracują zadaniowo, we własnym tempie.
  • Niechęcią do znajdowania się w centrum uwagi – u nadwrażliwych ludzi dodatkowy stres i uczucie skrępowania potęguje przebywanie wśród tłumu.
  • Spostrzegawczością – nadwrażliwe osoby widzą więcej i są w stanie zwrócić uwagę na coś, na co przeciętny człowiek nie zwróci uwagi.
  • Wrażliwością na sztukę – piękne krajobrazy, kolorowe kwiatki, czy też wspaniałe obrazy są w stanie bardzo zachwycić człowieka, wyróżniającego się wysoką wrażliwością.
  • Mocnym odczuwaniem emocji –  u osób wysoko wrażliwych widoczna jest większa empatia, umiejętność refleksyjnego myślenia, płynne przetwarzanie informacji. WWO również bardziej odczuwają strach, lęk i smutek.
  • Przyswajaniem nastrojów innych osób – wysoko wrażliwcy potrafią przejąć samopoczucie drugiego człowieka, szybko wchłaniają takie emocje jak złość, strach, czy niepokój.
  • Silnym odczuwaniem głodu – jeśli jesteś osobą WWO i staniesz się głodny, nie będziesz mógł skoncentrować się na żadnej czynności i najczęściej zaczniesz wyładowywać złość na innych ludziach.

 

Funkcjonowanie WWO

Z pewnością wiele osób zgodzi się ze znanym stwierdzeniem „do odważnych świat należy”. Obecnie ludzie uwielbiają osoby pewne siebie, dumne i twardo stąpające po ziemi. Często bywa tak, że ten typ człowieka jest wzorem do naśladowania dla innych. Autorytetem dla nas najczęściej jest ktoś, kto pokonuje swoje słabości, wychodzi ze strefy własnego komfortu, jest otwarty na zmiany i nowe wyzwania. Osoby wysoko wrażliwe są wręcz odwrotnością takiego „ideału” i dlatego zazwyczaj jest im bardzo ciężko w życiu. Wielokrotnie słyszą od znajomych niemiłe komentarze, porady, aby się bez powodu nie przejmować. Większość ludzi nie wie i nie może zrozumieć tego, że niektóre zachowania WWO są wrodzone i nie da się z nimi walczyć. Warto zaznaczyć, że reaktywność emocjonalna wysoko wrażliwców to nie tylko zbiór negatywów, lecz również zestaw postaw bardzo potrzebnych w społeczeństwie.

W jaki sposób radzą sobie osoby wysoko wrażliwe?

Aby nauczyć się żyć z WWO należy pamiętać o paru ważnych kwestiach:

  • Należy przede wszystkim zaakceptować siebie i być świadomym swojego unikalnego modelu postrzegania świata.
  • Trzeba być świadomym tego, co najbardziej wpływa na samopoczucie i nastrój.
  • Warto jest również znaleźć pewne źródło wyciszenia, gdzie będziemy w stanie zrelaksować się i starać się nie myśleć o problemach. W tym celu warto znaleźć sobie hobby np. jazdę na rowerze, spacery, joga lub medytacja itp.
  • Fizjologia dla osób WWO jest niezwykle ważna. Trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości snu, aktywności fizycznej, zbilansowanej diecie. 
  • Dobrze jest również unikać dużej ilości kofeiny oraz alkoholu.
  • Spędzanie wolnego czasu z najbliższymi w cichym miejscu na pewno pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.
  • Staraj się unikać głośnych dźwięków, intensywnych zapachów oraz mocnych bodźców sensorycznych. Nie oglądaj filmów, które mogą źle wpłynąć na nastrój lub sprawią, że zaczniesz się niepokoić.
  • Unikaj pracy w biurach, wśród dużej liczby osób, a także nie szukaj zatrudnienia na stanowiskach, gdzie wymagane jest szybkie podejmowanie decyzji.
  • Zawsze możesz skontaktować się z terapeutą by sięgnąć po profesjonalną poradę. U osób wysoko wrażliwych uczucie lęku lub posiadanie trudności emocjonalnych jest bardzo częstym zjawiskiem.
  • Warto zwrócić uwagę również na otaczające nas środowisko i wychwycić to, co przysparza stres.
  • Zastanów się nad tym, czy wykonywany przez Ciebie zawód jest w Twoim przypadku odpowiednim zajęciem. WWO idealnie sprawdzi się samozatrudnienie.
  • Unikaj kontaktu z toksycznymi znajomymi. Nie ma nic gorszego dla osoby wysoko wrażliwej niż spędzanie czasu z osobami, które negatywnie wpływają na nastrój i wywołują niechcianą presję.
  • Bądź świadomy tego, że nie wszyscy ludzie będą w stanie Cię zrozumieć. Unikanie konfliktów w takich sytuacjach może okazać się zbawienne.

smutek

Więcej o osobach wysoko wrażliwych przeczytasz na: https://www.psychologgia-plus.pl/blog/wysoko-wrazliwe-osoby-wwo-hsp/

Podsumowanie

Osoby wysoko wrażliwe są bardzo często narażone na brak akceptacji ze strony otaczającego ich społeczeństwa. Tacy ludzie zdecydowanie różnią się od pozostałych poziomem pobudzenia układu nerwowego oraz sposobem odbierania różnorodnych bodźców. W związku z tym nie należy z nich drwić ani traktować mało poważnie. Warto pamiętać, że skala wrażliwości jest w każdym przypadku inna – jedni mogą przejawiać więcej cech WWO, drudzy znacznie mniej.

Comments

comments

You Might Also Like