Uroda i zdrowie

Zabawy sensoryczne do realizacji w domu

Otaczający nas świat możemy odbierać za pomocą naszych zmysłów, takich jak wzrok, słuch, węch czy dotyk. Jest to nic innego, jak cały zespół procesów sensorycznej integracji. Od najmłodszych lat bardzo ważne jest właśnie pobudzenie i poprawny rozwój zmysłów dziecka, a także zharmonizowana współpraca między zmysłami. To, w jaki sposób maluch będzie patrzył na świat jest zależne od tego jak mózg zinterpretuje i przetworzy bodźce, które dostarczają zmysły. Integracja sensoryczna bierze udział w zdobywaniu umiejętności i teoretycznej wiedzy, pomaga w rozwoju intelektualnym a także rozwoju osobowości i cech charakteru dziecka.

Pojęcie zaburzeń sensorycznych pojawia się nie tylko u dzieci ale także u dorosłych. Zaburzenia takie mogą objawiać się w nieprawidłowym interpretowaniu sensorycznych informacji, takich jak ruch, dźwięk czy dotyk. Dzieci z zaburzeniami sensorycznymi charakteryzują się często nadmierną aktywnością i pobudzeniem. Zaburzenia sensorycznego rozwoju może przejawiać się także w codziennych czynnościach, takich jak sznurowanie butów, pisanie, zdarza się, że mają opóźnioną mowę i cierpią na zaburzenia w relacjach z innymi.

Z uwagi na dobro malucha, warto już na wczesnym etapie warto kupić zabawki sensoryczne. Dzięki zabawie można wesprzeć dziecko w rozwijaniu motoryki, koordynacji ruchowej, wzrokowej, koncentracji, jak również w logicznym myśleniu. Poznaj ciekawe sensoryczne zabawy, które wspomagają rozwój dziecka.

zabawy sensoryczne

Group of little kids playing game in the circle in kindergarten

Kolorowa ,,modna sowa”

Modna sowa jest edukacyjną zabawą skierowaną do dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Wykonana jest z myślą o wsparciu dzieci w takich sferach rozwoju, jak: mała motoryka, prawidłowa koncentracja uwagi, a także logiczne myślenie. Sensoryczna układanka jest świetnym pomysłem na pracę z dziećmi zarówno w większej grupie (np. jeśli chodzi o segregację kolorów), jak i indywidualnie w domu. Zabawka jest układanką lewopółkulową, polegającą na poprawnym odwzorowaniu układu kolorów lub wzorców z karty, która dołączona jest do ,,Modnej sowy”. Ta kreatywna układanka z pewnością może stać się inspiracją dla nauczycieli, terapeutów czy rodziców do wielu innych zadań, które dziecko może wykonywać. Zabawa ma na celu wsparcie procesu analizy u dziecka (rozwiązywania zadań), procesu mówienia, uczenia się i porozumiewania, koncentracji, wykonywania obliczeń. W zestawie znajduje się drewniana sowa, 24 gotowe schematy do odwzorowania i 70 kolorowych kółek w różnych rozmiarach.

Podróż sensoryczną ścieżką

Ścieżka jest swego rodzaju torem przeszkód w kreatywnym wydaniu. Jest stworzona z myślą o poszerzeniu umiejętności rozwiązywania problemów, rozwoju zdolności motorycznych, poznawczych, a także społecznych interakcji. Ten rodzaj zabaw sensorycznych dedykowany jest również sfrustrowanym i niespokojnym dzieciakom w celu uspokojenia. Zabawa poprawia i rozwija pamięć. Ta niepozorna kreatywna przygoda pomaga w rozwoju koordynacji ręka- oko- noga i rozwija świadomość przestrzenną, pomaga odkrywać i uświadamiać sobie własne zmysły, może także działać jako relaks i odpoczynek dla mózgu. Ścieżka jest zabawą o intensywności wysokiej, podobnie jak manualne zabawy, pomagają w przepływie krwii, a dzięki nim dzieci zwiększają swoje skupienie w nauce. Ścieżka w klimacie toru przeszkód jest świetnym pomysłem na indywidualne domowe zabawy z dzieckiem w celu wtajemniczenia go w świat bodźców. Może posłużyć także do terapii z dziećmi cierpiącymi na nadwrażliwość czuciowego układu. Regularne korzystanie ze ścieżki pomaga w rozwoju systemu zintegrowanego czuciowego i ruchowego.

Z czego składa się ta ścieżka?

  • Ścieżka sensoryczna wykonana jest a materiałów, które występują na co dzień w przyrodzie. Elementy przymocowane są do jakościowej sklejki, a na odwrocie każdego fragmentu możemy znaleźć zabezpieczenia antypoślizgowe, dzięki którym zabawa będzie bezpieczna. Elementami ścieżki są:
  • kasza gryczana,
  • nakrętki (często wzbudzają ciekawość,i w momencie gdy maluch wkłada palec do środka śrubki, w zupełnie nieświadomy sposób ćwiczy wskazywanie), mogą również posłużyć do nauki liczenia. Zimne nakrętki przydadzą się w celu odwrażliwienie dłoni i stóp.
  • sól himalajska (w przypadku nadwrażliwości dotykowej stanowi element do stymulacji głębokiej, na początku dzieci mogą jednak nie przepadać za fakturą soli ale przy regularnym zapoznawaniu z różnymi strukturami, maluch zacznie się do nich przyzwyczajać, akceptując zmiany.
  • Plaża – białe, dosyć duże kamyki pomocne w ćwiczeniu motoryki małej i wskazywania palcem, a zimne kamienie wzbudzą ciekawość i będą przyjemne w dotyku, świetnie sprawdzą się w praktykowaniu pojęć odnoszących się do doznania zimna i ciepła.
  • Korona drzewa – pomocna w rozwoju dużej i małej motoryki. Ciepło, jakie daje drewno,  wprowadza pokój, a sama struktura rozbudowuje przestrzenną wyobraźnię. Świetnie sprawdzi się również w terapii płaskostopia.

Elementy ścieżki można kupić również osobno, a także skomponować swoją własną ścieżkę z dostępnych wariantów (m.in drewniane drażki, pompony, cekiny, gron, różnego rozmiaru nakrętki (śrubki), na stronie zabawek sensorycznych SensoWood.

Zasupłane zabawy sensoryczne

  • Bucik do nauki wiązania sznurowadeł – drewniany but ze sznurówką bywa pomocny w momencie, gdy chcemy nauczyć pociechę prawidłowego sznurowania butów. Dodatkowo ta niepozorna zabawka rozwija ruchowo- wzrokową koordynację, jak również sprawność manualną. To również nauka poprzez zabawę, gdyż ćwiczy cierpliwość dziecka, uczy je koncentracji swojej uwagi, a przede wszystkim maluch zyskuje nową umiejętność i to w trakcie nowej przygody.
  • Zaplątany miś – drewniana zabawka sznurowa w kształcie  uroczego misia. Zabawy sensoryczne ze sznurowaniem umożliwia dzieciom rozwijanie motorycznych zdolności i koordynacji oko-ręka. Poprzez pracę z misiem, maluch uczy się cierpliwości, skupiania uwagi i koncentracji. Miś może również uatrakcyjnić czas dziecka np. w czasie podróży.

,,Zręczne akwarium”

Kreatywna i ciekawa zabawa która ma na celu rozwijanie koordynacji ruchowo- wzrokowej, koncentracji i małej motoryki. Są to niezbędne umiejętności przy nauce pisania. Drewniane akwarium posiada różnej wielkości otwory, a zadaniem dziecka jest dopasowanie do nich belek o odpowiednim kształcie. Każda z drewnianych belek jest dopasowana tylko do jednego otworu, a dzięki temu dziecko w momencie popełnienia błędu od razu zdaje sobie z tego sprawę. Akwarium może także posłużyć do wrzucania różnych przedmiotów (na zasadzie koszyczka ze skarbami), które dziecko będzie wyjmować, ćwicząc ruchy palców, a także może opisywać znalezione rzeczy i towarzyszące im doznania (drewno, tkaniny, większe przedmioty z otoczenia dziecka).

Malowanie rękami i nogami

Jest to ponadczasowa i w zasadzie prosta zabawa. Zabawy sensoryczne tego typu mają na celu uwrażliwienie receptorów. Dziecko dotyka farb, maluje i odbija rączki nóżki na kartce papieru, niektóre dzieci nie lubią tradycyjnego malowania pędzelkiem lub rysowania kredką. Im większy rozmiar kartki, tym lepiej. Artystycznie zamalowanego przez dziecko papieru nie musisz wyrzucać, a może przydać się np do pakowania prezentów.

Przygody z piaskiem kinetycznym

Dla dziecka to mnóstwo zmysłowych doznań i zabawy. Jest to połączenie nietoksycznego piasku z polimerem, który ma za zadanie łączyć i spajać. Piasek kinetyczny jest przyjemny w dotyku i nie rozsypuje się, działa także relaksująco. Ta metoda stosowana jest również w szkołach, gabinetach terapeutycznych, a także w domach. Piasek nie zasycha, nie zbryla się i pełni świetną rolę w terapiach integracji sensorycznej, terapiach ręki. Z piasku mogą powstawać różne budowle, labirynty i postacie. W piasku można odcisnąć dłonie i stopy, dostarczając dotykowych wrażeń. Świetnym sposobem jest użycie form do piasku, jak również ukrycie w nim drobnych przedmiotów i zachęcenie dziecka do wspólnego poszukiwania. Rozwałkowując kinetyczny piasek, tworzymy gładką warstwę na której dziecko może pisać i rysować.

Dotykowy obraz

Aby przygotować takie zabawy sensoryczne potrzebna będzie duża kartka bloku np. technicznego i dowolnego rodzaju materiały np. kawałki wacików, gąbek, tapet, muszelki, skrawki materiałów, cekiny, guziki, groch, liście, kwiaty, makaron etc. Następnie można narysować określony kształt i wypełnić go naklejając zebrane wcześniej skarby. Po wykonaniu całej kompozycji dziecko ma za zadanie dotykać stworzonego obrazu i opisywać doznania, rodzaj powierzchni: miękka, twarda, chropowata, gładka, ciepła, zimna, a przy okazji ćwiczyć wskazywanie.

Zabawki i ścieżki sensoryczne budują w mózgu dziecka połączenia, które odpowiadają za dotyk i wzrok, a bez ich udziału dziecko nie mogłoby wykonywać wieloetapowych, często złożonych czynności.  Zabawy sensoryczne pomagają dzieciom rozwijać się na każdym etapie. To kreatywne i pomocne rozwiązanie, dzięki któremu dziecko zyskuje szansę na prawidłowy rozwój wśród rówieśników.

Comments

comments

You Might Also Like