Porady

Związek partnerski – wady i zalety

związek partnerski

Ostatnimi czasy dosyć często można usłyszeć o związkach partnerskich. Mowa nie o wolnym związku bez ślubu, ale o odpowiednim stosunku do siebie i chociażby podziale obowiązków. Dla niektórych osób sama miłość może nie wystarczyć do tego, aby czuć się szczęśliwym w swoim związku.
Występowanie kłótni, niedomówień, czy rozmaitych pretensji jest całkiem normalne i zdarza się w każdym związku. Jednak co zrobić, aby związek partnerski był jak najbardziej udany? W tym poradniku podpowiemy, jak stworzyć udany związek partnerski, jakie są jego wady, oraz zalety i nie tylko. Przeczytaj już teraz i dowiedz się więcej!

Związki partnerskie – dowiedz się o nich więcej

Związek partnerski przede wszystkim powinien polegać na wzajemnym szacunku, wspólnym podejmowaniu decyzji, czy odpowiednim podziale obowiązków, lecz nie tylko! Szczegóły poznasz, czytając dalszą część poradnika.

Na pierwszym miejscu w związkach partnerskich powinien być m.in. szacunek

Nie trzeba chyba nikomu mówić, że szacunek jest podstawą wobec drugiej osoby. Wystarczy przypomnieć sobie początki związku, kiedy to mówiło się często miłe słowa i nie tylko. Z czasem takie podejście mogło nieco zaniknąć, więc warto wprowadzić je od nowa do codziennego życia. Wystarczy np. że podczas codziennej rutyny częściej będziemy mówić sobie słowo „dziękuję”. Np. za przygotowanie herbaty, czy podanie książki z półki itp.

Inną kwestią jest szanowanie potrzeb drugiej osoby. Najlepiej, jeżeli będziemy traktować je na równo ze swoimi.
szacunek w związku

Starajcie dzielić się obowiązkami

Najgorzej, jeżeli dopuści się do sytuacji, że przykładowo cały dom będzie na głowie jednej osoby, a druga skupi się na czymś innym. Nie chodzi o to, aby np. mężczyzna po ciężkim dniu i powrocie z pracy od razu przechodził do ogarniania domowych czynności, gotował obiad, czy sprzątał, ale niech też nie siedzi przed telewizorem na kanapie. To samo dotyczy kobiet. Bardzo dobrym krokiem jest rozmowa w celu ustalenia obowiązków, które do kogo będą należały. Podział obowiązków nie musi być po równo, ale ważne, żeby był jakikolwiek.

Wystarczy dobrze pomyśleć. Np. kobieta może zająć się gotowaniem, sprzątaniem itp. a mężczyzna może wynosić śmieci, robić zakupy, czy zmywać po kolacji. Oczywiście obowiązkami można się wymieniać wedle potrzeb.

Pomysł podziału obowiązków jest świetnym rozwiązaniem, które zdecydowanie wprowadzi dobry nastrój w każdym związku.

Podejmujcie decyzje zawsze wspólnie

Związki partnerskie, a szczególnie małżeństwa się z tym wiążą i należy tak właśnie robić. Obydwoje partnerów powinno mieć takie samo prawo głosu. Nigdy nie powinno dochodzić do sytuacji, że jedna osoba nie liczy się ze zdaniem drugiej i zważa jedynie na swoją decyzję. To tylko pogorszy sytuację, lub z czasem ją zepsuje. Mówi się wręcz, że jest to jedna z oznak toksycznego związku. Czym jest taka relacja, chyba nie trzeba nikomu przedstawiać.

Najlepiej każdy wyjazd, wydatki, czy jakiekolwiek inne rzeczy ustalać wspólnie. Co ważne, na spokojnie, np. poprzez luźną rozmowę. Należy zwrócić także uwagę, aby nie popadać w skrajność w przypadku wymienionej kwestii. Wszystko z umiarem! Wspólnych zakupów spożywczych niekiedy nie trzeba przedyskutować.

Związki partnerskie, a dzieci

Dzieciaki najczęściej większość swojego czasu spędzają z mamą. Jednak, jeżeli istnieje taka możliwość, najlepiej zajmować się nimi po równo. Jeżeli np. mąż spędza mniej czasu z dziećmi, a ma możliwość poświęcenia im większej ilości czasu, najlepiej z nim o tym porozmawiać.

Decyzje związane z wychowywaniem dzieci także powinno podejmować się wspólnie. Dzieci potrzebują obojga rodziców, zatem najlepiej jest im to umożliwić.

Dobry związek partnerski to także zaufanie i prywatność

Związki partnerskie, jak i w zasadzie wszystkie inne opierają się na zaufaniu. Jest to niezbędna podstawa do tego, aby wszystko mogło się układać, jak należy. Sprawdzanie, czy kontrolowanie drugiej osoby nie ma żadnego sensu, gdyż na takiej podstawie nie można zbudować trwałego, a zarazem szczęśliwego związku partnerskiego. Ponownie w tym momencie odwoływać się można do związków toksycznych.

Prywatność to również kwestia, która powinna być przestrzegana. Oczywiste jest, że większość czasu będzie się spędzać razem, aczkolwiek zarówno partner, jak i partnerka powinni mieć możliwość prywatności, nawet poprzez możliwość spotykania się ze znajomymi. Po takowym nie można również o wszystko wypytywać drugiej połówki, gdyż może poczuć się ona kontrolowana.

związek partnerski, zaufanie

Związek partnerski, a kłótnie

Niestety są one nieuniknione i w każdym związku od czasu do czasu występują. Najważniejsze, aby podczas sprzeczki nie obrażać się na siebie wzajemnie, lecz odnosić z szacunkiem. Będzie idealnie, jeżeli w przypadku kłótni rozmowa będzie odbywała się spokojnie i z opanowaniem. Nawet ze względu na dzieci, takie rozwiązanie jest bezdyskusyjnie lepsze.

Obrażanie się, złość, krzyki, czy nerwy nigdy nikomu nie pomogą, zatem każdą kłótnię najlepiej przedyskutować i wyciągnąć z niej wnioski, jak również znaleźć rozwiązanie dla danej sprzeczki.

Związek partnerski – wady i zalety

W związku partnerskim można wymienić w zasadzie jedynie zalety, gdyż zdrowa relacja tego typu nie posiada wad. Oto przykładowe zalety:

  • Obdarowywanie się wzajemnym szacunkiem.
  • Podział obowiązków, co wpłynie korzystniej na życie domowe.
  • Kłótnie bez nerwów, obrażania się, krzyków, itp.
  • Podejmowanie wspólnych decyzji, co przełoży się na brak niedomówień, czy niemiłych zaskoczeń.
  • Korzyść dla dzieci, z uwagi na odpowiednie zainteresowanie się nimi przez obydwoje rodziców.
  • Obdarowywanie się zaufaniem.

W jaki sposób rozpoznać, że jest się w związku partnerskim?

Na koniec kilka wskazówek, po których można być pewnym, że nasz związek jest prawdziwym związkiem partnerskim. Wymienione kwestie dotyczą obydwojga partnerów. Sprawdź!

  • Bycie sobą w związku.
  • Brak poczucia wykorzystywania.
  • Poczucie docenienia.
  • Wzajemnie szanowanie prywatności partnera.
  • Poczucie zaspokajania potrzeb.
  • Zauważalna wzajemna sympatia.
  • Odpowiednia umiejętność prowadzenia dialogu.

Są to tylko wybrane kwestie, po których można poznać, że jesteśmy w związku partnerskim.

Podsumowanie

Spokój, wzajemny szacunek, zaufanie, szczęście i przede wszystkim miłość to rzeczy, które są receptą na udany związek partnerski. Wiele osób chciałaby, aby ich dotychczasowa relacja tak wyglądała. Jak widać, być może wystarczy zmienić niuanse i uda się do tego doprowadzić? Kto wie. Na pewno warto spróbować wymienionych porad, gdyż jak można zauważyć, związek partnerski nie posiada wad, natomiast ma bardzo dużo zalet!

Comments

comments

You Might Also Like