Lifestyle

Jak pokonać jesienne lenistwo? 7 metod, które pomogą Ci działać efektywniej

kobieta-lezaca-na-kanapie

Lenistwo to stan, który jest problemem większości ludzi. Nic dziwnego, intensywny tryb życia i stale pędzący świat wysysa z nas wszelką energię. Odrobina lenistwa nie jest zła, w końcu każdy z nas zasługuje na odpoczynek i chwilę dla siebie. Jednakże zdarza się, że dopadający nas leń całkowicie zawładnie naszym życiem i uniemożliwi realizację marzeń, celów i codziennych zadań.

Najgorszą sytuacją jest moment, w którym lenistwo przejmie nad nami całkowitą kontrolę. Czasami też zdarza się, że jest czynnikiem, dzięki któremu chcemy uniknąć niechcianych sytuacji. Jednak czy zawsze musi tak być? Czy jeśli brakuje Ci motywacji i złapałeś przysłowiowego lenia, to stanowi koniec świata i nie da się z tym nic zrobić?

Nie tłumacz się, że taka jest Twoja natura! To nie ona zesłała na Ciebie lenistwo, tylko Ty sam! Teraz stanąłeś przed wyzwaniem pozbycia się go ze swojego życia. Poznaj 7 sposobów, które pomogą Ci działać lepiej!

 

Czym jest lenistwo?

Warto zacząć od tego, czym tak naprawdę jest lenistwo. Lenistwo to stan tak zwanego niechcenia. Co to oznacza? Stan ten charakteryzuje się brakiem motywacji, energii i jakichkolwiek chęci do podjęcia określonych działań. Często osoby leniwe są mocno zobojętniałe i nie przejmują się zaistniałym problemem. Uważają, że to w porządku, bo w końcu każdy z nas nosi w sobie lenia. To fakt, ale niektórzy potrafią sobie z nim radzić i nie dają ,,wejść sobie na głowę”.

Czynnikiem odpowiadającym za nasze lenistwo jest również pogoda. Zapewne znasz to z autopsji — nastaje ponura, deszczowa pora dnia a Twoje chęci do działania natychmiastowo spadają do poziomu zero. A co jeśli taka pogoda będzie trwała kolejne kilka tygodni? Dalej Twoją wymówką będzie deszcz i pochmurne niebo? Niestety, to tak nie działa. Ważne w życiu jest, aby w takich sytuacjach walczyć ze swoim wewnętrznym leniem.

Warto zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie — czy chcesz pozbyć się lenistwa?

kobieta na hamaku

Jak wygrać walkę z lenistwem?

Jak pokonać lenistwo? Jeśli chociaż raz zadałeś sobie to pytanie, najwidoczniej ten stan staje się dla Ciebie męczący. To bardzo dobry znak! Skoro zaczynasz to rozumieć, szybciej podejmiesz określone działania, które pomogą Ci wziąć się w garść i osiągnąć wyznaczony cel.

Sposobów na pokonanie lenistwa jest multum, jednakże warto skupić się na kilku konkretnych problemach, które tkwią tylko i wyłącznie w naszej głowie.

 

Znajdź źródło problemu i przestań narzekać

Warto za każdym razem, gdy dopadnie Cię leń, zastanowić się, w czym tkwi źródło problemu. Czy Twoje lenistwo jest spowodowane nadmiernym stresem? Może czujesz się zmęczony, zraniony, przytłoczony lub po prostu straciłeś motywację do działania? Lenistwo to nie przyczyna, to objaw danej sytuacji. Zastanów się nad tym, zrób szczegółową analizę sytuacji i niezależnie od problemu, staraj się go odpowiednio nazwać.

Drugim ważnym aspektem jest zaprzestanie narzekania. Często poprzez nieustanne wmawianie sobie czegoś sami wpędzamy się w tak zwany dołek. W Twojej głowie zapewne nie raz rodzą się myśli typu ,,Dlaczego jest tak, a nie inaczej”, ,,Nie poradzę sobie”, ,,Nie chce mi się” i tak dalej i tak dalej. To błąd! Narzekanie nie przybliża do wyznaczonego celu, tylko nas od niego oddala.

Warto odrzucić te wszystkie negatywne myśli i skupić się na jednej konkretnej rzeczy, która jest dla nas ważna. Dzięki temu życie stanie się dużo łatwiejsze i będziemy cieszyć się z każdego dnia.

myslacy mezczyzna

 

Ustal cele i określ warunki

Ustalając sobie cele, zyskasz motywację, by do nich sukcesywnie dążyć. Jeśli skrupulatnie będziesz spełniać określone przez siebie warunki, zaczniesz odczuwać dumę i zadowolenie ze swojej osoby. To pomoże Ci zachować porządek i wyrobić dobre nawyki.

Najlepiej gdy Twoja lista rzeczy do zrobienia będzie miała ustaloną hierarchię trudności. Musisz sprawdzić jaka technika najlepiej potwierdzi się w Twoim przypadku. Niektórzy wolą zaczynać od tych najcięższych zadań, gdyż chcą wykorzystać swoją maksymalną siłę do działania, po czym przechodzą do tych mniej wymagających obowiązków. Drudzy zaś preferują odwrotny schemat, który polega na zaczęciu od zadań łatwiejszych, odkładając te trudniejsze na sam koniec.

 

Znajdź motywację

Znalezienie motywacji to kolejny klucz do sukcesu. W niektórych przypadkach jej brak jest przyczyną lenistwa. Dla niektórych motywacją może być myślenie o czymś, wizualizacja lub po prostu wyobrażenie sobie jakie korzyści przyniesie wyznaczenie danego celu.

Motywacja jest stanem gotowości do podjęcia wyznaczonego działania. Nie da się ukryć, że jej znalezienie wymaga również dużego nakładu pracy, nauki i czasu. Jednakże warto przeznaczyć każdą minutę, by móc później stanąć z dumą i wykrzyczeć ,,Udało mi się pokonać lenistwo!”.

mężczyzna na szczycie góry

Weź się do pracy

Podjęcie jakichkolwiek działań to najtrudniejszy moment tego procesu. Mimo to pamiętaj, że nawet najmniejszy ruch jest krokiem w dobrą stronę. Nie możesz tylko siedzieć i zastanawiać się ,,co by było gdyby…”. Marzenia są fajne, ale życie samymi marzeniami już nie. Warto walczyć o każdy dzień i nie tracić czasu.

Każda chwila w życiu jest cenna, dlatego trzeba wziąć się od razu do konkretnych działań, by tej żadnej chwili nie zaprzepaścić. Mimo iż proces ten wymaga wysiłku i poświęcenia, zobaczysz, że efekty będą tego warte.

 

Nieustannie analizuj swoje postępy

Analiza postępów pomoże Ci sprawdzić, czy Twoje działania przynoszą określone efekty. Warto na samym początku stworzyć zapis w plannerze, kalendarzu lub w pliku na komputerze, do którego wrócimy po pewnym odstępie czasu.

Wszyscy wiemy, iż osiągnięte postępy potrafią zmotywować najlepiej. Warto nad tym pracować i regularnie sprawdzać zaistniałe zmiany. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad wszystkim.

analiza postępów

 

Wprowadź ,,system wynagrodzeń i kar”

Warto nagradzać siebie za pewne osiągnięcia. Te nagrody mogą być naprawdę drobne, np. ciasteczko, smaczna kawa lub godzinka przeznaczona na jeden odcinek Twojego ulubionego serialu, czy też rozdział w aktualnie czytanej książce. Natomiast jeśli nie wykonasz ustalonego wcześniej zadania, wyznacz sobie karę np. nie będę do końca dnia surfować po Internecie lub oglądać tv.

Możliwości masz naprawdę wiele, ważne byś wszystkie nagrody i kary ustalił wcześniej, nie w ostatniej chwili. Jak zapewne się domyślasz, poprzez nagradzanie siebie naprawdę pomagasz w procesie walki z lenistwem. Dlaczego? Dzięki systemowi kar i nagród budujesz swoją pewność siebie i widzisz, że robisz to co trzeba.

I najważniejsze — nie poddawaj się!

Pamiętaj, że nigdy w życiu nie możesz się poddawać. Nawet jeśli wydaje Ci się, że tkwisz w beznadziejnej sytuacji bez wyjścia — to nie prawda. Wszystko można naprawić i na wszystko znajdzie się odpowiednie rozwiązanie. Wystarczy jedynie wiara w siebie. To właśnie ona umożliwi Ci sukcesywnie działać i dążyć do wyznaczonego celu.

Jeden upadek nigdy nie oznacza końca świata. Warto pamiętać, że ludzkie życie składa się głównie ze wzlotów i upadków — niestety, nie zawsze będzie kolorowo. Musisz mieć w sobie nadzieję, która będzie Twoim wsparciem w trudnych sytuacjach.

Jeden błąd nie przekreśli wszystkiego, tylko da Ci jeszcze większego kopniaka i motywacji do działania. Dopóki nie wespniesz się na sam szczyt, nie możesz tracić nadziei.

cytat motywacyjny

Podsumowanie

Niestety, problem lenistwa jest coraz to powszechniejszym zjawiskiem. Duża część ludzi nie potrafi radzić sobie ze swoim wewnętrznym leniem i odkłada większość obowiązków na później. Wieczne wymówki, wymigiwanie się i tłumaczenie zaczynają robić się po pewnym czasie bardzo męczące, dlatego warto w końcu wziąć się w garść i pokonać lenistwo.

Warto skupić się na kilku najważniejszych punktach, które są odpowiedzią na problemy istniejące w naszej głowie. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim uwierzenie w siebie i swoje możliwości. Co drugi człowiek nie ceni swojej wartości i uważa, że nic ciekawego i tak nie zdoła zrobić. Tu nie chodzi o to, że nie umiemy nic zrobić, tylko nam się po prostu nie chce. Te dwie sprawy warto od siebie odróżniać.

Jeśli już wiesz jak pokonać lenistwo, zacznij działać z powyższymi punktami już od teraz. Nie ma co zwlekać, życie jest za krótkie na wieczne lenistwo.

Comments

comments

You Might Also Like