Inspiracje Lifestyle

Jak robić świece

Są świetną dekoracją, nadają wyjątkowy i niepowtarzalny klimat, cieszą przyjemnym zapachem różnorakich olejków i są nieodłącznym elementem relaksu. O czym mowa? Oczywiście o świecach. Na półkach sklepowych znajdziemy niezliczony wybór tego typu produktów, ale niezmierną dozę satysfakcji daje wykonanie ich samemu. W tym artykule zobaczysz jak zrobić to krok po kroku i przekonasz się, że nie tylko nie jest to trudne, ale też niezwykle przyjemne! 

W przeszłości świec nie można było kupić w sklepie, bo wyrabiano je własnoręcznie w zaciszu własnego domu. Wraz z rozwojem cywilizacji, przemysłu i co najważniejsze w momencie wynalezienia elektryczności, świece przestały odgrywać w życiu codziennym nadrzędną rolę. Ich funkcja ograniczyła się do „awaryjnego” źródła światła, gdy zawiódł prąd. Stały się również elementem dekoracyjno – relaksacyjnym. Mimo tego warto wiedzieć, jak wykonać taką świeczkę samemu. Dlaczego? 

Może być idealnym prezentem dla kogoś bliskiego, a przecież najbardziej cieszą podarki wykonane własnoręcznie, z serca. Ponadto możesz wykonać samodzielnie świecę, którą dopasujesz do własnych upodobań zapachowych i wizualnych, spędzając przy tym świetnie czas.

Elementy tworzenia

Od czego warto zacząć, chcąc wykonać samodzielnie świeczkę zapachową? Od przygotowania sobie miejsca pracy i niezbędnych narzędzi. Oto one:

  1. Przede wszystkim potrzebny będzie wosk lub parafina. Możesz kupić je w sklepie lub wykorzystać kawałki starych świec jednego koloru. Jest to doskonały pomysł na recykling. Przy wytwarzaniu większej ilości świec, zaoszczędzisz na dodatkowych kosztach.
  2. Garnek – koniecznie z grubym dnem, by mieszana zawartość nie przylegała i się nie przypalała.
  3. Miseczka, w której rozpuścisz wosk, najlepiej w kąpieli wodnej.
  4. Knot lub sznurek. Na etapie zakupu warto się zastanowić czy ma być on bawełniany, czy drewniany. Różnią się nie tylko ceną, ale także sposobem palenia.
  5. Barwnik – możesz użyć kupionego w sklepie lub zrobić samemu np. z kredki świecowej czy roślin i kwiatów.
  6. Naczynie, które będzie „domem” i podstawą Twojej świecy np. mały słoiczek, szklanka lub plastikowa foremka.
  7. Olejki eteryczne o dowolnym zapachu.
  8. Dekoracje – tu całkowicie może ponieść Cię fantazja. Ziarna kawy, goździki, skórka pomarańczy, muszelki czy koraliki i brokaty – to Ty decydujesz, co dodać do świecy i jaki kształt ma przybrać.

 

Skoro już wszystko, co jest potrzebne mamy naszykowane, przejdźmy do praktycznego wykonania świecy.

Proces tworzenia – Jak zrobić Świeczkę

Świeczki zapachowe, które wykonuje się samodzielnie określa się mianem świeczki DIY (z ang. Do it yourself), czyli mówiąc najprościej „zrób to sam”. Jak zrobić świeczkę samodzielnie?

  •  Rozgrzej wosk lub parafinę w kąpieli wodnej

Resztki świeczek bądź wykorzystując płatki kupionego wosku lub parafiny, włóż do wcześniej przygotowanej miseczki, a następnie wypełnij garnek wodą i ją zagotuj. Po chwili umieść miseczkę na garnku, tak by para z gotującej się wody mogła ogrzać naczynie, a parafina się rozpuściła.  Niektórzy wolą parafinę rozpuścić bezpośrednio w garnku, pomijając kąpiel wodną. Jest to możliwe, ale zawartość garnka należy często i powoli mieszać, by nie dopuścić do przypalenia. Zapachu spalenizny, jaką wytwarza parafina nie „ukryją” i nie złagodzą, żadne olejki eteryczne dlatego w przypadku przypalenia, należy cały proces zacząć od początku.

  • Użyj foremki do świeczki

Jeśli zdecydowałeś się na naczynie trwałe tj. słoik, szklanka czy kieliszek, umieść na jego dnie elementy dekoracyjne, jakich chciałeś użyć. Jeśli jednak planujesz zrobić świeczkę zapachową „wolnostojącą”, bez dodatków, użyj łatwej do zniszczenia foremki, którą rozetniesz po wystygnięciu parafiny.

  • Dodaj olejki zapachowe

Do rozpuszczonej parafiny lub wosku dodaj olejek o ulubionym zapachu. Możesz połączyć kilka, tworząc własną aranżację aromatyczną. Oczywiście niniejsza instrukcja nie obejmuje tylko świec zapachowych. Możesz zrobić świeczkę bezwonną, wystarczy pominąć dodanie olejku.

  • Dodaj barwnik

Gdy wymieszamy już olejek, dodajemy do wosku barwnik i mieszamy, aż cała masa otrzyma jednolity, gładki kolor bez tzw. smug. Niektórzy polecają, by barwnik dodać w pierwszej kolejności przed olejkiem, gdyż lepiej się rozpuści, ale nie ma w tym reguły, a wszystko i tak zależy od pochodzenia i jakości obu elementów.

  • Włóż knot

Na środku naczynia lub foremki umieść knot. Jego górny koniec najlepiej przyczepić do spinacza lub wykałaczki szaszłykowej, która opierając się na brzegach naczynia, utrzyma sznurek pionowo.

  • Wlej wosk lub parafinę

Powoli, by knot nie zmienił swojego położenia i by się nie oparzyć, wlewaj wymieszany wosk do wnętrza naczynia.  

  • Ostudź naczynie 

Teraz nie pozostało nic innego jak poczekać na zastygnięcie wosku. Proces ten może trwać kilka lub kilkanaście godzin, a wszystko zależy od stopnia rozgrzania parafiny oraz gęstości, jaką otrzymała po dodaniu barwnika i olejków eterycznych. Jeśli chcemy przyspieszyć ten proces, możemy użyć suszarki, ale na najniższym stopniu pracy, by nie „pofalować” zastygającego wosku. Pomysł ten jednak tyczy się opcji, w której wybraliśmy foremkę, gdyż świeca w szklance powinna zastygać samodzielnie bez ingerencji zewnętrznej. Po wystygnięciu i upewnieniu się, że knot dobrze zastygł w naszej świeczce, usuń i wyrzuć foremkę. 

Świeczka jest już gotowa i może zdobić wszelkie wnętrza naszego domu.

świece

Jeśli nie parafina to co?

Ostatnimi czasy świeczki zapachowe wykonuje się też z wosku roślinnego lub pszczelego. Jest to dobra alternatywa dla wrażliwych alergików, gdyż ich skład jest w pełni naturalny i nieszkodliwy.

Jeśli decydujemy się zrobić świecę DIY z wosku pszczelego, użyjmy naturalnych składników zapachowych w postaci cynamonu czy suszonych kwiatów  i wanilii, gdyż olejki eteryczne mogą w tym wypadku się nie rozpuścić i połączyć ze wszystkimi składnikami.  Wosk roślinny m.in. sojowy zachowuje się identycznie jak tradycyjna parafina i możemy wykonać świecę zarówno z olejkiem jak i z naturalnym składnikiem zapachowym.

Powyższa instrukcja dotyczy robienia jednej sztuki, ale logiczne jest, że podczas tego procesu wykonamy kilka lub kilkanaście świec DIY, w związku z tym warto przygotować sobie większą ilość knotów i naczyń.

Jeśli więc lubisz, gdy w Twoim domu unosi się piękny i aromatyczny zapach, świeczka zapachowa idealnie spełni Twoje wymagania. Równomiernie rozprowadzi przyjemną woń i będzie cieszyć swoim wyglądem, który zaprojektowałeś w pełni, od początku, do końca. A jeśli Twoja świeca przeznaczona była na prezent, ucieszy Cię świadomość, że dzięki niej dom Twoich bliskich lub przyjaciół zyskał dodatkowy drobiazg dekoracyjny, który zawsze będzie przypominał, jak bardzo ich cenisz i kochasz.   

Comments

comments

You Might Also Like