Porady

Kiedy i gdzie iść z dzieckiem do okulisty

Wczesne rozpoznanie wady wzroku u dziecka jest bardzo ważne. Dzięki szybkiej diagnozie, jesteśmy w stanie również wybrać odpowiednie leczenie, dzięki czemu prawdopodobieństwo, że w przyszłości wada zostanie wyleczona jest większe. Dostrzeżenie u dziecka problemu ze wzrokiem jest ciężkie ponieważ maluch nie zawsze jest świadomy problemu i nie potrafi dokładnie określić co mu dolega. Większość rodziców decyduje się na wizytę w salonie optycznym lub u okulisty dopiero wtedy, kiedy zauważą konkretne sygnały. Niezwykle istotny jest fakt, iż małe dzieci posiadają bardzo rozwinięty tak zwany mechanizm akomodacji, działanie tego mechanizmu można porównać do działania zooma w aparacie fotograficznym. Dzięki temu dziecko jest w stanie ukryć swoje dolegliwości na prawdę długo, rodzice mogą dostrzec dolegliwość, kiedy dziecko zmaga się z nią już długo. Niżej przeczytacie o tym jakie są pierwsze sygnały pojawiającej się u dziecka wady wzroku i kiedy wybrać się do okulisty.

Pierwsze sygnały pogarszającego się wzroku dziecka:

  • Trudności ze skupieniem wzroku dziecka na jednym określonym punkcie, wówczas oczy rozjeżdżają się i jest to tak zwane zezowanie.
  • Mrużenie oczy podczas wykonywanych czynności, np. jeżeli dziecko chce dostrzec coś co jest w dalszej odległości od niego, wówczas by lepiej zobaczyć przedmiot lub obrazek, będzie ono mrużyło oczy (porównanie do zooma w aparacie fotograficznym – mechanizm akomodacji)
  • Trudności z rozróżnianiem figur, kolorów figury od tła, kształtów, wielkości. Jest to sygnał astygmatyzmu. Dziecko mające astygmatyzm może też często się potykać i mieć problem z utrzymaniem równowagi kiedy idzie po czymś wąskim.
  • Bóle głowy często zaraz po przebudzeniu się, częste pocieranie oczu, łzawienie itp.
  • Trudności z rozróżnianiem przedmiotów zacienionym pomieszczeniu.

W przypadku pojawienia się wymienionych sygnałów, należy niezwłocznie umówić dziecko na pierwszą wizytę okulistyczną. Najlepiej jeżeli pierwsza wizyta będzie zrealizowana w doświadczonym gabinecie okulistycznym, u specjalisty, którego jesteśmy pewni i który jest polecany przez innych, można również sprawdzić opinie o salonach optycznych. W wielu przypadkach (co wiem z własnego doświadczenia), salony optyczne potrafią dużo lepiej sprecyzować, źródło powstawania dolegliwości niż nie jeden okulista.

Jakiego okulistę wybrać

Jak pewnie każdy z rodziców się orientuje, okulistów, przychodni okulistycznych, gabinetów, czy salonów optycznych jest bardzo wiele. Moim zdaniem jednak, nie każdy z niech jest wart polecenia i zainteresowania. W wielu przypadkach zostajemy wręcz zignorowani i przebadani „byle szybko”, opinia lekarza okulisty jest nie dokładna a co za tym idzie, nasz wzrok i wzrok przede wszystkim dziecka, będzie pogarszał się jeszcze bardziej – a więc gdzie w takim razie pójść i czym się kierować wybierając dobrego okulistę lub optyka?

Możecie czerpać informacje od znajomych lub po porostu z forów internetowych. Jest to ogromna księga wiedzy, w której znaleźć można na prawdę wszystko co nas interesuje. Fora mają to do siebie, że w wielu przypadkach są ukierunkowane na konkretne lokalizacje. Np. Wpisując w przeglądarce internetowej hasło „dobry optyk z Nowego Sącza” z dopiskiem „forum”, otrzymamy kilka wyników, które odpowiedzą na nasze zapytanie.

Jeżeli mowa o Nowym Sączu to myślę, że Salon Optyczny Augen w tym mieście jest na prawdę wart polecenia. W tym miejscu, wysoce wyspecjalizowani okuliści i optycy, w stu procentach zadbają o zdrowy wzrok naszego dziecka (jeżelu chcecie poznać więcej opinii polecam wejść na stronę: https://plus.google.com/+SalonOptycznyAugenNowyS%C4%85cz )

Salon Optyczny Augen z Nowego Sącza dysponuje nowoczesnym sprzętem okulistycznym, dzięki któremu możliwe jest wykrycie wady dziecka już w początkowym stadium. Specjaliści pracujący tam, posiadają niezbędne w tym zawodzie umiejętności kontaktu z małymi dziećmi. Przyjazna atmosfera panująca w tym miejscu, wzbudza zaufanie, dzięki czemu dziecko jest spokojniejsze i bez obaw poddaje się badaniom. Salon Optyczny Augen z Nowego Sącza to gwarancja precyzyjnego określenia wady wzroku małego dziecka.

 

 

Comments

comments

You Might Also Like